Kitap Okumanın Bireylere ve Topluma Etkisi Nedir?

Ne ara bu hale geldik?

Kitap Okumanın Bireylere ve Topluma Etkisi Nedir?

Maalesef çoğunlukla medyada kötü haberler görüyoruz ve "Ülkece ne ara bu hale geldik" diye soruyoruz... Gerçekten ne ara bu hale geldik fikri olan var mı? Benim var kitap okumayı bıraktığımızda bu hale geldik. (Gazete veya magazin dergileri okumak sizi okuyucu yapmaz.) Ne alakası var ya diye düşünüyorsanız kitap okumanın etkilerini kendimce anlatmaya çalışayım sonra siz biraz düşünün.

Bireylere etkisi

Kitap Okumanın Bireylere ve Topluma Etkisi Nedir?

Bu etkiler olayında internette çok içerik var zaten bu yüzden çok irdelemeyeceğim. Örnekler verecek olursam kelime hazinenizi geliştirir, yaratıcılık ve hayal gücünüzü geliştirir, (okuduğunuz içeriğe göre değişir) empati yeteneğinizi geliştirmenizi sağlar ve sosyal ilişkilerde büyük avantaj oluyor kitap okumak ben meslek lisesi mezunu biriyim ama üniversitede akademisyen biriyle gayet ortak konularda sohbet edebiliyorum.

Özellikle kurgusal hikayeler okursanız bakış açınız fikirleriniz değişiyor diksiyona da etkisi var elbette. Ben kitap okumayı sevdiğim için okuyorum entel olmak için değil lakin şunu fark ettim ki sosyal medya veya normal hayatımdaki diyaloglarda herkes sohbetimin iyi keyif verici olduğunu söylüyor o zaman fark ettim ki bu aslında okuduğum kitapların etkisi iki kitap okuyup kendinizden böyle bir gelişim beklemeyin.

Topluma etkisi

Kitap Okumanın Bireylere ve Topluma Etkisi Nedir?

Şu açıdan bakalım kitapların gerçek kitapların bir amacı vardır ahlak, vicdan,iyilik gibi şeyler anlatılır temelde ve siz kitap okursanız sürekli hikayeyi okurken içten içe bu toplumsal ilkelerin telkinlerine maruz kalırsınız. Coğrafya kaderdir diye bir söz vardır çok severim bu sözü şöyle anlatayım Türklerin, Müslümanların olduğu bölgede doğarsan o bölgenin ideolojilerine maruz kalırsın doğal olarak ve ideolojileri yıkmak zordur kitaplara aşinaysan o zaman anlarsın ki sen viyana'da katolik olarak doğsaydın orada yaşayan insanların fikirlerine sahip olacaktın e o zaman bu manasız ayrıştırma saçma değil mi? O zaman ben insanları sadece iyi insan ve kötü insan olarak ayırayım dersin ve farklılıkların güzelliğinin tadını çıkartırsın. Birde eğer kitap okuyan bir toplum olursak kimse bizi maniple edemez.

Oku!

Rabbinin güzelliklerini oku, oku ki insanları evrenleri alemleri bilesin. Allah'ın sanatını anlamak için oku... Oku ki bilimle dinin güzel birlikteliğini anlayasın. Görmemek bilmemek ne güzel değil mi? değil emin ol.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. #BayPanda

Kitap Okumanın Bireylere ve Topluma Etkisi Nedir?
2
1
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

21
 • blablacı

  Aslinda kitap okumanin tek basina bir katkisi yoktur kitap okumak dusunmeni sagladigi surece yararli bir eylemdir... aksi halde bos pembe dizi izlemek. gibi bir aktivitedir

  • BayPanda

   Düşündürücü içi dolu kitaplar okununca o gelişiyor zaten

  • blablacı

   Iste ask romani okumayi kisiel gelisim zirvaliklariyla aydinlandigi dusunen insanlar nasil gercek kitaplara ulasabilir ki.. bunu dusunmezler bile

 • MagRipOgLu

  Ülkemizde okuma alışkanlığı ne yazık ki yok.

 • komünist_imamın_kızı

  Kitap okumayan insanla muhatp olunmaz.

Yükleniyor...