Narsist İnsanlarla Nasıl Başa Çıkılır?

Yanaşın yamacıma, size bakın ne anlatacağım.
Yanaşın yamacıma, size bakın ne anlatacağım.

Narsist Nedir?

Her şeyi ben bilirim, en iyi ben yaparım diyen ve bencilin bir tık üstü olan bu kişilerin istemeden de olsa yaptıkları şey genelde bitirmektir. Yani karşındakini maddi açıdan pek olmasa da manevi açıdan arsızca tüketirler. Gelin biraz narsistleri irdeleyelim. Bakalım neler elde edeceğiz. Başlayalım.

Narsistleri aslında 3 başlık altında kontrol edebilmek mümkün..

Benmerkezin zirvesidir Narsizm.
Benmerkezin zirvesidir Narsizm.

1. Onları rahatsız olduğunuz davranışları yapmamanız konusunda uyarırsanız bir daha yapmazlar.

Misal; 20 yaşında bir genç sokak hayvanlarını severken annesi onu uyarıyor. Dokunma pireli hayvanlara deyip ikazını sürdürüyor. Bunu duyan çevresi, yetişkin gence sadece bir otistmiş gibi bakıyor. Bunu farkedip hemen akabinde hoşnut olmayan genç, annesini böyle bir şeyi bir daha yapmaması hususunda özellikle hiç sevmediğini söyleyerek uyarıyor. Tabi genç sinirli çevrenin bakışlarından aynı zamanda. Zira kendini canım hissetmesinden olsa gerek.

2. Sizin de toplum içinde kendinize has bir özgür iradeniz olduğunu, kendi hayatınızı kurabilecek kapasitede olduğunuzu özellikle belirtin.

Neden bunu söylüyoruz? Çünkü narsistler sürekli karışmayı, musallat olmayı severler. Ve ister istemez sizi de hataya zorlarlar. Öncelikle bir birey olduğunuzu ve sorumluluk sahibi olmanız gerektiğini ona hatırlatın. Aksi halde 50 yaşında da olsanız size hep çocuk muamelesi yapacaktır.

3. Ona senin de sevmediklerin var. Ben nasıl ki senin sevmediklerine saygı duyuyorsam sen de benim sevdiklerime saygı duymak zorundasın diyebilmelisiniz.

Hatta mümkünse sevmediklerinize de değinin.

Narsist İnsanların Özellikleri Nelerdir?

Zararsızdırlar ama süründürürler.
Zararsızdırlar ama süründürürler.

Takdir edilmeyi, onaylanmayı ve biri tarafından övülmeyi aşırı dozda severler. Sürekli aklınızı karıştırmak, dengenizi bozmak, neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda şüpheye düşmenizi sağlamaktır amaçları. Örneğin sevgilinize rahatsız olduğunuz birinden uzaklaşmasını söylediniz fakat o size kadının nişanlı olduğundan bahsederken üste çıkıp; Neden insanlardan, kadınlardan şüphe ediyorsun, herkes kötü bir sen misin iyi gibi serzenişlerde bulunuyor ve siz bu durum karşısında ister istemez duygusal bir şüphe içinde kalıyorsunuz. Halbuki adam; 'Tamam, haklısın, dediğin gibi yapacağım' dese mevzu belki de kapanacak. Kapanmayınca da bu defa acaba ben mi fazla şüpheciyim deyip kendilerini yiyip bitiriyorlar. Bu bir olası değil, yaşanmış gerçek bir ya da bir kaç benzer hikayelerden ibaret sonuçta. Zira narsist insanlara karşı ne kadar zaafınız olursa o derece onların kurbanı olur, avuçları içine girersiniz.

Narsist İnsanlar Hangi Durumlarda Sizleri Suçlarlar?

Sürekli suçlusunuzdur ve asla kazanamazsınız.
Sürekli suçlusunuzdur ve asla kazanamazsınız.

Narsist insanlar durduk yerde de sizi suçlayabilirler. Mesela eşiniz eve gelmiş ve siz o gün akşama kadar çok fazla bir yemek yapmamışsınızdır, eşiniz size; Zaten bu evde ne zaman yemek oldu ki diyebilirler. Veya oğlunuz ya da kızınız evlendiği için size sık uğrayamamıştır, zira annesi; Zaten ne zaman buraya geldin ki doğru dürüst, hep orda burdasın, beni hiç önemsemiyorsun diyebilir de.. İstediğinizi deyin belki de anneninizin dediği dediktir. Veya yorgunsunuzdur, arkadaşınız; Hadi kalk bir yerlere gidelim dediğinde gitmek istemezsiniz ve 'sen zaten benimle hiçbir yere gelme, ama ben seninle her yere geliyim' derler ancak inanın alakası bile yoktur. Ne hiçbir yere gelmiştir ne de sizinle iki çift lafın belini kırmıştır. Siz ona daha geçen de şuraya gittik deseniz de iyi ki bir yere geldin, hemen başımıza kaktın demeyi kendilerinde hak olarak görebilirler. Karşılık olarak söylettiriyorsun deseniz de olay narsist kişisi için kendi lehine kapanmıştır bile.. Olan sizin dengesizleşen duygularınıza olmuştur.

Bu durumlarda söylediğiniz her cümle aslında Kickboks müsabakasına benzer. Siz yumruk vururken açıkta bıraktığınız karaciğerinize tekme gelebilir, bayılabilirsiniz de.. İş işten geçtikten sonra da 'sen bir de onu gör' deseniz de gördüğünüz aslında kendi perişan halidir. Öteki türlüsü iddiadan ibarettir. Tabi yerseniz.. Ama siz siz olun gardınızı alın. Aksi halde bir narsiste karşı karaciğerinizi kurban verebilirsiniz. Çünkü söylediğiniz her şey sizi bağlar. Bunlardan her ne kadar kurtulun desek de narsist insanlar anneniz babanız da olabilir ve bunlara mecbur kalabilirsiniz şüphesiz.. Bu konuyu altını çize çize anlatmamızın yegâne amaçlarından biri de bu zaten..

Narsist İnsanların En Önemli Yöntemleri Nelerdir?

Acınası olmak onların silahıdır.
Acınası olmak onların silahıdır.

Sizi hep suçlarlar. Çok mutluyken bir anda sinir küpüne dönebilirler. İnanılmaz bir duygu düşüşü yaşarlarken bu durum karşısında bile sakiniyetlerini bozmayabilirler ancak sağlık sorunları açısından farklılık gösterebildiği için istisnai durumlar da olmuyor değil tabi ki. Bir davranışları daha var ki; Hoşuna gitmediği ve işine gelmediği durumlarda kendini acındırmak için garip mimikler de yapabilirdikleri gibi sizi etkilemeyi de başarabilirler. Siz iyi biri olabilirsiniz ama karşınızdaki eğer bir narsist ise iyi niyetiniz her an suistimal dahi olabilir. Narsist biri eğer acıdığınızı hissederse bunu size karşı zaaf olarak kullanabilir de.. Kesinlikle acıdığınızı ve duygusal açlıkta dahi olduğunuzu belli etmeyin. Hatta acaba çok mu yüklendim gibi düşüncelere de dalmayacağınız gibi numara yapıyorsun, her şeyin gibi bu da yalan demeyin. Bunun bile üstüne yağ gibi çıkabileceğine emin olabilirsiniz.

Narsist insanların övmeleri de meşhurdur mesela. Ve bunu da siz hayır demeyin diye yaparlar. Nasıl derler; Aşkım, cicim, bu gün ne kadar da güzel ve narinsin. Anneme ne güzel davrandın, babama ne içten sarıldın diyebilirler. Zira altyapı çalışmalarıdır bunlar.. Çocuklarınıza bakışınızı da övebilir, çilekeş karım ya da kocam der, der de der. Bu insanlar sizi kolaylıkla kandırabilir, aman diyim dikkat. Kendi zaaflarınızı bilin öncelikle. Anlaşılmaya ihtiyacınız varsa birine anlatın, beğenilmeye ihtiyacınız varsa beğenilin, sevilmeye ihtiyacınız varsa sevilin. Bunların hepsi siz isterseniz var ancak bir narsist tarafından suistimal edilmek istemiyorsanız kör noktalarınızı bilin ve açlığınızı giderin ki narsist tarafından duygusal tacize uğramayın.

Onlar hep zirvedir.

İlgi odağı olmak onların işidir
İlgi odağı olmak onların işidir

Bencemizin sonuna doğru yaklaşırken bu yazıdaki esas amacımızı da yazmak isterim. Gayemiz dengenizi korumak ve narsistlerin duygusal açlığınızı kullanmalarının önüne geçmektir. Tabi ki siz ne yapacağınızı illa ki biliyorsunuzdur ama fazla bilgi göz çıkarmaz.

Bence narsistlere dikkat etmelisiiniz.
Bence narsistlere dikkat etmelisiiniz.

Bu tarz kişisel gelişim yazılarımızın devamı için beğeni ve yorumlarınızı bekliyorum. Unutmayın ki yapılan her yorum unuttuklarımızı tamamlar.

Sevgiler.

Narsist İnsanlarla Nasıl Başa Çıkılır?
13
22
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • pinar78
  Narsistler pohpohlanmaktan hoşlanır. Eleştirrseniz sizden kaçar. Çevrelerinde kullanabilecekleri yumuşak karakterli insanlar olsun isterler. İhtiyaçları için kullanabilecekleri kişiler... Mesela çok iyi yemek yapan bir arkadaşına oyle bahanelerle gider ki karşısındaki ona zevkle yemek yapar yapmadığında ise kendini suçlu hisseder.
  Yetişkin bir narsist, çocukluğunda sevgi eksikliği ile büyümüştür. Kendine aşık Narcissos gibi yalnız kaldıklarında her olayda ne kadar haklı olduklarını kendilerine söylerler.
  Onlarla sevgi ya da evlilik ilişkisi ilk başta muhteşem kısa süre sonra kabustur. Onlara seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli deyip uzaklaşmak gerekir...
  Görüş hala geçerli mi?
  • Ozan_Saral

   kopyala yapıştır :)

  • Olabilir ama en iyi görüş bana göre..

  • Ozan_Saral

   yani sonuçta araştırmış bana göre de en bilgi veren görüş

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1222
 • IAmarPresterAen
  Yaşam alanımda barındırmam
  Emeğine sağlık hocam
 • TutiiMucize
  Şimdiye kadar ne kadar narsist insan kurbanı olmuşum yahu her örnekte kendimi gördüm😄 Narsistlerden uzak durayım desem yalnız kalacam resmen.
 • ekinekin
  valla hepsi doğru. bir tek şeyi merak ettim. bir konuda söz verdiler. diyelim. sözünü tutmayıp herkese anlatmak da ki içi yalan dolan dolu kendini üstün göstermek için anlatılanlarda narsistlik midir?
  • Eğer burada yazdıkarımızı doğrulayan özellikleri taşıyorsa evet..

  • ekinekin

   teşekkürler

 • Onların anladığı dilden konuşacaksın en iyi yöntem.
  • Onların anladığı dilden konuşursan daha beter oluyorlar paşa. Yazıda da belirttim.

 • Böyle bir arkadaşım vardı bir zamanlar şimdi kendisi ile başbaşa bir hayat yaşıyor narsisizm bence bir akıl hastalığı insanı devasa bir yalnızlığa götürüyor...
  Yine kaliteli bir bence tebrikler dostum 👊
 • K__Li1983
  Narsist doğulur mu narsist olunur mu? Asıl soru bu...
 • 3popkek
  "Sen aslında bir bok parçasısın" diyerek, motivasyonunu düşürerek ve kendisine olan özsaygısını zedelemeye çalışmak suretiyle manipüle ederek. Narsist insanlar motive ve özgüven düşüklüğünü hak ediyor
 • sonamcı
  Narsisistik kişilik bozukluğu olan insanlardır. Başkalarının düşünce ya da isteklerine gereken ilgiyi gösteremeyen kişilerdir.
  Kısaca, bencil olarakta tanımlaya biliriz.
 • Meczupbiryazar
  Güzel bir bence ellerine sağlık👍🏻😊
  Narsist insnla uğraşmak cidden çok zor oldukları yere bırakıp arkana bakmadan kaçmak gerekiyor 🙄
 • Bu güzel çalışma için çok teşekkür ederim, böyle bir insan ile birlikte yaşıyorum ve artık görmemekten geliyorum
 • cenk06cenk
  Uğraşılmaz öyle insanla cunki kendide inanıyordu herseyi kendinin bildigine
 • MrMyopıc
  En sevmediğim insan tiplerindendir çok bilmişlik taslarlar güzel paylaşım
 • fafur
  Narsist insan ile en iyi başa çıkma yöntemi, hiç muhatap olmamaktır. Adamı çıldırtır.
 • Ozan_Saral
  galiba narsistim
 • fanatik_adam
  Öyle insanlar ile mümkün olduğunca muhatap olmamayı tercih ediyorum. Kendimce uygun gördüğüm en güzel yöntem
 • GrandPa-2017
  Direk iletişimi keseceksinCevap bile vermiyeceksin tek bir kelimesine.
 • Kırlariçindebikız
  Çıkılmazz
 • Pullman
  Güzel bilgiler.
  Emeğine sağlık 😊
 • Jidotojimoshi
  Narsist olduğunu anladığım anda UZAKLAŞARAK...
 • serenad255
  ayyy hiç sevmediğim tipler
 • ALWAYSCOOL
  savaşma seviş onlarıda öyle kabul edin artık ;)
 • aShameless
  narsistlerle en iyisi konuşmamak
 • KızılTurp
  Başa çıkmaya çalışmam hayatımdan çıkarırım
 • Bilgilikız58
  Allah korusun
 • Fkusna_Huy
  Benden uzak olsunlar
 • Onlara kendilerini değersiz hissettiririm
 • Hüseyin_33
  Uğraşılmaz öyle insanla
 • Metehn25
  Uzak duracaksın
 • 1963B
  Narsist insanla başa çıkılmazki
 • Güzel paylasimm
 • Gizli Üye
  Bilgiler için teşekkürlerr 🌸
 • Gizli Üye
  Ağzının ortasına vuracan
 • Gizli Üye
  Devami gelsinn cok guzel bir yaziydii😍👏👏
 • Gizli Üye
  Güzel olmuş..
YÜKLENİYOR...