Özgüvensiz Birini Sevmenin Zorlukları

Gizli Üye

Öz güven, özgüvensizlik. Her ikisi çağımızda neredeyse en çok işittiğimiz iki kavram. Niyetim bu kavramlar hakta geniş bilgi vermek, kişisel hayatlarımıza nasıl yansıdığını göstermekten ziyade ikili, romantik ilişkilerimizde nelere yol açtığı...

1. Özgüvensiz biri kendine güvensizliğin bir uzantısı olarak size de güvenmez...

Evet arkadaşlar bu fikir tartışılmaya açık olsa da genel olarak böyledir ve bu durumla sizi ne kadar sevmesinin hiçbir ilgisi yok. Hatta çok severse yan etki olarak güvensizligi de bir o kadar artar.

Özgüvensiz Birini Sevmenin Zorlukları

2. Sizi gereksiz durumlarda bile kıskanır, hatta bazen kıskançlığından bunalabilirsiniz...

Kendine güvenmediği için etrafınızda herkesi kendine rakip olarak göre, bu yüzden üzerinizde baskıyı arttırabilir. Gereksiz kıskançlıklar ilişkinizin bozulmasına, bıkmanıza, ayrılığa kadar bile gidebilir. Hele özgürlüğünüze düşkün insansanız daima soru işaretleri taşıyan bir surat, daima kontrol altında hissetmek aşktan soğutur.

3. Bazen suçlayıcı, alaycı bir dile geçer...

Üzerinde baskının arttığı, kendini eksik gördüğü anlarda sizi suçlayarak olumsuz duygularını size yansıta, kendi zayıflıklarını bu şekilde arka plana atmaya çalışabilir.

Özgüvensiz Birini Sevmenin Zorlukları

4. Gerçekten değer gördüğü, sevildiği zaman pusulası şaşabilir...

Gerçekten sevildiğine emin olduktan sonra karakterinde değişimler görebilirsiniz. Eskiden sizin ilginize aç, size manevi olarak muhtaç olan insan değişir, yerine bambaşka, egolu davranan, hata yaptığınız zaman hatanızı büyüten, sizi eziklemeye çalışan biri gelebilir...evet özgüvensizliğin en kötü taraflarından biridir bu durum, sonradan güç elde etmiş zayıflar misali güç zehirlenmesi yaşarlar. Hani "insanlara değer verince bir tarafları kalkar" söylemi var ya en çok bu insanlar için geçerlidir.

Özgüvensiz Birini Sevmenin Zorlukları

5. Ve tabi ki bu durumu genellememe yaparak söylemiyorum, ama özgüvensiz biri ihanete de daha kolay yönelebilir...

Sizi kendine bilinçdışı olarak bile fazla buluyorsa, ona bir kaç beden büyük geliyorsanız, kendini sizin yanınızda eksik hissettiği için yaranan psikolojik gerginliği aldatarak uzaklaştırmaya çalışabilir... Kendilerinden üst mevkide olan karılarını aldatan erkekler de çoğu zaman bu nedenle aldatırlar. Tamam, tek neden bu değildir tabii, ama ciddi bir eğilim yaratan neden olması açık.

Şimdilik bencem bu kadar, yorumlarınızı, farklı düşündüğünüz kısımları belirtirseniz sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

Özgüvensiz Birini Sevmenin Zorlukları
7
5
Görüşünü yaz
5Kız Görüşü
7Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

57
 • asroma27
  Özgüven eksikliği veya özgüveni olmayan biri ile birlikteliğin sağlıklı tarafa da sıkıntı çıkarıp kendisi gibi özgüvensizliğe itmeye (bu bilerek yapılan bir şey değil) aşağı çekmesine neden olacaktır. Özgüvensiz biri ile birlikte olmak, yapılan aktiviteler de, yaşamda da büyük sıkıntılar oluşturmaktadır.
  Sevdim 1 Kişi
  • asroma27

   ve güzel bence için sizi tebrik ederim.

  • Gizli Üye

   Çok sağolun ☺️

  • asroma27

   neden kimse görüş paylaşmamış şaşırdım doğrusu :)

 • Karahan83
  Bız bu konuların uzerınden gecelı ve yaşayıp deneyımleyelı yıllar oldu yahu :)) hele hele ozguvensız bır kadınsa üstüne saplantılı ve kuruntuluysa yandı gülüm keten helva :/
  Sevdim 1 Kişi
 • submissiveliar
  Bİr kere cesur değildir, ilişkide cesarete ne gerek var demeyin o kadar çok insan sırf sevdiğini toplum önünde söylemediği için ilişkisi olmuyor veya bitiyor ki.

  Sevmek için öncelikle karşındaki kişiyi iyi tanıman gerekiyor bunun için kendini iyi ifade edecek birisi olmalı.

  Son olarak korkak birisini kimse sevmez, çünkü hep geri plandadır.
  Sevdim 1 Kişi
 • BehruzuFurkan
  Çok güzel yazmışsın eline sağlık. Özellikle ikinci maddeyi gözlemlerimle kendim kesfetmistim. Kendine güveni olmadigi icin bütün hemcinslerini potansiyel rakip olarak görüyor. Bu da kısıtlama, partnerine güvensizlik, kiskanclik vb. sonuçları doğuruyor. İliskiyi de toksik yaparlar. Özellikle güvensizlikleri oldukları için ilgi bagimlisidir. İlgin de yetersiz kalır bir noktada ve sen ondan kat kat iyi olsan da seni begenmez falan . narsistlik belirtisi de var yani. Ugrasilmaz kendi yağlarında kavrulmaları lazim.
  Sevdim 1 Kişi
 • kocasınacokasikbiri
  Valla kızlar bi şey diyim mi benim kocam çok yakışıklı ve mükemmel olduğu için özgüveni tam bu yüzden beni hiç kıskanmıyor ondan başkasına yan gözle bile bakmayacağımı biliyor
  Sevdim 1 Kişi
 • Agresifgirll
  Çok çektim bu tiplerden artık yanıma dahi yaklaştprmam
  Sevdim 1 Kişi
 • Redamancy-4
  İnsan sevmek zor ya
  Sevdim 1 Kişi
 • Panpa123
  Aslında çözülmeyecek şeyler degil
  Sevdim 1 Kişi
 • MaysaSu
  Güzel paylasim olmus bu saglik
  Sevdim 1 Kişi
 • AsabiÖküz
  Kendin için yapar misin peki bu tanimi
  • Gizli Üye

   Hangi tanimi

  • Özgüven sorunun var mi
   Bunu sormuştum

 • Kurfürstendamm
  isim olmaz
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
YÜKLENİYOR...