Fikrimizi Değiştirmenin Neden Zor Olduğundan Bahsediyorum

ColorfulDarkness
Fikrimizi Değiştirmenin Neden Zor Olduğundan Bahsediyorum

Fikrini değiştirmek neden bu kadar zor?

Gerçek şu ki belli bir konuma sahip olan ve bir şeye güvenen bir kişi, nadiren ve zorlukla karşıt bir görüşe katılıp kendi fikrini değiştirebilir.

Buradaki zorluk, inançlarımızı doğrulayan bilgi kaynaklarını her zaman istemsizce seçmemiz ve nesnel gerçekleri göz ardı ederek haklı olduğumuza bir kez daha ikna olmamızdır.

Aslında aldığımız kararların çoğu bilinçli seçimlerin sonucu değil, bilişsel bozukluklar, yani gerçeklik algısını çarpıtan önyargılı sonuçları temsil ediyor.

Bu, düşünmek istediğimiz gibi rasyonel düşünmediğimiz, kararlarımızı stereotiplere ve önyargılara dayandırdığımız anlamına gelir; bu, zihnin bizi gerçekte neyin doğru olmadığına ikna ettiği bir yanılsamadır.

Başka bir deyişle, olup biten her şeye karşı tavrımızı kendimiz seçiyoruz.

İyimser kalanlarla her şeyde olumsuzu görenler arasındaki fark, KOŞULLARDA DEĞİL, farklı düşünme kalıplarındadır.

Mesela insanlarda ortaya çıkan bilişsel çarpıtmaların en yaygın olanlarından bir kaç örnek vereyim.

  • Kendi öneminizi abartmak: başkalarının yaptığı her şeyi kişisel olarak ele aldığınızda (bir tanıdığınız size sert bir şekilde yanıt verdi ve onun sizi aptal olarak gördüğünü düşünüyorsunuz, ancak aslında kendisi sadece kötü bir ruh hali içindedir).
  • Başarısız insanların hikayelerine odaklandığımızda ,başarılı olanların hikayelerini görmezden geldiğimizde.
  • İlk izlenimin, yani bir karar verirken alınan ilk bilginin önemini abartma eğilimi (örneğin, bir kişi hakkında başlangıçta kötü bir şey öğrenirsek, o zaman onun hakkında bir sonraki olumlu bilgi çok daha az önemli olacaktır ve dikkate alınmaz ve bunun tersi de geçerlidir).

Bir sürü bilişsel çarpıtma vardır ve bunlar her zaman fark edilip izole edilemez (genelde tutumlar, kısıtlamalar ve stereotipler üstün gelir). Bu nedenle neden şu veya bu kararı verdiğinizi, neden bu şekilde düşündüğünüzü, neden başka türlü düşünmediğinizi analiz etmek ve anlamak önemlidir. Bu noktada gözlemci konumu size yardımcı olacaktır. Herhangi Bir Durumda "Gözlemci" Konumu bencesinde bu konuya bakabilirsiniz.

Kalıplaşmış düşüncenin ötesine geçmeye çalışın, kendinize “inançlarınızı kim veya neyin etkilediğini, karşı argümanların neler olduğunu” sorun ve kendi adınıza düşünmeyi öğrenin.

Görüşlerimiz, bakış açımız (bu kesinlikle her şey için geçerlidir: aşılar, beslenme, ilişkiler, aile vb.) kendimiz ve dünya hakkındaki fikrimizi oluşturan bir tür koordinat sistemidir. Dolayısıyla düşüncelerimizi değiştirerek kimliğimizi bir ölçüde kaybediyoruz ve bu da zor gelebilir, aynı zamanda gerçek kimliğini keşfetmenizi sağlar.

Kimse mükemmel ve kusursuz değildir. Kendimizi geliştirebilmemizin yolu hata yapmaktan geçiyor, yükselmek istiyorsak elbette hatalar yapacağız, dünyayı keşfediyoruz, ilişkileri keşfediyoruz hatalar gayet doğal bu yüzden hatalarınızı kabul etme cesaretine sahip olun.

Sosyal statünüzü değiştirerek, dünyaya bakış açınızı değiştirerek, estetik filmler izleyerek, sanatı tanıyarak, seyahat ederek, ufkunuzu genişleterek birçok inancınız beklenmedik bir şekilde altüst olabilir.

Kendiniz olun ve kendinizi geliştirin ve elbette hayat giderek daha iyi olacak.

Takip etmeyi ve yorum yapmayı unutmayın <3

Teşekkür ederim.

Fikrimizi Değiştirmenin Neden Zor Olduğundan Bahsediyorum
8 Cevap