Şamanizm Kültürünün Günümüz Türk Kültürüne Yansımaları!

Kuzey Asya halkları içinde geniş bir inanış kitlesine inanan Şaman kelimesi etrafında kurulan, çoğunlukla dini karaktere sahip inançları ve bir takım faaliyetleri ifade için kullanılırdı. Genişce bir yelpazeye yayılan Şamanizm, Türk-Moğol eski kültür tarihlerinde çok önemli bir yere sahiptir. Şaman inanışları bir süre sonra Türk kültüründe gelenek/görenek şeklinde yaygınlığını hissettirmiştir. Bunların çoğu, her zaman yapmış olduğumuz ya da en az bir defa yapmış olduğumuz davranışlardır.

1) Gidenin arkasından su dökmek

Şamanizm Kültürünün Günümüz Türk Kültürüne Yansımaları!

Günümüzde Türk gelenekleri içinde yer alan, gidenin ardından su dökme adeti Şamanizm'den gelen köklü bir adettir. Şamanların su dökme inancı nereden nasıl geldiği ve neye göre yaptıkları hakkında çok bilgim yok, ama şu olabilir kötü ruhları bedenden yollamaya yarayan inanç davranışı olabilir.

2) Türbelerde mum yakmak

Şamanizm Kültürünün Günümüz Türk Kültürüne Yansımaları!

Türbelerde mum yakmak Türk gelenekleri arasındadır; hatta bir kısım insan mum yakmayı dini boyuta kadar ilerletmiştir. Şamanizmde mum yakma, kutsal yerin aydınlatılarak doğayla aracılık yapılmasıyla bağdaştırılabilir.

3) Kötü ruhlara kurşun dökme

Şamanizm Kültürünün Günümüz Türk Kültürüne Yansımaları!

Şamanlardan gelme bir adettir ve Türklerin geleneklerine Şamanizm'deki gibi geçip kullanılmıştır. Şamanlarda kurşun dökmeyi kötü ruhlardan arınmak için kullanmışlardır. Hatta bu ritüele “Kut Dökme” anlamına gelen “Kut Kuyma” adını vermişlerdir.

4) Seri şekilde tahtaya vurmak

Şamanizm Kültürünün Günümüz Türk Kültürüne Yansımaları!

Şaman inanışlarından Türk geleneklerine yansıyan bir inançtır. Şamanlar kötü ruhların duymaması için tahtaya vururken, günümüz Türklerinde ise bu durum gelişebilecek kötü olaylara karşı savunma olarak görülmüştür.

5) Mezar taşı

Şamanizm Kültürünün Günümüz Türk Kültürüne Yansımaları!

Şamanizmden gelme inanışlardan birisidir. Şamanlar ayinlerinde ölen kişilerin ruhlarının onlara yol göstereceğine inanırlardı. Bu durum ailenin vefat eden en büyüğünün mezarının belirgin şekilde yapılmasına kadar gitmiştir. Arap İslam coğrafyasında böyle bir inanış olmayıp ölülerinin toprakla çabucak bütünleşmesini istemişlerdir. Türk İslam dünyasında görülen ihtişamlı mezar taşlarının yanı sıra birde ölünün 7'si, 40'ı gibi rakamlar vardır bunlarda Şamanizm'den yansıyan inanç şekilleridir.

6) Köpek uluması

Şamanizm Kültürünün Günümüz Türk Kültürüne Yansımaları!

Bir çok insana göre köpek uluması uğursuzluk sayılır. (Mesela benim için apayrı bir yeri vardır bunun). Şamanlara göre köpekler gelen ruhları önceden görebilirlermiş, bu ruhları gören sıradan insanın ise yakında öleceğine işarettir. Şamanlardan gelen bu inanç adeti günümüz Türklerinde benzerlik göstermektedir.

Şamanizm Kültürünün Günümüz Türk Kültürüne Yansımaları!
10
10
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Sessizbukalemun
  Zaten bizim çoğu batıl inancımız Şamanlar'dan gelmiştir. Ortak yönlerimiz çok, onlar da iyi ve kötü ruhlar var, şaman doğarlar şaman olmazlar.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

99
 • âh-u-zâr
  Bunlar da var ama bizde eskiden bir gelenek vardı ki yani tamamen şaman geleneği. Hasta, zayıf olan çocukları bir kazana oturturlardı altta odunlar olurdu sonra sorular sorarlardı etrafımızda dönerlerdi yani aşırı saçma bir gelenek ve bir şaman geleneği zaten. Ben zayıfım diye yapmışlardı. Aklıma bu benceyi görünce geldi.😂
 • Karanlık_Ruhlu
  Köpeklerin uluması ifrit iblisi görmesinden kaynaklı korkar ve havlarla besmele çektiğinde görürsünüz sesleri kesilir... şamanizime çok ilgimi çeker ruhlularla iletişime geçtiklerini sanarlar ama oysa onlar ritüerllerle iblislerle konuşurlar bizim inanıcımda cinlerdir...
 • Köpek uluması hakkında söylemleri duymuştum ve diğerleri zaten dinimizce hurafeden ibarettir. Örneğin ezandan önce, saniyeler önce uluyan köpeklere çok şahit olmuşumdur. Onlarda Göz perdeleri farklı olduğu için bazı zşeyleri gördüklerini sanıyorum.
  Bilmiyorum garip!
  Emeğinize sağlık, güzel bir sunum.
 • barraquda
  Bir ortamda gelenekler dinin önüne geciyorsa sıkıntı o noktada baslar.. adamlar bas bas bagiriyor , turbelere mum dikmeyin diye.. ama yok. Basi ortulu elinde tesbih ama " cahil " teyzeler bunu halâ yapiyor yazik ki.
 • İchmert
  Bunların olması gayet normal eski bir ırkız ama bunu kanıtlaya bilicek düzeyde arkeolojik kazılarımız yok hala belirsiziz kayıp kıta mu buna örnektir Atatürk bu yönde buraya gelen alman bilim adamlarından çok bilgi aldı şu an ise kimse ilgilenmiyor
 • Hawkeye01
  Türkler gerçekten İslam'a girselerdi bu batıl inanışları terkederlerdi. Ancak hem şaman hem de müslüman olmayı tercih ettiler ve adına da "Türk-İslam Sentezi" dediler.
 • VarsaYoksaBirBen
  Şamanların öteki alemi aralayan ritüelleri daha çok ilgimi çekiyor...
 • Bie cogunu biliyordum. kopek ulumasi haric. Guzel bilgilermis.
 • Alevi semahları da şaman Türk kültüründen kalma bir ritüeldir.
 • _Lord
  Köpek uluması benim için birlikteliği temsil ediyor.
 • sananeeeeeeeeee
  Biz hala sinsin ateşi yakıyoruz
 • hayalimatmazel
  Biz şaman değiliz
 • BLACKQUEENGRANDE
  Harika bir paylaşım olmuş.
  Teşekkürler 🌸
 • melismelis16
  Güzel yazı, öğrenmiş olduk
 • Faydalı bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık.
 • Alaca_
  Bilmediğim şeyler öğrendim.. Emeğine sağlık.
 • bugencyazar
  bilmiyordum öğrendim sağ ol :)
 • Gizli Üye
  Keşke kültürümüzün tamamı şu anda olsaydı.
YÜKLENİYOR...