Bebeğin Anne Karnında Duyduğu Sesler

Dil Bilimci, Türkçe
Bebeğin Anne Karnında Duyduğu Sesler

Anne karnı tahmin edebileceğimizden daha gürültülü bir yerdir. Bebek annenin kalp atışını, nefes alışını, damarlardaki kan akışını, konuşma sesini, sindirim ve boşaltım sistemlerinin titreşimlerini algılar. İç ortam sesleri, güvenli sesler kategorisindedir.

İleri zamanlarda bebek ağladığında anne kucağına alır, göğsüne yaslar ve onu güvenli seslerin titreşimiyle sakinleştirir.

Titreşimler kelimenin tam anlamıyla organik melodik gibidir çünkü bu sesler gerçekten de annenin organları tarafından üretilir. Bitkilerin kendi doğasına özgü ekosistemindeki varlığı nasıl organik sayılıyorsa, rahim içi sesler de organik sayılabilir.

Seslerin Anne Karnında Nasıl duyulur?

Anne karnındayken seslerin nasıl duyulduğunu bilmek istiyorsanız, kulaklarınızı kapatın ve ağzınızı açmadan konuşun. Bir de ek olarak dişlerinizi açmadan konuşmayı deneyebilirsiniz.

Amniyon kesesinde bulunan amniyotik sıvı aracılığıyla bebeğin işitme duyarlılığı otomatikman 15 ila 20 desibel düşer, böylece sesler boğuk duyulur. Uzmanlar fetüsün en net duyduğu sesin, annenin konuşma sesi olduğunu söylüyor (Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden (USC), Jeffrey Phelan).

Bebeğin Anne Karnında Duyduğu Sesler

Doğal olarak doğduktan sonra ilk tanıdık gelen ses annenin sesi oluyor, ikinci ses ise anneye en yakın kişi olan anneanne ya da babanın sesi oluyor.

Annenin Bebişle Konuşması

Bebişle sohbet etmek, ona ninniler mırıldanmak hem anneyi hem de henüz dış dünyayla tanışmamış olan bebeği rahatlatan bir iletişim davranışıdır. Annenin sesini algılamak dil yeteneği ve düş gücü gelişimini besleyen önemli bir deneyimdir.

Doğmadan önce başlayan bu deneyim, gelecekte dış dünyayla iletişimsel uyumu kolaylaştırır ve motor becerilerin gelişmesine yardımcı olur. Aynı şekilde dil edinim sürecini de derinden etkiler.

Diyelim ki anne 3 dili anadil düzeyinde konuşuyor. Bebeği ile tek bir dil konuşursa bebek tek dilli olur, 3 dil konuşursa 3 anadilli olur. Çok anadilli yetişen çocukların sayısı günden güne artmakta.

Bebeğin Anne Karnında Duyduğu Sesler
51
Görüşünü yaz
51Kız Görüşü
0Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar Ne Diyor (51)

 • luluşka

  Bildiğim kadarıyla annenin bebekle daha karnındayken iletişimi seçmesi, bebeğin doğduktan sonraki dil gelişimini de etkiliyor. Çok güzel olmuş elinize sağlık..

  Sevdim 1 Kişi
 • xKimMiyimx

  Görmüş oluyoruz ki eğitim anne karninda başlar. Anne bebegiyle ne kadar cok konusur, ne kadar az stres üzüntü yaşarsa bebegin gelisimi acısından o kadar iyidir diye düşünüyorum.
  Bir yazida okumustum. Yasadigimiz tum üzüntüler dna yoluyla bebegimize aktariliyormus.
  Cok güzel bir bilgilendirme yazisi olmus. Okurken keyif aldim. Emeğinize sağlık.

  Sevdim 1 Kişi
 • heygirl_35

  Arabalarda insanın uykulu gelmesinin sebebi de insana fetüs halini anımsatmasıymış diyr duydum ne kadar doğru bilmiyorum. anne karnında o sarsıntılar ve seslere benzer şeyler duyuyor ve hissediyormuş bebekler.

  Sevdim 1 Kişi
 • PapatyaTaaneleri

  Annenin bebekle olan iletişimi onun gelişimini etkiliyor. Bebekler çok güçlü. Sandığımızdan daha güçlü

  Sevdim 2 Kişi
 • PolyannaElisa

  Zevkle okudum yahu, yine annelik iç güdülerim kıpraştı. Canım nasıl çocuğum olsun istedi birden anlatamam.

  SevdimKatılmıyorum 3 Kişi
 • birminiktavsan

  Anne ile bebeği arasındaki bağ en özeli sanırım. Yakınımda hamile olan olmadı daha ama olursa anneden çok benim sesimi duyacağı kesin :)

  Sevdim 1 Kişi
 • Çok güzel bı bence olmuş , elinize emeğinize sağlık bir çoğunu gebe okulunda ders olarak görmüştüm bilgilerimi tazeledim çok teşekkür ederim 😌

  Sevdim 1 Kişi
 • Tosurdak

  Böyle şeyler okudukça anne olma isteğim iyice arttı 😭😭

  Sevdim 2 Kişi
 • plutonian

  Bu bilgileri aklımın bir köşesine yazıyorum. Emeğinize sağlık :)

  Sevdim 1 Kişi
 • þórtaclausa

  Bununla ilgili bir mevzu vardi cocuk yetistirmeye daha olusumdayken baslanmali

  Sevdim 1 Kişi
 • Kızlardan görüşlere devam (41)
YÜKLENİYOR...