Görsel İçerik Oluşturma Programı Canva Hakkında Neler Biliyoruz?

CounterOffensive111

Günümüzde sosyal medya hesabı olmayan çok az kişi kalmıştır. Nasıl ki bir zamanlar evinde televizyonu olmayan garipseniyorsa aynı şekilde sosyal medya hesabı olmayanlar da bugün garipsenmektedir. İyi de sosyal medya hesabı açmakla tamam oluyor mu her şey? Elbette hayır çünkü iyi bir sosyal medya hesabının, bunu gösterebilecek kadar tanınır olması da gerekmektedir. Özellikle de sosyal medyanın bir gelir kapısı olabilme potansiyeline sahip olması bunun gerekçelerinden birisidir.

Görsel İçerik Oluşturma Programı Canva Hakkında Neler Biliyoruz?

Görsel İçerik Nedir?

Elbette görsel içeriğin ne olduğu hakkında, bilgisayar kullanan herkesin bir fikri vardır fakat görsel içerik denilince tek bir tanım yoktur. Videolar, grafikler, sunumlar, posterler ve diğer görsel iletişim araçlarının hepsi görsel içerik tanımının içerisine girer.

Sosyal medyada video, poster ya da sunum gibi herhangi bir içeriği üretiyor veya o içerikten yararlanıyorsanız siz de bu mecradaki görsel içeriklere aşina durumda olmalısınız. Amacına göre farklı şekillerde bunlardan yararlanıyor olabilirsiniz ancak genel tanımı itibariyle görsel içerik kullanıcısı veya sunucusu olmaktasınız.

Görsel içerik konusunda telif hakkı, ticari ya da ticari olmayan kullanım izinleri gibi hukuki durumlar da sosyal medya, görsel içerik ve hukuk arasında, hukuki alanda yeni bir bakış açısı oluşturmuştur. Denildiği üzere internet ve onun getirisi olan her şeyin bizi ekonomi, hukuk, sağlık, medya ve daha pek çok alanda etkilemiş olduğu bir gerçektir.

Uluslararası Telif Hakkı Kısaltmaları
Uluslararası Telif Hakkı Kısaltmaları

Neden İyi Bir Logoya Sahip Olmalısınız?

Hani derler ya önemli olan biçimi değildir, içeriğidir diye ama size bir şey söyleyeyim ki bu külliyen yalan çünkü gelişen reklam sektörü ve reklamların artık her yerde olması sebebiyle bunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Evet, reklamlar sadece içeriği tanıtmakla kalmayıp ürünün bilinirliğini de arttırıyor ama asıl amaç bilinirlikten ziyade onları neden tercih edeceğimize dair kafamızda bir fikir oluşturmaktır. Öyle ki benzer kalitede iki ürünün arasında olabilecek satış farkının temel sebebi reklamdır. Böyle olmasaydı ürün tanıtımına bu kadar para ayırmazdı ve reklam sektörü bu denli gelişmezdi.

İyi Bir Logonun Özellikleri Nelerdir?

Reklam demiştik ya yukarıda. İşte iyi bir logonun asıl amacı bilinirliği yani tanınırlığı arttırarak rakipleri geride bırakmaktır. Özellikle de milyonlarca insanın benzer şekilde logo olarak beğendiği futbolcuları, artist ya da aktrisleri, sosyal medya fenomenlerini ya da sahip olma hayalini kurduğu arabanın resmini kullandığı düşünülürse iyi bir logonun oluşturacağı fark aşikar olur.

Görsel İçerik Oluşturma Programı Canva Hakkında Neler Biliyoruz?

Yukarıdaki logolarda marka isimleri yazmasa bile eminim ki bunların hangi markalara ait olduğu bilinecektir. Bu da demektir ki logonun ürünün bir kimliği olma noktasında önemli bir yeri vardır. Gerçekten de pazarlama sektöründe logo ve ürün arasında özdeşlik kurulması bir ilke olarak düşünülmektedir.

İyi bir logoya neden sahip olmamız gerektiğinin ve iyi bir logonun sahip olduğu özelliklerin bir de psikolojik yönü vardır. Psikolojide, farklı olanın daha kolay akılda kaldığı ve ayırt edildiği bilinen bir gerçektir. Örneğin bir salondasınız ve herkes mavi renkli tişört giymekte bir kişi hariç. Sizce hangisi daha kolay akılda kalır? Kesinlikle bu farklı giyinen yani kırmızılı kişi kalacaktır. İşte siz de dikkatleri üzerinize çekmek istiyorsanız psikolojinin bu özelliğini kullanmalı ve farklı olmaya çalışmalısınız.

Canva Nedir?

Sosyal medya hesabına sahip olmamanın garipsendiği bir zamanda olduğumuzu söylemiştim. Sosyal medya hesaplarımız için logo, sunum, poster ve benzeri içeriklerin oluşturulmasında kullanılan grafik tasarım platformu Canva'dır.

Canva, hem Web hem de mobilde kullanılabilir olup içeriğinde milyonlarca resim, yazı, şablon ve illüstrasyonu barındırmaktadır. Bu platformun kullanıcıları; profesyonel olarak tasarlanmış olan şablonlar ve resimler arasından birisini seçebilir, kendi görsel içeriğini oluşturmak için platformu kullanabilir ya da platforma çeşitli resimler yükleyebilir. Canva, ücretsiz bir platform olup bazı kullanıcılara lazım olabilecek ek hizmetler için Canva Pro ve Canva for Enterprise adlı uygulamalar sunmaktadır.

Görsel İçerik Oluşturma Programı Canva Hakkında Neler Biliyoruz?

1 Ocak 2012'de Melanie Perkins, Cliff Obrecht ve Cameron Adams tarafından Avustralya'nın Sidney kentinde kurulmuş olan bu şirket, kurulduğu yılda 750.000'den fazla kullanıcı tarafından tercih edilerek piyasaya hızlı bir giriş yapmıştır.

Cameron Adams, Cliff Obrecht ve Melanie Perkins
Cameron Adams, Cliff Obrecht ve Melanie Perkins

2015 yılına gelindiğinde şirket, piyasaya Canva for Work adlı uygulamasını sürdü. Bununla birlikte Canva, 2017 yılında 294.000 adet ödeme yapan müşteriye sahip oldu.

Genel merkezi Avustralya'nın Sidney kentinde olan şirket, üç bin beş yüzün üzerinde çalışana sahiptir ve yüz milyonun üzerinde kullanıcıyla beraber 26 milyar dolardan fazla değeri vardır.

Canvanın Giriş Ekranı
Canva'nın Giriş Ekranı

Canva Nasıl Kullanılır?

Günümüzde vakit nakittir sözü, önceki dönemlere nazaran çok daha önemli bir hale gelmiştir. İnsanlar, bir şeyleri daha kolay ve çabuk öğrenmek için haklı olarak çeşitli mecralardan yararlanmaktadır. Youtube de bu mecraların başında gelen ve her gün yüz milyonlarca kişinin girip çıktığı devasa bir platformdur. Canva'nın nasıl kullanılacağı hakkında, Youtube logosu hazırlayan bir kanaldan bulduğum aşağıdaki video ve örnek logo, sizlere bu konuda epeyce vakit kazandıracak ve sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Canvada Yapılmış Bir Youtube Kanal Logosu
Canva'da Yapılmış Bir Youtube Kanal Logosu

Bugün, sosyal medya için logo hazırlamanın önemine ve Canva adlı platformu tanıtıp adı geçen platformda nasıl logo hazırlayacağımıza değinmiş bulunduk. Bencede kullanılan video, tarafımca da izlenmiş olup içerik ve başlık açısından uyumludur. Sizler de sosyal medyada dikkat çekmeyi ve kalabalıklar arasında kaybolmak yerine yıldız gibi parlamayı istiyorsanız tam da aradığınız yerdesiniz.

Yazımı çok uzatmamak adına izninizle burada noktalar ve hepinize hayırlı günler dilerim.

Görsel İçerik Oluşturma Programı Canva Hakkında Neler Biliyoruz?
42 Cevap