Sohbet 2 ay

Elon Musk Twitter'ı Neden Aldı? Amacı Neydi? Muratcan İçdağ Röportajı

Bu gün sizler için çok özel bir röportaj hazırladım. Sosyal medya uzmanı ve eğitmeni Muratcan İçdağ'a Elon Musk'ın Twitter'ı alması hakkında ve sosyal medyada içerik üretici olmak hakkında önemli sorular sordum. Keyifli okumalar.

Elon Musk Twitterı Neden Aldı? Amacı Neydi? Muratcan İçdağ Röportajı

1.) Muratcan İçdağ Kimdir?

Muratcan İçdağ, 1996 Stuttgart - Almanya’da doğdum. Kendimi sürekli geliştirmeye açık birisiyim. Şu anda Sosyal medyada hesap geliştirme uzmanıyım.

Elon Musk Twitterı Neden Aldı? Amacı Neydi? Muratcan İçdağ Röportajı

2.) Sosyal Medyaya İlginiz Ne Zaman Başladı?

Sosyal medyayla ilgili ortaokuldan beri Youtube içerik üretimiyle başladı. Bu süreç o zaman oyun ve eğlence içerikleri yapıyordum. İçerik üreticisi olmanın aslında o zamandan beri değerli olduğunu düşüyordum. Sürekli kendime kendime geliştirerek. Lisede de Grafik Tasarım alanına girdim.

Lise zamanında da dışarıdaki işletmeler ve online olarak sosyal medya yönetimi ile ilgileniyordum.

3.) Sizce Kaliteli İçerik Üreticiliği Neyi İfade Ediyor?

Kaliteli içerik üretimi dendiğinde birçok kişi kaliteli içerik dendiğinde yüksek çözünürlük, pahalı makinelerle çekilen olarak algılıyor. Aslında kaliteli içerik üretimi, üretilen içerikte ne kadar kitleyi içerikte uzun tuttuğuna bakılır. Psikolojik - Sosyolojik olarak videoyu uzun süre izletebilir ise dinamikleri kullanmayı bilirse kaliteli içerik üretebilinir.

4.) Elon Musk'ın Twitter'a İlgisi Sizce Neden? Neden Youtube değil de Twitter ya da Tiktok Değil de Twitter?

Twitter’ın almasının en büyük noktalarından biri bence diğer sosyal medyalardan farklı bir tarzı olmasından. TikTok, YouTube ve Instagram video platformlarıyken Twitter’ın daha iletişimsel bir yeri var. Twitter’ın kitlesel iletişim gücü ve etki gücü yüksek olduğu için tüm haberleri buradan öğreniyoruz.

5.) Twitter'daki Bot Hesapların Geleceği Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Twitter’da hatta diğer tüm platformlarda bot koruması olması gerektiğini düşünüyorum. Botların algoritmayı bozduğu noktalar mevcut. Her ne kadar rakam olarak hesabı arttırıyor olsa da aslında tüm platformlarda olmaması gereken bir şey. Birçok kişi hesapların geliştirmek veya Mavi tiki almak için deseler de bunlar işe yaramamakta.

Sahte takipçisi olan bir hesap aslında daha fazla güven kırdığını görüyoruz. Takipçisinin çok olması içeriklerin takip ediliyor olmasını sağlamıyor. Bundan dolayı Twitter bu sistem geldiğinde daha organik bir sosyal medya olarak göreceğimizden eminim. Umarım ki diğer platformlara da gelir.

6.) Doğrulanmış yani Mavi Tikli Hesapların Ücretli Satılması Neyi İfade Ediyor? Neden Böyle Bir Karar Almış Olabilir?

Mavi Tik’in açıkçası ücretli olması doğru bulmuyorum. Ücretiyle ilgisinde değil! Mavi Tik eşi benzeri olmayan doğrulanmış hesap olarak verilir. Şu an bunu tüm herkese açması fake hesaplar açıldığında da Mavi Tik alması büyük sorunlarada yol açabilir.

Tabi şu anki bilgilere göre değiniyorum. Belki kullanıcıların kimlik doğrulaması yaparak sadece tek bir hesaba mavi tik alma olasılığı olabilir.

Ben sonuç olarak mavi tik alınmasının kolay olmasını doğru buluyorum ama herkese verilmesi doğru olduğunu düşünmüyorum.

7.) Elon Musk Ne Yapmaya Çalışıyor?

Elon Musk şu ana kadar bir çok şeye karşı gelmiş ve daha farklı bir dünya yaratma peşinde. Şu ana kadar yaptığı projelerde her zaman değiştirici bakış açısı oldu. Sosyal medyada da bunu yakalamaya çalışıyor. İşte X projesini Twitter ile alt planını çiziyor. Bununla ilgili twitti bile var.

Elon Muskın İlgili Twiti
Elon Musk'ın İlgili Twiti

X projesi tüm her şeyi tek bir uygulamada yapabileceğimiz bir yer inşaa ediyor. Bunların örneği WeChat’te.

WeChat belkide bir çok kişi sohbet uygulaması gibi gelebilir. Ama Çin’de alışveriş yapabiliyor, taksi bile çağırabiliyorsunuz. İşte X projesi Twitter’da olabilir.

8.) Tiktok, Instagram ve Youtube'da Kaliteli İçerikler Üretiyorsunuz? Ne Zaman ve Nasıl Karar Verdiniz Bu İşi Yapmaya?

Liseden mezun olduğumda çokça deneyim elde etmiştim bile. Freelance olarak işlerimde, çalıştığım ajans deneyimimde. Sosyal medyanın tam olarak doğru şekilde kullanılmadığını ve yönetilmediğini gördüm. Bunu neden kendi ismimle yapmayayım ki dedim. 2015’ten Günümüze kadar da etkili sosyal medya kullanımıyla ilgili bilgiler paylaşmaya ve yenilikleri paylaşmaya devam ediyorum.

9.) Bir Sosyal Medya Uzmanı ve Eğitmeni Olarak İçerik Üreticilerine Ne Tavsiye Edersiniz?

İçerik üreticileri her geçen gün önemli bir meslek haline geliyor. Bu dijital platformların gelişmesi yeni mesleklerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Şu an Türkiye’de içerik üreticisi gibi bir meslek çok az. Her marka bir gün içerik üreticisi bulundurmak veya ortak bir işbirliğine girmek zorunda olacaklar.

İçerik üreticisi olmak içinde tavsiyelerimden biri özgün olun diğeri ise değer katmaya çalışın. Hepimizin bir karakteristik bir özelliği var. Değer katmaya gelince bunu sakın sadece bilgi vermek olarak algılamayın. Değer katmak dediğim eğlendirebilirsiniz, motivasyon verebilirsiniz, öneriler verebilirsiniz veya eğitebilirsiniz. Eğer içeriklerinizde bunları iyi bir şekilde sunmayı bilirseniz ve bunu istikrarlı bir şekilde yaptığınızda başarıya yakalayacaksınız.

YouTube ve Eğitmen: Muratcan İçdağ
YouTube ve Eğitmen: Muratcan İçdağ

10.) Hizmet Sunduğunuz ve Eğitim Verdiğiniz Alanlar Nelerdir? Nereden Sizlere Ulaşabilirler?

Instagram, Youtube ve TikTok’ta hesap geliştirecek faydalı içerikler üretiyorum. Youtube’de ücretsiz olarak 300’den fazla video 50 ücretsiz eğitici video mevcut. Direkt olarak hesap geliştirecek birebir içerik stratejisi gerekiyorsa muratcanicdag.com adresinde randevu rahatlıkla oluşturabilir.

Görüşmeler tamamen hesaplara özel ne yapılması gerektiğini gösteriyorum. Instagram hesabıma eğer DM olarak Insta101 yazarsanız sizlere danışmanlığım ilgili detaylı bilgi yollayabiliriz.

Elon Musk Twitter'ı Neden Aldı? Amacı Neydi? Muratcan İçdağ Röportajı
36 Görüş