Sohbet 1 ay

Sosyal Medyadan Yapılan Sert Eleştirilere Nasıl Cevap Vermeli

İşinDoğrusu

Artık o klişe soruyu(Sosyal medya hesabınız var mı) sormama gerek yok diye tahmin ediyorum. Çünkü hepimizin bu platformda bulunmasının sebebi bile bir, "merak" konusu. Bir şeyler sormaya veya öğrenmeye ihtiyacımız var. Peki bunu yaparken, bir şeyler paylaşırken veya paylaşımları yanıtlarken eleştiri dozumuz ne olmalı. Buna değinmek istedim.

Örnek bir video önizlemesi
Örnek bir video önizlemesi

Ben sosyal medyanın, sizlerden biraz daha fazla içerisinde kalıyorum. Instagram üzerinden fotoğraf, Facebook üzerinden gönderiler, Twitter üzerinden gündeme dair tweet'lerden biraz daha yukarıda, Youtube'da da içerik üretmeye çalışıyorum. Videoların konularından bahsetmeyeyim, ancak haftada bir video yüklemenin bana olan teferruatını, bir diğer deyişle bu videolara harcadığım vakitten bahsetsem, "Bu iş, sanıldığı kadar kolay değilmiş" dedirtirim.

Bir şey paylaşırken yeri geldiğinde eleştirel dille bunu anlatabilirsiniz veyahut kenarına iğneleyici bir not düşebilirsiniz. Daha ileri giderek, birinin fotoğrafını paylaşarak onunla dalga geçenleri de gördü bu gözler. Neyse konudan sapmayalım, sizler yukarıdaki video resminden de anlaşılacağı üzere bu içerikte sadece videoyu çeken kişinin amacının, sadece zeytin ile ilgili bir işlem olduğunu farketmişsinizdir. Gelelim konu başlığına, ne demiştik? -Sosyal medyada yer alan eleştirilere ne yapmalı..

Bu videoya gelen yorum bu;

Bak ya.
Bak ya.

Eleştiri herkesin hakkı, ona lafım yok. Bunun dışında diğer videolarımda daha da sert, "Elleriniz çok pis", "Bir şey bildiğiniz yok", "Yalan bilgi inanmayın" tarzında yorumlar aldığım da oldu. Şu videoda derlemiştim;

Vallahi reklam yaptığım yok, örnek gösterdim sadece. Bu tarz eleştiriler gırla anlayacağınız. Devam edelim. Az önceki, "Yaptığınız yer hiç temiz bir yer değil" eleştirisine dayanamadım ve cevap yazma zorunluluğu hissettim kendimde.

Yazdım işte.
Yazdım işte.

Anlayacağınız, eleştiriyi eleştirirken eleştiri konusu oldum. "Pis" damgası yemişken karşımdakine bunu yakıştırdım. Sonradan düşündüğümde ise kendi kendime, "Bence ben haklıyım arkadaş!" dedim. Karşı taraf artık kendini savunmak için benle laf dalaşına girmez zannediyorum. Ama bu cevap karşısında artık kendince şunu düşünür mü merak ettim, "Artık karşımda bulunan kişinin de bana tepki gösterebileceğini, tepkimden dolayı tepki alacağımı düşünerek eleştirilerimiz biraz daha kontrollü yapmalıyım" der mi sizce? Bence der. Bu platformlar da artık eskisi gibi değil, yazdığınız bir cümleden dolayı akşam haberlerinde kendinizi bir ünlüyle laf dalaşına girmiş şekilde de görebilirsiniz, şikayet halinde Savcı, Hakim karşısına da çıkabilirsiniz, daha da büyüğü ömür boyu kara leke gibi taşıyabileceğiniz bir sabıka kaydı da edinebilirsiniz. Siz siz olun, eleştiri yaparken de, alırken de dikkatli olun. :)

Sosyal Medyadan Yapılan Sert Eleştirilere Nasıl Cevap Vermeli
7
3
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • gecilmezyol
  Merhabalar beyefendi, insanlar nedensizce birilerinden nefret edebilir, kin güdebilirler, sizin insanlara karşı anlayışla, hoşgörüyle bakmanızı rica ediyorum. Burada gayet güzel ve naif bir şekilde bu soruyu sorduğunuza göre ben size inandım, niyetinize inandım, öncelikle kötü yorumlara karşı siz de yorumu yapan kişiyi üzmek, kırmak amaçlı cümleler kurmayın, ya hiç cevap vermeyin insanlara bunu nedeninini sorun. Ne yazık ki internette insanlar, gerçekte olamadıkları kişiler olmaya çalışıyor ve insanlara düşüncesizce yorumlar, mesajlar atıyor. Aslında bunun birçok örneğini burada da görebilirsiniz. Ben sosyal medya kullanmıyorum ancak internette sosyal medya sitelerindeki düşüncesi kişilerin insanların ne kadar kalplerini kırdığını görebiliyorum. Size kötü belki de küfürlü yorum yazan kişilerle uğraşmayın, bu şekilde size daha çok kötülük yapacaktır. Başarılar diler ve her zaman sorular sorabileceğinizi bilmenizi isterim.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Çilek_22
  Sosyal Medya da Olumlu olduğu kadar olumsuz eleştirilerde olabilir.. Herkes beğenicek iyi ve güzel yorum yapacak diye bir kural yoktur.. zaten o kişi yaptığı o kötü yorumla kendi kişiliğini ortaya koymuş oluyor. Bu durum da herkes paylaşımı yapanı değil o yorumu yapan kişiyi kınayacaktır veya ayıplayacaktır.. Hatta bazen yapılan bu kötü yorumlar işe bile yarayabilir. farkında olmadan. paylaşılan içeriğin daha fazla dikkat çekip izlenmesini sağlayabilir. yani bazen bir kötülükten bile iyilik doğabilir.
  Eğer ki bir video bir içerek paylaşılıyorsa öncelikle kişi kendi içinde şunu kabul etmeli ve sindirmelidir.
  "Her ne olursa olsun her türlü eleştiriye açığım"
  İşte kişi bunu başarabildiği an
  O işte artık bir profesyonel olmuş demektir.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

62
 • sister25
  Direkt engel bu tür olayları uzatmayı tartışmayı doğruluğunu anlatmaya uğraşmak istemiyorum
 • SnowHoundx
  Sosyal Medyadan Yapılan Sert Eleştirilere Nasıl Cevap Vermeli✌️✌️✌️
 • canhıraş_
  Sosyal Medyadan Yapılan Sert Eleştirilere Nasıl Cevap VermeliDenmeli
 • gamzeacar92
  Takmamak lazım cevap bile vermemek engeli basacaksın
 • aloneeee6784688
  Bence takma ağzı olan konuşur sallaaaa
 • Doktorbey34
  Bazen en iyi cevap gormezden gelmektir
 • Gizli Üye
  Çok güzel bir bence olmuş, ellerinize sağlık.😀
 • Gizli Üye
  Kibar olunmali
YÜKLENİYOR...