40 Zengin Renk Seçeneğinden Biri Mutlaka #İstediğinRenk
Kapat
Sohbet 18 gü

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90'lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyor'da!

Funda_a

Yine o ünlü 'nereden başlasam, nasıl anlatsam' moduyla yeni bir söyleşiye başlıyorum.Hani insanın anlatacak çok şeyi vardır da anlatamaz. Boğazında bir yumruk oluşur da aynı zamanda gözleri dolar. Bir ses, bir koku, bir şarkı, o, hayatımızdan geçip giden ama aslında gidemeyen birini veyahut bir dönemi anımsatır ya. Onun gibi bir şey. Yani demem o ki, bugün KizlarSoruyor'da bir döneme şarkılarıyla ve oynadığı reklam filmleriyle damgasını vuran, amma velakin marka değerinden bir şey kaybetmeyen, Türkiye''de rap müziğin ilk temsilcilerinden bir isim var. Ragga Oktay var. :)

Dünden bugüne Ragga Oktay
Dünden bugüne Ragga Oktay

Geçtiğimiz günlerde doğum günün kutlayan ve sanki daha dünmüş hissi verip 'zaman ne çabuk geçiyor azizim..' diyerek hüzünlü bir iç geçirmeye sebep olan, o dönemin çiçeği burnunda rapçisi Ragga Oktay 44 yaşına girdi.

1976 yılında, 15 Nisan tarihinde Malatyalı gurbetçi bir ailenin çocuğu olarak Hollanda'nın Rotterdam şehrinde doğdu. Çocukluğu farklı kültürler arasında ve zorluklarla geçse de 18 yaşında ve tam da 90'ların en zirvesinde çıkardığı bir albüm ile basamakları hızla tırmanarak unutulmazlar arasına girdi. Hikayesi ve hayat felsefesini çok sevdiğim, konuştukça bambaşka bir insanla tanıştığımı fark ederek, beni farklı derin düşüncelere gark eden Ragga Oktay sizi de şaşırtacak ve eminim bugün burada okuduklarınızla, belki ilk kez duyduklarınızla düşündürecek..

Başlayalım o zaman. :)

● Sevgili Ragga Oktay, sizi Kızlarsoruyor’da görmek büyük keyif. Adınızın geçtiği her anda, bir gülümseme, bir sevgi ve ‘vay be’ dedirten garip bir mutlulukla karışık hüzün, tabi ki en çok da keyif oluşuyor. Bu gerçeği şöyle bir kenara koyarak en içten duygumla tüm KS canlar adına kocaman bir hoş geldiniz demek istiyorum. Korona virüslü bu zor günlerde Ragga Oktay için hayat nasıl geçiyor. Nasılsınız, her şey yolunda mı diyerek başlamak istiyorum?

Merhaba. Funda hanım güzel sözleriniz için çok teşekkür ediyorum. Ne mutlu bana böyle güzel izler bırakabiliyorsam. Bende seve seve katıldım söyleşinize. Şükürler olsun iyiyiz. Herkes gibi ben de dikkat ederek bu kısıtlı imkanlarda işimi devam ettirmeye çalışıyorum ama asla şikayet etmiyorum. Çünkü bu zor günlerde şikayet bile etmeye vakit bulamayacak ve görev başında olan insanlarımız var. Dolayısıyla hem kendimiz hem başkaları için çok daha dikkatli olmalıyız. Bir de tabii ki inşallah bu süreçte çok daha zor durumda kalan insanlarımız çok daha fazla destek görür ve en kısa sürede bu hastalıktan kurtuluruz.

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyorda!

● Ragga Oktay adı bize her şeyden önce 90’ları anımsatıyor. O efsane 90’ lar kuşağını yani. Siz de takdir edersiniz ki, o dönem çok özel bir dönemmiş. Sizin ‘Çikolata kız’ şarkınız ve verdiği enerji ise şahsınızla birleşince akıllara adeta kazınmış. 2020'lerde bile belki 2030' larda halen devam edecek gibi duruyor. Soran olmuştur ama bir de ben sorayım. Neden ‘Ragga..’ ? Anlamı nedir?

Ragga 80’li yılların başında Avrupa’ ya göç eden Hintlilerin rap ve reggea tarzını kendilerine has yorumlayarak dünyaya Raggamuffin diye bir tarz getirdiler.

Ben de küçüklüğümden beri hem rap yaptığım, hem normal şarkı okuyabildiğim için; aslında çok geniş kapsamlı bir yorum yeteneğine sahip olduğum için arkadaşlarım bana RAGGA demeye başladılar ve ismim de o şekilde kaldı.

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyorda!

● Yanlış hatırlamıyorsam 1998 yılında, yani 90'lar evresinin zirvesi olan yıllarda ‘Çikolata kız’ şarkısıyla gelen tanınmışlık ve dillerde olan şarkınız. Bu şarkı nasıl doğdu?

Çikolata Kız Şarkısına gelirsek de 6 yaşımdan beri şarkı yapıyorum. Milyonlarca melodilerle yaşıyorum, her günümü melodi bularak geçiriyorum. 15 yaşındaydım, aklıma Çikolata Kız diye kelime ve melodisi geldi. Ve zaman içinde onu şarkı haline getirdim. Aslında orada sadece çikolata tenli kızlara değil bütün güzel insanlara yazılmış bir şarkı, ne de olsa çikolatanın da her rengi var. :)

● Sizinle ilgili okuduğum bir konu beni çok şaşırttı. Ne derece doğru bizzat size sormak istedim. 1998 yılında Tarkan’ın konserinde, ön solist olarak çıkmışsınız. O dönem ortalığı kasıp kavuran mega star Tarkan’ı görmek için sabırsızlanan hayranları sizin sahneden inmenizi istemiş. Sizde bunu protesto olarak sahnede oturma eylemi yapmışsınız. Bu olay nasıl gerçekleşti?

Öncelikle belirtmem gerekir ki tam olarak öyle değil. Bahsettiğiniz olay Hollanda’da gerçekleşti. O zaman daha Çikolata Kız albümüm yoktu.

Yer Hollanda, sene 1997, henüz ilk albümüm çıkmış. Bunu duyan organizatörler Tarkan’ın ön programında çıkmam için bana teklif getirdiler. Ben de hiç düşünmeden kabul ettim. Çünkü Tarkan da beğendiğim bir sanatçıydı. Bir de tabii konserin Hollanda’da olması benim için ayrıca önemliydi. Çünkü doğup büyüdüğüm yerde ilk kez büyük bir konserde sahne alacaktım.

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyorda!

Sıra bana geldiğinde, anons edildiğimde çok büyük bir alkış aldım. Çünkü Hollanda’da ki seyirciler benimle ayrı bir gurur duyuyorlardı, çünkü Hollanda’dan henüz kimse Türkiye’ de başarı yakalayamamıştı. Yeni sanatçı olmama rağmen beni de izlemeye gelen bayağı çok insan vardı. Sanırım 20 bin civarında izleyici vardı. Tam sıra bana geldi sahneye çıktım. Ve bir anda elektrikler kesildi. O anda şansız olduğumu düşündüm, ama sonra Hollanda’ da elektrikler kesilmez! Sonra arkamda bir ses duydum. Arkama bir baktım Tarkan korumalarına beni sahneden indirmelerini emrediyor.

Tarkan: “İNDİRİN BU p…..(KÜFÜR) OKTAY’I. BUNLAR BENİM ALKIŞLARIM “

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyorda!

Korumalar yanı gelip beni sahneden indirmek istediler. Tarkan bey’in sahneye çıkmak istediğini söylediler.

Ben de bu yaptıklarının çok ayıp olduğunu, profesyonelliğe yakışmadığını ve benim seyircimin karşısında küçük duruma düşürdüklerini söyledim.

Çünkü henüz bir kelime bile şarkı okumamıştım. Oysa 5 şarkı söylemek için anlaşma yapmıştım. Tabii ki ben de yalnız değildim, korumalarımdan hariç ev sahibi olduğum için bin kişiden fazla da tanıdıklarım oradaydı. Ve bunu gören Tarkan’ın korumaları geri adım attı. Ama bütün ekip onların adamları olduğu için elektrikleri ve ışıkları açmadılar.

Ben de ona inat bir saat sahnede oturdum ve sahneden inmedim.

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyorda!

Ve 20 bin kişiye sessiz olun diyerek, bütün durumu mikrofonsuz izah ettim. Bir saatten sonra artık insanların bütün bu olayı anladıklarını hissettikten sonra sahneden ayrılmaya karar verdim. Ondan sonra o konser tümüyle iptal oldu.Çünkü;

Tarkan sahneye çıktığında herkes Tarkan’ın üzerine bozuk para ve sandalye fırlattı.

Bu durumu ona hiç yakıştıramamıştım. Çünkü o zaten o sırada kariye yapmış bir sanatçıydı ve zaten sahneye çıktığında yer yerinden oynayacaktı. Ama egonun bir insana neler yapabileceğini o gün daha iyi öğrendim. Tarkan’ a gelen bütün çiçek ve hediyeleri bana getirip verdiler. Çünkü bu duruma canlı şahit olmuşlardı. Ancak akşam evde televizyona baktığımda maalesef medyamızın da ne kadar satılık olduğunu o gün de anladım.

Hollywood kalitesinde yapılmış montajlar, adeta beni Tarkan’ın üstünden reklam yapmaya çalışan biri olarak gösteriyordu.

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyorda!

Oysa Hollanda’ da tüm kanal ve gazeteler gerçekleri yayınlayıp Tarkan hakkında 'Kıskanç Tarkan' diye manşet atıp, 'büyük terbiyesizlik yaptı, burada bir daha konser veremez' haberler yaptılar. Nitekim takip eden Hollanda’ daki Tarkan konserlerinde bilet satılmadığı için iptal oldu. Çünkü oradaki insanlarımız onu affetmedi.

Ama şunu öğrendim ki bizim ülkemizde sadece iyi müzik yapmayacaksın, akıllı da olman gerekiyor çünkü insanlar sanattan başka çok zavallı şeylerle de ilgileniyorlar ve parayla istedikleri haberleri yaptırabiliyorlar.

Hatta ana bazı Türkiye’ den 'akıllı hareket ettin, ne güzel reklam yaptın' diyenler oldu. Beni de en çok üzen bu oldu.

Şükürler olsun ki müzik yeteneğim o kadar çok ki değil Tarkan’ n kimsenin üstünden reklam yapmaya ihtiyacım yoktu, hiçbir zaman da olmaz.

Hatta birçok kanalı arayarak neden yalan haber yapıyorsunuz dediğimde, apaçık Tarkan’ ı tuttukları için yalan haber yapabileceklerini dile getirdiler. Kimine göre çok büyük bir reklam fırsatı yakalamıştım. Ve değerlendirmem gerekiyordu. Bütün kanalların ana haber bültenlerinden bana teklif geliyordu. Ana habere çıkıp Tarkan’a bağırıp çağırıp sansasyon yapmam karşılığında gerçek görüntüleri yayınlayacaklardı.

Bunu kendime yakıştırmadığım için kabul etmedim. Negatif ve basit işlerle kendimi insanlara o şekilde tanıtmak istemedim.

Bir tek kişinin programını kabul ettim. O da Müge Anlı’nın programıydı. Onun dışında ilk kez size açıklamış oldum.

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyorda!

Kanallar reyting karşılığında benimle pazarlık yapmaya çalışıyorlardı.

Bir tek kişinin programını kabul ettim. O da Müge Anlı’nın programıydı. Onun dışında ilk kez size açıklamış oldum. Müge hanımın programında İstediğim gibi rahat bir şekilde durumu izleyicilere anlattım ve o da gerçek görüntüleri yayınladı. Maalesef görüyorsunuz ki bu tarz şeylerde bile sistem sizi reklamın iyisi kötüsü olmaz lafına katılmaya zorluyor. Ama şükürler olsun hiçbir zaman bu tuzağa düşmedim. Çünkü öyle gelecek şöhrete hiçbir zaman ihtiyacım olmadı. Belki başkası benim yerimde olsaydı, ününe ün katmış olurdu ve o an daha çok konuşulurdu ve daha çok kanalda çıkardı.

Daha henüz 20 yaşında olmama rağmen ne kadar iyi bir karar verdiğimi insanların bakışından anlıyorum ve kendimle de gurur duyuyorum. Tarkan’ la beni birbirimize düşürecek medya ordusu kral tv ödül töreninde beni beklediği için o ödül törenine bile gitmedim. Çünkü bu insanlara bırakabileceğim güzel enerjiden başka çok basit işler.

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyorda!

● Sizinle ilk iletişime geçtiğimde de bahsetmiştim. 90' lar kuşağını çocuk olarak yakalayan şanslı kesimdenim. En azından çocukta olsa yaşamışım diyorum. :) O dönemde ana okul öğrencisiydim ve tüm müsamerelerde şarkınız çalıyordu. Sizin de bir parçası olduğunuz kuşak nasıldı sizin için. Geriye dönüp baktığınızda, herkesin iç geçirerek ve biraz da özlemle andığı 90'lar neden bu kadar unutulmaz oldu?

90'lı yılları özlememizin iki nedeni olabilir. O zamanlar çocuktuk. Gençtik. Bizden önceki jenerasyon da 80’leri özlüyor. Ondan bir önceki jenerasyon 70’leri özlüyor. Bu gayet normal. Çünkü o zamanlar en saf en temiz dönemlerimiz. Anne babalarımızla en mutlu çağlarımız. Ancak müzik konusunda 90'lar dediğimiz zaman ise o dönem, güzel müziklerin, güzel şarkıların son dönemiydi.

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyorda!

Yani bugün gördüğünüz gibi artık müzik çok basitleşti. Sözler çok basitleşti. Kalıcı müziklerin çok az yapıldığı bir dönemde olduğumuz için 90’lı yıllar aslında bu kalıcı müziğin son yılları olarak gözüküyor.

Baktığınız zaman 90 lı yılların bir bölümünde de böyle kötü şarkılar çıkmaya başlamıştı.Televole ile birlikte fantezi müzik alıp başını yürümüştü. Herkes fantezi müzik yapar olmuştu. Magazinsel olmak sanatın önüne geçmişti. 90'lı yıllar aslında hem pop müziğin patlaması, hem de aynı anda bitişi oldu.1900 lü yıllardaki dünyada var olan pop müzik bu dönemin sonunda geriye gittiğini düşünüyorum.

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyorda!

O zamanlar hayat şartları da öyleydi. Bu teknoloji, bu telefon hayatımızda olmadığı için şarkılar, sözleri daha samimiydi.

Ama görüyoruz ki artık şarkı sözlerinde para, kızlar,araba , ev.. Sosyal mecralarda da kendilerini daha çok maddiyatla, gösterişle tanıttıkları için ve bazı insanlarda bunları takip ettiği için müziklerinde öyle yapıldığını düşünüyorum.

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyorda!

Üç kesim var. Birincisi çok alakasız ve çok gereksiz insanları örnek alıp o yoldan devam etmek isteyen. İkincisi sadece kaliteli müzik görmek isteyen. Üçüncüsü de aradaki kesim. Acaba nereye doğru çekilsek diye eğitime ihtiyacı olan kesim.

Sosyal mecrada tabi ki güzel şeyler de var ama ne yazık ki, parayla, pulla, gösterişle kendilerine çeken insanlar daha çok. Dolayısıyla da bu insanları örnek almayanlar genelde eskiye özlem duyuyor. Çünkü eskiler demek samimiyet demek, gerçek demek. Ve asla içi boş değil.

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyorda!

● Ve herkesin merak ettiği sorulardan biri olduğunu düşündüğüm soruya geldik. Şöyle başlayayım. ‘A-um dırıdıdırıdı, A-um dırıdıdırıdı..’ :) Turkcell reklamları ile çok başarılı bir dönem yaşadınız. Çok daha tanınır oldunuz. Teklif nasıl geldi? O dönem nasıldı sizin için?

O dönem GSM savaşlar oluyordu. Çok büyük rekabetler dönüyordu. Bir araştırma yapılmış, uzun periyotlu bir çalışma için. Bende karar kılmışlar.

'Bana ulaştılar ve böyle bir projemiz var. Biz sizi düşünüyoruz. Sizin bizi temsil etmenizi istiyoruz' dediler. Herhangi bir fikir yoktu ama ortada. Ben onlara bir fikir sundum. Selo maskotu ben olayım dedim.

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyorda!

Selo uzaydan gelmiş, bende takım elbiseliyim. Bana bürünsün. Selo olayım ve bu şekilde insanlara kampanyayı anlatayım. Ama nasıl anlatayım. En önemli şeyde bendeydi. Şarkı olmalıydı. A-um şarkısı yani. Biraz teknoloji teknikleri de var tabi. O dönemde turneden yeni Türkiye'ye dönmüştüm ve yeni albüm yapmıştım. A-um şarkısı A 1 şarkısıydı. Bilenler bilir. O zamanlar A 1 şarkılar önemliydi. İsterseniz dedim bu şarkıyı kullanalım. Turkcell kampanya sözlerini bu şarkı üzerinden verelim. Hemen bir günde anlaşmamızı yapmıştık.

Reklam çıkar çıkmaz tüm insanlarımız tarafından acayip derece çok sevildi.

Reklam çıkar çıkmaz tüm insanlarımız tarafından acayip derece çok sevildi. Melodisi her gün her yerde, marketlerde, pazarlarda, okullarda çalıyordu. Tüm komedyenler taklidini yapıyordu. O dönemde bir çok reklamda bu tarz kullanıldı. Ragga Oktay ın raggi tarzının yolunu açmanın dışında, rap müzik olarak reklamlarla beraber benim tarzımda gidenlerin de yolunu açmış oldum. Çok güzel bir reklam kampanyası oldu ve 7 sene sürdü. Bence Türk televizyonculuk tarihinde başka bir örneği yok bunun. Kendim olduğum için demiyorum ama böyle bir şey nasip oldu bana.

Yıldız Tilbe 10 numara bir sanatçı

Yıldız Tilbe
Yıldız Tilbe

● Yıldız Tilbe ile birlikte söylediğinizi Gitme Kal şarkısı efsane diyebileceğim kadar güzel. Yıldız Tilbe malum, duyguların kadını. Siz de çok doğalsınız. Çok içten ve güzel seslendirmişsiniz. Bu çalışma nasıl doğdu. Yıldız Tilbe gerçekten öyle bir kadın mı? Yani aynı efsanelik temi?

2013 yılında Yıldız Tilbe benden bir ragga şarkı istemişti. Değişik bir şeyler yapmak istiyordu. Değişik tarzda. Böyle tekerlemeli. Sonra stüdyoda buluştuk. Birkaç şarkı dinledik beraber. Benim şarkılarımı dinledi. Bir şarkım vardı. 2012’de çıkan 19 şarkılık ‘Normal mi?’ albümünde olmayan. Gitme Kal onların içinde yoktu.

Bir sonraki albüme saklıyordum. 'Gitme Kal’ ı da dinlettim Yıldız Tilbe’ye. O kadar çok sevdi ki. Dedi ki ‘Oktay bunu düet yapalım mı?’ Öylelikle başlamış olduk. İkimize göre uyarladım ve beraber seslendirdik.

Yıldız Tilbe o kadar güzel bir insan ki. Besteci, çok iyi müzik yapan bir sanatçı. Onu bu piyasada çok ayrı bir yere koyuyorum. Üreten insan her zaman yeteneğine güvenir. Başka bir şeye değil. Yıldız Tilbe 10 numara bir sanatçı. Şarkı da gerçekten çok çok güzel oldu. O dönem Türkiye’de izlenme oranı milyonu geçen ilk klip oldu. 2013 Youtube tan bir numaralı şarkı ve en uzun süre dinlenen ve zirvede kalan şarkı oldu.

● Evli misiniz? Baba oldunuz mu mesela. Ben biliyorum. Bizimkiler bunları da merak eder. :)

2012 yılından bu yana evliyim. Ama eşimle 2003 yılından beri tanışıyoruz. 17 yıl oldu yani tanışalı. Baba değilim.. Çocuğumuz yok.

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyorda!

● Son olarak KizlarSoruyor üyelerine, yani KS canlara ne söylemek istersiniz? Hem 90'lar kuşağına ve yeni nesil gençlere..

KizlarSoruyor üyelerine öncelikle hanımefendiler, sonra beyefendilere tek tek selamlarımı iletiyorum. Sağlıkla kalsınlar. Gerçekten çok zor bir dönemden geçiyoruz. Dikkat etmemiz lazım. Hem kendimiz için. Hem başkaları için. Önemli olan bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak. Bilim adamlarımıza güveniyorum. Bunu da atlatacağız. Herkes kendine dikkat etsin.

Funda hanım ayrıca size ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Çok güzel sorular hazırlamışsınız. Ayrıca o güzel sorularınız içinde çok teşekkür ediyorum. Ne mutlu böyle sorularla geliyorsunuz. Saçma sapan sorular yerine bu tarz sorular çok çok önemliydi. Bunun için bir kez daha size çok teşekkür ediyorum. Size ve çok değerli üyelerinize sevgi ve selamlarımı iletiyorum.

İnstagram

Twitter

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyorda!

'Ama Funda çok uzun yazsın..' demeyin lütfen. Bir o kadar da yazamadıklarım var. Ne yazık ki daha bir çok konuşmamızı alamadım buraya diye hafif üzgün olsam bile 'bu kadarı bile güzeldi' diyenlerin başındayım. :)

Başlangıç noktam 90'lar olunca ekşi sözlükte yazılanlara şöyle bir baktım. Ve bu yazımın sonunda final cümlemi buldum.

'90'ların özel olmasının nedeni' başlığı altında bir ekşi sözlük kullanıcısının;

Çünkü çocuktuk. Çünkü ergendik. Çünkü dünyadan bir haberdik.

sözlerinin hakikatiyle bugün KizlarSoruyor'da tatlı ve serin bir meltem rüzgarı esti.

Hissettiniz mi?

Sevgiyle.. :)

O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyorda!
O, Bir Döneme Damgasını Vuran İsim: Nostaljisiyle, Enerjisiyle, Müzikleriyle ve 90'lar Rüzgarıyla Ragga Oktay KizlarSoruyor'da!
45
18
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1845
 • AsabiMarul
  Vay be...
  Renkli bir sima
  Değişik bir ses...
  Geride bırakılan hoş bir seda...
  Hayat da böyle bir şey galiba...
  Tarkan soysuzundaki kibire bak hele...
  Ah bu insanoğlunun
  Kendini ölümsüz zanneder de
  2 m3'lük çukurdan daha fazlasını kaplamaz. ...
  Teşekkürler Funda...
  Çünkü dünyadan "bîhaberdik"...
  Doğrusu böyle olmalı...
  • Funda_a

   Rica ederim. Beğenmenize sevindim. :)

  • AsabiMarul

   Renkli bir kaleminin KS'nin
   Ragga da renkli bir kişilik...
   Uyumlu bir çalışma olmuş :)
   Bu arada sipariş üzerine mülakat yapıyor musun? :)
   Teklifim var da :)

  • AsabiMarul

   ... kalemisin*...

  • Hepsini Göster
 • Çok sevdiğim bir gerçek sanatçı. Hüseyin Turan ile bir uçak anısı vardı. Gülmekten yanaklarım ağrımıştı. Onu yeniden sahnelerde görmek istiyorum. Basın şişirirse balondur ve muhakkak söner. Halk severse ölümsüzdür. Sende ölümsüz sanatçılar arasındasın Ragga Oktay :)
  • Funda_a

   Yaa ne kadar güzel yazmışsın. Zaten şahsına münhasır birisin. Çok değerlisin. Çok teşekkür ediyorum. Seninle aynı fikirdeyim. Bak o anısını bilmiyordum. Öğrenicem mutlaka.. Sevgiler.. :)

  • @Funda_a denilince akla kalite geldiği için güzelce ve keyif alarak okudum. Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Saygılar sevgiler bizden efendim.

  • Funda_a

   🙏😊❤

 • bayjön
  💐🌹🌼Cici Funda hanıma kaliteli bu güzel röportajından dolayı çok teşekkür ederim. Gene sıkılmadan okuduğum ve beni zaman makinesine bindirdiniz, 90ları kral yaşayan özleyen birisi olarak bu güzel söyleşide sevdiğim Sayın RAGGA OKTAY ı şuana kadar bilmediğimiz yönleriyle (tarkan faciası ve sonrası yaşadıkları) daha çok tanıma fırsatımız oldu ve zaten sevdiğim 💐Ragga Oktay Beyi daha da çok sevdim doğrusu. Kaliteli kişilikli olan er ya da geç kaliteye önem verenlerle batırmaya çalışan çok olsada elbet su ve günyüzüne çıkıyor.

  🌹Sayın Ragga Oktay Beyde bitmez tükenmez enerjisi ve mütevaziliği ile 7den 70e herkesin gönlüne taht kurmuş bir kişiliktir ve öyledir ve de adam gibi adamdır diyebilirim.

  Gönül gene sıklıkla ekranlarda Sayın Ragga Oktay Beyi o bitmez tükenmez enerjisiyle görmeyi elbet ister, ben dahil tanıyan herkes ve de tanımayan da dahi o enerji patlamasını görünce tartışmasız sevecektir. Dilimize dolanmış Avare şarkısını bize tekrar kendine has uyarlaması ile çok sevdirmişti😊 A-umm yani😄

  Umarım Sayın Ragga Oktay Bey bu yakıştırmama kızmaz😊 affına sığınarak söylüyorum, kendisi tarzının eskimeyen bebek yüzüdür, saflığı temizliği enerjisi ile kendisine sağlıklı afiyetli başarılı hayırlı güzel bir hayat ve bitmez enerjisi ile gene kıymetinin bileneceği, yükseklerden inmeyeceği güzel bir sanat yaşamı dilerim💐🌼🌹

  Cici şeker Funda Hanım'a da tekrar çok teşekkür ederim🌹🌼💐https://www.youtube.com/embed/IqyDH-wBUDQ
 • biradetmehmet
  Derdime derman iste cokonat kiz... ragga müziğinin ilk temsilcisiydi ülkemiZde gencligimde cok dinledim en cok ta avare şarkısını cok guzel yorumlamıştı ne severdim hizli hizli sarki söylemesini samimi ve guzel bir yazi olmus funda nin samimiyeti de isin icine girince... Ellerin dert görmesin guzel yazmışsın oktay da guzel anlatmış soyle bir 20sene gittim geldim
 • Çok güzel bir paylaşım büyük bir sevinçle okudum :) Ragga Oktay'ı seviyorum hep izlerdim bana enerji verirdi. Gerçekten çok iyi biri. Yine harikalar başarmışsın Funda emeğine sağlık :)
  • Funda_a

   Çok teşekkür ediyorum..🙏🙋💜

 • Kimikio
  Emeğine sağlık! Çok güzel bir paylaşım hazırlamışsın. Ragga Oktay’ı yeniden ekranlarda görmek iyi olurdu. Rol aldığı Tadımız Kaçmasın, Mert İle Gert hatırlıyorum 😄
  • Funda_a

   Çok teşekkür ediyorum güzel yorumun için. Mutlaka okuyacaktır kendisi de yorumunu. :)

 • HürreemSultaaN
  Kızlar Soruyor'da tatlı ve serin esen o meltem rüzgarını hissettik 🌸 Güzel bir söyleşi olmuş 👍Keyifle okudum. Ayrıca keşke daha uzun yazsaydın. Keşke o yazamadıklarını da yazsaydın. Ragga Oktay'ı tanıdık sayende. Ben Turkcell reklamında Ragga Oktay'ı​n oynadığını bilmiyordum, o reklamı hatırlıyorum. Her o reklam çıktığında hemen televizyonun başına geçerdik.7 sene süren bir reklam filminde oynamak kendisi için büyük bir mutluluk olsa gerek. Yıldız Tilbe'yle yaptığı düet şahaneydi 😍 Keyifle dinledim 😊
  Tarkan'ı çok seviyorum, kendisine hiç yakıştıramadım. Herkesin bir toyluk dönemi vardır. Küfür etmek Tarkan gibi harika bir insana yakışmadı. Tarkan'ı ne kadar çok sevsem de, Tarkan'la ilgili olan kısmı ne kadar üzülerek okusam da Ragga Oktay'ı​n hakkını savunması ve bunu reklam olmadan yapması harika. Sanatıyla adını duyurmuş, polemiklerle değil. Müge Anlı gibi dürüst, tarafsız bir insana kendini anlatması son derece doğru bir davranış olmuş 👍 Çünkü bazı medyacılar dürüst değil, tarafsız değil. Şu an eminim ki Tarkan gayet mütevazi bir insan. Ne yapayım seviyorum Tarkan'ı 🌺 Eşiyle kendisine mutluluklar diliyorum, umarım çocukları da olur 🌺🌺
 • Yıldız Tilbe ile olan düetini çok dinledim zamanında hala da arada dinlerim çok güzel bir düet idi. Ellerine sağlık, Funda ✂️
 • patiencestone
  Tahminim tam ötesinde,, magazin ödülleri yılın roportaji dahi olabilir ! Kusursuz tebrik ederimm
  • Funda_a

   Çok teşekkür ediyorum.. 🙏💜

 • Chroall
  Müthiş, özenli, ayrıntılı, gerçekten ergen liğime gidip geldiğim bir benceydi. Öncelikle ellerine sağlık diyorum. Üstün körülükten, tek düzelikten, kopyadan uzak paylaşımlarını büyük bir keyif ve istekle okuyorum Funda. Tekrar ellerine ve yüreğine sağlık... Adamın yüzünü görünce bir sevindim. Sahnede yaşadığı o tatsız olayı okuyunca öfkelendim ve üzüldüm. Gerçekten günümüz sanatçıları ve müziği hakkında güzel sözler var. Herkes gösteriş peşinde... Kalite günden güne düşüyor...
  Uh, neyse. Reis evli ve mutluymuş, umarım hep mutlu olur. Sen de hep mutlu ol olur mu güzel insan, seviliyorsun... 🎈🥰❤
  • Funda_a

   Çok teşekkür ediyorum canım. Seni hiç tanımıyorum. Bir kelime bile konuşmuşluğumuz yok belki. Ama o kadar iyi anlamış ve farkına varmışsın ki. Bu beni inanılmaz mutlu etti. zira bazen umutsuzluğa kapıldığım anlar oluyordu. Senin ve senin gibi farkındalığı olan ve özeni anlayan çok üye var. Onu da biliyorum. Zaten Kızlarsoruyor'u rengarenk olduğu için seviyorum. Sen de bu renklerden mavisin. Gülümsemeye sebep mutluluk mavisi. :) Sevgiler..

 • Sun_shine_
  Ve yine harika bir söyleşi olmuş. Bitip tükenmeyen enerjinize hayranım.

  Gelelim söyleşide ki okuduklarım Tarkan Tevetoğlu'nun yaptıklarını okuyunca " yok artık!" dedim. Dediği gibi kendisi o dönemde yıldızı parlamış bir sanatçıyı. Üzüldüm açıkçası ve sahnede Oktay bey kontrolü elden bırakmamış, dinleyici kitlesi de gereken cevabı Tarkan'a vermiş açıkçası.
  Aynı kuşağın insanlarıyız ve kendisini dinlerdik. Türkcell reklamları dilimize dolanmıştı bir süre. 🤭
  Yıldız Tilbe ile parçası hele müthişti 🙏
  Ee bunları sunan sizede kocaman sevgi dolu bir teşekkürü fazla görmemek lazım.
  Emeğinize sağlık.
  • Funda_a

   Çok teşekkür ediyorum güzel düşüncelerin için. Taekan olayı gerçekten çok ilginçti. 🙋❤😊

 • BeBeK06
  Bu adamı görünce içimden şu şarkı geçiyor 🤭

  Bir bakın gelene bir bak kim geliyor. Bir bak kim bak kim bak kim geliyor. Bir bakın gelene bir bak kim geliyor.
 • benbendeğilimartık
  Eskiden stajyerlik yaptığım özel bir firmanın sekreterinin erkek arkadaşıydı iyi biri oluğundan bahsetmişti öyle anımsıyorum, teşekkür ederim emeğine sağlık.
 • Affedilmeyen
  kendine has bir sanatçıydı :))
  Reklamı şimdi bir daha izledim bide dizi de oynamıştı sanki yanlış hatırlamıyorsam
  gayet keyifli bir söyleşi olmuş :)))
 • Çok severim kendisini özellikle de çikolata kız şarkısını
  Harika bir söyleşi olmuş
 • Kamelyalı_Kadinnn
  Kral adamdı , çok sevindim gelmesine. Tarkan ile yaşadığı olayı ise bilmiyordum şu an öğrendim ona yakıştıramadım. Turkcell reklamlarında ki şarkısi o dönemdeki çocukların dikene sakız gibi yapışmıştı. Güzel sohbetiniz için öpücükler 😘
 • ѵαℓεɳƭเɳσ
  Güzel yazı olmuş, emeğine sağlık. Direk aklıma gelen Yildiz Tilbe düeti oluyor. Bir zamanlar çok dinlemiştim "gitme kal".
 • _Boncuğum_
  Çok keyifle okudum gerçekten içten ve samimi biri olduğunu her kelimesinde aktarmış emeğine yüreğine sağlık ikinizin de ♥️
 • Vindicta
  Abim Ragga Oktay şarkılarını çok severdi. Ben dış görünüşe alışık olmadığım için ön yargılıydım. Dününce 90'lar harikaymış. Başarılarının devamını dilerim.
 • Burakerbek
  Helal olsun demekten başka birşey demeyeceğim bilmediğimiz yönleriyle harika bir röportaj olmuş emeğine sağlık Oktay beyi severdim bu röportaj sayesinde biraz daha sevdim. Teşekkür ederim.
 • sanayokbirdiyecegim
  Yıldız tilbeyle bir şarkısı vardı deli gibi dinlerdim
 • Farklı olan fark yaratır derler. Gerçekten farklı bir tarzı vardı ve severek dinlerdim. Bizim için de nostalji oldu. Yüreğine sağlık Funda hanım.
 • EmircanBozkurt
  ellerine sağlık neler yazmışşsın ya oku oku bitmedi
 • Gogo_latte
  Kaybolup giden 90 lı yıllarda sanatçılarımızdan biri acaba bu zamana kadar neler yaptı uzun zamandır tv magazinlerde göremedik ragga oktay nerelerdesinnnnnn...
 • scorpion026
  çocukluğum bunlarla geçti ilk şarkısını hatırlyorum tabi o zmanlar rap fazla yaygın değil. tarzıyla fark yarattı. tarz oldu. halada severim çünkü onun tarzında kimse yok.
 • emeğine sağlık harika olmuş büyük hayranıyım ben :)
 • muzaffer_abi
  Ragga yine bilinç altına çalışmış...
  Sektörün babası sayılır. Sempati kattı hayatımıza...
 • Çiçekçikız2
  Benim aklımda hep Turkcell reklamındaki selocan olarak kaldi
 • darkleyl96
  Yıldız Tilbeyle olan Gitme kal şarkısıyla tanımıştım
 • _Cambaz_
  Oouvv sitedeki çukulat kızlar bunu beğendi bile 🤣🤣
 • Damızlık_Erkek
  Türkcell reklamları güzeldi severim kendisini bu kadar yazıyı nasıl yazıyon sen 😀
 • EmirCankut
  Sitede yeniyim, tarkan olayını okuyunca doğru yerde olduğumu anladım, tebriklerbu site hep var olsun ya
 • DiyenBayan
  Vay be renkli bir kişilik. Tarkan'la olayını ilk kez duydum yaşım yetmiyor galiba :)
 • fark_var
  Muhabbet eder gibi oldukça iyi bir soru cevap olmuş tebrik ederim. 😊
 • Alduino
  Ragga adamın dibidir bu ülkede şarlatan olmadı diye önemsenmeyen gerçek sanatçı
 • Babylisss
  O en güzel Zamanlarda yaşamış olduğum 90 li olduğum için çok mutluyum şimdikiler boş yaşıyor
 • AyselGitBaşıımdan
  Çok duygulandım
  Çukulata kız şarkısını açtım...
  Ellerine sağlık süper bir paylaşım olmuş
 • kanka35
  yeni nesil akılda kalıcı söz yazmayınca lay lay lom kısa sürer , Aşık veysel, Karaca Oğlan unutuluyormu hiç
 • HotMannn
  Çok iyi olmuş
 • KıyametAlameti
  Kral..
 • Kafam_a_göre
  Hahah😅 çok güzel olmuş eline saglik 🙏
 • tastycock
  Harika bir röportaj olmuş. Emeğinize sağlık.
  • Funda_a

   Çok sağolun.. 🙏😊

 • adrenalin64
  Çok severdim Ragga'yı. Emeğine sağlık.
 • Ragga Oktay'ın gençliğimdeki yeri ayrıdır.
 • SSefa58
  MC Dandik de tanıdım
 • Aliistanbul3455
  Sade komedi olarak iyi
 • 90ların efsane ismidir kendisi
 • Doyamıyorum şarkısı hala dilimde yıllar yılı...
 • Dubaiprensi
  Selin Sevimli ile röportaj yapabilir misin?
 • karsiyakaliali
  Güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.
 • Trena
  90 karın ruhunu pekiştirmiş... Teşekkürler...
 • Drbora61
  Bu adam masterchefteki italyana benzemiyor mu
 • _Aslancık
  Biz ne ara yaşlandık yaa
 • Kuzey2734
  Bildiğim en berbat sanatçılardan biridir
 • Revesma
  Destan yazmışsın maaşallah
 • Gizli Üye
  AFiyet olsun u
 • Gizli Üye
  Ragga Reisi severim 👍
 • Gizli Üye
  Gerçekten zamaninda damga vurmuştu
 • Gizli Üye
  Ellerine sağlık
 • Gizli Üye
  Değişik bir adam :)
 • Daha Fazla (3)
YÜKLENİYOR...