Kitap Okumanın İnsana Kattığı Değerler

BloodyGamer
Kitap Okumanın İnsana Kattığı Değerler

Kitap okumak, bir insanın kendisini geliştirmesi için gerekli bir etkinliktir. Kitap okuyan insan, araştırma iç güdüsünü de arasına katarak daha azimli bir karaktere sahip olur. Duyduklarıyla hareket etmez ve sorgulayıcı bir zihne sahip olur. Ayrıca kitap okumak, zihni çalıştırmak suretiyle alzheimer gibi hastalıklardan korunur. Sorgulayıcı bir insan, hayatı noktasında daha doğru kararlar almayı öğrenir ve bundan dolayı da kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyerek kendisini doğru yolda ilerlemesini sağlar. Kitap okuyan bir bireyin konuşma tarzı bile değişir. Hayata karşı kendi fikrini dizayn edebilmenin yolu ise farklı yazarların kitaplarını okuyarak geliştirmesidir.

1) Roman okumak

Kitap Okumanın İnsana Kattığı Değerler

Roman okumak, insanın hayal gücüne güç katan bir unsurlardan birisidir. Hayal gücü geniş olan bir insan, hayata karşı daha pozitif bakabilmekte ve insan olduğunu hatırlar. Hatta daha ötesi, hayal dünyasını kitapla birleştirerek okuyucularına dahi buluşturabilir. Kitap okuyan insanlar, edebiyatını güçlendirir, Türkçe'sine katkı sağlar ve toplumda daha değer gören bir kişiliğe sahip olur.

2) Yönlendirilen bir birey olması zordur

Kitap Okumanın İnsana Kattığı Değerler

En büyük savaş, cehaletle verilen mücadeledir. En zoru ise bu cahil kesimin fikrini değiştirmektir. Ne kadar belgeler dahi getirsen değişmeyen bir ön yargıya sahip olurlar. Cahil kesim, kitap okumakla vakit kaybetmek yerine duyduklarıyla hareket ederek yaşama tutunurlar. Bu tip kesimleri kandırmak daha kolaydır çünkü sorgulayıcı bir zihne sahip değildir.

3) Bir ülkenin gelişmişlik oranı kitap okuma oranıyla eş değerdir

Kitap Okumanın İnsana Kattığı Değerler

Bir şeyi üretmek istiyorsak öncelikle bilgi sahibi olmak gerekir. Bilgi sahibi olmanın yegane temeli ise araştırma duygusunu kazanmaktır. Araştırmacı ruha sahip olmak için ise okuma alışkanlığına sahip olarak zihnimize yön vermemiz gerekiyor. Gelişmiş ülkelere baktığımızda, üretim noktasında ileri bir noktada olan bu insanların çoğu zamanının bir kısmını kitap okuyarak geçirdiği için gelişmişlik noktasında hem kendisine hem de ülkesine faydalı olabilmektedir.

4) Kelime haznesi genişler

Kitap Okumanın İnsana Kattığı Değerler

Ne kadar çok kitap okursak o kadar çok Türkçe diline hakim olabiliyoruz. Böylelikle daha fazla kelime çeşitliğine sahip olarak fikir üretme noktasında başarılı bir yere doğru gidişat sergiler.

5) Kitap okumak elit olmak için değil; kendisine olan saygısını ifade eder

Kitap Okumanın İnsana Kattığı Değerler

Kitap okuyan insanları genel itibari ile elit kesim diye nitelendiren bir kesim vardır fakat bu yanıltıcı bir tespittir. Bir insan, dış görünüşüne olan verdiği önemi, zihnine karşı da vermelidir. Kendisine saygısı olan her insan, kitap okuyarak aklını kullanmakta ve kendisini geliştirmektedir.

6) Kitap okuyan insan, ben bilirim havasında takılmaz

Kitap Okumanın İnsana Kattığı Değerler

Ülkemizde sıklıkla gördüğümüz her şeyi ben bilirim insan türleri hayli fazladır. Bu tip insanlar, okumadan duyduklarıyla hareket ederek ben bilirim edasıyla nutuk vermektedirler. Halbuki hayatında kitabın kapağını açmamış bu tiplerin fikir üretebilme noktasında, büyük bir kara deliğe sahiptirler. Fikir üretebilmek için öncelikle yegane temel ise çeşitli kitaplar okuyarak geliştirmekten geçer. Kitap okuyan ve kendisini geliştiren bu insanlar ise her şeyi bilmez ama bir konu hakkında bilgi sahibi ise o fikrini beyan eder. Bilmediği bir konu hakkında yorum yapmaz ve o konu hakkında araştırma yaparak bilgi sahibi olur.

Kitap Okumanın İnsana Kattığı Değerler
Kitap Okumanın İnsana Kattığı Değerler
5
13
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • ayberkrodoplu
  Bence bu yazdığın şeyler normal birilerinin yazdığı kitaplara hitap etmiyor makale veya tez okuyan kişilere hitap ediyor ya da bilim kitapları okuyanlara hitap ediyor.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

512
 • __1xx1__
  Kitap okumayı çok seven birisi olarak çok güzel olmuş
 • yuichan
  Güzel bir paylaşım, bir kitap sever olarak ilgimi çekti
 • En son seymacigimin kitabini okumustum tek kelimeyle mukemmel bir eserdi😊
 • fangoria
  sorgulamayı düşünmeyi güzel cümle kurmayı öğretir
  malesef ki gazetelerin spor sayfası hariç hiç kitap okumayan insanlar var
 • emeritus
  en doğru ve etkili öğrenme şekliymiş. sadece izlemek dinlemek yetmiyor
 • _LuciferMorningstar_
  Okumak için değilde gerçekten değer katacak kitaplar okunmalı
 • santrose
  Kitap okumak değil okuduğun kitabı anlamak değer katıyor
 • nutellaxx2
  İnsanları romanlardan okumak daha güzel gerceginden...
 • hayatadayir
  Çok beğendim ellerine sağlık.
 • mrŞahiin
  İşte bu yüzden okuyorum ve fazlası için.
 • KırıKMerdane
  Bir okur olarak çok ilgimi çekti çok güzel olmuş
 • kitap gibi yazmış adam valla
 • AteşAdamm
  Kesinlikle kitap okumak lazım
 • Mehmetkmaras
  Guzel konusma ve diksiyon
 • Gizli Üye
  Güzel olmuş
 • Gizli Üye
  Kitap okuyan insanın genel kültürü çok zengindir.
 • Gizli Üye
  Roman okumak güzel
YÜKLENİYOR...