Yüksek Megapiksel Yüksek Kalitede Fotoğraf Demek Değildir

Özellikle cep telefonu pazarlamacılığında kameraların megapiksel özelliklerine oldukça vurgu yapıldığını görüyoruz. Cep telefonu reklamlarında, dergilerde ve ürün tanıtımlarında mutlaka telefonun kaç megapiksel olduğu bilgisi yer almaktadır. Megapiksel bu kadar ön planda tutulduğu için tüketiciler yüksek megapikselin yüksek kalitede fotoğraflar sunduğuna inanmaya başlamışlar ki bu en çok doğru bilinen yanlışlardan biridir. Bu Bence'mde megapikselin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve gerçekten fotoğrafın kalitesini artırıp artırmadığını soru cevap şeklinde sizlere açıklayacağım.

Megapiksel nedir?

Yüksek Megapiksel Yüksek Kalitede Fotoğraf Demek Değildir

Yukarıda fotoğrafta gördüğünüz her bir alan pikseldir. Televizyon, monitör; LCD ve OLED ekran gibi dijital görüntü sağlayan her aygıt piksellerden terekküp etmektedir. Dolayısıyla çözünürlüğün doğrudan pikselle ilişkilendirildiğini söyleyebiliriz. Örneğin; full HD yani 1080p bir monitörün çözünürlüğü 1920x1080'dir. 1920 ile 1080'i çarptığımızda 2 milyon 73 bin piksel sonucuna ulaşırız. Yani çözünürlüğü 1920x1080 olan bir monitörde toplamda 2 milyon 73 bin piksel var demektir. Piksellerin milyonlara ulaşması sonucu ''megapiksel'' olarak adlandırılırlar. 1 milyon piksel, 1 megapiksel, 10 milyon piksel ise 10 milyon megapiksel demektir.

Ne kadar fazla piksel, o kadar fazla çözünürlük demek midir?

Yüksek Megapiksel Yüksek Kalitede Fotoğraf Demek Değildir

Full HD bir ekranda 2 milyon 73 bin piksel bulunduğunu söylemiştik. 4K monitör ise 3840x2160 çözünürlüğe sahiptir. Yani 8 milyon 294 bin pikselden terekküp etmektedir. Bu bağlamda 4K, Full HD monitörlerden 4 kat daha yüksek çözünürlüğe sahiptir. Ancak ekran boyutu arttıkça piksellerin boyutları da artmaya başlar. Piksellerin büyümesi de görüntüyü yumuşatır. Örneğin; 14 inç ekrandaki 2K çözünürlük, 27 inç ekrandaki 2K çözünürlükten daha yüksektir. Dolayısıyla burada ekranın boyutu da oldukça önem taşımaktadır.

Peki telefonlar en az kaç megapiksel olmalıdır?

Yüksek Megapiksel Yüksek Kalitede Fotoğraf Demek Değildir

Günümüzde monitörlerin ve telefonların çoğu full HD çözünürlüğe sahiptir. Yani ekranları 2 milyon 73 bin pikselden oluşur. Bu durumda çekilen bir fotoğrafın, full HD monitörde çözünürlük kaybetmeden net bir şekilde yansıtılması için kameranın 3 megapiksel olması fazlasıyla yetecektir. Ancak günümüzdeki cep telefonları artık 10 megapikselin altında değil. Dolayısıyla 4K monitörler için bile 10 megapiksellik kameralar fazlasıyla yeterlidir.

Megapikselin yüksek olmasının avantajı nedir?

Yüksek Megapiksel Yüksek Kalitede Fotoğraf Demek Değildir

Eğer büyük boyutlarda baskılar almayacaksanız megapikseli çok fazla önemsemenizi tavsiye etmem. Ki cep telefonuyla fotoğraf çekenler çoğunlukla fotoğrafları sosyal medyada paylaşıyorlar. Zaten Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi sosyal mecralarda paylaşılan fotoğrafların çözünürlüğü düşüyor. 4K çözünürlüğünde bir fotoğraf yükleseniz bile sosyal medyada 4K çözünürlüğünde göremeyeceksiniz. Yüksek megapikseli, daha çok büyük boyutlarda baskılar alan ve fotoğraf düzenlemesi için fotoğrafları yakınlaştırma gereği duyan fotoğrafçılar tercih etmektedir. Bir nevi megapiksel arttıkça fotoğrafı yakınlaştırırken ortaya çıkan bozulmalar da o denli azalır. Lakin yüksek megapikselin bir dezavantajı da var: O da boyutları fazla olduğu için aygıtınızda daha fazla yer kaplıyor olmalarıdır.

O hâlde cep telefonlarındaki kameralarda kaliteyi belirleyen unsurlar nelerdir?

Yüksek Megapiksel Yüksek Kalitede Fotoğraf Demek Değildir

Size en başta şunu söyleyeyim, benim eski telefonum iPhone 4, 5 megapiksel kameraya sahipti ve şu an kullandığım 16 megapiksellik Android işletim sistemli cep telefonu kameramdan daha iyi fotoğraf çekmekteydi. Kameralarda sensör boyutu çok önemlidir. Sensör boyutu arttıkça sensöre gelen ışık da artar. Daha fazla ışık demek daha kaliteli fotoğraf ve daha hızlı netleme yapabilmek demektir. Cep telefonlarındaki sensörler, DSLR ve aynasız fotoğraf makinelerinin sensörlerine kıyasla oldukça küçüktür.

Burada cep telefonlarında kullanılan sensör ve mercek kalitesi de kaliteyi etkileyen başlıca unsurlardandır. Dinamik aralığı, ISO performansı gibi değerler, görüntü kalitesini etkileyen faktörlerdendir. Yani aslında megapikselin fotoğraf kalitesinde nihai bir tesiri yoktur. Kaldı ki, fiyatı 4-5 bin TL olan 50 megapiksellik kamera ihtiva eden cep telefonları var. Ancak Canon'un amiral seviyesi Canon 1DX Mark III 30 megapiksele sahip ve fiyatı 50 bin TL'nin üstünde. 50 megapiksellik cep telefonları, 30 megapiksellik Canon 1DX Mark III'ten daha mı iyi fotoğraf çekecek? Hayır tabii ki de.

Kaliteli fotoğraf çeken cep telefonu, fotoğraflarda güzel çıkmamı sağlar mı?

Yüksek Megapiksel Yüksek Kalitede Fotoğraf Demek Değildir

Kısmi derecede sağlar. Ancak cep telefonlarında geniş açılı mercekler kullanıldığı ve geniş açılı merceklerin yüz proporsiyonlarını bozduğu için en kaliteli fotoğraf çeken cep telefonların da bile gözüktüğünüz gibi çıkmayabilirsiniz. ''Fotoğraflarda neden gözüktüğüm gibi çıkmıyorum?'' sorusunun ayrıntılarını merak ediyorsanız şu Bence'mi ayrıyeten okumanızı tavsiye ederim: Yıllarca Sorulan ''Ayna Mı Yoksa Kamera Mı'' Sorusuna Fotoğrafçı Gözünden Yanıt

O zaman neden cep telefonu üreticileri bu kadar megapiksele vurgu yapıyor?

Yüksek Megapiksel Yüksek Kalitede Fotoğraf Demek Değildir

Tamamen pazarlamacılıktan kaynaklıdır. Cep telefonu üreticileri, tüketicilerin çoğunun megapikseli fotoğraf kalitesini belirleyen ana unsurlardan ibaret olduğunu düşündüğü için çok fazla teknik detaylara girip bilgi vermek yerine megapiksele vurgu yaparlar. Bu sebeple birçok tüketicinin yüksek megapikselin yüksek kalitede fotoğraf anlamına geldiğini düşünmesine sebep olmuşlardır.

Yüksek Megapiksel Yüksek Kalitede Fotoğraf Demek Değildir
21
29
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Ben megapiksel durumunu dediğin gibi sanan kara cahillerdenim😊
  Öğrendiklerim bana çok şey kattı, aslında yeni çıkan Xiaomi, Oppo tarzı markalar, Huawei ilgimi çekiyordu. Sanırım ekonomiden kaynaklı İphone'ye karşı ön yargım oluştu diyebilirim.
  Bunun dışında fotoğraf için elimizde bulunan çoğu fotoğraf cihazı yani telefonlar net çekebiliyor, fakat insanların istediği bence olduğum gibi çıkması değil de birkaç rötuş da eklemesidir.
  Birçok modelde gördüm ciltleri bebek gibi ve çoğu iphone kullanıyor ve muazzam görünüyorlar. Biraz bakım biraz da rötuş eklemeyi biz yapmalıyız bence. Cihaz kamera açısından malesef ayna gibi ters açılı olmadığından aynadaki çıkmıyor. FOtoğrafın güzel çıkması için de ışık açılarını bizlerin ayarlaması gerekiyor.

  Her neyse başarılı, sıkmayan bir sunum olmuş. Bilgiler için teşekkür ediyorum. Fotoğraf için de tavsiyem fotoğraf makinelerinden yararlanmak, özellikle Canon kameraları verilen paranın kuruşuna kadar hak ediyor bence.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Öncelikle Bence'yi okuyup konuyla ilgili yorum yaptığın için teşekkür ediyor, bunu yapan tek kişi olduğun için cânıgönülden teşekkür ediyorum.

   Aslında telefon kameraları kısmi olarak yüz proporsiyonlarını bozar. Sebebi de cep telefonu kameralarının daha geniş açılı olması ve portre çekerken geniş açılı lensler tercih edilmez. Eğer bu konuda da detaylı bilgi edinmek istersen şu Bence'mi de okuyabilirsin istersen :)

   Yıllarca Sorulan ''Ayna Mı Yoksa Kamera Mı'' Sorusuna Fotoğrafçı Gözünden Yanıt ↗

  • benkendall

   Rica ederim çok öğretici şeyler paylaştığın için sayende çok şey öğreniyorum, okumayı severim, okunmaya değer şeyler yazıyosun bence.
   Benceni de okuyup yorumumu bırakacağıma emin olabilirsin.😇

  • Yazdıklarıma olan ilgi alakan için teşekkür ediyorum.

En İyi Erkek Görüşü

 • Peki kaliteli fotoğraf çeken telefonu nasıl anlayacağız?
  Görüş hala geçerli mi?
  • Telefonlardaki kameraları pek kaliteli bulmuyorum ama en iyi kameraya sahip telefonların ilki iPhone, ikincisi ise Samsung. Ama Samsung'un daha çok üst seviye telefonları daha iyi oluyor.

  • aerolite

   Ya htc? Benim eski htc bu konuda son derece iyiydi.

  • HTC'nin en çok şarj kalitesini beğeniyordum ama telefon üretmiyor artık sanırsam piyasadan kalktı neredeyse. Fotoğraf kalitesini bizzat deneyimlemedim o yüzden bu konuda bir şey söyleyemem

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

2028
 • fangoria
  çok güzel bilgiler vermişsin tebrikler
 • Alphonse55
  Ah ahh photoshop ile uğraşan biri olarak bu benceyi o kadar iyi buldum ki. Kanka fotomu şoplasana whatsapp'tan attım diyen arkadaşımın suratına vurasım geliyor. Bilmiyor ki pixel düşüyor anlatamıyorum bir türlü :D Eline sağlık süper olmuş
  • Vee diyoruz WhatsApp yerine Outlook'tan at, bir de demezler mi ''Ya orası uzun iş al işte WhatsApp'tan atayım''. Gel de anlat bunlara :D

   Teşekkür ederim :)

  • Alphonse55

   Yapmıyorum sonra inat edip :D Rica ederim

 • 1Firstlady
  Yani iyi fotoğraf için fotoğraf makinesi almalıyız?
  • Dışarıdayım 20 dakika sonra tekrar buraya yaz telefondan yazamıyorum şimdi müsait değilim cevabını vereceğim 😊

  • 1Firstlady

   Tamam:)

  • Şimdi şöyle, elbette fotoğraf makineleri daha iyi portre fotoğrafları çeker ancak kullanılan lens de önemli.

   Yıllarca Sorulan ''Ayna Mı Yoksa Kamera Mı'' Sorusuna Fotoğrafçı Gözünden Yanıt ↗

   Şu Bence'mde değinmişyim ama şöyle ki, geniş açılı lensler portre fotoğrafçılığı için tercih edilmez. Portre fotoğrafları için en ideal lensler 85mm f/1.8, f/1.4, f/1.2 diyaframa sahip lenslerdir. Lakin 135mm lenslerle de çok güzel portre fotoğrafları çekilir.

   Yüksek Megapiksel Yüksek Kalitede Fotoğraf Demek Değildir

   Mesela şu fotoğrafa bak. 200mm lens ile çekildiğinde kadının yüz hatları daha düz. Buna fotoğrafçılıkta ''yüz ütüleme'' adı verilir. Eğer bir DSLR kamerasıyla en doğru fotoğrafları çekmek istiyorsan 85mm veya 135mm lens gerekir.

   Lakin DSLR kameralarda fullframe sensör bir de crop sensör var. Canon'da crop sensör 1.6 çarpanlı yani 50mm lens takınca esasen 80mm olacaktır. Fullframe sensöre takarsan 50mm olarak kalır.

   Yani iyi bir ''portre'' fotoğrafı için DSLR veya aynasız kamera + 85mm veya 135mm ''prime'' lens gerekir.

 • robustgürbüz
  Evde bir yönetmen (rejisör) olunca her taraf profesiyonel kamera ve ekipmanları ile doldu ama ben yinede ne kamera nede bilgisayar kullanıyorum cep telefonumla çekiyor ya da internetten indiriyorum ve editör proğramındada düzenliyor veya yazı ekleyip paylaşıyorum.
 • Dumanemre
  Cep telefonlarında kameranın megapikseli ne kadar yüksek olursa olsun sensör boyutu küçük kameranın içeri aldığı ışık miktarı az bu da yazılımlar sayesinde kamera geliştiriyorlar o yüzden fotoğraf makinesi kullanıyorum
 • Haunters
  Çok güzel açıklama olmuş. İnan çoğu kişinin haberi bile yok bundan :d
 • harleyguinn
  Emeğine sağlık bende fotoğraglar çekerim, çektiğim fotoğraflari da çok beğenirim ve begenirler, ayarlar önemli fotoğraf çekerken. 😊
 • Vay be megapiksel yüksek diye bize yediriyorlarmış ha dlfmd. Güzel bir bence olmuş
 • Lobellia
  Çok açıklayıcı ve güzel bir bence olmuş, emeğine sağlık ⭐️
 • bu_da_kim_ki
  Kisaca neye bakacagiz guzel fotograf ceken bir cep telefonuna sahip olmak icin?
 • umut-9072
  Maalesef genel kanı bu çok fotoğraf çekmem ama güzel anları yakalamayı seviyorum
 • servettansinn
  Yeni bid bilgi yeni bir aydınlanma.

  Eline sağlık dostum 💙
 • yıkıkamaitalik
  Evet bunu birilerinin kulağına bağırarak anlatmak istiyorum
 • Sadiesparks
  Aynen öyle yüksek pikselli bir telefon ve benim telefonum la çekilen fotoğraf karşılaştırdık.
 • Prof_Langdon
  Aslinda opay goz gorur makine ceker.
  Goz dogru goremezse sonuc kotu olur
 • Pl060606
  Bir fotoğraf makinesi edinmeliyim sanırım. Güzel yazıydı. Emeğinize sağlık.
 • alyvaa_22
  Destan yazmışsın😂Ama güzel olmuş ellerine sağlık
  • Teşekkür ederim ama ben bilerek olabildiğince kısa tutmaya çalıştım. Uzun mu oldu gene :D

  • alyvaa_22

   Evet biraz😂

 • v0lkn
  Maalesef genel kanı bu çok fotoğraf çekmem ama güzel anları yakalamayı seviyorum
 • benbendeğilimartık
  Bilgilendirme için teşekkür ederim emeğine sağlık.
 • Ö1326
  İyi bir paylaşım olmuşş
 • Kadriye5434
  Eline emeğine sağlık güzel bir bence olmuş 🙂
 • Wosty
  Guzel faydali bilgiler
 • Gayet güzel bilgiler
 • HesapsızHayat
  Tabi kalitesi netliği önemlidir.
 • Folyocu
  Bilgin için teşekkürler
 • _1melese_
  Doğru
 • Dinazortreni
  İyi fotoğraf cekmekte zor yaa
 • Merveakv
  Evet biliyorum
 • Evet değil-dir
 • nicksizbirkız34
  Emeğine saglik güzel ve faydalı bir bence olmuş
 • ireemşeen
  Teşekkürler aydınlatma için
 • abuzerbeycik
  Bilgilendirici bir yazı olmuş. Çok teşekkürler.
 • Güzel açıklama olmuş..
 • Nebuneee
  Faydalı bir bence olmuş eline sağlık
 • Graycloud
  İyi bir paylaşım olmuş
 • cagınkaraman
  Bilgi için teşlekkürler
 • Aerion
  çok doğru
 • Burakcan3406
  Bencede yüksek. mp iyi foto. demek degil
 • Sessizvegizemli
  Kameralarda o zaman neden megapiksel yazıyor ki
 • Gizli Üye
  Okurken beynimi kaşıkla yiyormuş gibi hissetmedim, bu iyiyle işaretti. Acemi olarak fotoğrafçılıkla ilgilenen benim kendi kendime keşfettiğim şeyleri buradan "bilimsel" olarak keşfetmek garip hissettirmedi değil. Açıkçası ilgilenmedikçe, insanların oradaki rakamlara düşeceğinden gram şüphem yok, ben de öyleydim ta ki deneyimleyene kadar. Birçok adını dahi bilmediğim faktörler var etkileyen. Dediğim gibi, ben analog ve kullanıcı karşıtı seviyorum. :DD:Dd
  Neyse, ellerine sağlık ve şu i phone tespitine kesinlikle katılıyorum, her zaman android telefonlardan iyi oldu kamerası ve asla sebebini anlayamadım.
  • Okuyup görüş paylaştığın için teşekkür ederim.

  • Gizli Üye

   Rica ederim canım.:DDD

 • Gizli Üye
  Bu konular benim uzmanlık alanım insanları bilgilendirmek için güzel bir paylaşım olmuş, elinize sağlık.

  Telefon kamerası 1 milyar megapiksel olsada, lens ve sönsörü küçük olduğu için ışığı az olduğu için, ne fotoğrafı nede videoyu büyük lensli kameralar gibi kaliteli çekemez,
  Özellikle gece ışıkta çekilen foto ve videolarda noisler oluyor, buda az ışık almasından kaynaklanıyor.
 • Gizli Üye
  Emeğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş
  • Senin de emeğine sağlık görüş yazıp şereflendirdiğin için

 • Gizli Üye
  Tabii ki tek başına megapiksel yeterli bir şey değil hatta en önemli şey de değil merceğin kalitesi merceğin büyüklüğü asıl önemli olan
 • Gizli Üye
  Bilgilendirme için teşekkürler. Firmalar yüksek mp gösterip bilmeyenleri kandırıyolar.
 • Gizli Üye
  Faydalı
 • Gizli Üye
  Fotolarda her zaman kötü çıkıyorum bu yüzden sevmiyorum
 • Gizli Üye
  Çok detaylı ve faydalı bir içerik olmuş. Emeğine sağlık.
  • Asıl senin eline sağlık, hayırlı olsun 5 xper :)

 • Gizli Üye
  aynen katiliyorum
YÜKLENİYOR...