Mutlu Olmak İçin Bir Şeylere İhtiyacın Yok

_ToxiCs_

Hepinize merhaba KScan'lar. Şimdi diyeceksiniz ki; Ya bu ToxiCs sürekli bence yazmaktan sıkılmıyor mu? Okumayan olduğunu bildiğim kadar, okuyan olduğunuda biliyorum. Fakat belki ihtiyacı olan var veya hayatın amacını sorgulayan insanlar olabilir. Nasıl mutlu olabileceğini bilmeyen insan olduğu gibi, mutlu olmak için bahane arayanlar olabilir. E çok konuştum değil mi? Biraz da öneri ve sohbet tadında bir bence olsun istiyorum. Hadi başlayalım.. :)

Bu bence'de bana eşlik eden sevgili @BlueCupcake e teşekkür ederim.. :)

#toxics

Beklentiler

Mutlu Olmak İçin Bir Şeylere İhtiyacın Yok

Beklentiler dediğimiz şey aslında o kadar önemli bir mevzu ki; Hayattan beklentilerimiz, kendimizden beklentilerimiz ve diğer insanlardan beklediklerimiz, bizim şu hayatta ne kadar mutlu/huzurlu olacağımızı belirleyen en önemli etkenlerden birisidir. Bruce Lee'nin çok sevdiğim bir sözü var: Ben sizin beklentilerinizi karşılamak için bu dünya'da değilim, siz de benimkileri.. :) Etrafımızdaki insanlardan beklentilerimiz, içinde bulunduğumuz ruh halini temelden etkiler. Eğer o beklentiler karşılanmıyorsa, her daim içinde bir hayal kırılığı ve mutsuzluk hissediyorsun. Peki hangi beklentiler bizi hayal kırıklığına uğratıyor?

Aynı Fikirde Olmak

Mutlu Olmak İçin Bir Şeylere İhtiyacın Yok

Şunu ister kabul edin ister etmeyin, kimse sizinle aynı fikir ve düşünce içinde olmak zorunda değil. Şimdi sen istiyorsun ki; Kendi tercihlerim var, hayata karşı bir duruşum var ve doğal olarak insanlar içinde yaşıyorsun. Ortaya o heyecanla koyduğun şeyi ifade ettiğin zaman, karşındaki insanlarında senin kadar heyecanlanmasını umuyorsun. Ama bir bakıyorsun ki; Heyecanlanmayı bir kenara bırak, karşı taraf seni eleştirmeye başlıyor. Sen o an içinde bir hayal kırıklığı yaşıyorsun. Neden benimle aynı fikirde değil? Neden beni desteklemiyor? Burada dikkat etmen gereken bir durum var; Neden bunu onlardan bekliyorsun? :) Sen sensin, diğerleri de diğerleri. Herkes farklı tecrübe ve yaşantılardan geçmiş. Sen her daim diğer insanların seninle aynı fikirde olmasını beklersen, çok üzülürsün. :)

İlgi ve Sevgi Manyaklığı

Pardon; Kraliyet ailesini bile herkes sevmiyorken, sen? Bazı insanlar, diğer insanların onlara sevgi ve saygı göstermesini çok fazla umud eder. Devamlı olarak gözü onların üzerindedir. Sen saygıya muhtaç olduğun zaman sadece muhtaç kalırsın. Burada temel bir ayrıntı var; Sen kendini seviyor musun? Sen kendine saygı duyuyor musun? Çünkü kendisine saygı duyan ve inanan insanlara, diğer insanlarda saygı duyuyor. Ne yapacaksın? Elinde silah herkese karşı savaş mı açacaksın? Beni sevin yoksa gebertirim he :D Biri kalkıp der ki; Ayy hoşt ulan! :) Sen böyle oldukça, karşı tarafın gözünde sadece ezik biri olarak kalacaksın. Kendini beğenmiş ve kibirli biri olarak görülmeye başlarsın.

Not: Mutluluğu bulmak için hiç kimseye ihtiyacın yok. Sen kendini tanıdığın ve bildiğin müddetçe, mutluluk her zaman yanında olacaktır. Tabii bunlar bir varsayım gibi görünsede, aile faktörünü unutmamak gerekiyor.

#BlueCupcake

Mutlu Olabilmek İçin Başkalarının Düşüncelerine Gerek Yok

Mutlu Olmak İçin Bir Şeylere İhtiyacın Yok

Mutlu olabilmek için çevrenin ne söyleyeceğini beklemek her zaman mutluluk getirmez. Insanlar her zaman bizim için iyi şeyler düşünmeyebilir. Başkalarının düşüncesine ihtiyaç duyan insanlar hep karşısında ki insanlardan kendisini tatmin edecek cevaplar beklerken. Beklentiler her zaman hüsran getirdiği gibi bi durumun sonucunda da üzülen yine biz olacağız. Başkalarının gözünde en iyisi olmak bize ne kazandıracak? Kendimize bu soruyu sorduğumuz zaman verecek bir cevap bulamayacağımız gibi bu beklentinin de bize fayda getirmeyeceğini bilelim. Gerçek mutluluk başkalarının bizim için düşünceleri değil bizim kendi düşüncemiz ve kendimizi nasıl gördüğümüzdür. Aynaya baktığınız zaman kendiniz hakkında ki yorumlarınız sizi daha mutlu edecektir. Yaşadığınız müddetçe ister iş hayatı ister insanlık ilişkileri olsun siz siz olun, olmadı gerektiği gibi olup kendinizi iyi tanıyın ve kendinizi keşf edin. Kendinizi keşfetmek çevresel düşüncelerden daha mutlu edecektir.

Herkesle İyi Geçinmeye Çalışma

Mutlu Olmak İçin Bir Şeylere İhtiyacın Yok

Bazı insanlar mutlu olmak için fazla insanlara ve çevreye ihtiyaç duyarlar. Bütün çevresi ve tanıdıkları ile iyi geçinmek onlar için önemlidir. Bazen ne yapsan da ne kadar iyi olsan da bazı insanlar seni sevecek bazıları ise sevmeyecektir.

Yeri gelecek çevreyle çatışma anında olacaksın, yeri gelecek geçinemeyecek kişisel mevzular olacaktır. Bu durumda kişi kendi olmaktan vazgeçip başkasının istediği versiyonda birine dönüşüp kendini mutsuz olmaya mahkûm edecektir. Mutlu olmak isteyen biri için bunun anlamı yoktur, herkesle anlaşarak yaşayacağız diye bir şart tanımazlar.

Lükse İhtiyaç Duymazlar, Mutluluk Detaylarda Saklıdır

Mutlu Olmak İçin Bir Şeylere İhtiyacın Yok

Yaşamında büyük şeylerin peşinde koşarken aslında küçük şeylerin daha mutlu edeceğini bilirler. Koskoca bir ev, herkesin hayal edeceği bir araba, lüksler içinde yaşam şartları bir insanı mutlu etmek için yeterli sebepler değildir. Bugün hayatında olan bu maddeler yarın bir hayat şartları dolayısı ile hayatında olmayacak ve bunun için mutsuz olacaksın. Normal standartlarda sahip olacağı şeyler onlar için yeterlidir. Mutluğu ilk kendinde arayacaksın sonra tesadüfler seni mutlu edecektir. Seyahate çıkarken doğanın müthiş güzelliklerini fark ederken, arkadaşları ile geçireceği güzel günün sonucu, sağlıklı olacağın düşüncesi, eline aldığın bir fincan kahvenin vereceği lezzet, aylarca uğraştığın bir iş üzerinde başarılı olabilmek gibi durumların farkında olup gerçek mutluluğun aslında bunlar olduğunu en iyi bilenlerdir.

"Mutlu olmak istiyorsanız bir amaca bağlanın, insanlara ya da eşyalara değil" "Albert Einstein"

En İyisi Olmaya Çalışma

Mutlu Olmak İçin Bir Şeylere İhtiyacın Yok

Başkaları tarafından en iyi insan olmak için uğraşmazlar. Bu konuyu iş hayatına taşıyarak da düşünebilirler, mesela nasıl?
Herkesin aynı maaş ile çalıştığını varsayalım . Gereksiz bir hırs bürüyor ve en iyisi en mükemmeli olmaya çalışıyor. Bu durumda bir kıyaslama da söz konusu olacak ve çevredeki takım arkadaşlarını daha dikkatli takip ederek sürekli kendini daha üst pencereden görmek için mücadele edecek. Onca çabadan sonra ulaşılan amacın kendisine hiçbir katkı sağlamayacağı gibi kendisini boş yere yıpratacağı da söz konusu olacağının düşüncesindedir. İş ve genel hayatında mükemmelliyetçi düşüncenin yıpratıcı ve mutsuz edici olduğunun farkındadırlar ve düşüncelerinin olabildiğince mantıklı yönlerini keşf edip yaşamayı severler. Her şeyin mükemmeline sahip olamayız, sahip olduklarımız ile mutlu olmayı bilmek gerçek mutluluktur.

Her Şey Yolunda Olmak Zorunda Değil

Mutlu Olmak İçin Bir Şeylere İhtiyacın Yok

Hayatını ne kadar kontrol altına alsan da her zaman her şey yolunda gitmeyebilir. Dönem dönem ailevi sıkıntılarımız olabilir, işimizde başarımız bir alt seviyeye düşebilir, aşk ilişkilerimiz daha kötü bir hal alabilir. Bu durumda bazı insanlar fazla sitem edip bu tür olayları kırk bir cam parçası gibi düşünsede aslında durum ince düşününde çok farklı bir hal alabiliyor. Her şeyin yolunda gitmesine önem vermeyen birisi yaşadığı bu durumu kendisi gibi bir çok insanın da yaşadığını ve her zaman böyle sürmeyeceğini iyi bilir. Hayatta iyi sonuçlar kadar kötü sonucları da kabullenmek ve bu süreçte yıpranmamak gerekir. Sosyal medya ve fotoğraflara aldanmayın, bunu tıpkı kötü olsan bile "iyiyim" diye cevap verdiğin bir mesaj gibi düşününce sanal dünyası da bir o kadar gerçekten uzak ve aslında göründüğü gibi olmadığını açıkça görebilirsiniz . Mutlu olmak için bir şeylerin yolunda gitmesini beklemeye gerek yok sorunları çözmek için çaba sarf ederken diğer yandan keyif alma çabalarını da bir köşeye bırakmazlar.

Bize vakit ayırıp bu makaleyi okuduğunuz için teşekkür ederiz güzel insan. :) Bir sonraki bence'de görüşmek dileğiyle, keyifli günler dileriz..

Mutlu Olmak İçin Bir Şeylere İhtiyacın Yok
14
4
Görüşünü yaz
14Kız Görüşü
4Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Alfoo
  Gözyaşlarım pıt pıt oldu okurken be ama insan söyler dimi halihazırda bununla ilgili bencem duruyor püüüğ :D İşin şakası harika olmuş ikinizin de eline sağlık :D
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • BlueCupcake
  Hayatı sorgulayan insanlara rehber olabildiysek bu benim için memnuniyettir. :)
  Bu sayfada bana da yer vermek istediğin için ben teşekkür ederim. :)
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

133
 • Ms26Ms
  Herkes farklı bu bir gerçek olsada aynı konuyu başka bir tarafta sizin gibi savunan insanlar karşında durmak istiyorsa farklı bir bakış açısı arar. Bunu farketmek zor olmadığı için gerçek mutluluğun özgürlükte olduğuna inanırım.

  Mutluluğu insanlarda arayan bireylerin ilerde saplantılı bir bağ kurduğunu farkettiğimden beri insanların bana kattığı mutluluğu gözümde büyütmüyorum.

  Emeğinize sağlık👒
 • ta00ta
  Emeğinize sağlık 🙃
 • _ΛqresiF_
  emeğinize sağlık..
 • Yav sen hep bence yaz hep okuruz çok güzel anlamlı oluyor keyifle okuyoruz hepimizi kaleme aldığın bence de çayım bitmişti okurken 😀 ayrıca çok doğru kendin mutlu olmalısın ellerine sağlık
 • onur26vw
  Ellerine sağlık çok güzel olmuş; ama ben neden mutluluğu hep başkasında ve aşkta arayıp durduğuma anlam veremiyorum. Onlar olmasa psikolojim altüst oluyor.
 • Lapadula
  Emeğinize sağlık.
  Mutlu olabilmek için aynen maddelerdeki gibi sadece içindeki sene ihtiyacın var. Gerisi hiç mühim değil.
 • Bulasmayinbana88
  Çok haklısın bence aksinide denedik burda yazanların. Sonuç hiç değişmiyor
 • SmellSmoke
  Keyifle okuduğum bir bence oldu, elinize emeğinize sağlık.. 👏😊
 • Hissiz72
  Henüz okumadım okuyacağım mutlaka eminim muhteşemdir geliyorum 😂
  • _ToxiCs_

   Sağol :D

  • Hissiz72

   Emeğinize sağlık muhteşem bir yazı olmuş, hatta nokta atışı 🤜🤛

 • Afraa2727
  Emeğine sağlık 😌
 • Suelim
  Bunu daha önce okusam hayatım değişirdi
 • eflatun_92
  Emeğinize sağlık keyifle okudum
 • kahveligünler_
  Malesef bu kadar toz pembe olmuyo ya
 • LaFemmeauGoûtduVin
  Mutlu olabilmeyi bilmek gerek önce.
 • Peempee
  Eline sağlıkk
 • halocoin
  beatuful
YÜKLENİYOR...