Öz Güven Ego Değildir

ginnywsly

Evet şık sık karşılaştığım bir durum bu. Ego ile öz güveni karıştırırlar. Ama özgüven ne kadar mükemmel bir şey ise ego o kadar berbat bir şeydir. Size özgüveni tanıtayım.

Öz Güven Ego Değildir

Öz güvenli kişiler kendilerine güvenir ve ne yapıp ne yapamayacaklarını bilirler. Sevdiği kişilere çok değer verir onlar için kendi sınırlarını zorlarlar. Egolu kimse başkası için kılını kıpırdatmaz. Bu yüzden dost seçerken özgüvenli diye ondan soğumayIn onlar sizin için fedakarlık yapabilirler.

Öz Güven Ego Değildir

Ego ile karıştırılmasının başlıca sebebi kişinin kendine güvendiği konuda atılgan olması kendini belli etmesidir. Nerde konuşup ne yapacaklarını bilirler ve yetenek sahibi olduğu konuda konuştuğu gibi bilmediği konularda dinleyip öğrenmeye çalışırlar. Egoist biri ben her şeyi bilirim demekten başka bir şey bilmez genellikle.

Öz Güven Ego Değildir

Kendini ezdirmez ve hakkını yedirmezler bunu yaparken hak yemezler. Hak yiyenler ego kısmına girenlerdir. Kendilerine güvendikleri konuda son derece iddialı ve gözü kara olabilirler. Ama yenildiklerinde yenilgiyi ödül gibi kabul edip bundan ders çıkartırlar.

Öz Güven Ego Değildir

Kendilerini ortak edinmekten çekinmez aksine birlikten kuvvet doğacağını bilirler. Egoist olup suç ortağı olan kim var ki? Ortakları ile iyi anlaşır ve onların fikirlerini önemser ve saygı duyarlar.

Öz Güven Ego Değildir

Onlar da eğlenir, güler, ağlar ve mutsuz olurlar. Genellikle dik durarak yaşamayı benimsemiş bu kişiler de insan ve zayıf yönleri vardır. Ama zayıf yönlerini tanır ve zayıflıklarının üstüne giderek güçlendirmeye çalışırlar. Egoları tavan yapmış kişiler kendilerini kusursuz zannettikleri için en ufak darbede nakavt oluyorlar.

Öz Güven Ego Değildir

Onların çevresi az ama öz kişidir. Ego sahibi kişilerin çevresi kalabalıktır ama en ufak sarsıntıda yanında kalacak kimseleri bulunmaz.

Okuyanlara teşekkür ederim. Sitede bu çok karıştırıldığı için açıklama gereği duydum.

Öz Güven Ego Değildir
8
3
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Erkek Görüşleri

 • _Çavbella_
  Evet güzel açıklamışsın.. Genel olarak ego dedikleri şey aslında kibirden ibaret.Özgüven ise kendini tanıyan ve güvenen insanlara ait
  Görüş hala geçerli mi?
 • Özgüven ve ego arasındaki çizgiyi iyi değerlendirmişsin yine güzel bir bence emeğine sağlık 👍
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

36
 • lastcomert
  Kesinlikle katılıyorum. Güzel Bence olmuş tebrikler... 👏👏👏
 • Deepsiz
  Teşekkürler umarım hepsini okuyup egolarının şişik olduğunu fark ederler 👍
 • yasemin00000000
  bana tercüman oldun
 • Baran_Günay
  Beğendim. Kesin ve nokta atışları yaomışsın..
 • KapüşonluAdam
  Çok güzel olmuş eline sağlık.👌
 • Barış_LonelyForever
  Güzel bir bence olmuş teşekkürler :)
 • stlokc
  Güzel fikirler. Ego da özgüven değildir bu arada.
 • ByNarKo
  Bilgili insanlar çok öz güven sahibi olmaz.
 • Meryemevlimutsuz
  tabıkı ıkısı farklı seyler yanı
YÜKLENİYOR...