Huzurlu Bir KızlarSoruyor İçin Nasıl Davranılmalı?

Alo!

Pardon alo demek boşanma sebebiydi.😄 Hello gençler, yeni bir Bence ile karşınızdayım. Aslında tarzım olan mizah Bencesi yazmak istiyordum ama hem sevdiğim bir arkadaşın ricası hem de son zamanlarda artan negatif paylaşımların önüne geçmek için, değer yargılar üzerinden KS huzuru için neler yapabiliriz onu anlatmak istedim.

Buyurun birlikte bakalım!

1-) Empati!

Empati.
Empati.

Empati ülkemizin kanayan yarası olduğu gibi, sitede de yoksulluk sınırı gibi epeyce çok kişiyi vurmuş durumda. Çoğu soru bize saçma gelebilir veya aldığınız cevap size absürt gelebilir. Ama harekete geçmeden önce kendinizi karşıdaki kişinin yerine koyduğunuz zaman daha güzel olacağından şüpheniz olmasın. Çünkü herkes aynı eğitim seviyesinde, aynı kültürde veya aynı düşüncede olmayabilir.

2-) Karşılıklı saygı!

Saygı.
Saygı.

Birbirimize olan saygıyı yitirmememiz lazım. Saygı insanın kalitesini belirleyen en büyük faktörlerden biridir, çünkü saygısı olmayanın sevgisi de, kişiliği de eksiktir. Elbette zıt cevaplar, ahlakına ters soruları vb. olabilir. Elbette eleştirebilirsin. Önemli olan bunu hem kendi öz saygına hem de toplum değer yargısına dikkat ederek yapabilmek.

3-) Sevgi!

Sevgi birlik beraberlik
Sevgi birlik beraberlik

Ne demiş İbrahim Sweetvoice? Sevmeeeek en güzel duyguuu sevmeeeek.. Neyse neyse. Birbirimizi tanımıyor olabiliriz, birbirimizi eksik görüyor olabiliriz. Bunlar hayatın içinde olan şeyler ama ön yargı yapmadan önce o insanı kazanmak, o insanı sevgiyle topluluğa kazandırmak çok şık bir hareket olacaktır. Çünkü sevilmeyip sürekli örselenip ötekileştirilen insan, vahşi bir kısrak gibi aramızda terör estirebilir. E bu durumda sitenin huzurunu alt üst edecektir.

4-) Yardım severlik!

Dost olmak
Dost olmak

Eskiden Türk insanı denilince akıllara "yardım severlik" geliyordu, ama şimdi bu kavram kelimeden ibaret kaldı. Sitede birçok paylaşımda herkes bir konuda fikir istiyor, yardım istiyor. Herkes ilgili ve bilgili olduğu konuda yardımcı olsa, site daha güzel bir hal alır. Yardım edersen, yardım görürsün. Ne demiş atalarımız? Ne ekersen onu biçersin.

5-) Özel hayata müdahale etmemek!

No no
No no

Son zamanlarda benim de dikkatimi çeken ve birçok üyenin de rahatsız olduğu "özel hayata müdahale" gerçekten çok vahim bir durum. Yani en basitinden paylaşım sahibinin yaşından bana ne! Evli mi bekar mı bana ne! Kimle flört ediyor bana ne! Kimlerin kimlerle ne yaptığı umurunuzda olmasın. Müdahale etmek ne size bir şey kazandırır, ne de onlardan bir şey eksiltir. Eksilen tek şey kafa dağıtmak ve eğlenmek için bulunduğumuz sitedeki huzur olur.

6-) İftira atmamak!

Çamur atma😄
Çamur atma😄

İftira hem dini değerde hem de insani değerde çok kötü bir harekettir. Biriyle kavga etmiş olabilirsin, birinden istediğin cevabı duymamış olabilirsin, biri istediğin gibi hareket etmemiş olabilir.. Ama bunların karşılığı iftira olmamalıdır. Daha farklı çerçevede hakkını arayabilirsin, ya da muzdarip olduğun durumu güzel bir ifadeyle açıklayabilirsin. Ki zaten her duyduğunuza veya gördüğünüze inanmayın, çünkü bu tarz iftira paylaşımları genellikle "çamur at izi kalsın" mottosuyla yapılıyor. Ama unuttukları bir şey var, ilk önce onların eli kirleniyor!

7-) Engellemek!

Blocked.
Blocked.

Bunların hiçbirini ben yapamıyorum, sinirime engel olamıyorum veya sindiremiyorum diyorsan son çözüm olarak "engel butonunu" kullanabilirsin. Ben öyle yapıyorum mesela. Bakıyorum ahlakı, fikirleri, davranışları bana asla uymuyor, içinde bulunduğu hal beni irite ediyor ben de direkt engel butonunu kullanıyorum.

8-) Benim tavsiyem!

Civciv kırmızı çizgimizdir.
Civciv kırmızı çizgimizdir.

Naçizane tavsiyem bu konuda şu olacaktır. Bu tarz negatif olan iftira, ifşa, kaos, dedikodu bazlı paylaşımlara cevap yazmayarak, paylaşım linkini herhangi bir moderatöre veya site yetkilisine yönlendirerek azaltabiliriz. Kimse bu tarz paylaşımlarla etkileşime girmez ise, merakına yenik düşüp bakmaz ise, paylaşımı şikayet eder ise o paylaşımı açan kişi artık bunu yapmayacaktır. Kısaca prim vermenin hiç bir anlamı yok.

.
.

Bir Bence'nin daha sonuna geldik. Herkes kendini düzeltir ise, kimse kimseyi düzeltmeye gerek görmez. Gerek sanalda gerek reel hayatta illaki negatif yönlü insanlar olacaktır. Önemli olan insanın kendine yakışır şekilde davranması. Birilerini kırmak, üzmek, hırpalamak inanın boş. Yaşadığınız hayatın keyfini sürün, ünlü düşünür Alistotoles'in de dediği gibi; "ölcezz be" 😄

Kalın sağlıcakla!

Huzurlu Bir KızlarSoruyor İçin Nasıl Davranılmalı?
Cevapla