Duygularınız Sizi Yönetiyor Mu?

Ceylin_45
Duygularınız Sizi Yönetiyor Mu?

Duygular bazen neden ön plandadır?

Duygularımız istesek de, istemesek de bazen bizi yönlendirir. Neden bu duruma düşeriz, hiç düşündünüz mü? Mantığımıza güvenmeyip, hislerimize önem verdiğimiz içindir.

Bazen mantıklı düşünmekten korkarız ve biliriz ki mantıklı olduğumuz zaman, istemediğimiz bir durumla karşılaşacağız (duygularımızın istemediği bir durumla). Ve bu durum bizi mantıklı olmaktan alı koyup, sonradan pişman olacağımız işler yaptırır.

Mantık neden önemlidir?

Duygularınız Sizi Yönetiyor Mu?

Mantıklı olduğumuz zaman, bize en uygun durumları kendimiz saptamış oluruz. Ve bir başkasının yönlendirmesiyle hareket etmeyiz. Ne zaman, nerede, nasıl hareket edeceğimize dair en doğru adımları atmış oluruz.

Duygularımızla hareket edersek neler olur?

Duygularınız Sizi Yönetiyor Mu?

Duygularımızla hareket edersek, yalnız kalma olasılığımız bir o kadar yüksektir. Sinirlilik, öfke, mutluluk, kin, neşe vb. gibi anlarda anlık hareket edersek, geri dönüşü olmayan adımlar atmış oluruz. Belki bir kalp kırmış oluruz, belki hayatımızdan bir insan kaybetmiş oluruz. Burada mantığı devreye sokup, en sakin halimizle hareket etmek bizi her zaman en güvenli yola sürükler.

Hislerimizle nasıl başa çıkabiliriz?

Duygularınız Sizi Yönetiyor Mu?

Tabii ki mantığımızı yok saymayarak. Kalbinizin sesini bir anlığına da olsa duymayarak. O an sizin için hangi durum en mantıklısı bunu düşünerek. Mantık sizi şaşırtacak durumlarla karşılaştırmaz. İyi bir insan olun yahut kötü bir insan olun, fark etmez. Her şeyi bir kenara bırakıp çıkarınızı düşünün demiyorum. Çıkarınızı düşünmekte bir duygu durumudur. Ve bizi olmayacak işlere sürükler. Mantıklı olmak, çıkarcı olmak değildir. Bunun ayrımını bilelim.

Pişman olacağımız durumlarla karşılaştıysak, mantığımızı dinlemek doğru olur mu?

Duygularınız Sizi Yönetiyor Mu?

Evet, en zor durum. Pişman olduğunuz bir durumla karşılaştınız ve ne yapacağınızı bilemiyorsunuz.

Bu durumda duygularınızla hareket ettiğiniz zaman geri dönüşü olmayacak girişimler yaparsınız. Bu yüzden mantığınızı devre dışı bırakmamalısınız. Evet, bir hata yaptınız. Ancak hata üstüne hata yapmamak için; mantığınızı dinlemek sizi en doğru yolculuğa çıkarmak üzere hazırlık yapar.

Keyifli okumalar diliyorum 🙏🏻

Duygularınız Sizi Yönetiyor Mu?
75 Cevap