Deniyor 1 ay

Taşınabilir Modemlerin Kullanım Şekilleri

SezaiOnline

İnternet gelişti, evlerimizde internetlerimiz var. Fakat bazı bölgelerde altyapı olmadığı zaman, mecburiyetten mobil modemlere yönelebiliyoruz. Bir arkadaşımız, Taşınabilir Wi-Fi modem nasıl kullanılır? diye soru sordu. Ben de hem mantığını, hem de normal internetlerden farkı nedir, onu anlatayım istedim.

Sabit internet modemlerinden ne farkı var?

Sabit internet modemlerinde genelde dışarıda aldığı, internet kablosu üzerinden interneti alır ve siz bu kablodan alınan interneti modem aracılığıyla kullanırsınız. Taşınabilir modemlerde ise kablo zorunluluğu yoktur. 4.5G veya 3G üzerinden, yani mobil şebeke üzerinden hizmeti kullanabilirsiniz.

turk-telekom-tasinabilir-modem
turk-telekom-tasinabilir-modem

Mobil şebeke çekmiyor ise sağlıklı internet hizmeti kullanılabilir mi?

Mobil şebekeniz çekmiyor ise bu durumda sağlıklı internet kullanımı yapamayabilirsiniz. Bunu tıpkı telefon gibi düşünebilirsiniz. Telefon şebekeniz çekmiyorsa, internette görüşmelerde sorun yaşıyorsanız, tamamen aynı mantık.

Ücret konusundaki farklılıklar

tasinabilir-modem-fiyatlari
tasinabilir-modem-fiyatlari

4.5G paketleri genelde pahalı olduğundan, sabit internete göre biraz daha pahalıdır. Örneğin bir firmada 50 Gb'lık paket 64,90 TL idi. Cihaz bedeli hariç. Sabit internette 16 Mbps'lik paket fiyatları 70 TL'den başlıyor.

Sabit internet altyapısı olduğu halde mobil modem kullanılma sebepleri

tasinabilir-modem-mekan
tasinabilir-modem-mekan

Sabit internet altyapısı olmasına karşın, mobil modem kullanılma sebeplerinin başında upload hızları geliyor. Sabit internet servis sağlayıcıları genel itibariyle 1 mbps ile 5 mbps arasında upload hızı sağlarken, mobil modemlerde upload hızının herhangi bir sınırı yok. 4.5G şebeke altyapınızın desteklediği maksimum upload hızını alabilirsiniz. Ayrıca elektrik gittiğinde modemdeki internet bağlantısı kesilirken, genelde taşınabilir modemlerde sizi bir süre idare edecek kadar şarj süresi olabiliyor.

Ek olarak interneti istediğiniz yerde, mekan bağımsız olarak kullanma olanağına da sahip oluyorsunuz.

Kullanımları nasıl?

tasinabilir-modem
tasinabilir-modem

Cihaza sim kartını takıyorsunuz, şifresi genelde arkasında olan şifre oluyor. Kullandığınız cihaz ile sim kart aynı operatörün ise herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok. Otomatik tanıyor. Bazı cihazlarda apn ayarlarını manuel yapmanız gerekebiliyor. Ara yüze girmek için, arka kısımda yazan 192... ile başlayan url'yi tarayıcınıza yazıp, ayarlarına erişebiliyorsunuz. Şifre değişikliği de yine aynı ekranda yer alıyor.

Kullanılan cihazlar hakkında

Cihazlar genelde taşınabilir, yer kaplamaması amacıyla portatif bir tasarıma sahip oluyorlar. Örneğin bir firmanın taşınabilir modemini cebinizde taşıma olanağınız mevcut. Cihazların şarj süreleri yüksek değil fakat minimum 3 4 saat civarında sizi idare edebiliyor. Cihazların aşırı derecede ısınmasını önlemek için sürekli şarjda tutmamakta yarar var. Şarj ömrü telefon mantığıyla aynı. Çekim kapasiteleri genelde aynı odadayken sorun yaşatmıyor fakat farklı odalara geçtiğinizde sorun yaşayan arkadaşlarım var.

Benim söyleyeceklerim bu kadar. Kendimin de bir zamanlar yararlandığım hizmeti sizlere anlatmaktan keyif aldım. Umarım beğenmişsinizdir. Size faydalı olabilecek içerikler sunmaya devam etmem için, internet ve teknoloji kategorisi hizmetinizde :) Sevgiler.

Taşınabilir Modemlerin Kullanım Şekilleri
6
9
Görüşünü yaz
6Kız Görüşü
9Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

69
 • Triggerr
  Şarj süresi bir tık kısa geldi ama yine de iş görür teşekkürler.
 • Red_Lady
  Çok kullanışlılar ama mobil modemlerin tarifeleri çok pahalı. Normal internet ücretinin neredeyse 3 katını istiyorlar. İleride umarım ucuzlar.
 • Birkızkk
  Bizim var şarjlı değil prize takılıyor istediğin yere götürebiliyorsun ve 🤷🏻‍♀️sınırsız
 • goraci
  Bilmiyodum boyle bisey oldugunu. Ikudum ogrendim eline saglik.

  Tasinabilir vaziyette 3-5 saat kullanabiliyoruz sonrasinda illa ki biyerlere baglamak gerekiyor-ki bu da laptop misali bataryanin giderek yok olmasi demek?

  Telefonuma bir sefer ek paket ile yukleme yapip paylasima acmistim. Aldigim verimi gorunce malum sirkete duydugum ofkeyi bugun gibi hatirliyorum (cunku hala kendisinden nefret ediyorum). Guzeldi, keyifliydi falan..

  Yani telefonum da boyle bir imkani sunabilecekken ekstra para vermenin geregi nedir, telefonun gunluk enerjisinden kar etmek icin yaninda ekstradan biseyler tasimak ne kadar onemlidir tartisilir...

  Hız konusu gecerli bir sebep olabilir evet, ama evde surekliligi olan bir gsm sinyali akisinin mevcudiyetinin sagliga da etkisi ne olur endiseliyim. wifi ye benzemez tahminimce.
 • TevfikKOLAYLI
  Sık sık yer değiştirince ban ata biliyorlar ya da hız limiti geliyor (Turkcell bix bazı kullacılarda olmuş)
 • __Agapi__
  Kullanmak isteyenler için yararlı ve bilgili bir bence olmuş elinize sağlık
 • ireemşeen
  Almak lazım uygunmuş
  • Aslında o kadar uygun fiyatlı değil ama hiç yoktan iyidir

 • Pqkdksksjd
  Kullanışlı gözüküyor
 • Kaan6565zz
  Walla tam benlik 😄
 • EmirAdakul
  Kullanmıyorum pek de düşünmüyorum
 • tecrubebılgı
  bunlar kullanışlı aletler tavsiye ederim.
 • Görüncekadamlar
  Ben kullanıyorum ve gayet memnunum
 • Graycloud
  Yararlı bir paylaşım olmuş.
 • Monocular
  Ben kullanmıyorum ya.
 • Sehzadesinan001
  güzel paylaşım olmus emegine sağlık dostum
YÜKLENİYOR...