Duygu yönetimi nedir?

Aso6533

Içimizden geldiğini düşündüğümüz ve olumsuz olarak değerlendirdiğimiz, bize zarar veren bir his var. bunu hemen gözlemlemeye başlıyoruz. "dur bakalım, bu nasıl bir hismiş. tam olarak ne hissediyorum? ben bu his miyim? bu histen ayrı mıyım? bu his beni neye teşvik ediyor? nasıl ortaya çıkıyor, ne zaman hafifliyor? şu anda şiddeti ne?" gibi sorularla analiz etmeye başladığımızda, kendimizi otomatik olarak o duygu, istek veya histen soyutlamış oluyoruz. çünkü artık bir o his vardır, bir de onu hisseden, gözlemleyen bilinç. yani ikisi birbirinden ayrıdır. öyle ya, o hissi gözlemliyorsak demek ki biz o his değiliz demektir. hatta o his bizim bir parçamız değil, hatta bize ait bile değil demektir. böyle olunca da onun bizi esir almasına engel olabiliyoruz.

Duygu yönetimi nedir?

Savunma ve yönlendirme mekanizması ile akıl nasıl bir çalışma düzeni içinde? herhangi bir yanlış uyarısına karşı, tepkimiz nasıl ve neden oluşuyor? neden çocuğumuz veya eşimiz bir yanlış söylendiğinde hemen şiddetle savunmaya geçiyor? bütün bunlar nasıl oluşuyor?

Duygu yönetimi nedir?
8 Görüş