Astrolojide Doğum Haritası Nasıl Okunur?

tutkuyuyaşa

Astroloji insanın kendini tanımasından itibaren tarihte yerini almış bir uğraştır. İnsanlar göklere bakıp evreni, dünyayı ve dünyalarını anlamlandırmaya çalışmıştır. Gezegenlerin, asteroidlerin, yıldızların, kümelerin hareketlerini, birbirleriyle ilişkilerini incelemişler, hem takvimi hazırlamışlar hem de hayata dair fikirler ve bilgelikler edinmişler.

Fakat şu önemli detayı özümsemek lazım: Yıldızların, gezegenlerin kendi başlarına bize bir etkileri yoktur. Olan biten onlar yüzünden olmamaktadır. Olanlar onlara bağlanmamalıdır. Yaratıcı evrende bu şekilde bir sistem kurmuştur, yıldızlara da görev vermiştir, ve ancak onun izni ile yıldızlar, gezegenler işlerini görür. O yüzden bir şeyleri "ay aslanda olduğu için aşık oldum" gibi yorumlamaktan kaçının. Çünkü bunun hiçbir önemi yoktur. Ay aslanda olabilir, bunun kitabi olarak belli anlamları olabilir, fakat bütün güç Öz'dedir. Ve astroloji geleceğe dair kehanet aracı değildir. Astroloji kendini tanıma aracıdır. Yıldız haritası ve astrolojik harita da bu konuda önemli şeylerden biridir.

Astrolojide Doğum Haritası Nasıl Okunur?

Öncelikle doğum haritası nedir, buna bakalım.

Her bir insanın kendine özgü DNA'sı olduğu gibi, her bir insan da dünya sahnesine ilk çıktığı, ana rahminden kendini gösterdiği anda dünya merkeze alınarak çıkarılan dairesel biçimde olan gökyüzünün konumu da kişinin ruhsal DNA'sıdır. Bir nevi şimdiki tabirle kişinin doğduğu anın Screenshot'ının alınmasıdır doğum haritası. O yüzden dakikası dakikasına bilinmesi gerekir.

Doğum haritasına bakmak için öncelikle kişinin doğduğu tarih, saat ve tam konum gereklidir. Annenize sorun, veya hastane kayıtlarına bakın. Hiç olmadı harita doğrulama diye bir şey var, onu da merak edene gösteririm.

Bu Bence'de 12 gezegenin ve 12 evin özet tanımı olacak. İlerleyen zamanlarda genişletip elementlere, konumlara, açılara değinebiliriz. İsteğe bağlı.

Astrolojide Doğum Haritası Nasıl Okunur?

Doğum haritasında neler bulunur, doğum haritası nasıl yorumlanır?

Gökyüzü 12 burca, yani kümeye ayrılmıştır. Bu kümelerde galaksiler, takım yıldızlar, tek yıldızlar, gezegenler vardır. Kişi doğduğunda Güneş ile birlikte diğer gezegenlerin hangi burçta, kümede olduğuna bakılır. Çünkü daima bir dönüş, bir devir vardır.

Ayrıca gökyüzü 12 haneye ayrılmıştır. 12 ev. Bu evler her biri belli başlı alanları gösterir. Kişilik, Aile, İş, Toplum gibi. Bunlar kişinin haritasında yükselen ile başlar, ve gökyüzünün 12'ye bölünmesiyle kişinin hayatındaki alanların konumu belli olur. Doğum haritası yorumlama için bazı bilgileri yazıyorum.

Doğum Haritası Nasıl Yorumlanır?

Gezegenler

Modern astrolojide temel olarak 10 gezegen vardır. Ay ile Güneş de, kolaylık olması amacıyla, gezegen olarak adlandırılır. Kişinin doğum anında bu gezegenler hangi konumdaysa haritada ilgili burçlara derecesine göre yerleştirilir. Özelliklerine göre Gezegenleri yazalım şimdi.

Astrolojide Doğum Haritası Nasıl Okunur?

Güneş

Kişinin ruhudur. Özüdür. Günlük yaşamda "burcum ..." olarak söylediğimiz Güneş burcumuzdur. Güneş kişinin asıl karakterini, özündeki gerçeği, hayatındaki hedefini gösterir. En önemli gezegendir. Babayı temsil eder.

Ay

Kişinin duygusal arkaplanıdır. Annesidir, annesiyle olan ilişkisidir. İhtiyaçlarıdır. Kendi kendine kaldığında aradığıdır. Rahat ettiğidir. Ay burcu ikincil öneme sahiptir. Anneyi temsil eder.

Merkür

Kişinin zihinsel kapasitesidir. Aklıdır. Dünya ile ve kendi ile kurduğu iletişimdir. Çocuğu temsil eder.

Venüs

Kişinin estetik algısıdır. Beğenileridir. Uyum arayışıdır. İstedikleridir. Kadını temsil eder.

Mars

Kişinin güç algısıdır. Arzusudur. Çabalarıdır. Aktif enerjidir. Hırsıdır. Erkeği temsil eder.

Jüpiter

Kişinin talihidir. Genişlemektir. Refahtır. Enginliktir. Neşedir. Bilgeliktir. Orta yaşı temsil eder.

Satürn

Kişinin olgunluğudur. Zorluklarla öğreticiliktir. Sınırlardır, imtihanlardır. Borçları ödemektir. Öğrenilmesi gereken derslerdir. Yaşlılığı temsil eder.

Uranüs

Kişinin hayalleridir. Çılgınlıktır. Aniden gelen değişimlerdir. İhtilaldir. İcat etmektir.

Neptün

Kişinin rüyalarıdır. Bilinçaltıdır. İlüzyonlardır. İnancıdır, evrenle bağıdır.

Plüto

Kişinin dönüşümüdür. Tutkusudur. Gücüdür. Krizler ve derinden değişimlerdir.

Astrolojide Doğum Haritası Nasıl Okunur?

Evler

Gökyüzü 12 eve, 12 sahaya bölünmüştür. Gezegenlerin ve burçların bu evlerdeki konumlarını bilerek o kişinin o alandaki yapısıyla ilgili ciddi bilgilere ulaşabiliriz. Doğum saatine göre netlik kazanır. İlk ev doğum anında ufukta hangi burç varsa derecesine göre o burçta yer alır.

Astrolojide Doğum Haritası Nasıl Okunur?

Özetle:

1. Ev (Yükselen)

"Ben" evidir. Bu ev kişinin dünyaya ilk çıkışıdır. Kendini ilk tanıtması. Yetiştirilme biçimini de gösterir. Bir insanın dünya hayatında karakter olarak topladığı biriktirdiği şey bu 1. ev yani Yükselendir. Kişinin karakteri hakkında, nasıl tanındığı, görünüşte neye önem verdiği, yolunu nasıl çizdiği konusunda bilgi edinebiliriz. Kişinin kendine taktığı maskedir aynı zamanda. Kendini bu şekilde yansıtır. Fiziksel görünüme dair de ciddi anlamda çıkarımlar yapabiliriz.

(Yükselen ile aşk vecinsellik hakkındaki Bence'mi okumak için: Yükselen Burçlar: Aşk ve Cinselik )

2. Ev

Kişinin kaynaklarını ifade eder. Güvenlik olarak neyi algıladığını. Sahip olduklarını. Kendine güvenini. Değerlerini.

3. Ev

Kişinin zihinsel yapısına dair fikir verir. Nasıl iletişim kurar, nasıl yazar, nasıl konuşur. Nasıl akıl yürütür. Kardeşleri ifade eder aynı zamanda bu ev.

4. Ev (IC)

Aile evidir. Aile bağları, ev, yuva kavramları bu haneyle ilgilidir. Özel yaşamdır. Psikolojik alt yapıdır. Ve aynı zamanda kişinin eviyle, ailesiyle, anne babasıyla olan bağıdır. Bilinçaltına dair çok şeyler bulunabilir burda.

5. Ev

Kişinin oyun alanıdır. Yaratıcılığı ile ilgili, kişinin ürün vermesi, bir şeyler oluşturmasıyla ilgili bilgiler bulunabilir burada. Çocuklarla olan ilişkidir. Romantik durumlar 5. evle ilgilidir.

6. Ev

Düzen ve disiplin evidir. İşle ilgili, ve genel olarak sağlıkla ilgili bir evdir.

Bundan sonraki evleri dairesel olarak tam karşısına göre gelen evle birlikte değerlendirin, anlamlandırmak kolay olsun.

7. Ev (Alçalan)

1. ev nasıl kişinin "ben" eviyse, dairesel olarak tam karşısına düşen 7. ev de kişinin "Sen" evidir. İlişki evidir. Evlilik, kısa veya uzun dönem romantik ilişkiler, ikili ilişkiler, birlikle ve düşmanlıklar bu evle alakalıdır.

8. Ev

Bu ev dönüşüm evidir. Yenilenme, ölüm, tutku, cinselik bu evle ilgilidir. Derinden yaşanan deneyimler evidir. Başkalarının mal varlığıdır. Sahip olduklarınızın dönüşümüdür.

9. Ev

Anlam arayışıdır. Genişleme evidir. Ruhsallıkla bağlantı kurmaktır. Felsefedir, yüksek bilgilerdir. Yüksek eğitimdir. Aynı zamanda seyahat etmek, başka ülkelere gitmek bu evle ilgilidir. Kültürel faaliyetler, dini inançlar bu evle ilgilidir.

10. Ev (MC)

Başarı evidir. Kariyer evi. Dünyada yer edinmenin evidir. Toplum için konumu, yükselmeyi, düzeni ve otoriteyi gösterir.

11. Ev

Topluma karışılan evdir. Grup bilinci oluşur. Arkadaşlık evidir. Hümanizm, küresel bilinç bu evle ilgilidir. Umutlar ve idealler bu evle alakalıdır.

12. Ev

Bilinçatının evidir. Kişinin farkınd aolmadığı, bastırdığı duyguların evi. İnsanlığa hizmet evidir. Kendi kurban etmek, yüksek bilince ulaşmak, rüyalar ve o rüyalardan uyanmak bu evle ilgilidir.

Astrolojide Doğum Haritası Nasıl Okunur?

Eve arkadaşlar. Bu Bence'de gezegenleri ve evleri tanıdık. Haritayı gördük. İstek olursa burçlar hakkında, gezegenlerin tek tek burçlar ve evlerde bulunmasının ne anlama geldiği konularında bir şeyler yazarım.

Evreni ve kendimi anlamak adına. Ve bu dilekle. Doğum haritası nasıl yorumlanır anlatabildiysem ne mutlu.

İyi okumalar.

Astrolojide Doğum Haritası Nasıl Okunur?
18
9
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • Wishdropper
  Bir heyecanla açıp okudum bencenizi. Bir yanım beğendi, diğer yanım burukluk hissetti. Bildiğim şeyleri birde sizin kaleminizden okumuş oldum. Sonra fark ettim ki, iki ay önceki bencenize de yazmışım.

  Bazı açıklama ve benzetmeleriniz başarılı. Kullandığınız dili de beğendim diyebilirim. Fakat sizinde bildiğiniz gibi salt bu bilgiler hiç bir şey ifade etmiyor.. harita yorumu rüya yorumundan farksız benim gözümde. Siz rüya görüp anlamını arayan kişilere tanımları yazmışsınız, fakat o tanımların bir araya gelince oluşturacağı anlamı es geçmişsiniz.

  Tabii bunu yapmanızı beklemiyorum. Buraya görüş yazan herkesin tek tek haritasını yorumlama şansınız yok. Ama yorum yapmak da her baba yiğidin harcı değil, bu benceyi ilgiyle okuyan kişiler de maalesef yorum konusunda tökezleyip düşecekler. O nedenle bu açıklamalar onların bir işine yaramayacak. Belki öğrenmek isteyen, astrolojide eğitim almak isteyen biri için tanıtım niteliğinde olabilir yazınız, epey işe de yarar..

  Bu merak ve bilginin kaynağını merak ediyorum, dahası siz natal harita yorumu yapabiliyor musunuz?

  Bununla beraber bir kaç sorum var..

  1) Mistik dikdörtgen açısı hakkında ne düşünüyorsunuz, neler biliyorsunuz? hakkında çok az bilgi olan bir açı..

  2) 12. evinde mars, venüs, merkür ve ay olan biri hakkında ne düşünürsünüz? (tabii bulunduğu burçların ve aldıkları açıların da önemli olan biliyoruz yorum için, ama zaten genel bir görüş bekliyorum)

  Çok teşekkürler emeğiniz için.
  Görüş hala geçerli mi?
  • tutkuyuyaşa

   acip cevap niteliğinde: bu birkaç defa söylediğim gibi suyunun suyu. daha detaylarını burda anlatamam, bunun için kitle lazım. her türlü okurum. sorularına sonra döneceğim.

  • Wishdropper

   Merakla bekliyorum cevaplarınızı.

  • tutkuyuyaşa

   evet öncelikle şunu belirteyim ki bu bencenin adı başta "astrolojide doğum haritası nasıl okunur -1" idi fakat moderasyon ne hikmetse 1'i kaldırmış. böyle olunca sizin de yanlış algılamanız normal. zaten amacım temelden aşama aşama anlatmaktı, o yüzden yazıda da kabaca plandan bahsettim, talep olursa başka konulara gireceğimi yazdım.

   ikincisi ben bu yazıda harita okumanın kitabını yazdığımı iddia etmedim. dediğim gibi bu giriş bile değil. ancak merak eden, kavrayabilen ve devamını isteyen kitle olursa ben de detaylarına girerim.

   harita okumak ilişkilendirmektir. bunun için önce ezberin sonra da zekanın iyi olması lazım. bilgiyi kullanmak adına.

  • Hepsini Göster
 • bunları okuyunca kolay gibi gözüksede kendi haritamı anlayamıyorum malesef, kare 3gen açılar varmış, gezegenler evler burçlar ve açıları baya karışık, anladıgım kadarıyla zorbi haritam var. yazın için teşekkürler
  Görüş hala geçerli mi?
  • tutkuyuyaşa

   açılar vs her haritada bulunan durumlar. zorluk senin haritana mahsus değil. ki zaten burda girişin girşini yaptım, astroloji çok geniş. ama yolu yordamı bildin mi meseleyi kavrayabiliyorsun.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

169
 • KEYBANU
  Ve astroloji geleceğe dair kehanet aracı değildir. Astroloji kendini tanıma aracıdır. bu nasıl cümle allah aşkına. kendiniz astrolog mu sanıyorsunuz. astrolojı kendini hayatı evreni tüm yaratılmışların birbiriyle olan iletişimini anlama ilmidir. kehanet sanatı denilmesinin nesi yanlış? astrolojıde kehanet yapılmaz mı_? cahil cahil konuşuyorsunuz. üstelikde çok biliyor muş gibi. ortalık sizin gibilerle dolu olduğu için astrolojı ayağa düştü. iki kelime astrolojı öğrnen astrolog diye başımıza çıkıyor.
 • Banuistanbul
  Valla ben inanmazdım birgün bir sitede denk geldim onlinefalcılar. com vega kod isimli biri bir açtı tarot inanamadım ! Herşeyi mi söyler muhteşemdi..
 • alooov
  çok güzel olmuş en azından yüzeysel olarak fikir edinme açısından
 • Dilarasena01
  Şimdi yükselen alçalan hangi gezegen?
 • sarahmia
  Kadinin haritasinda aldatilip aldatilmayacagini hangi acilar belirler peki bilginiz var mi? Mesela bir sitede gordugum kadariyla venus mars kavusumsa dogum haritasinda aldatmaya meyilli bir es olabilecegini okudum bu dogru mu sizce?
  • KEYBANU

   öyle birşey yok neptün mars karesi veriyor aldatılmayı neptün venüs karesi de veriri. kendisi biliyor mu ki size anlattsın. soru sorduğunuz insanın önce ne kadar bilgisi var onu sorgulayın. bakın bilmediğinden cevap vermemeiş

 • petrichorlover
  ben hala nasıl yorumlicağımızı anlmadım
  • tutkuyuyaşa

   bunlar prensipler. önce bunları oturtmak gerek. ardından doğum haritası çıkartıp hangi evlerdeler, hangi burçtalar bu gezegenler ona bakıyoruz. ve birbirleriyle hangi açıları yapıyorlar. vs.
   sen hangi aşamadasın.

  • petrichorlover

   ben hiç bir şey bilmiyorum ama doğum haritasından ne zaman hangi hastalığa yakalancağını ne zaman evlenceğini falan söylüyolarmış o nasıl oluyor

  • tutkuyuyaşa

   kehanete değil kendini tanımaya yarar astroloji. zayıf yönlerini güçlü yönlerini öğrenirsin.

   gelecek tahmini bekleme.

  • Hepsini Göster
 • Arzuaeda
  Bayilfim paylaşımına
  Cok kısa , net ve guzel olmus
  Elletine saģlik
 • Mutlulukiscoming
  Harits dogrulama naisl oluyor?
  • tutkuyuyaşa

   hayatına dair belli sorulara cevap veriyorsun ona göre muhtemel dakikayı söylüyor.

  • Ha rektifikasyondan bahsediyorsun

  • tutkuyuyaşa

   aynen ondan bahsediyorum. bilginin olması güzel.

 • sbuses
  Mal gibi haritama bakıp bakıp anlamıyorum. Ve merakım sürekli artıyor.
  • lamisa

   Aynen ben öyleyim. Açılar falan işin içine giriyor anlamıyorsun hele eğitim ve evlilik konularına bakayım dedim işin içinden çıkamadım.

  • sbuses

   @lamisa çıkılacak gibi değil.

 • Karaktersiz2
  İlgi çekici bir konu, güzel olmuş
 • Müminee1546
  Süper
 • SecretImagines
  güzel bir araştırma
 • Bilmemkibenya
  Neler neler anam. Ama ben inaniyorum burclar karakterin onemli kismini gosteriyor
 • Stillsame
  Çok iyi olmuş doğum günüm 18.07.1995 09:23 Doğum harıtama göre benim için ne ifade ediyo?
 • MerveKOYUN
  Emeğine sağlık
 • Okeyindörtlüsü
  Harika olmuş. bilmeyen arkadaşlar doğum. Haritanizi çıkarıp adimlari takip edin
  Bu arada sen Horary bakabilir misin
  Bir sordum da :)
 • wildlands
  ay burcum Akrep Yükselen Aslan Güneş burcu Başak..
  ve burcum Akrep olduğu için yönetici gezegenim Mars dikkat edin yakarım hepinizi :D
 • Marab
  Doğum haritasını ilk kez duydum.
 • Doguhan97
  Doğum haritamı yorumlarmısınız özelikle 10. evde detay olursa iyi olur zengin olacakmıyım kariyer falan bakarsanız sevinirim işi bilen birisi
 • blackwhite11
  Güzel bence :)
 • Inputbox
  Çok iyi olmuş
 • JackFlash
  şu eski kavimlerin gökyüzüyle ilgili olduklarını öğrendiğimdne beri bende astrolojiye ilgi duymaya başladım... bir kaç siteden kurcaladım bunları ama o kesişimler mesişimler yorumlar analizleri birbrinden süzmeler... zihin çalıştrıcı ancak çok laçka oluyo kafam bir noktadan sonra...
 • yenibirnick
  merhaba.. bilginiz var ise bir sorum olucak
  jüpiterin simgesi neden 24?
 • Enerjikmutlu
  Çok kompleks
  • tutkuyuyaşa

   bu daha suyunun suyu

  • Enerjikmutlu

   Ben doğum haritama birkaç yıl önce bakmıştım ama biraz atmasyon diye düşündüm. Çünkü abartılıydı

  • kaplan21

   a baktırmıştım o kadar dogru çıktı ki şoktayım

 • Camalokko
  Şuraya yorum bırakiyim da kaybetmiyim bu yazıyı sonra okucam :)) emeğine sağlık
YÜKLENİYOR...