Efsane Korku Filmleri: Testere I - Saw I

Testere I - Saw I

Bugün Korku Filmlerinin efsanesini kaleme alıyorum.

Testere filmleri serisini izlemeyenler okumasın, sonra spoiler yedik falan demeyin :D

İzleyenler ve olayların akışını anlamayanların işine yarar umarım :)

* Binlerce korku filminin içinde belki de en etkileyici sahnelere ve müziklere ve oyunculara sahip olan 'Testere' serisi dünya genelinde geniş bir hayran kitlesine sahip.

Seri birbirine bağlı 7 filmden oluşuyor. İlk 3 film 1.era olarak adlandırılıyor. Yani genel karakterler ve genel senaryo ilk 3 filmde şekilleniyor. Diğer filmler ise Testereden sonra gelişen olayları ele alıyor.

Öncelikle olabildiğince midenizi kaldırmamaya çalışacağım, fakat yazımı okuduktan sonra testerenin sadece sadist bir film olmadığını anlayacaksınız.

İlk olarak bu bencemde Testere I'i ele alacağım.

1-Testere I (2004)

Öncelikle seri katilimiz John Kramer diğer adıyla Testerenin hayatını ele alalım:

John Kramer 52 yaşında amerikalı birisidir. Jill Tuck adlı bir kadınla evlenmiş ve mutlu bir hayat sürmektedir. Karısı uyuşturucu bağımlıları için kurulmuş olan bir klinikte çalışmaktadır. John ara sıra karısını görmeye kliniğe gider. Fakat klinikte gözüne çarpan, bağımlılıkta sınır tanımayan 2 kişi vardır.

Amanda ve Cecil. John iş çıkışı karısını kliniğin önünde beklemektedir. Bu sırada Amanda ve Cecil'in madde ihtiyacı yüzünden kliniğe geri dönmesiyle olaylar gelişir. Amanda Cecil'den içeri girip hap almasını ister. Bunun üzerine Cecil kliniğin kapısına dayanır. Jill kapıyı kitleyip klinikten çıkarken Cecil ile karşı karşıya gelir. Jill bu sırada hamiledir ve en değer verdikleri şey doğacak çocukları Gideondur.

Cecil Jill den kapıyı açmasını, ceketinin içeride kaldığını söyler. Bunun üzerine Jill kapıyı açar ve Cecil bıçak ile onu konuşmaması için tehdit eder. Cecil kliniğe girer, Jill ise kapıdan ona bakmaktadır. Cecil çıkarken kapıyı hızlı açar ve kapının önünde bekleyen Jill'in karnına çarpar.

Bunun üzerine Jill den 2 damla kan akar ve Cecil olay yerinden uzaklaşır. Kapıdan çıkarken John Cecil'in telaşlı bir şekilde kaçtığını görür. Kliniğe girer ve karısını kanlar içinde yerde bulur. Hastaneye götürür fakat çocukları düşmüştür.

John bunun üzerine psikolojik bir çöküntü yaşar ve çiftin arası açılır.

Yaşadığı psikolojik sorun nedeniyle john rahatsızlanır ve Dr. Lawrence Gordon'a hasta olarak gider.

John beyninde tümör olduğunu ve tedavisinin olmadığını öğrenir. Hayatı bir anda kabusa dönen John o günden sonra hayatının değerini anlamaya başlamıştır. İnsanlara, kendi geliştirdiği meditasyonu uygulamaya başlamıştır. Ve ilk uygulayacağı kişi çocuğunun katili Cecildir.

John Cecil'i kaçırır ve kendi yaptığı bir alete bağlar.

Filmi izlemeyenler Testerenin katil olduğunu düşünür genelde. Ben de öyleydim ta ki yakaladığı insanlar kendi kendilerini öldürene kadar. John doğrudan kimseyi öldürmemiştir. Yaptığı aletleri insanlara bağlar ve onlara seçim hakkı sunar. Eğer kendinden feda ederse kurtulur. Eğer edemezse ölür.

Polisler onu tutuklayamaz çünkü ellerinde geçerli bir kanıt yoktur. Sadece sorguya tutarlar.

Cecil bu aletten kurtulamaz ve ölür.

John'un planları henüz bitmemiştir. Bağımlı olan Amandayı da kaçırır.

Ona kendi yaptığı, küçükken korktuğum alete bağlar.

Amanda uyanır uyanmaz karşısında bir televizyon görür. Televizyon birden açılır ve ekrana maskeli birisi çıkar.

Amanda ile konuşurken.

Amandaya bulunduğu hücredeki kişinin midesinde aletin anahtarı olduğunu söyler. Eğer anahtarı bulup aleti açamazsa alet ağzını ikiye ayıracaktır. Bunun üzerine televizyon kapanır ve süre başlar. Amanda odadaki kişiyi öldürür ve anahtarı alarak aleti açar. Bunun üzerine testere onu serbest bırakır. Amanda karakola kaçar.

Testere Amandayı bir yerde bulur ve onunla konuşur. Amanda John'a onu bağımlılıktan kurtardığı için teşekkür eder.

Kızı öldürmeye çalıştı, kız teşekkür ediyor? Ha? Diyenler için:

Amanda kolu yara içinde olan birisi. John onu ölümle yüz yüze getirerek hayatının değerini anlamasını sağlıyor ve Amanda hayatının geri kalanını onun için harcayacağına yemin ediyor.

İşte tam bu sırada Testere 1 başlıyor.

Testere 1 terkedilmiş bir evin tuvaletinde geçiyor. Tuvalet dediysemde küçük falan sanmayın baya geniş ve iğrenç bir yer:

Filmin ana karakterleri: Dr.Lawrence Gordon ve Adam Faulkner.

Birbirini tanımayan ikili su dolu küvetin içinde uyanırlar. Adam kendisinin tek olduğunu zanneder ve birden ışıklar açılır. Acımasızca düzenlenmiş bir oyun burada başlamaktadır. Diğer kurban ise Lawrence Gordon adında bir cerrahtır. Her ikisi de ayak bileklerinden boru tesisatına zincirlenmiş durumdadırlar. Yerde yatmakta olan bir cesetin elinde mikrokaset kayıt cihazı ve bir Altıpatlar tabanca tutmaktadır. Ceset bu iki adamın arasında bulunmaktadır ve uzanamayacakları kadar uzaktadır. Lawrence ve Adam'ın ceplerinde "Beni Oynat" yazan teypler bulur.

Teyplere ulaşırlar ve Lawrence'a Adam'ı saat 6'dan önce öldürmesi gerektiği söylenir. Eğer öldürmezse Lawrence'nin Karısı ve küçük kızını öldüreceği söylenir. İpuçlarını takip ederek 2 tane testere bulurlar ve zinciri kesmek için uğraşırlar. Fakat testereler zinciri kesemeyecek kadar kötüdür. Adam sinirlenir ve testereyi kırıp atar.

Lawrence ise testerelerin zincirleri kırmak için değil, bileklerini kesmeleri için verildiğini söyler. Adam buna inanmak istemez ve zamanın geçmesini bekler.

Bu sırada 2 polis memuru Memur Sing ve Memur Tapp testerenin yaşadığı binanın yerini öğrenir ve tutuklamaya giderler. Testere onlardan kaçar ve Sing koridordan geçerken testerenin tuzağına yakalanarak ölür. Bunun üzerine Tapp testereyi yakalayamaz ve her yerde onu arar. Evinde kanıtları birleştirerek onu tekrar arar ve bir eve daha ulaşır.

Dedektif Sing ve Tapp.

Testere oyunu yönetmesi için Zep Hindle adında bir adamı daha grubuna aldı.

** Zep oyunun oynandığı yere kaçtı fakat Tapp onu arabada kovalamaya devam etti. En sonunda Zep, Tapp'i öldürdü ve oyunun oynandığı yere gitti fakat Adam yerde yatıyordu ve Lawrence'de ayağını kesmiş ağlıyordu. Ama artık zaman dolmuştu ve Zep'in Lawrence'yi öldürmesi gerekiyordu, tam öyle yapacakken Adam uyandı ve Zep'e saldırdı. Zep orda öldü. Lawrence sonra oradan yardım getirmek sözüyle gitti.

* Adam Zep'in cebinde bir kaset bulur ve onu dinler. Tam o sırada tuvalette yerde yatan adam uyanır. Aslında ölmemiştir, kendisini 6 saatliğine bayıltmıştır. Ve bu kişide John Kramer dır. Ayağa kalkar ve Adam'a bileğindeki zincirin anahtarının küvette olduğunu söyler. Ama Adam uyanırken anahtarı küvetin deliğine düşürmüştür. Bunun üzerine Zep'in yanındaki silahı alır ve John'a doğrultur. John zincirindeki şok dalgasını harekete geçirir ve ona ''İnsanlar yaşamak için fazla nankörler, sen değilsin, artık değilsin, Oyun bitti.'' diyerek kapıyı kapatır ve Adam'ı orada çürümeye bırakır.

Ve ilk film böyle sona erer.Okuduğunuz için teşekkür ederim. Diğer filmleri ilerleyen günlerde ele alacağım.

Yazım hataları için özür diliyorum. * ve ** koyduğum paragraflarda anlatırken zamanın bakış açılarını değiştirdim.


0|0
1116

En İyi Kız Görüşü

 • Testere serisi gitgide bka saran bir seri ilk 3 film ne kadar iyiyse digerleri o kadar kötü gitgide berbat bir hal aldı. Tabi kural budur devam filmleri kötü olur genelde. Emeğe saygı Teşekkürler

  0|0
  0|0
  • Bencede.
   İlk 3 filmden sonra filmin atmosferi değişti. Polisiye filmine döndü tamamen.
   Rica ederim yorum için teşekkürler.

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 10

Erkekler Ne Diyor 15

Yükleniyor... ;