İnstagram'da Keşfete Düşme ve Etkileşim Alma Yöntemleri - 2021 & 2022

İnstagram’da keşfet'e düşmek için neler yapmanız gerektiği aşağıda maddeler hâlinde anlatılacaktır. Fakat bunlar ‘anlık Keşfet’e düşmek’ amacıyla değil, hesap kalitenizi iyileştirerek zamanla keşfet sekmesinde yer edinmek için yapmanız gerekenlerdir. Anlık Keşfet’e nasıl çıkılır? sorusunu da ayrı bir yazıda cevaplayacağız. Şimdiden keyifli okumalar ve başarılar!

Bir önceki yazımı okumak için tıklayabilirsiniz: İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

İçerik İçerik İçerik - Instagram'da Kaliteli İçerik Kraldır

İnstagram görsel paylaşımına dayanan bir sosyal medya platformudur. Bunun için yüksek çözünürlüklü görseller ve videolar paylaşmanız gerekir. Öte yandan paylaşımlarınız hedef kitlenizin ilgisini çekmeli, merak uyandırmalıdır. Sosyal medya araçlarının en temel özelliği içerik paylaşımıdır. Eğer paylaştığınız içerikler kaliteli ise ve bir kitleye hitap ediyor ise alıcısını bulacaktır. Paylaştığınız resimin kalitesi, açıklama kısmındaki yazının kalitesi ve takipçilerinizi tatmin etmesi en önemli unsurdur. Eğer bu ilk maddeyi yapamıyorsanız şimdiden yazıyı okumayı bırakın ve alttaki maddeye geçmeyin. Bu sadece İnstagram'da değil dijitalin tüm alanları için geçerlidir.

instagramda içerik kalitesi ana unsurdur
instagram'da içerik kalitesi ana unsurdur


Tek Konsept Çeşitli Türlerde İçerik Paylaşımı

Yalnızca story ve fotoğraf paylaşımı yapmak en yaygın hatalardan biridir. Oysa İnstagram algoritmasının sizden istediği şey, bütün özellikleri kullanmanızdır. Story, Tekli görsel, Çoklu görsel, IGTV, reels, Öne çıkarılan görseller, Canlı yayın, Rehber… Paylaşımlarınızda bunların hepsine yer vermeniz gerekir. Zîrâ her biri sizin profil ortalamanızı yükseltir ve algoritmanın sizi algılayıp ön çıkarmasına katkıda bulunur. Her özellik, Keşfet’e düşme ihtimalinizi artırır.

instagramın tüm özelliklerini kullanın
instagramın tüm özelliklerini kullanın


Farklı tür paylaşımların Keşfet sekmesine çıkma zamanları da değişkenlik gösterir. Örneğin bir IGTV paylaşımının Keşfet’e düşmesi aylar sürebilir. Nasıl ki izlediğimiz bir videonun altında bazen birkaç yıl önce çekilen bir Youtube videosuna denk gelebiliyoruz; bunu da ona benzetebiliriz.


Rehber paylaşımı yaptığınızda hedef kitle o paylaşıma daha çok rağbet gösterir. Ya da canlı yayın açtığınız zaman takipçilerinize bildirim gider. Görülüyor ki her bir özellik farklı etkilere sahiptir.


Yeni Çıkan Özelliklere Ağırlık Vermek

İnstagramda Keşfete Düşme ve Etkileşim Alma Yöntemleri - 2021 & 2022

İnstagram, yeni özellikleri kullanan hesapları –deyim yerindeyse- el üstünde tutar. Bu özelliklerin kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla; o özelliklerin bulunduğu paylaşımları diğerlerinden daha ön plana çıkarır. Böylece gerek mevcut takipçilerinize, gerek potansiyel takipçilerinize karşı daha görünür olursunuz. Buna şöyle bir örnek verebiliriz:


Bir video hazırlayın. Bunu normal bir video olarak paylaşın. Daha sonra Reel olarak paylaşımda bulunun. Göreceksiniz ki Reel paylaşımınızın aldığı etkileşim normal videodan fazla olacak.

Rekabetçi Özelliklerin Farkında Olmak

İnstagram, tüm sosyal medya sitelerine karşı dişli bir rakip durumundadır. Onları alt etmek ve sanal âlemde kendi egemenliğini kurmak için kendini her gün geliştirip güncellemektedir. Bu yüzden diğer sosyal medya sitelerinde olmayan özellikler getirerek daha fazla kullanıcıyı kendine çekmek için çalışmaktadır. Meselâ hatırlayalım; İnstagram story özelliğini çıkardığında bu, Snapchat'in sonu olmuştu! İşte çeşitli İnstagram özelliklerine de bu anlayışla yaklaşmak gerekir. Onları iyi değerlendirirseniz bu, farklı sosyal medya kanallarındaki rakiplerinizin sonu olabilir!

instagram rakiplerini taklit eder ve onları ezmenizi ister
instagram rakiplerini taklit eder ve onları ezmenizi ister


İGTV: Uzun vadede Youtube ve benzeri video paylaşım platformlarıyla rekabet edebilmek için geliştirilmiştir. Daha çiçeği burnunda bir özelliktir. (!) Evet, şu an içerik üreticilerine yönelik para kazanma özelliği aktifleştirilmemiştir. Bundan dolayı kaliteli içerik üretenler bu alanı tercih etmemektedir. Fakat şunu net söyleyebiliriz ki para kazanma özelliğinin açılmasıyla beraber çoğu içerik üreticisi rotasını buraya çevirecektir.


Reels: Bu da Tiktok için güçlü bir alternatif durumundadır. İtiraf etmeliyiz ki fonksiyonları ve algoritması Tiktok gibi işlevsel değildir. Fakat inanıyoruz ki İnstagram buraya da el atacak ve toparlayıp Tiktok’un karşısına çıkaracaktır! Kullanıcılar bu özelliği oldukça beğenmişler ve sık sık kullanmaya başlamışlardır. Elbette İnstagram, bu fırsatı değerlendirmekten geri durmayacaktır. Hatta zaten gelişmeler devam etmektedir. Kısa zaman sonra Reels yüzünden Tiktok’un hayatı tehlikeye girebilir! Nitekim içerik üreticileri İnstagram algoritmasından çok memnundur. Reels paylaşımı sayesinde aylık 3-4 takipçiye erişenler vardır. Bu da onlar için 3-4 bin potansiyel müşteri demektir. Hâl böyle olunca kullanıcıların Reels özelliğini yabana atması mümkün müdür?


Canlı Yayın: Kurumsal firmalar bu özelliği yoğun olarak kullanmasa da İnstagram, burada da para kazanma özelliğini test etmeye başlamıştır. İnstagram baktı ki herkes Clubhouse’a akın ediyor; hemen bir hamle yaparak canlı yayın katılımcı sayısını 4’e çıkarmıştır. Fakat bu alanda ipleri eline alması biraz zordur. Çünkü hiçbiri kolay lokma olmayan rakipleri vardır: Twitter, Discord, Tiktok, Twitch, Bigo Live, Deline TV vb. İnstagram bu konuda gelişme göstermeyi sürdürse de bu özellik saf dışı bırakılmamalıdır. Özellikle markalar ve kurumsal şirketler için güvenilirlik bakımından önemi büyüktür.


Konum: Bu paylaşım türü de yeni çıkmıştır. Henüz yüksek bir kullanıcı kitlesine ulaşmamıştır. İnstagram’ın buradaki rakipleri de son derece zorludur: Foursquare ve Google haritalar gibi. Bu özellik Gönderiler, Yerler ve Ürünler olarak üç başlık altında paylaşıma imkân tanımaktadır. Bu özelliğin giderek yaygınlaşacağı kesindir. Onun için buna da önem verilmelidir.
Story: İnstagram bu özelliği ekledikten sonra âdeta çağ atlamıştır. Bildiğiniz gibi bu, görsellerin belli bir süre sonra kaybolmasına dayanmaktadır. İnstagram kullanıcıları bunu çok sevip hemen benimsemişlerdir. Öyle ki storyler, normal gönderilerden daha fazla paylaşılır duruma gelmiştir. Snapchat, pek çok ülkede unutulup gitmiş; yerini İnstagram Story almıştır. İnstagram’da en yüksek etkileşim sağlayan yöntemlerin başında Story paylaşımı gelir.

Bütün Fonksiyonları Kullanmak

Hangi özellik algoritma üzerinde ne kadarlık bir etkiye sahip? Bunu bilemeyiz. Fakat bütün fonksiyonlar algoritmaya belli oranda etki ediyor, bunu söyleyebiliriz. Onun için hiçbir özelliği küçümsememeli, hepsini mutlaka kullanmaya özen göstermelidir. Onlardan bazıları şunlardır:

iıstagramın size sunduğu nimetlerden yararlanın
iıstagram'ın size sunduğu nimetlerden yararlanın


Küçük İşletme Desteği, Yemek Siparişi ve Evde Kal Etiketleri: Pandemi sürecinin başlangıcından bu yana kullanılmaktadır. Söz konusu üç çıkartma storylerinizin görünürlüğünü artırıp daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacaktır.


Test: Takipçilerinizi basit sorularla eğlendirmeniz etkileşim almak için iyi bir yoldur.
Geri Sayım: Bir paylaşım veya etkinlik ile ilgili daha fazla merak uyandırmak için bu özellik kullanılabilir.


Sorular: Kullanıcılarla daha yakın olmanızda ve onların size sempati duymalarında büyük rol oynar. Onların fikrini önemsediğinizi ve onlara değer verdiğinizi düşünürler. Sorduğunuz sorulara kendinizin de cevap vermesi önerilir.


Anket: İlginç sorularla bir anket düzenleyip takipçilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Bu da onlarla aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.


Gifler: Storylerinizde gif kullanımına önem vermeniz tavsiye edilir. Bunun algoritma üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu şu an için bilinmemektedir. Fakat rakiplerinizin önüne geçmenizde size yardımcı olacağı kesindir.


Bahset: Kısaca ‘birini etiketlemek’ demektir. Paylaşımlarda veya yorumlarda kullanıcı isimlerinin başına @ işareti koyularak yapılır. Görsel ve açıklama üzerine etiketleyerek kullanılabilir. Birilerinden etkileşim alabilmek ve onun dikkatini çekmek amacıyla tercih edilir.
Güncel Çıkartmalar: İnstagram story paylaşımlarında gündemdeki konularla ilgili çıkartmalara rastlamak mümkündür. Bunları kullanmak hikâyelerinizi daha fazla kişiye ulaştırır.


Hashtag: Keşfet sekmesine çıkabilmek için en fazla kullanılan araç budur. Genellikle paylaşımların altında kullanılır. Ayrıca paylaşımın altına yazılan ilk yorumda ve bir de storylerde kullanılmalıdır. Storyde hashtag oluşturulabilir ve gizlemek isteyenler üstüne bir gif koyabilir.


Konum: En bilinen klasik özelliklerden biri de budur. Önerilere düşmek ve lokasyon bazlı etkileşim alabilmek amacıyla faydalanabileceğiniz etkili bir yöntemdir. Muhakkak storylerde de, paylaşımlarda da kullanılmalıdır.

Paylaşımlara Anlık Etkileşim Alarak Keşfete Düşmek

Paylaştığınız gönderi bütün takipçilerinize görünmez. Takipçilerinizin yalnızca %10’luk bir kısmı paylaşımınızdan haberdar olur. Eğer onların çoğu paylaşımınıza etkileşimde bulunursa İnstagram, paylaşımınızın önemli olduğunu algılayıp takipçilerinizin %30’una ulaştırır. Bunun yanı sıra ilgili bazı kullanıcıların Keşfet sekmesinde ve bazı etiketlerde de görünürsünüz. O kişiler de güzel bir etkileşim sağlarsa bu kez paylaşımlarınızı gören takipçi oranı daha da artar. Bu, Keşfet’te daha fazla kişinin time-line'ına düşmenizi sağlar. Yani işin püf noktası takipçilerinizden anlık etkileşim almayı başarabilmektir.

Anlık etkileşim almak önemlidir
Anlık etkileşim almak önemlidir

Peki etkileşim almak ne demektir? Yorum, beğeni, kaydetme, izleme ve paylaşım gibi eylemlerin hepsi birer etkileşimdir. Fakat hangi etkileşimden ne kadar almanız gerektiği konusunda kesin bir şey söylenemez. Bunu deneme-yanılma yöntemiyle sizin bulmanız gerekir. Fakat konu etiketlerine göre alınması gereken minimum ve ortalama rakamları Metahashtags.com sitesi üzerinden görmeniz mümkündür.


Öte yandan anlık etkileşim için 360 Sosyal platformumu da tercih edebilirsiniz: https://360sosyal.com

Gönderi paylaş özelliği ve Keşfet paketi beraber kullanılabilir. Ayrıca kaydet, yorum, beğeni gibi özellikleri de kullanılabilir. %100 organik yani gerçek kullanıcılar sizin tanımladığınız görevleri yerine getirmek suratı ile etkileşim alırsınız. Sahte ve bot takipçilerden oluşmadığı için içiniz rahat etsin. Ancak hangi tagda keşfete düşmek için ne kadar yorum ne kadar like ve ne kadar kaydet gerekli onu siz kendiniz tecrübe etmelisiniz. Fikir vermesi açasından hashtaglar ile ilgili araştırmayı buradan yapabilirsiniz.


Profil Düzenini Sağlamak


Her şeyden önce profilinizin dikkat çekici olması gerekir. Aksi takdirde yaptığınız paylaşımların ve reklam çalışmalarının bir anlamı olmayacaktır. Kişisel bir profil fotoğrafı kullanıyorsanız markalaşmak için yüzünüzün belirgin olması lâzımdır.


Hesabınız kurumsal bir markayı temsil ediyorsa şık, sade ve kaliteli bir logo kullanılmalıdır. Web sitesindeki logo direkt İnstagram profilinde de kullanılmamalıdır. Önce yeteri kadar dikkat çekici olup olmadığına karar verilmeli; renk ve boyut gibi unsurlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Logo çalışması özellikle üzerine düşülmesi gereken bir konudur; logo konusunda profesyonel çalışan bir isim olan Osman İmel'i tavsiye edebilirim. Özellikle minimal logo konusunda çok başarılıdır.


Hesabınız kurumsal olarak faaliyet gösteriyorsa keyword kullanımına da ekstra özen göstermeniz gerekir. Örneğin X markanız organik sabun üretiyorsa hesap adı “X-Organik Sabun”şeklinde belirlenebilir.


Profilde ne iş yaptığınızı detaylı açıklamanız, iletişim bilgilerinize yer vermeniz büyük önem taşır. Bunlar başına emoji koyularak farklı satırlar hâlinde yazılmalıdır. Öne çıkarılanlar düzenini ve genel profil düzenini görmeniz adına kendi profilimin ekran görüntüsünü alttaki maddeye ekliyorum: @insandedikleri


Adres ve internet sitesi alanları boş bırakılmamalıdır. Youtube’da içerik üretiyorsanız web sitesi yerine kanalınızın linkini de ekleyebilirsiniz. Bu, takipçilerinize güven verecektir.
İletişim bilgilerinde telefon, mail ve WhatsApp gibi kısımlar doldurulmalıdır.
Uyarı: İnstagram hesabına kayıtlı olan mail adresi ve telefon numarası, iletişim bilgileri kısmında herkese açık olarak paylaşılmamalıdır! Yoksa hesabınızın çalınma riski yüksektir.

Öne Çıkan Görsel Kullanmak

Seçkin bir imaj oluşturmada ve etkili bir görünüm elde etmede bu görsellerin payı çok büyüktür. Öne çıkarılan görseller kategorilere ayrılmalı ve her biri için özel bir ikon hazırlanmalıdır. Örnek ikon çalışmaları @insandedikleri hesabımı incelenebilir.

İnstagramda Keşfete Düşme ve Etkileşim Alma Yöntemleri - 2021 & 2022
Kurumsal markalar WhatsApp linkini, iletişim bilgilerini ve buna benzer önemli unsurları muhakkak öne çıkarmalıdır. Diğer hesaplar tarafından sizin hakkınızda yapılan paylaşımları da ayrı bir kategoride öne çıkarmanız tavsiye edilir. Yapılan çalışmalar gruplandırılmalı ve farklı kategorilerde öne çıkarılmalıdır. Web sitesindeki blog yazıları, hakkınızda yapılan haberler ve çektiğiniz videolar da öne çıkarılması gereken diğer şeylerdendir.

Paylaşım Sıklığını Doğru Ayarlamak ve Hesabı Aktif Kullanmak


İnstagram’da paylaşım sıklığı ne olmalı? diyorsanız bunun her hesap için farklılık göstereceğini bilmelisiniz. Fakat en azından günde 5-6 defa story atmak gerekir. Tabii ki bu, belli aralıklarla yapılmalıdır. Kurumsal markaların her gün 1 post paylaşmaları, satış hesaplarının ise günlük 2 post yayınlamaları lâzımdır. Kişisel hesap kullanıcıları haftalık 1 post paylaşımına ihtiyaç duyar. Bunlar, asgarî paylaşım miktarlarıdır.


Yine her hafta 1 canlı yayın ve 2-3 reels paylaşımı, her ay 2 IGTV önerilebilir. Fakat bunların net rakamlar olmadığı unutulmamalıdır. Herkes takipçi kitlesini doğru analiz ederek en çok hangi gün ve saatlerde aktif olduklarını belirlemeli ve bu doğrultuda paylaşım yapmalıdır.


Doğru Hedeflendirilmiş Sponsorlu Reklam

Bunun için profesyonel destek almak gerekecektir. Reklam planlaması kolay bir iş değildir. 3 yıldan beri aktif reklam veriyor olmama rağmen benim de bu konuda henüz tam anlayamadığım noktalar olduğu söylenebilir. Pixel ve Re-Marketing gibi özelliklerin etkin kullanılması, hedef kitlenin iyi seçilmesi önemlidir. Hepinize kolay gelsin!

Eğitim ve destek konusunda size bir kaç isim önereceğim:

Muratcan İçdağ - Birebir Eğitim Öneririm: https://www.instagram.com/muratcanicdag/

Ozan Durak - Reklam Desteği: https://www.instagram.com/ozandurakcom/

Marvey Online - Online Eğitim: https://www.instagram.com/marveyonline/

Fatih Çoban - Instagram Danışmanlık: https://www.instagram.com/yfatihcoban/

İnstagram'da Keşfete Düşme ve Etkileşim Alma Yöntemleri - 2021 & 2022
22
37
Görüşünü yaz
22Kız Görüşü
37Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Benlekimkkk
  Hepsi çok faydalı bilgiler yazın için teşekkür ederiz Instagram kullanmıyorum şu sıralar ama yinede okudum bilgilendim teşekkürler emegin boşa gitmesin dedim ve okudum efsane bir yazıydı 😊🌺
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2137
 • canerozkum
  Mükemmel bir Bence olmuş hocam, elinize sağlık.

  İnstagram'da bahsettiğiniz gibi hesap yönetiminde özellikle bir konsept üzerinden gitmek ve düzenli bununla ilgili bir çizgide paylaşım yapmak çok mühim. Paylaşımlar düzenli olduğu ve dikkat çekici olduğu taktirde ilgi toplamak da kolay. :)
  • Eyüp Esen

   Çok teşekkür ederim 🙏 kesinlikle haklısınız. Konsepti olan hesaplar eğer sıkılmadan yoluna devam ederse mutlaka tutacaklardır.

 • Wlesya
  İnstagram kullanmıyorum.
  Sildim sıkılınca.
  Ama kullanıcıları için güzel bir içerik olmuş.
  Emeğinize sağlık.🌸
  • Eyüp Esen

   Bazen en iyisi gerçekten ama emin olun iş hayatınızın bir yerinde ihtiyaç duyacaksınız.

 • OjeliKadın
  Bu ayrıntılara dikkat edince gerçekten çok iyi etkileşim alınıyor. Ben de bunları denemiştim, çok faydalılar. Emeğinize sağlık 🌺
  • Eyüp Esen

   Süreç zor gerçekten. 2 - 3 ayda etkileşim bekliyor çok kişi. Bu sebepten dolayı yanılıyor

  • Eyüp Esen

   Bu arada güzel dilekleriniz ve yorumunuz için teşekkür ederim 🙏

  • Elbette hemen olacak bir şey değil. Sabır ve azim gerekiyor. Ne demek... 🙏 İçerikleriniz çok başarılı ve faydalı.

  • Hepsini Göster
 • ZynpEylül
  Instagram kullanmıyorum ama kullanan için faydalı olmuş.
  • Eyüp Esen

   Bir şekilde instagramda yer almalısınız düşüncesindeyim.

 • _utarix_
  İnstagram kullanmıyorum ama çok güzel bir bence olmuş emeğinize sağlık🌺
 • jaapoonnkızz
  Çok güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. En kısa zamanda sayfam için denicem.
  • Eyüp Esen

   Mutlaka denemelisiniz. Sonuçları heyecanla bekliyoruz.

 • rolyapamayanoyuncu9
  yazı yine çok güzel ama keşke daha etkileyici fotoğraf paylaşmayı da açıklasanız :)
  • Eyüp Esen

   Beğenmenize çok sevindim. Aslında her biri ayrı bir konu. Notlarımın arasına alıyorum. İlerleyen dönemde bir yazı ya da bir video şeklinde paylaşmaya çalışacağım.

  • teşekkürler :D

 • Hüseyin_33
  Çok güzel anlatılmış teşekkürler. Aslında kısacası kadın olman ve fiziğinin güzel olması gerekiyor. Abaza erkeklere hitap edersen %100 verim alırsın.
  • Eyüp Esen

   Bence yanılıyorsunuz. Çok kaliteli erkek içerik üreticileri de var. YouTuber ların çoğu erkek mesela. Ve çoğu da instagram fenomeni.

  • Sıradan insanlardan bahsetmiştim aslında. Sizin söyledikleriniz zaten üst seviye de

 • zafergula
  kullanıcıları için güzel bir içerik olmuş. emeğe sağlık
  • Eyüp Esen

   Çoooook teşekkürler güzel yorumunuz için.

 • agabey38
  şimdi trend insatgram oldu iyiyye kullanırsan güzel uygulama
  • Eyüp Esen

   Evet ama yeni trendler var. TikTok gibi.

  • agabey38

   vallaha ne yalan söyleyim hiç kullanmadım hiçte işgimi çekmiyor onlar şaçma sapan şeyler benim için

 • MçAnlamsız
  Yapan yapıp para kırıyor ama bizde o kadar boş vakit yok
  • Eyüp Esen

   Boş vakit ile ilgili değil. Hobi olarak yaparsanız eğer bu işi başarı yakalarsınız diye düşünüyorum.

  • Tutmama ihtimali var vaktini buna harcarsan risk de almış olursun zor iş

  • Eyüp Esen

   Aslında ben kendim için söylemiyorum. Ben hobi olarak yapıyorum. Benim bir kaç işim var. Ama instagramda sürekli olursan tutmama ihtimali düşük.

 • Nazlileylaa
  Bunları dikkate alıp uygulayacağım çok işime yarayacağına eminim
  • Eyüp Esen

   Mutlaka yarayacaktır. Bu yazdıklarım genel kurallar ve kaideler.

 • pişmeyenkurbağa
  Instagram İsviçre çakısı gibidir.
 • prensesmari
  faydalandım
 • Ben_arıza
  Hayatta dert edinecek çok başka şeyler var.
  • Eyüp Esen

   Ne gibi mesela 😪

  • Ben_arıza

   KPSS atanamama, geçim sıkıntısı, şu an evde dükkanı kapattığı için geçinemeyen esnaf,

 • Dertli5446
  İnstagram hesabı açarsam denerim
 • shizukassi
  Güzel öneriler denemek lazım.
 • 1fincankahvem
  Cevap belli öncelikle kadın olmak gerekiyor
  • Eyüp Esen

   Kesinlikle uzaktan yakından ilgisi yok. Erkek içerik üretici sayısı daha fazla

 • armstor
  Gerçekten helal olsun sağolun
  • Eyüp Esen

   Siz de sağolun. Okuyucu en değerli olandır.

  • armstor

   Ne demek aynen öyle 🙂

 • EmirAdakul
  Aylık toplam saatim en fazla 1 saattir
  • Eyüp Esen

   Tabi amaçladığınıza bağlı. Kurumsal bir hesap için ya da influencer bir hesap için yetersiz. Ama kişisel bir hesap için ise çok normal..

  • EmirAdakul

   Hesabim kişisel benlik bir şey değil zaten

 • Geceyi_SevenKız
  Emeğine sağlık
 • SwordOfDemocles
  Gayet faydalı bilgiler
 • HesapsızHayat
  kapattım ya hesabi zaten kimsede konuşmuyordu.
  • Eyüp Esen

   Neden kiii :(

  • arkadaşlarım vardı kimse ne fotomu beğeniyor ne arkadaş takip ediyor ne konuşuyor hatta sevgilim bile olmadı kızın birine mesaj attım tanışmak arkadaş olmak için sapık dedi engelledi zaten ne şanssızlık varsa beni buluyor. yani hepsi kendi takipçilerini yükseltme pesinde ünlü olsaydık simdi biz yazmadan onlar yazardı bize baktım olacağı yok kapattım asosyal oldum kimseyle konuşmuyorum evde aksama kadar kitap okuyorum KS takılıyorum oyu oynuyorum...

 • cagınkaraman
  Bakalım bize göre yarayışlı birşey var mı
  • Eyüp Esen

   İçeriğinize önem verirseniz fayda sağlamaması mümkün değil. İnstagram zor bir alan ama etkileşimi yakalarsanız gerisi geliyor.

 • Toprak_-_Kokusu
  Güzel paylaşım için teşekkürler
 • BADLOWE1234
  Çok uzun olmuş
  • Eyüp Esen

   Uzun fakat her ayrıntısı çook önemli

 • Mario45
  Çok güzel anlatılmış teşekkürler
 • oamannuri0033
  Güzel paylaşım
 • BeGefendiğ
  Çok da önemli değil be
 • babacanksk
  Kullanmiyorum var ama girip cikmiyorum
  • Eyüp Esen

   Kullanın kullanın 😪 sonra üzülürsünüz

  • babacanksk

   Yok be kardes ben faceciyim alisamadim inst ma

 • sadecebuhesap
  Çok faydalı bilgiler
 • tolgaileaşk
  Bu kadar önemli değil yaa olsa noliy olmasa noliy
 • keyifci95668456
  hemen deniyorum bakalım ne kadar ie yarayacak
  • Eyüp Esen

   Hemen olacak şeyler değil 😃 aylar sürer bunları yapmanız.

 • Ketronaj
  profilim gizli benim ya
  • Eyüp Esen

   Gizli profilleri de gören programlar var :) bence açın

  • Ketronaj

   Nedir mesela?

 • Çok faydalı bilgiler vallahi
  • Eyüp Esen

   Güzel yorumunuz için teşekkürlerrrrr...

 • im_Selin
  İnstamı kapattım şimdilik
 • rabiyyya
  Vakti olup uğraşmak isteyenler için güzel olmuş
  • Eyüp Esen

   Vakit ayırmak gerekiyor eğer bir iş sahibi ya da çalışan biri ise.

 • Lypho
  Güzel bir makale
 • benfakyaman
  Hiç öyle bi isteğim olmadı
  • Eyüp Esen

   Kusumsala ve iş hayatınızda geçtiğinizde bu gerekecektir.

 • olusturartikyha
  buna benim de ihtiyacım var.
 • kardanadam28
  Instagram demode oldu bence
  • Eyüp Esen

   Algoritmasını sürekli güncelleyen bir platform. Demode olması imkansız.

 • Barışş3434
  İlgilisi için faydalıdır umarım
  • Eyüp Esen

   Mutlaka olacaktır. Aslında burada çok teknik bilgi yok. Genel ve basit kurallar. Ama çok kişi önemsemiyor bunları. Hatırlatmak istedim sadece.

  • Teşekkürler 🙏

 • Almenrus
  Çok fazla takip etmiyorum
  • Eyüp Esen

   Önerdiğim hesapları takip ederseniz mutlaka faydası olacaktır.

  • Almenrus

   Teşekkürler

 • LacivertGandalf
  Meraklılarına oldukça işe yarar. Güzel olmuş
 • nnuronlinee
  Sevgilim sağolsun kullanmıyorum
  • Eyüp Esen

   :( İlerleyen zamanlarda kapattığınız için pişman olacaksınız.

  • Beni kısıtlıyor. Ama bırakınca peşimden koşuyor

 • kaptancukurova
  Faydalı bir makale lazım olur belki
 • yanlizkurt8434
  Teşekkürler
  • Eyüp Esen

   Ben teşekkür ederim 🙏

  • Hocam Instagram 6yillik kullandığım hesabın şifresini değiştirdi , mail kullanımda olmadığı için giriş yapamıyorum ne yapmalıyım bikginiz varmıdır?

  • Eyüp Esen

   Bağlı mailin şifresini bilmek şart hocam :(

  • Hepsini Göster
 • Sertsevenadammm
  Güzel bir yazı ama insta çok boş bir yer
  • Eyüp Esen

   Bu tamamen kullanımınıza bağlı. Ben 3 senedir oradan paramı kazanıyorum. Önemli bir mecra boş bırakırsanız çok üzülürsünüz.

  • E ticaret yapıyorum reklam olarak google ads kullanıyorum bu daha faydalalı diye düşünüyorum instada 20 k Türk takipçili işletme hesabımda var girip bakmıyorum bile

 • Gizli Üye
  Gotunu memesini açan dusuyor ztn o. Pu olun yeter👍
 • Gizli Üye
  Çok teşekkürler bilgi için
 • Gizli Üye
  Profilim herkese açık değil
 • Gizli Üye
  Teşekkürleeeer
 • Gizli Üye
  tesekkürler :)
 • Gizli Üye
  Paramı veriyolar olsa ne olur olmasa ne olur
  • Eyüp Esen

   Parayı sizin kazanmanız gerekiyor 🥺 kimse para vermez

 • Gizli Üye
  Dentavox hakkinda ne dusunuyosunuz kazanilir mi ordan para yoksa bos is mi
  • Eyüp Esen

   İsmini ilk defa duyuyorum 😳

  • Gizli Üye

   Yabancı bir site dolar üzerinden kazanririyor cok dikkatlo okumak gerek anketleri ve diger anket sayfalari gibi ayda yilda bir anket atmiyor sayfada 100 lerce anket var tabi gunde 10 dan fazla yaparsan ban yersin diyr yorum gormustum trk sorun para çekmesi zorlu biraz sizin ne dusunudugunuzu cok metak ettim

  • Gizli Üye

   Dentacoin yukseldikce kazancta artiyor

 • Gizli Üye
  Kime neyi kanıtlayacaksınız ya
  • Gizli Üye

   Boş işler bunlar

  • Eyüp Esen

   🥺 Neden böyle dediniz ki şimdi

 • Gizli Üye
  çok güzel anlatılmış
 • Gizli Üye
  Her paylaşım yaptığımda sürekli takipçi kaybına uğruyorum. Bu dediklerinizi deneyeceğim bir işe yarayacak mı bakalım?
  • Eyüp Esen

   Bu çok sık rastlanan bir durum. Bunun nedeni sayfanızın net bir konseptinin olmaması ya da tek bir kitleye hitap etmemeniz. Mesela kişisel bir hesabınız var ve kitleniz genel bir kitle farz edelim. Ama siz o gün bir araç tanıtımı videosu paylaştınız bu kadın takipçilerinizin ilgisini çekmeyebilir ve çıkış yapabilirler. Ya da bir kaktüs satan bir hesabınız var diyelim, o gün yapay çiçekler ile ilgili tanıtım yaptınız bu da ilgisini çekmeyen insanlar tarafından çıkışa neden olur. Aslında dediklerimi uyguladığınızda olmama şansı yok. Çünkü ben size 2-3 dk da yapılabilecek bir şey önermedim. Benim önerdiğim şey belki yıllarınızı alacak ve sonunda etkileşim alacaksınız. Kaldı ki bu iş gerçekten kolay bir iş değil.

  • Gizli Üye

   Teşekkürler bilgilendirme çok iyiydi

YÜKLENİYOR...