Yakın Gelecekte Görebileceğimiz Teknoloji Seviyesi

ToxiCs

Hepinize merhaba KScan'lar. Teknoloji pek çok insanı korkutan bir durum olsa da, hayatımızı kolaylaştırdığını söylemeden geçemeyeceğim. Burada ki en temel soru; Teknoloji size ne anlatıyor? Teknoloji dediğimiz vakit, genelde çok uzaklara bakıyoruz. Aslında teknoloji ve gelişim düşünüldüğü kadar uzun ve meşakkatli değil. Peki robotlar dünyayı ele geçirecek mi? :) İsterseniz, şu an hangi teknolojide ne kadar ilerledik bir bakalım.

#toxics

Robot Hükümdarlığı

Sen niye o robota kötü davrandın ey insan..!
Sen niye o robota kötü davrandın ey insan..!

Robotların dünyayı ele geçirmeden evvel kat etmesi gereken daha çok yol var. Örnek vermek gerekirse; Şu an fabrikalarda kullanılan robotlar, bir nesneyi bir yerden alıp bir yere koyma konusunda başarılılar. Ama o nesneyi alması gereken yerden 1-2 cm farklı bir yere koyarsanız, tüm üretim hattı çöküyor değil mi? Çünkü nesneyi tanıma ve nesnenin yerini değiştirme özellikleri yok. Tabii bunlar çok basit düzey robotlar için geçerlidir. İlerleyen yıllarda üretim hattında çalışan robotlarımız nesneleri, hangi yönde ve nerede olursa olsun tanıyabilecek ve ona göre yerini veya yönünü değiştirebilecek.

OpenAI

Yakın Gelecekte Görebileceğimiz Teknoloji Seviyesi

Robotlar üzerinden konuşurken, bu konuyu atlamak istemedim. OpenAI Şirketinin bir projesi olan bu robot kol, eline aldığı nesneyi bir insan gibi evirip çevire biliyor. Bunu da gerçek nesneler ile çalışmaya başlamadan önce, bir simülasyon üzerinde çalışarak başlıyor. Bahsettiğim öğrenme şekliyse, rastgele öğrenme şekliye makineye bırakılıyor. Bu sayede ortaya çıkabilecek her soruna karşı hazır hale gelebiliyor. Mühendislere göre tabii ki işin başındalar fakat tüm sorunlar ortadan kalktığınızda bu robotlar, tam hayalimizde ki gibi tamir, bulaşık makinesi boşaltma ve hatta yaşlıların bakımı üstlenebilirler.

Bence bu robot bizi ele geçirebilir. :)

Kişiye Özel Kanser Aşıları

Yakın Gelecekte Görebileceğimiz Teknoloji Seviyesi

Kanser hala net bir çözüm bulunamayan hastalıklardan biridir. En önemli sebebiyse, tek bir kanser hücresinde binlerce farklı mutasyon ile karşılaşılmasıdır. Bu neden belirli bir ilaç ve bir tedavi yöntemi geliştirmek pek mümkün olmadı. Ancak, İnsan Gen Projesi tamamlandıktan sonra araştırmacılar bu konuda ilk adımı attılar. Kanser hastalarından alınan kanser hücreleriyle geliştirilen aşı ile, insanın bağışıklık sistemi hücrelerde gerçekleşebilecek kanser mutasyonlarına karşı harekete geçirildi. Bu bilgiyi alan bağışıklık sistemi, kanserli bir hücre ortaya çıktığında ürettiği T hücreleriyle bu sorunlu hücreleri buluyor ve onları yok ediyor. Kemoterapi tedavisinde sağlıklı hücrelerinde zarar görmesi büyük sorunlar yaratabiliyor ve kanserin yayılmasını önleyemiyor. Bu aşı sayesinde yayılan kanser hücreleri tespit edilebiliyor ve bağışıklık sistemi bununla başa çıkmayı artık biliyor.

Umarım en kısa zamanda bu çalışma tamamlanır ve bu hastalıkla başa çıkmaya çalışan herkese umut kaynağı olur.

EKG Bilekliği

Yakın Gelecekte Görebileceğimiz Teknoloji Seviyesi

Giyilebilir cihazlardaki teknolojik gelişmeler, insanların kalp hareketlerini sürekli kontrol etmesini kolaylaştırıyor. Ancak kalp krizine sebep olan, kalp anormallikleri doktorlar tarafından EKG ölçümleriyle tespit edilebiliyor. EKG sistemlerinde 12 sensör bulunurken, giyilebilir kalp ritmini ölçen teknolojik ürünler 1 sensör ile çalışıyor. Tabii bu durum yakında değişebilir. Alivecor şirketi iki sensörlü giyilebilir cihaz ile kalp krizini tespit edebildiğini, amerikan kalp derneğine bildirdi. Aynı zamanda bu şirket Apple ile çalışıyor ve Apple watch'a bu özellikler yakında gelecek.

Yapay Zeka

Yakın Gelecekte Görebileceğimiz Teknoloji Seviyesi

Yapay zeka nasa mühendislerinden mahallemizin bakkalına kadar, herkesin konuştuğu ve bir şekilde fikrinin olduğu bir konu. Kimine göre dünyayı değiştirecek, kimine göre dünyanın sonunu getirecek. Hepimizin sonu olacağını düşünenler arasında, Elon Musk var. :) Peki ama yapay zeka nedir? Yapay Zeka: Bilgisayarlara normalde insan zekasına ihtiyaç duyulan işleri yaptırma teknolojisidir. Robot teknolojisi başlığımda belirttiğim gibi, şu an bilgisayarların kafası çalışmıyor yani biz söylemeden iki adım atamıyorlar. İşte yapay zeka, bunu değiştirmeye and içmiş bir teknolojidir. Şimdi bilim adamları ve bilgisayar uzmanları, yapay zekayı geliştirmek ve hayatımıza dahil etmek için büyük adımlar atıyorlar. Yakın bir gelecekte robotlar ile Starbucks'ta kahvelerimizi yudumlayacağız... :)

Bir bence'min daha sonuna geldim. Bir sonraki bence başlığım yapay zeka üzerine olacak, görüşmek üzere. :)

Yakın Gelecekte Görebileceğimiz Teknoloji Seviyesi
17
9
Görüşünü yaz
17Kız Görüşü
9Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • aimPediatrician

  Gelişen teknoloji değil, Geliştirilen teknoloji...

  Hiç bir şey durduk yere olmaz değişmez ve gelişmez. Bunun için bir hedef ve amaç olması lazım. Teknoloji, her zaman dediğim gibi kullanana yarar. Sen teknolojiyi kullanırsan sorun yok ama teknoloji seni kullanırsa deney faresi değil istemsizce denek olursun haberin olmaz.
  Güzel bilgiler için teşekkürler teknoloji konusu çok karmaşık ve bir o kadar heyecan verici ve bir o kadar ürkütücü... Ellerine sağlık

  Sevdim 3 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Alphonse55

  Robotların etik davranışlara insanlardan daha çok uyucağı gerçeği var varsın birde onlar çağ yaşatsın ben görmem zaten bunları torunlarım düşünsün demek geliyor sadece içimden :D Bence gerekli ama tehlikeli olabilecek adımlar atılıyor bakalım hayırlısı. Eline sağlık süper olmuş yine abi

  Sevdim 3 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

168
 • TechnoGirl

  Teknoloji seven, takip eden biri olarak böyle şeyler okuyunca ben bile ürküyorum.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • _Agapi_

  Teknolojinin gelişmesiyle ilgili en çok ilgimi çeken giyilebilir cihazlar olmuştur umarım onlarında fiyatlarına bir uygunluk sağlanır isteyen herkesin alıp kullana bilmesi için.
  Yine bilgili bir bence yazmışsın emeğine sağlık 🍀

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  • ToxiCs

   Teknoloji dikkat çekiyor, teşekkür ederim. ☺️

 • Elyise_

  👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼 bir sonraki benceni merakla bekliyorum.
  Yanliz şunu yazmadan geçemem. Bence kanser tedavisi çoktan bulundu, nasıl araba suyla çalıştığını gizliyorlarsa bu ilacıda gizliyorlar sırf para yüzünden

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • UNNkNOWN35

  Torunlarımın torunlarının zamanına belki denk gelebilecek yaygın bir teknoloji olsada , ben hala yapay zekanın ilk amacına uygun olarak , engellilerin (özel insanların) ihtiyaçlarını karşılaması dışına çıkılmaması taraftarıyım..
  Robotlar sadece hayatımızı kolaylaştıracak araçlar olarak kalmalı-güler yüzlü hizmetin ve sohbetin önüne geçebilecek bir hizmet anlayışını sevmiyorum..

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • OzgurGüneş

  Kesinlikle katılıyorum görüşlerinize ayrıca robotlar daha şimdiden insan gücü ile olan işlerde çalışmaya başladılar, gelecekte ağır işlerde artık insanların çalıştırılamayacağına da işaret ama işsizlik artar mı onu kestirmek zor...

  SevdimKatılmıyorum 2 Kişi
  Yorumla
 • __DeliHatun__

  EKG bileklikten isterim valla ellerine emeğine sağlık yine muhteşem bir bence olmuş 👏👏👏❤️❤️

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • tebessümdurağı

  Teknoloji geliştikçe insanların düşünme, hayal gücü, beden sağlığı azalacak gibi geliyor. Teknoloji bir nimet olduğu kadar zararlı da fazla özellikle Musk'un beyin çipi beni korkutmuyor değil.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Vvdxbc

  Teknoloji ilerdikçe medeniyetler arasında gelişmişlik uçurumu artacak bu turkler olarak lehımıze olur dıyemıyorum ne yazık ki

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • _faerie

  detroit become human, nier automata, person of interestden sonra yapay zekayı destekliyorum keşke bir markusum olsa :D

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Hocahanım

  Filmlerdeki seyler gerçekleşsin bir an önce. Ölmeden o günleri görmeyi çok isterdim.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • ᴀʟᴄʜᴇᴍist

  İnsan gücü azalacak yoksulluk sınırı daha çok artacak teknoloji çok gelişti.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • glbbll

  Bunları gördükçe tırsmam normal mi?

  Sevdim 3 Kişi
  Yorumla
 • lesslife

  nasıl ele geçirecekler awk fişini çeksem napabilir ya da mıknatıs tutsam

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
 • Dünyalıbağyan

  Yine güzel bir bence

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Tanperi

  Teknoloji artık korkutuyor 😁

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Muil1

  Çip sayesinde yabancı dili öğrenebilecek miyiz.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • KızılTurp

  Türkiye de göremeyeceğimiz kesin

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • El_miram04

  Teklonoji korkutuyor

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Hüseyin_33

  Teknoloji ilerlerken insan beyni geriliyor.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • __カ_ア_ヌ___

  Teknolojinin sonu yok

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Daha Fazla (4)
YÜKLENİYOR...