Mutlu Olmanın Altın Kuralları Nelerdir?

Merhaba sevgili KS ailesi!

Bu bencede sizlere "Mutlu olmanın altın kurallarından" bahsetmek istiyorum..
Kimimizin bildiği ve çoğunlukla uygulamaktan kaçındığı, kimimizin ise ertelediği, kimimizin ise görmezden geldiği bazı kurallar..

Mutlu Olmanın Altın Kuralları Nelerdir?

"Mutluluk ve sevgi nedensizdir"

Mutlu Olmanın Yolları!

1- Seni mutsuz eden şeyleri kafandan ve düşüncenden atmalısın

Mutlu Olmanın Altın Kuralları Nelerdir?


Hayatta her zaman olumsuz şeyler karşına çıkacaktır. Bu kaçınılmaz bir şeydir. Fakat bunu devamlı akılda ve beyinde tutmak yerine bunu kafadan atmayı öğrenmeli insan. Kolay olmasa da olması imkansız değil.. Düşünce ve duyguları başka yöne çevirmek, başka şeylerle ilgilenmek bu işin püf noktası..

2- "BU DA GEÇER YA HÛ" de ve tevekkül et!

Mutlu Olmanın Altın Kuralları Nelerdir?

Hepimizin bildiği bir hikaye var. Kısaca hemen anlatmak isterim..
Sultan Mahmut kendisine bir yüzük yaptırmak ister. Öyle bir yüzük olsun ki der. Canım sıkkın iken bakayım mutlu olayım. Çok mutlu iken bakayım bu dünyanın geçici mutluluğuna aldanmayayım.

Kimse böyle bir yüzük yapamaz. Sultan'ın adamları Bilge Derviş’i bulup yardım isterler. Bilge Derviş bir mektup yazarak bunu kuyumcuya götürmelerini söyler.

Yüzük yapılır, sade bir yüzüktür bu. Ama üzerinde BU DA GEÇER YA HÛ yazmaktadır.

Sultan çok beğenir.
Evet bazen o kadar basit şeyler için üzülüyoruz ki.
Okuduğum bir kitapta söyle diyordu:

_ Bir şeye üzülüyorsanız kendinize sorun. Bu üzüldüğüm şey bir hafta sonra önemli olacak mı? Sonra tekrar sorun.

Bu üzüldüğüm şey birkaç ay sonra önemli olacak mı? Cevap evet ise gerçekten üzücü bir durumdur. Ama üzülmeyin o da geçer. Sadece biraz daha uzun sürer. Eğer cevabınız hayır ise birkaç gün sonra unutulacak hatta hatırlanmayacak bir konuyu bir gün bile düşünüp üzülmeye değmez. BU DA GEÇER YA HÛ deyip konuyu kapatmak en iyisi ;)

3- Güzel günlerin gelmesini oturduğun yerden bekleme, kalk koş! Mücadele et! Emek ver!

Mutlu Olmanın Altın Kuralları Nelerdir?

Hayatımızın mutlu olması için mücadele etmek ve gayret etmek gerekir. Mücadelesiz ve emeksiz hiç bir şey olmayacağı gibi mutluluk da olmaz.. Bizi mutsuz edecek şeylerden kaçınmalı ve hayatımızdan çıkarmalıyız. Gerek insan, gerek çevre gerek ise iş hayatı. Buna bir çok örnek verilebilir. Seni mutsuz eden insanları hayatından çıkar!

4- Hayır demeyi bilmek!

Mutlu Olmanın Altın Kuralları Nelerdir?

İnsan bazen karşısındaki kişiyi kırmamak için hayır demekten çekinir. Hem de bu verdiği cevap kendini mutsuz edeceğini bile bile "Evet" demekten çekinmez.
Yurt dışında tanıştığım ve uzun yıllar birlikte çalıştığım bir abim, bir dostum vardı ve derdi ki "Hayır demeyi bilmeyen kişi, kendi benliğini kazanamamış kişidir." Bu söz kısa ama benim için çok derin ve çok anlam ifade eden bir söz. Çünkü hep başkalarını kırmamak için istemediğimiz şeyler yapmak zorunda kalıyoruz ve kendi kişiliğimiz ve benliğimizden de aslında taviz vermiş oluyoruz böylelikle. Oysa herkesin yaşam tarzı ve hayata bakış açısı ve hatta her ne kadar aynı gibi gözükse de hayat çizgisi farklı. O yüzden konu ne olursa olsun, bizi mutlu etmeyecek veya başkasının isteğiyle yapmak zorunda olduğunuz şeylere "Hayır" demeyi bilmek ve bilmiyorsak da öğrenmemiz gerekiyor..

5- Kanaat etmek!

Mutlu Olmanın Altın Kuralları Nelerdir?

Herkes her şeyi ister fakat önemli olan eldeki olan şeyle mutlu olmak ve mevcutla yetinmek.
Bugün bazı kişiler mutluluğu, acıyı, hüznü ve hatta aşkı bile TV dizilerinden öğreniyor. Hatta gözyaşı dökenler bile var..
Dizilerde de ne hikmetse hep şaşalı ve gösterişli yaşamlar, zenginlik, şan ve şöhretin hakim olduğu bir yaşam tarzı..
Bu tarz dizileri izleyen bazı kişiler adeta hipnoz olmuşcasına etkileniyor. Dizi bitip reel hayata dönünce ise "Onlar öyle de ben niye böyleyim?" gibi şeylerle bulunduğumuz ortamı beğenmemek, üst perdeden bakmak ve kanaat etmemek gibi bir eylem olabiliyor..
Kendi yaşamımıza bakmalı ve bulunduğumuz şeyden keyif almasını bilmeliyiz. Ve unutmamalıyız ki bizim şu an ki bulunduğumuz konumda ve durumda olmak isteyen nice nice insanlar olduğunu aklımızdan asla çıkarmamamız gerekiyor..

6- Kendin için yaşamak!

Mutlu Olmanın Altın Kuralları Nelerdir?

Kimi flört etmeyi ve evliliği, mutsuz olan hayatı renklendirmek ve kendimizi mutlu edeceğini düşünür. Oysa bu böyle değil. Belki birçoğumuzun yaptığı önemli bir hata da bu!
Sizce mutlu olmayan biri başkasını mutlu edebilir mi?
Önce kendimiz için yaşamalı ve kendimiz mutlu olmalıyız ki başkasını da mutlu edebilelim. Neysek oyuz. Biz nasılsak karşımızdakine de onu veririz. "Ne ekersen onu biçersin"..

7- Elalem ne der, ne düşünür?

Mutlu Olmanın Altın Kuralları Nelerdir?

Elalem ne der, hakkımda ne düşünür tarzı düşünceler asla beyninizde yer etmesin. Başkası için değil kendiniz için yaşıyorsunuz. Herkesle aynı fikirde olmak ve herkesle aynı şeyleri düşünmek zorunda değilsiniz. Sizi buna iten bir unsur da yok. Önce kendiniz olun, bırakın bir başkasını. Sizin hakkınızda kim ne derse desin, kim ne düşünürse düşünsün. Bir başkası benim hakkımda şöyle şöyle düşünür diye asla bu tarz bir yaklaşıma girmeyin.
Önemsemeyin, kim ne düşünürse düşünsün ;)

8- Çiçekler açsın mı gönlünüz?

Evet gülmek ve tebessüm etmenin insan sağlığı ve psikolojisi üzerindeki etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Ayrıca da kalbe gerçekten çok yararlı.
Her sabah kalkıp elimizi yüzümüzü yıkarken aynaya bakıp kendinize zarifçe tebessüm edin. Şükredin.. Bir sabaha daha sağlık ve sıhhatle uyandık deyin. Allah beni eksiksiz bir şekilde yaratmış deyin.. Bunu alışkanlık edin ve gerçekten daha farklı bir siz olduğunuza şahit olacaksınız.
Güler yüz, gülleri açmış bahçe gibidir. Seyredenlere bir mutluluk, huzur verir. İnsanı giydikleri, takıp takıştırdıkları değil, tebessümü güzelleştirir. Güler yüzlü olanların yanında insan huzur ve sükun bulur, yaşama enerjisi artar.

Alemlere rahmet iki cihan serveri Efendimiz (sav) bize sadakayı çok vermemizi telkin etmektedir. "Verecek bir şeyimiz yok Ya Rasülallah" diyenlere de "İnsanlara tebessüm etmeniz de bir sadakadır" buyurmuşlardır.

Yüce Rabbımızın şu nimetlerine bakınız. Herkese güler yüzle davranmayı sadaka vermiş gibi sevapla mükafatlandırıyor. Ne güzel değil mi?.. :)

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim :)
Herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim..


@Beylerbeyi-06

Mutlu Olmanın Altın Kuralları Nelerdir?
2
1
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

21
  • Hiç bir sebep (ölüm dışında) beni mutsuz edemez..
  • MsKontes
    Çok güzel anlatmışsınız 👏👏
  • Gizli Üye
    İnsanlarla olan iletişimi, tatlı dille yapmak en önemli unsurdur.
YÜKLENİYOR...