Doğum Haritası Nasıl Hesaplanır?

Bulasmayinbana88
Doğum Haritası Nasıl Hesaplanır?

Astroloji uzaydaki tüm cisimlerin yaydığı enerjiden insanların ne yönde ve nasıl etkilendiğini açıklayan bir alandır. Biz doğduğumuz anda uzay cisimlerinin yaydığı enerji büyüklüğüne bakılır. Zannedilenin aksine güneş burcundan ibaret değildir. Güneş bize en yakın ve en çok enerji yayan cisim olduğu için üzerimizde daha çok etki bırakır. Ama doğru olan tüm gezegen ve yıldızların o andaki konumlarının incelenmesidir. Bu incelemenin kağıda dökülmüş halinede doğumharitası denir.

Astrolojiye inanmalı mıyız? Ne kadar inanmalıyız?

Doğum Haritası Nasıl Hesaplanır?

Astrolojiye bilinç altı ya da eğilim denebilir bence. Tıpkı sporcu bir babanın çocuğunun spora yatkın olması gibidir. Herkesin kendi iradesi, fikri ve yaşanmışlığı vardır. Kültürler, toplumlar, aile yapısı farklıdır. Ve kisiliğimizin oluşmasına yardım ederler. Bu yüzden salt olarak astrolojiye inanmak doğru değildir.

Astroloji neden bilimsel değil?

Doğum Haritası Nasıl Hesaplanır?

Yıllar boyunca birçok medeniyet astrolojiyi bilim olarak kabul etmiş ve bu alanda köklü araşrırmalar yapıp efsaneler oluşturmuşlardır. Ama az öncede anlattığım gibi astrolojik yatkınlığımızın değişmesi çok oloğandır. Bu yüzden gerçeklikten uzak bulunmuştur. Ayrıca uzay fiziği günümüzde hala gizemini koruyor. Dolayısıyla uzay fiziğine dayanan bir teoriyi doğrulak mümkün değildir.

Yunan mitolojisine göre doğum harıtası inceleme

Doğum Haritası Nasıl Hesaplanır?

Doğum haritasını tam çıkarmak mümkün değildir. Çünkü doğduğunuz anda başka galaksideki gezegenlerden bile kinimalde olsa etkileniriz. Bu yüzden ben en çok etkileyen güneş, ay, venüs, merkür, mars gezegenlerini ve yükselen kavramını yunan efsaneleri ile anlatmaya çalışıcam.

Her tanrı bir burcu ve bir gezegeni temsil eder. O burç ve o gezegeni bağdaştırmak gerekir. Örneğin aslan burcunun temsili gezegeni güneştir. Aslan burcu görkemli en önde egolu kendini göstermeyi seven bir burçtur. Yani güneşin olusturduğu burçta kişiliğimiz üzerinde en baskın, en belirgin yani görkemli özelliğimiz olur. Burası oldukca karmaşık. Umarım anlatabilmişimdir🤦‍♀️

Güneş tanrısı Apollo

Apollo aslan burcunu da temsil eder. Güç gösteriş krallık ve egoyu temsil eder.
Apollo aslan burcunu da temsil eder. Güç gösteriş krallık ve egoyu temsil eder.

Apollo yunan mitolojisindeki en görkemli gösterişli ve herkese hükmeden tek kraldı. Tıpkı Apollo gibi güneş burcuda bize hükmeden gerçek kişiliğimizi oluşturan en belirgin ve en güçlü burcumuzdur. Kişiliğimizin olusmasında baskın rol oynar. Kişiliğimizin kralı o denebilir.

Rüzgar tanrısı hermes (merkür)

Hermes ikizler burcunu da temsil eder. Konuşma becerisi ve zekayı temsil eder.
Hermes ikizler burcunu da temsil eder. Konuşma becerisi ve zekayı temsil eder.

Merkür gezegeninin sahibi hermes çok zeki tabiri caizse dili iyi laf yapan bir tanrıydı. Zekası sayesinde apollonu soymaya çalışmış idama mahkum edilmiş fakat zekası ve dili sayesinde kolayca bu işten kurtulmuştur. Bu yüzden Rüzgar tanrısı sıfatını almıştır. Hermesin gezegeni merkür zeka ve konuşma güzelliğimizi gösterir.

Örneğin merkür burcu balık olan biri konuşma ve zeka gibi konularda balık burcu özelliği taşır. Nazik duygu yüklü bir konuşması vardır gibi.

Savaş tanrısı Ares (mars)

Ares koç burcunuda temsil eder. Atılganlık agrasiflik ve egoyu temsil eder.
Ares koç burcunuda temsil eder. Atılganlık agrasiflik ve egoyu temsil eder.

Mars gezegenin sahibi Ares agrasif, oldukca güçlü ve hırçın aynı zamanda da oldukca cazibeli bir tanrıdır. Bu yüzden aresin gezegeni mars agrasif konularda ve erkeklerde cinsellik konusunu açıklar.

Örneğin mars burcu balık olan bir erkek cinsellikte ve kavga tartışma vs. Konularda balık burcu gibi olur. Uyumlu, sakin ve alttan alan. Kadınlarda cinselliği temsil etmez. Sadece ahrasıflık konularını açıklar.

Aşk tanrısı Afrodit (venüs)

Afrodit terazi burcunuda temsil eder. Barış, aşk, güzellik gibi konuları temsil eder.
Afrodit terazi burcunuda temsil eder. Barış, aşk, güzellik gibi konuları temsil eder.

Venüs burcunun sahibi afrodit çok güzel çekici ve tabiri caizse ayran gönüllü bir tanrıydı. Güzelliği dillere destan, zarif naif bir tanrıydı. Bu yüzden Afroditin gezegeni venüs güzelliği, aşkı, kadınlarda cinsellik konusunu açıklar.

Örneğin venüs burcu balık olan bir kadın cinsellikte ve aşkta balık gibi olur. Erkeklerde cinselliği temsil etmez. Sadece aşk konularını temsil eder.

Ay burcu nedir?

Ay burcuna bilinç altımız denmektedir. Ama 40lı yaşlarımızdan sonraki en baskın burcumuz demek daha doğrudur.

Yükselen nedir?

Yükselen bizim maskemizdir. İnsanlara davranış biçmimizdir. Kişiligimiz değil ama daha çok dışarıya yansıttığımız özelliğimizdir.

Gezegen burçlarını ayrı olarak düşünmeyin. Örneğin güneşinde zeka ve konuşmamızda etkileri vardır ama en belirgin etkiler merkürden dolayı oluşur. Olabildiğince az öz yazmaya çalıştım okuduğunuz için teşekkürler.
Doğum Haritası Nasıl Hesaplanır?
9
3
Görüşünü yaz
3Kız Görüşü
9Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Ütü-Masası
  Gezegenler isimlerini mitolojiden alıyor. Venüs ateş ve lavlarla kaplı olduğu için aşk tanrıçası Venüs ismini veriyorlar ama her birinin de hikâyesi var. Babası Neptün'ün penisi orakla kesiliyor ve penisi suya düşüyor, köpüklü sudan Venüs doğuyor sonra. Heredot'un aktardığı şekliyle böyle en azından. Neptün de mavi diye denizler tanrısı Poseidon'un Roma'daki karşılığı Neptün adını verdiler ama sonradan baktılar ki Neptün'de su yok. Su olmayan gezegene deniz tanrısının adını vermek... Bütün bu hikâyeler, burçlar tamamen uydurma. Ben de çok araştırdım ama mantığıma sığmıyor.

  Başka bir gezegene, Güneş Sistemi'nin dışına çıksan kişiliğimiz mi değişecek? Ya da çocuklarımız bambaşka karakterde insanlar mı olacak? Hayır. Bilimsel araştırmalar bir bireyim kişiliğinin doğuştan kazanıldığını ortaya koyuyor. Yani göz rengimiz, boyumuz bosumuz nasıl ki genetikse huy da bir nevi öyle. Yani karakter/kişilik olarak muhakkak aileden birçok davranışı alıyoruz. Burada hamilelik süreci de önemli. Mesela yapılan araştırmalara göre hamile bir kadının zor zamanlar geçirmesi, sürekli depresyonda olması doğacak çocuğunun ileride daha çabuk öfkelenen bir insan olmasına neden olabiliyor.

  Bazı bebekler erken doğum yapıyor. Erken doğum yaptığında burcu akrep ama erken doğmasaydı yay olacaktı. Başka bir karakter. Bak sen şu işe. Bebek erken doğdu ya, bebeğin karakteri de o 1 aylık süreçte hemen değişiverdi erken doğumdan mütevellit.

  Astroloji çok ama çok eskidir ve birçok toplum buna yorum katmıştır. Ancak astroloji bilim değildir, ben hiçbirine inanmıyorum. Zaten burçların özellikleri de çok genel, birçok insanda olması muhtemel özellikleri dağıtmışlar. Ama ne tesadüf ki, ben kendi burcumla pek de uyuşmuyorum bile.
  Görüş hala geçerli mi?
  • O mitoloji kismi efsane. Eylenceli olsun diye yazdim. Ve erken geç doğmakla ilgisi yokki. Doğduğun andaki gezegenlerin enerji yayması ile ilgili bir durum.

  • Tamam işte ben bunun insan üzerindeki etkisine inanmıyorum :)

  • Insanlar ve tum cisimler atomlardan oluşur. Ve cisimler enerji yüklüdür. En büyük enerjili şeylerde yıldızlar ve güneştir. Etrafa enerji yayar. Temeli bu😄

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşü

 • bunaldumyaa
  Bencelerini okuduğum nadir kişilerdensin. Eline, emeğine sağlık 💙
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

28
 • 06romeo
  Mitolojiyi çok severim. Sen de çok severek özenle yazmışsın. Ellerine sağlık. Ay burcunu hiç duymamıştım, şimdi senden duydum. Ben 55 yaşındayım, sen de 40lı yaşlarımızdan sonraki en baskın burc ay Burcu diye yazmışsın, yani benim bu konuya daha çok eğilmem kaxım galiba 🌸😎
 • Burçlara pek inanmam yani bahsi geçtiği gibi etkilediğine.
  Okumak keyif verdi iyi bir sunum olmuş emeğine sağlık mükemmel bir bence olmuş 🌺
 • Saddov
  Zaten pek anlamazdım şimdi yükselen aya kayan falan tuhaf bir bilgi edindim. Artık bir kız burcun ne derse onu susturacağım.😂
  Ellerine sağlık.
  • 😂teşekkür ederim. Mitoloji yerleri çok güzel dimi. Kisa kestim orda ama benim cok ilgimi çekiyo

  • Saddov

   Yok ya okurken bıktırmıyor. Herkes kesin ilk kendi burcunu okudu 😂

  • Okumadın dimi😂. Burda burç yazmadımki ben.

  • Hepsini Göster
 • ouzinyo
  İnsanın kişiliğine yaşamdaki bir çok şeyin etkisi vardır. Zaten buna inandığım için burçlara ve özelliklerine inanıyorum. Ellerine sağlık 💁‍♂️
 • Peetro
  Balık burcu ne olması gerekiyor şimdi :( Yükselende normalde balık oran biri
 • CanerGök
  Çok güzel olmuş ellerine sağlık, iyi araştırmışsın. Boynuz kulağı geçermiş :D
  • 😂yunan mitolojisi kısmı çok güzel değilmi

  • CanerGök

   Bende mitoloji kısmını seviyorum, roma mitolojisi kısmı da var. Epey detaylı bir konu öğren öğren bitmez.

  • Çok güzel ya. Yunan mitolojisi her zmn ilgimi çekiyodu zaten. Ama bu konu karmaşıkya biraz. Bu konuyu anladıkca mutlu oluyorum. Astroloji çok farklı ve eğlenceli bir alan bence😄

  • Hepsini Göster
 • BenBal
  Mükemmel bir bence güzellik, ellerine sağlık :))
 • Kominikeysinn
  Hesaplayici da ekleseydin iyiydi
 • ωιтcнєя
  Harika olmuş eline sağlık.
 • Gizli Üye
  Ellerine sağlık knk çok güzel olmuş
YÜKLENİYOR...