Kendimizi dış dünyaya kapatmak, psikolojik bir problem midir yoksa iç dünyamıza açılmak mı?

"Çok içine kapanık biri, biraz açılması lazım" deriz bazı insanlara. Onların sosyal hayatta başarısız olacaklarını düşünürüz. İnsan ilişkilerinin zayıf olduğu fikrine kapılırız.

Oysa dışa dünyaya kendini kapatmış insan kendi iç dünyasına açılmıştır. Hayal gücünün sınırlarını genişletmek ile meşguldür.

Siz dışa dönük müsünüz içe kapanık mı?

1|1

En İyi Kız Görüşü

• Oncelikle kaliteli sorularinla kendimizi ifade etme olanagi tanidigin icin tesekkur ederim.
    Ice kapanik bir insan degilim fakat zaman zaman yoruldugumu hissettigimde icime kapanirim. o donemlerimde cevremdeki insanlari ve olaylari cok daha iyi gozlemlerim ve gercekten ne kadar bos oldugunun farkina varirim. bana icine kapanik insanlar kesfedilmemis bir hazine gibi gelir cogu zaman. onlar gozlemcidir. iyi birer gozlemci. onlarin gozuyle hayati izlemeyi isterim. bazen de ozenirim hayatlarinin asilligine. cunku her elini kolunu sallayan hayatlarina giremez. ozel insanlardir hayatlarindaki insanlar. hal boyle olunca bana onlar hep ozel insan izlenimi verir.

0|1
    0|0
    • Sorularima kaliteli cevaplar verdigin icin ben tesekkur ederim.. :))

Donemsel ice kapaniklik insana fayda sagliyor sanirim..

• Tesekkur ederim

• Rica ederim..

En İyi Erkek Görüşü

• Yani bunun sebebi önemli. İki türlüsü de mecvut

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 20

• Bir önceki soru da senin sorundu abicim. Ne güzel sorular, alışık olmadığımız sorular bunlar...

İç dünyamızın derinliğine bağlı. Ama dış dünya daha çok, GTA Vice City'deki denize benziyor. Uçsuz bucaksız gibi görünüyor ama belli bir sınırda kalıyorsun.

0|1
    0|0
    • Teşekkür ederim abicim. Gururlandım. :)))

Haklısın, sınırlarımızda takılıp kalıyoruz.

• İçe kapanıklılık psikolojik anlamda had safhadaysa tabii sıkıntı ama yoksa kisinin karakteri gereği içine kapanık olması kendini ifade edemiyor anlamına gelmiyor, dışa dönük olupta kendini ifade edemeyen kesim de olabiliyor esasında boyle bir kaç örneğe denk gelmiştim 🙄
    Bana gelince kendimi genelde ifade edebildiğimi duşünüyorum şu zamana kadar sıkıntı çekmedim oyleyse hangi gruba giriyorum 😜😜😜
    Çok guzel bir bence olmuş takdir ediyorum seni onca işin gücun arasında her şeye zaman ayırdığın gibi bizi bencelersiz de bırakmıyorsun 😄😄

0|1
    0|0
    • Güzel fikirlerin için teşekkür ederim. :))) Seviyorum sorular sorup bir şeyler yazmayı. :)))

Dışa dönüksün gayet açık. :))) Evet net tanımlamalar değil aslında, insan dışa dönük olup iletişimi zayıf olabiliyor. :)))

• Rica ederim ne demek 😄

• Ben mesleğim gereği çok fazlasıyla dışa dönüğüm. Ama içe dönük insanlarım kendini ifade etme yetisinin gelişmediğini düşünüyorum.
    Olaya biraz daha sosyolojik bakarsak , insan sosyal bir varlık olduğundan dolayı içe dönük insanlar genelde toplum tarafından kabul görmüyor ve ezik bulunuyorlar.

2|1
    0|0
  • Dozu önemli.

Yani sosyalım diye bileyim diyede cevrenin tüm aktivitelere katılmaya gerek yok bence.
    İnsan kendi huzurlu nasıl hisediyorsa bir ölümde veya bir düğünde yalniz kalmicak şekil cevre edinse kolu komşuya güler yüz ve arada hal hatır sorsa yeter bence

Konu tam bumuydu emin değilim aslinda ama o kadar yazdım ki silmeyim gali😬

0|1
    0|0
    • Buydu buydu, gayet güzel ve yerli yerinde açıklamışsın. :))) Eline sağlık. :))

• İnsan hayal gücüyle başbaşa olması kadar rahatlatan birşey yok bence :) İçe dönük olmak psikolojik rahatsızlık demiş birileri, salla gitsin :) Eğer insan içinde olup bitenleri göremezse, kendinin farkına varamazsa, en önemlisi zihnini konrtol etmeyi öğrenemezse asıl sorun burada başlar :) Her ne kadar arkadaşlarımla vakit geçirsemde geceleri kendime ayırdığım vakitlerde ruhumu sorgularım. Bu bir rahatsızlık değil bence kişinin kendini keşfetme durumudur :) Eğer süper bir gücün olsaydı insanların zihnine girmek isterdim :) veee Bilim insanları hayal ederek hayatımızı kolaylaştırıyor unutmayın :)

0|1
    0|0
  • Yaklaşık olarak problem

0|1
    0|0
  • Kısa sureliyse kendine yönelmiş olabilirsin ama uzun süreli ise sorun vardir

0|1
    0|0
  • tlcde ağır yasamlar diye bir program var orda ki obez insanlara bakınca çoğu içe kapanık olarak buyumusler ve psikolojik sorunlarını yemek yemekle kapatmaya başlamışlar

onlardan edindigim bilgi psikoloji iyi olursa insanlar daha mutlu oluyor yoksa çöküş yaşıyorlar

0|1
    0|0
  • Normal birşey.

0|2
    0|0
  • Bazen kabuguma çekilsem de genellikle dışa dönüğüm

0|1
    0|0
  • Valla ikisideyim yerine göre genel olarak içe kapanık diyim

0|1
    0|0
  • Yerine göre her ikisiyim.

0|1
    0|0
  • Ben dışa dönük biriyim

0|1
    0|0
  • Dışa dönük herhalde😊 muhabbet etmeyi severim

0|1
    0|0
  • İçe dönüğüm yapım bu kesinlikle değişmem

0|1
    0|0
  • Cok kapatmmk gerek sonucta biyere kdr ic dunya daralirim bn oyle

0|1
    0|0
  • Ortalarda bir yerdeyim

0|1
    0|0
  • İkisinin tam ortasındayım ne dışa çok dönük olmalı ne de çok içine kapanık olmalı

0|1
    0|0
  • Dışa dönük

0|1
    0|0
  • Dışa dönük

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Mesela ben bu yaşıma kadar hayattan kopuk hayatın dışında asosyal içime kapanık yaşadım hâlâ aynıyım çocukluğumdan belli böyleyim ve açılamadım bu tamamen kişilik yapısıyla alakalı bir sorun ve zamanla psikolojik bir sorun haline geliyo daha da ileriyo sorun yaşamayan anlayamaz gerçekten yaşayan bilir

0|1
    0|0
    • Bir noktaya kadar normal ama sonrası sorun sanırım.

• Aslında herşey çocukluktan başlar kendimden biliyorum çünkü yani bazı çocuklar benim gibi fazla içine kapanık sessiz utangaç çekingen pasif özgüvensiz olur ve kimse anlam veremez ama o insan istemeyerek öyledir yani tamamen kişilik bozukluğu

• hocam hikikomori denen insanları duydun mu sadece sosyal olarak değil evden bile çıkmıyorlar evet insanlara bağlı olmadıkları için (ben kendim insanları yetiştirdikleri ortamdan bahsediyorum insanlar farketmeden kendilerini birşeylere bağlı bırakıyorlar ) onların fikirlerinin daha geniş olduğu doğrudur ama çoğu açılamaz bu durumda da insanlara faydası olamaz

0|1
    0|0
  • Kendi iç dünyasında yaşamayı seçmişse bir insan , yaşadıklarını, yaşayamadıklarını, kendini yaşıyordur. Oysa insanlar bunu psikolojik bir problem olarak görürler. Bunun sebebi kendi iç dünyalarından bir haber olmalarındandır belki de.

0|1
    0|0
  • İçine kapanıklardan korkucaksın pimi çekilmiştir onların

0|1
    0|0
  • Psikolojik bir problem

0|1
    0|0
  • Disa donugum ama keske icime kapanik sessiz birisi olsaydim diye dusunmedim degil..

0|1
    0|0
  • Psikolojiktir bence.

0|1
    0|0
  • Bunun, psikolojik bir problem olduğuna inanıyorum.

0|1
    0|0
  • Ice kapanıklık iyi birşey degil

0|1
    0|0
  • yerinde ve zaman zaman gerekli bir durum..

0|1
    0|0
  • Dışa kapatmak yerine dış dünyayı 3.-4. Plana itmek olabilir

0|1
    0|0
  • Ice kapanik degilim ama bazen yalniz kalmayi severim iyi hissettiriyo

0|1
    0|0
  • Evet aynı ben. İç dünyama açıldım. İç organlarımla takılıyorum. Midemle kankayız.

0|1
    0|0
  • yanıt atsaydın konusurduk senle

0|1
    0|0
Yükleniyor... ;