VPN Nedir? 💻🔐

Haunters

Selamlar:

Bugün sizlere VPN hakkında güzel bir bence hazırladım ayrıca ek olarak yanlış bilinen VPN-Proxy farkını anlattım umarım beğenirsiniz. Fazla vakit kaybetmeden başlayalım :)

VPN nedir?

VPN Nedir? 💻🔐

Açılımı "Virtual Private Network" olarak nitelendirilen aslında en kısa tabiri ile sanal özel ağ olarak bilinir. Çalışma prensibi sizi seçmiş olduğunuz sunucular sayesinde farklı ip adresi üzerinden ağa bağlar. Bu sayede farklı ip adresi üzerinden ağa bağlanmış olursunuz.

VPN kullanmak ne işe yarar?

VPN Nedir? 💻🔐

VPN genel amaçlı olarak ülkelerde erişime yasak olan sitelere giriş yapmak için kullanılıyor. Ayrıca herkesin bağlanmış olduğu ortak ağlarda VPN kullanmak ağa bağlanmak açısından güvenilir bir köprü görevi görmektedir. Bunun yanı sıra ip adresinizi gizlemek içinde kullanabilirsiniz.

VPN tam anonim olmamızı sağlar mı?

VPN Nedir? 💻🔐

Maalesef VPN kullanmak sizi tam anlamıyla anonim yapmaz. Hatta VPN servisleri kişilerin log kayıtlarını tutmakla yükümlüdür. Herhangi bir yasal olmayan suça bulaşırsanız yakalanmanız an meselesi.

❌ Ayrıca bir suça VPN kullanarak bulaşsanız bile birçok VPN çözümleyici yazılımlar sayesinde sizi yakalamaları uzun sürmez.

Proxy nedir?

VPN Nedir? 💻🔐

Proxy kullanıcı ile hedef web sitesi arasında köprü görevi görür. Bu sayede girilen web sitede erişim engelini ortadan kaldırarak kişiye bütün kapıları özgür bir biçimde açar. Sadece sınırlı bir içeriğe ulaşmak için yani web sunucularına girmek için kullanılır.

VPN / Proxy farkı nedir?

VPN Nedir? 💻🔐

Temel amaç aynı gibi görünse de ikisinin farklılıkları mevcuttur. Bunların farkını kısaca özetlemek gerekirse :

  • VPN kullanırken yeniden yönlendirme olurken Proxy kullanımında yeniden yönlendirme olmaz.
  • Proxy sadece proxy yapılandırılmış sayfalarda çalışır ancak VPN ile bağlanılan cihazın tamamında çalışır.
  • VPN daha güvenilir bir şifreleme sistemi sağlar.
  • Proxy sağlayıcıların çoğu güvensizdir.
  • VPN proxy'ye göre daha hızlı bir bağlantı sunar.
  • VPN servis sağlayıcıları ucuzdur, ücretsiz olanların ise bant genişliği düşüktür.

NOT: Opera tarayıcısının kendi içerisinde bulunan VPN aslında VPN değildir sadece Proxy'den ibarettir. Yalnızca gezindiğiniz sayfaları etkiler.

@haunters

VPN Nedir? 💻🔐
14 Görüş