Nedenlerde Boğulmaktansa Süreç ve Sonucu Tanımalıyız

Alfoo

Herkese merhaba,

Çoğu kişinin içerisinde olduğu, kabul etmektense olaya teslim olduğu bazı durumların yani nedenlerin onlara ne tür etkiler oluşturduğu üzerinden varsayım oluşturarak süreç ve sonuca odaklanmanın onlara katabileceği bazı şeylerden bahsedeceğim. Haydi geçelim.

Tamamını okumaya üşenenlere başlıklarım sırasıyla;

 • Sadece nedene odaklanmak ve isteksizlik
 • Sadece sürece odaklanmak ve kısır döngüler
 • Sadece sonuca odaklanmak ve başarı
 • Süreci sonuca katabilmek
 • Bunun için ne gerekli?

Sadece nedene odaklanmak ve isteksizlik

Nedenlerde Boğulmaktansa Süreç ve Sonucu Tanımalıyız

Nedene odaklanmak genel olarak bir işkencedir. Kişi kendisini bir noktaya veya kişiye odaklar. Aralarındaki süreç ve sonuçları düşünmek istemez. Bu nedenler duygusal yaklaşım sonucu saplantıya ulaşabilir. Bir süre sonra kişide yorgunluk, bitkinlik, isteksizlik ve gamsızlığa neden olur. Yine benzer öğrenci örneği vereyim. Yine sınava girecek olsun. Sonuç başarısız veya başarılı olsun. Bu sonuca ulaşmak için verdiği emek veya getiriyi düşünmek yerine keşke daha iyi bir yer kazansaydım, keşke daha çok çalışsaydım tarzında düşüncesi tekrar bunu yapmakta kendisinde isteksizlik uyandıracaktır.

Sadece sürece odaklanmak ve kısır döngüler

Nedenlerde Boğulmaktansa Süreç ve Sonucu Tanımalıyız

Süreç iyi de olsa kötü de olsa bunda takılı kalmakta maalesef hiçbir işe yaramaz. Kişi olaydan bir sonuç elde edemeyecek ise burada takılı kalmak nafiledir. Bir şeyi istemek için mücadele etmek gerek ama bunu fazla uzun uzadıya yapmak bu yoldaki hatalı seçimlere itebilir. Yani şöyle söyleyeyim ortalama olarak 2 yıl süreç gerektirecek bir şey için 5 yıl çabalamak yerinde saymaktan öte bir şey değil. Bu yoldaki istemi veya nedeni değiştirmek daha mantıklı olacaktır. Vazgeçmek değil de hedefi değiştirmek diyebiliriz.

Sonuca odaklanmak ve başarı

Nedenlerde Boğulmaktansa Süreç ve Sonucu Tanımalıyız

Sadece sonuca odaklanmak genel olarak kötü algılanabilse de neden-süreç-sonuç denkleminde sadece odaklanması en mantıklı olan budur benim için. Bir şeyi yapmak, bir şeyden sonuç almak bana nedenleri sorgulatmaz. Hırslı olmamı sağlar. Bazen gerçekleri kabul etmeyiz, kendi gerçeklerimizi yaratırız. Bu denklemde kendimizi kabul ettirmek için kötü sonuçlara da güzel gibi bakabiliriz. Bunun ise dönüşü dışadönük olarak negatif etkiler uyandırabilir. Örneğin bir kız bir erkekten ayrılmıştır. Ama hala aklı onda kalıyordur. Süreci hatırlatır kendine ve nedenleri sorgular. Bunun yerine ayrıldık bitti düşünmeye gerek yok şeklinde düşüncesi onun yararına olur.

Süreci sonuca katabilmek

Nedenlerde Boğulmaktansa Süreç ve Sonucu Tanımalıyız

Neden-süreç-sonuç ilişkisi genel olarak yanlış tanımlanmakta. Bir olaya neden girdiğin vardır, bu olayda nasıl bir süreçte olduğun vardır ve bu olayda eline geçebilecek bir sonuç vardır. Sonuç seni tatmin etmese de süreçteki deneyimi bir sonuç olarak algılamak her zaman insana bir şeyler katacaktır. Klasik bir örnek vereyim. Üniversite için sınava giren bir öğrenci sınavda başarısız olma sonucuyla başa çıkamayabilir. Bunun yerine sınava hazırlanma sürecindeki bilgi birikimini bir güç edinme sonucuyla düşünür ise bu onda pozitif bir sonuç yaratır. Nedene odaklanıp yine giremedik bir üniversiteye tarzı düşünceler onun süreçteki bilgisini de zayıflatacaktır. Yine diğer ilişki örneğini vereyim. Ayrıldılar bitti sonucunu kabul edip süreçteki deneyimi ders olarak alıp, tekrarlanmayacak şekilde kendine işleyen insanlar gücü hisseder.

Bunun için ne gerekli?

Nedenlerde Boğulmaktansa Süreç ve Sonucu Tanımalıyız

Kendi yöntemlerimden biri olandan bahsetmek istiyorum bu konuda. Bir çocuğun psikolojisinde düşünmek lazım aslında. Bir çocuğu korkutursanız aynı şeyi görmek istemez. Bir süre sonra unutur ama tekrarı halinde hatırlayabilir. Durup dururken kötü anı düşünmez. Nedenleri oluşturan kötü düşünceler aslında insanın kendisini tanımasıyla alakalı kabul edemeyiş olsa da bunu kökten kabul edip tekrarından uzaklaşmak fayda getirecektir. Sizi korkutan, acı getiren, duygusallaştıran şeyleri düşünmektense bu bana zarar verdi düşünmeyi bile hak etmiyor tarzında ötekileştirerek uzaklaşmak mümkün. Devamında size iyi gelen insan (çocukta anne baba) gibi güvenli alana yönelmek bu süreçte nedenlere odaklanmayı zihinden uzaklaştırabilir. Kısaca yetişkin birine biraz sabır, umursamazlık ve güçlü kalma isteği gerekli diyebiliriz.

Okuyan herkese teşekkürler.
Nedenlerde Boğulmaktansa Süreç ve Sonucu Tanımalıyız
4
3
Görüşünü yaz
4Kız Görüşü
3Erkek Görüşü
Kapat

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Ms26Ms
  Bazen bir neden bazen bir süreç bazende sonuçtur bizi o durumun içinde tutan. Genelde sonuca takılı olduğum için sürecin keyfini kaçırdığım çok zamanlar olmuştur. Oysa bazen süreç ön planda olabilmeli bazende sonuç. Nedenlerin içinde bulduğumuzda kendimizi amaçtan uzaklaşıyorsak bir şeyler ters gidiyordur. 🙄 yine bütün düşünceleri çorba ettim

  Emeğine sağlık👒
  Görüş hala geçerli mi?
  • Alfoo

   Teşekkür ederim benimde anlatmak istediğim süreçle sonuç harmanıydı ama beceremedim galiba :D

  • Ms26Ms

   Bence ayrıntılı ve farkındalık dolu bir bence olmuş. Okuyucuya sorgulatıyor kendini😃

  • Alfoo

   O zaman sorun yok amacına ulaşmış demektir :D

En İyi Erkek Görüşü

 • TedMosbycik
  "Kendi yöntemlerimden biri olandan bahsetmek istiyorum bu konuda. Bir çocuğun psikolojisinde düşünmek lazım aslında. Bir çocuğu korkutursanız aynı şeyi görmek istemez. Bir süre sonra unutur ama tekrarı halinde hatırlayabilir. Durup dururken kötü anı düşünmez. Nedenleri oluşturan kötü düşünceler aslında insanın kendisini tanımasıyla alakalı kabul edemeyiş olsa da bunu kökten kabul edip tekrarından uzaklaşmak fayda getirecektir. Sizi korkutan, acı getiren, duygusallaştıran şeyleri düşünmektense bu bana zarar verdi düşünmeyi bile hak etmiyor tarzında ötekileştirerek uzaklaşmak mümkün. Devamında size iyi gelen insan (çocukta anne baba) gibi güvenli alana yönelmek bu süreçte nedenlere odaklanmayı zihinden uzaklaştırabilir. Kısaca yetişkin birine biraz sabır, umursamazlık ve güçlü kalma isteği gerekli diyebiliriz."
  Bu düşüncenizi aşırı beğendim.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Alfoo

   Teşekkür ederim <3

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

32
 • _ToxiCs_
  Sebep sonuç ilişkisine göre davranmak bazen bizi yanlış yola sürükler. Pek çok başarı, sizi tatmin etmese dahi hayatınza yön verir..

  Eline sağlık.
 • Bulasmayinbana88
  Güzel bir payaşım. Ellerine sağlık.
 • kahveligünler_
  Yararlıydı😊
 • oamannuri0033
  Eline sağlık kardeşim ❤️
 • Gizli Üye
  Yeni ayrıldığım ilişkim üzerine ilaç gibi bir paylaşım olmuş, kabul etmek en doğru ve sağlıklı karar, aksi halde insan " ama ben bunu hak etmedimm" gibi şeylerle kafayı yer girdiği kısır döngülerde..
  • Alfoo

   Okumana sevindim

  • Gizli Üye

   "Kısaca yetişkin birine biraz sabır, umursamazlık ve güçlü kalma isteği gerekli diyebiliriz."☺️ana fikir

YÜKLENİYOR...