Almanya’dan WhatsApp için yasaklama kararı sizce doğru mu?

Facebook ve veri toplama kelimeleri neredeyse her gün aynı cümlede kendine yer buluyor. Son dönemlerde Apple’ın güvenlik politikalarıyla başı belada olan Sosyal medya devi, şimdi de Almanya ile ters düştü.

Yeni kullanıcı sözleşmesinin sunulmasına günler kala Alman yasalarına takılan sosyal medya devi, veri toplamak için yasal bir dayanağı olmadığı için ceza aldı. Şirket 3 ay boyunca WhatsApp üzerinden kişisel verileri toplayamayacak.
Almanya’dan WhatsApp için yasaklama kararı sizce doğru mu?
Görselini en iyi ifade eden kısa notunu buraya ekleyebilirsin...
WhatsApp 3 ay cezalı
WhatsApp’ın yeni kullanıcı sözleşmesinin yasal bir dayanağa sahip olmadığını belirten bir Alman yasa düzenleyici, kısa süre önce WhatsApp’a soruşturma başlattı. Soruşturmada suçlu bulunan Facebook’un, 3 ay boyunca Almanya’da WhatsApp üzerinden elde edilen verileri işlemesini yasakladı.

Hamburg eyaleti Kişisel Verilerin Korunması Sorumlusu Johannes Caspar yaptığı açıklamada, Facebook’un kullanıcı verilerini işlemesinde yeterli hukuki dayanak olmadığını belirterek, “Bu yasaklama emri, Almanya genelinde kullanım şartlarına rıza gösteren milyonlarca kullanıcının haklarını ve özgürlüklerini güvence altına almayı amaçlamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’ndeki olağanüstü yetkileri kullanarak Facebook’u, WhatsApp kullanıcı verilerini üç ay askıya alması için zorlayacağını belirten Caspar, bu süreçte Avrupa Birliği’nin kullanıcı verileri konusunda genel bir karar almasını isteyeceğini de kaydetti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Facebook, Caspar’ın iddialarını kınadı. Sorunun sadece bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını belirten şirket, yasağın haksız bir uygulama olduğunu ekledi. 15 Mayıs’ta yeni WhatsApp kullanıcı sözleşmesini kullanıma sunacak olan şirket, zaten veri gizliliği konusunda sorunlar yaşıyordu. Ancak yaşanan bu sorunların ve olası AB müdahalesinin işleri daha da zorlaştırması bekleniyor.
EVET
HAYIR
Yaşını ve cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
Almanya’dan WhatsApp için yasaklama kararı sizce doğru mu?