5 Modem Sorunu ve Düzeltme Yöntemi

SezaiOnline

Herkese selam, musmutlu günler :) Sıklıkla karşılaşılan 5 modem sorunu ve düzeltme yöntemini sizlerle paylaştım, umarım beğenirsiniz.

1- Dsl ışığı yanıyor, internet ışığı sönük

ıp-alamama
ıp-alamama

Biz bu duruma, modemin Ip almaması durumu diyoruz. Yani dışarıdan internet servis sağlayıcısı size internet veriyor, fakat sizin modem bu talebi karşılamıyor. Modeminizin arayüzüne girerek (tarayıcıya 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 girerek) modem kurulumunuzu tamamlamanız yeterli olacaktır. Bunun için gereken adsl kullanıcı adı ve şifrenizdir.

Bu arada Dsl veya Adsl ışığı diye değiştiğinden, ben dsl yazıyorum.

2- Dsl ve internet ışığı yanıyor, Wlan ışığı sönük

Siz bu durumda internete sadece kablolu şekilde bağlanırsınız. Bunun çözümü, modeminizin yan veya arka tarafında bulunan, wlan düğmesine birkaç saniye basılı tuttuktan sonra wlan ışığının gelmesini beklemenizdir. Gelmez ise resetlemek de biz çözüm olabilir.

3- Dsl ışığı ve internet ışığı sönük

dsl-kablolama-sistemi
dsl-kablolama-sistemi

Bu sorunla karşılaşırsanız, canınız biraz sıkılabilir. Çünkü bu sorun dışarıdan veya ev içindeki modem arka kablosundan da kaynaklı olabilir. Bunun için öncelikle yapmanız gereken, modemin arkasında yer alan kabloları kontrol etmeniz, bir göçük veya ezik yok ise servis sağlayıcınızın çağrı merkezini arayıp, genel arıza kontrolü sağlatmanız. Eğer yok ise ekiplerin gelip bakması gerekecektir.

4- Modem 2.4 Ghz ve 5 Ghz ışıklarından biri sönük

modem-2.4 ghz-5ghz
modem-2.4 ghz-5ghz

2.4 Ghz modeminize uzak fakat kaliteli bağlantı, 5 Ghz ise modeminize yakın ve daha yüksek kalite anlamına geliyor. Açıklama kısmı belki kafanızı karıştırdı. Aynı odadaysanız 5 Ghz daha uzak iseniz 2.4 Ghz tercih etmeniz önerilir. Bu ışıkları modem ara yüzünden de açabileceğiniz gibi birçok modemde bu işlevlerin fonksiyon tuşu mevcut. En kötü ihtimalle resetlemeniz önerilir.

5- Modemde yanması gereken tüm ışıklar yanıyor ama sayfalar açılmıyor

modem-sayfa-acilamamasi
modem-sayfa-acilamamasi

Bunun sebebi, genelde modemin uzun süre açık kalmasından kaynaklı olabiliyor. Modemi restart edip, açmanız gerekebilir. Düzelmez ise vpn ile bağlantı kurmadığınıza veya bağlantı kurulan ağda güvenlik önlemi kaynaklı engelleme olmadığına emin olmanız gerekiyor. Bunun çözümü için ayrıca bir bence yazılabilir. O derece uzun bir konu. Çağrı merkezini aramanızı önerebilirim, bazen arayüze uzaktan bağlanarak da çözülebilir.

Bu sorunların anlatımını kısaca yaptım. Çünkü her biri ayrı başına bir sorun. Birçoğunu da kendim anlattığım şekilde çözdüm. Ama en azından aşinalığınız olsun istedim. Bir nebze faydam dokunursa ne mutlu bana :)

5 Modem Sorunu ve Düzeltme Yöntemi
26 Cevap