Akordeon (Akordiyon) Hakkında Genel Bilgiler ve Alacak Olanlara Tavsiyeler

Ülkemizde ne çok yaygın, ne de az bilinen bir enstrüman olan "Akordeon(Akordiyon)" nasıl bir müzik aletidir, alırken nelere dikkat edilmelidir, çalması zor mudur? gibi soruları ele almak istedim.

Öncelikle, akordeon(akordiyon) her enstrüman gibi çalmak için emek harcanması gereken bir müzik aletidir. Öğrenmek ve çalmak gerçekten zor ve uzun bir süreç istiyor. Birçok enstrümandan farklı olarak beynin her iki tarafını da kullanmamız gerekiyor çalarken. Hem klavyeye, hem de basslara hakim olmamız gerekli çünkü akordeonda. Bu yüzden bağlama, gitar, keman gibi enstrümanlara nazaran biraz daha çalması zordur.

Kısaca akordeondan bahsedelim; sağ taraf klavye bölümüdür ve notaların çalındığı kısımdır. Sol taraf ise bass kısmıdır. Bu kısımda notalara eşlik eden akorlar bulunur. Bu akorlar; sırasıyla majör, minör, minör yedili ve bemol beşli (1-b3-b5) akorlardır.

Klasik ve dünyada en çok kullanılan akordeon modeli;

Akordeon(Akordiyon) Hakkında Genel Bilgiler ve Alacak Olanlara Tavsiyeler


Peki akordeon alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Akordeon alırken öncelikle seslerine iyice bakmamız gerekiyor. Bozuk ya da kulağa hoş gelmeyen bir ses varsa kesinlikle almamalıyız. Ve tabii ki en önemli kısımlarından biri olan körüğüne çok dikkatli bakmalıyız. Körükte yırtık, patlak, delik veya hava kaçırma gibi sorunlar varsa yine kesinlikle almamamız gerekiyor. Bunlar dışında klavye ve basslarda basmayan, kırık, eksik veya basınca takılıp kalan bir tuş varsa yine kesinlikle almamamız gerekiyor. Ve tabii ki ses değiştirici(register)lere dikkatli bakıp denememiz ondan sonra almamız gerekiyor. Eğer bu problemlerden herhangi biri akordeonda mevcutsa almanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Zira, büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bunlar dışında akordeon alırken kendi vücut ölçümüze göre almalıyız. Çok büyük ya da çok küçük akordeonlarla başlarsak büyük sıkıntılar yaşayabiliriz çünkü. Boyutlarına göre akordeonlar; 32, 48, 60, 72, 80, 96 ve 120 bass olarak boyutlandırılmış durumda. 32 ve 48 basslar genelde çocuklar için tasarlanmış akordeonlardır. 60 ve 80 bass ideal olan boyutlardır ve öğrenmeye yeni başlayanlar için en uygun akordeon türleridir. Tabii bazı bayanlar 48 bass ile de başlayabilirler.

Son olarak, alacak ve başlayacak kişilerin Alman ya da İtalya akordeonlarını almasını tavsiye ederim. Çünkü piyasadaki en iyi akordeon markaları bu iki ülkenin akordeonları.

Akordeon alırken hangi markaları almalısınız?

1) Hohner: Alman akordeonu. Akordeon piyasasının Mercedes'i kabul edebiliriz. Fiyatları pahalı olduğundan yeni başlayanlar ve bu işten para kazanmayanlar için tavsiye etmiyorum bu akordeonları.

2) Roland: Japon akordeonu. Bu marka da en iyilerden biri piyasada fakat yine fiyatları pahalı olduğundan yeni başlayanlar ve bu işten para kazanmayanlar için tavsiye etmiyorum bu akordeonları.

3) Scandalli: İtalyan efsanesi diyebiliriz bu markaya. Gerek kalitesiyle gerek kendine özgü tonlarıyla alınabilecek ender akordeon markalarından biri. Fakat yine yeni başlayacaksanız ve bu işten para kazanmıyorsanız tavsiye etmem. Çünkü fiyatları biraz pahalı.

4) Weltmeister: Alman akordeonu. Ülkemizde marka olarak en çok tercih edilen akordeonlardan. Sesleri ve kalitesiyle çok iyi bir marka. Ayrıca, birçok modeli ve seçeneği olduğundan alınabilecek akordeonlardan. Fiyat olarak çok pahalı değil. Her bütçeye uygun bir akordeon. :)

5) Settimio/ Paolo Soprani: İtalyan akordeonu. Bu akordeonlar da fiyat olarak çok pahalı değil ve her bütçeye uygun akordeonu var. Tercih edilebilir kaliteli bir marka.

6) Royal Standard: İngiliz akordeonu. Fiyat olarak çok pahalı değil ve kaliteli bir marka. Tercih edilebilir.

Diğer markalar: Parrot, Adriana, Delicia, Pearl River. Bu markaları pek tavsiye etmem. Yukarıdaki markaları tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Okuyan ve yardım almak isteyenlere daha detaylıca yardım edebilirim. Zaman zaman güncelleyebilirim. Sadece genel anlamda bilgi vermek istedim. :)


0|0
43

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

 • Paylaşım için teşekkürler.

  0|1
  0|0
 • Paylaşım için teşekkürler.

  0|1
  0|0
 • Emeğinize sağlık.

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 2

 • Güzel bir bence olmuş :))

  0|1
  0|0
 • Eline saglik

  0|1
  0|0
Yükleniyor...