Mobil Telefon Teknolojisi Neler Getirdi, Neleri Değiştirdi, Neleri Geliştirdi?

Fkusna_Huy

Telsiz cihazlarından telsiz telefona giden yol

1908 yılında patent alınan ilk mobil telefonun kurulduğu araba
1908 yılında patent alınan ilk mobil telefonun kurulduğu araba

İlk mobil telefon patenti 1908 yılında Amerikan patent kurumu tarafından verilmişti. 1900'lü yılların başından itibaren radyonun çift yönlü kullanımının sağlanmasıyla telsiz dediğimiz iletişim cihazları kullanıma girmiş ve özellikle 2. dünya savaşı süresince yem karasal hem denizaltı gemilerinin iletişiminde önemli işler görmüştü. Ancak bunlar belli bir frekansta genel yayın yapan cihazlardı. O frekansı kullanan binlerce telsiz kullanıcısı aynı şeyi duyuyordu. Bunun önlenmesi için önce birkaç farklı frekans bandı kullanan telsizler geliştirilmişti. Daha ilginç olan konu şudur ki dünyada ilk mobil telefonun kullanılması 1910 yılında İsveç'in Stockholm şehrinde ünlü Ericsson firmasının kurucusu Lars Magnus Ericsson tarafından gerçekleştirilmiştir. Mobil telefonda amaç kişiye özel, birebir sesli iletişim sağlamaktı.

Mobil telefon ticari ürün haline geliyor

Ticari olarak satışa sunulan mobil telefonların reklam fotoğraflarından biri
Ticari olarak satışa sunulan mobil telefonların reklam fotoğraflarından biri

Mobil telefonun ticari olarak hayata geçirilmesi ise 1946 yılında Amerikalı AT&T firması tarafından gerçekleştirildi. O yıllarda öncelikle askeri alanda kullanıma açılan mobil telefonu devlet başkanları ve ultra zengin insanların arabalarında görülmeye başlanmıştı. Monte edilen sistem arabanın bagajını dolduracak büyüklükte bir elektronik içeriyordu. Ayrıca bagaj içine monte edilen sisteme ilave olarak bir ünite de arabanın içine yerleştiriliyordu.

İlk ticari mobil telefonların araç içinde monte edilmiş elektronik üniteleri
İlk ticari mobil telefonların araç içinde monte edilmiş elektronik üniteleri

Elektronik ilerliyor, telefonların boyutları küçülüyor

Mobil Telefon Teknolojisi Neler Getirdi, Neleri Değiştirdi, Neleri Geliştirdi?

1960'lı yıllara gelindiğinde gelişen yarı iletken ve entegre devre elektronik teknolojisi sayesinde boyutlar küçülmüştü. Artık Elde taşınan bir çanta boyutuna kadar indirgenen elektronik ve bir akü bir araya getirilerek elde taşınan ilk mobil telefonlar hayata geçti. Bunu hayata geçiren ilk firma İsveç'li Nokia olmuştu. Ama bunun yanında Alman Siemens, Bosch, Amerikan Motorola ve AT&T, İsveçli Ericsson gibi firmalar da bu ürünü bir iki yıl içinde ticari ürün olarak piyasaya sürdüler. Tabi 7-8 kilogramlık bu ağırlıkla elde gezmek pek kullanışlı değildi ve spesifik alanlarda kullanıldı. Ancak Otomobil çakmaklığından enerji alan daha küçük modeller hayata geçtikten sonra gelişme süreci daha hızlı hale geldi.

Gerçek manada elde taşınan ilk telefon

Mobil Telefon Teknolojisi Neler Getirdi, Neleri Değiştirdi, Neleri Geliştirdi?

1973 yılının Mart ayında Motorola Firmasının sahibi Martın Cooper en büyük rakibi AT&T'nin sahibini telefonla arıyor ve "Seni şu anda yolda yürürken arıyorum" diyor. Artık 1,5 kg civarında bir ağırlığa ve kolaylıkla elde taşınabilir boyuta indirgenmiş bir mobil telefon vardı dünyada. Sonrasında 1980'li yıllar boyunca telefonların önce boyutları küçüldü, sonra 7 segment displeylerden led dot matriks ekranlara geçildi, daha sonra da grafik likit kristal ekranlı modellere geçildi.

Elde taşınabilen Mobil telefonun geçtiği aşamalar
Elde taşınabilen Mobil telefonun geçtiği aşamalar

Batarya teknolojisindeki gelişmeler sayesinde batarya boyutları küçülüp kullanım sürelerinin uzaması sağlanırken mikroişlemci teknolojileri ve entegre devre teknolojileri sayesinde telefonların boyutu gittikçe küçüldü ve artık cepte taşınabilir boyutlara geldi.

2000'li yıllar ve büyük atılımlar

Mobil Telefon Teknolojisi Neler Getirdi, Neleri Değiştirdi, Neleri Geliştirdi?

2000'li yıllarda gelişen teknolojiyle beraber önce telefonlara renkli grafik ekranlar ve sonra gerçek sesli zil sesleri dahil oldu. Yine 2000'lerin başında Sony-Ericsson ortaklığı kuruldu. Ses ve görüntü alanında uzman olan Sony ve iletişim devi Ericsson giçlerini birleştirdi. Önce Sony firmasının walkman diye bilinen ürününü telefonun içine yerleştirip MP3 formatında müzik çalmayı gerçekleştirdi. Daha sonra yine bu ortaklık ilk defa cep telefonlarına 640 X 480 pixel görüntü alabilen bir kamera yerleştirdi. Artık cep telefonuna başış değişmişti. Sadece telefon değil müzik dinleme ve fotoğraf çekme gibi farklı amaçlarla da kullanılabiliyor olması diğer firmaların da farklı düşünmelerine yol açtı. Sektörde Ericsson, Nokia, Motorola gibi devlerin arasına girip pastadan pay kapmak isteyen bir kişi vardı: Steve Jobs. Bilgisayar sektöründe özellikle medya alanında inanılmaz ürünlere ve piyasaya sahip olan ve o zaman Machintosh markasıyla bilinen APPLE firması 2001 yılında ROCKR E1 adıyla bir telefon üretti. Bu Apple markasının ilk telefonuydu. Bu telefon pek tutmadı. Yine o yıllarda Nokia WAP adını verdiği bir uygulama sayesinde cep telefonundan internete girip mail alma ve göndermeye imkan sağlayan ilk internet bağlantılı telefonları geliştirdi.

Telefondan internet kullanımı başlıyor

Apple Firmasının ilk Akıllı Telefonu İphone 2G
Apple Firmasının ilk Akıllı Telefonu İphone 2G

2000'li yıllarda Samsung, Sony-Ericsson gibi firmalar tuşları kaldırarak ilk dokunmatik ve renkli ekranlı telefonları piyasaya sürdü. Bo telefonlarda 800 x 600 piksel çözünürlükte kameralar da mevcuttu. Cep telefonu sektörüne en farklı bakışı getiren firma ise 2004 yılında Steve Jobs'un Apple firmasıydı. Apple, farklı ve devrimsel bir fikir attı ortaya. Tamamen dokunmatik ekranlı ve küçük bir telefon. Hem kamerası olacak, bu kamera sadece fotoğraf değil video kaydı da yapacaktı. Bu aslında yazılım sektörünün sırtına yüklenen bir işti. Az yer kaplayacak video kayıt formatları geliştirilmeye başlandı ve 2005 yılında bu fikri hayata geçirdi ve İphone adını verdiği ürünü piyasaya sürdü. O tarihte bu telefona diğer üreticiler gülmüşlerdi. Kim ne yapsın ki bu minicik aleti diyorlardı. Ama Apple inanılmaz bir satış yakaladı ve bir anda dünyanın gündemini işgal eder hale geldi. Çünkü artık Akıllı telefon denilen aşamaya geçilmişti.

Haberleşme teknolojisi, yazılım teknolojisi, Lens ve CCD Sensör teknolojisi gelişiyor

Artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan akıllı telefonlar
Artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan akıllı telefonlar

Apple Akıllı telefon sayfasını açınca diğer firmalar da bu yola girdiler. Bir yandan telefonun boyutları tekrar büyümeye başladı, bir yandan da internet kullanımına ilave olarak mobil uygulama denilen milyonlarca uygulama hayatımıza girmeye başladı. Buna ilave olarak amatör fotoğrafçılık bitti diye düşünülürken bir yandan Panasonic ve Sony tarafından geliştirilen daha yüksek çözünürlüğe sahip CCD sensörleri telefonlarda yerini alırken bir yandan da Carl Zeiss gibi, Rodenstock gibi, Leica gibi dünyanın optik devleri cep telefonu firmalarına hizmet vermeye ve onlara özel tasarımlar yapmaya başladı. Elektronik sektörü daha az ısınan, daha az enerji harcayan çipler ve daha uzun ömürlü bataryalar geliştirirken yazılım sektörü ise daha az yer kaplayan ses ve video formatları geliştiriyor buna ilave olarak mikroçip teknolojisi de hafıza kayıt alanlarını geliştirme konusunda günden güne çok daha ileri seviyede gelişmeler sağlıyordu. Ve artık tuşlu telefonlar tarihe gömülüyordu.

Giyilebilir teknoloji hayata geçiyor

Giyilebilir teknoloji ürünleri
Giyilebilir teknoloji ürünleri

2010'lu yılların sonuna doğru akıllı telefonlara ilave olarak giyilebilir teknolojiler geliştirilmeye başlandı. 3 boyutlu sanal gerçeklik gözlükleri ve akıllı saatler hayatımıza girmeye başladı. Sanal gerçeklik üzerine yazılım sektörü ilerlerken basit aparatlar ile telefonunuzu gözlük gibi takıp sanal dünyanın içinde gerçek gezintiler yapabiliyor hale geldik. Cep telefonumuzla bağlantılı akıllı saatler sayesinde telefonu elimize almadan da gelen mesajları görebilir, uygulamaları kullanabilir, aramalar cevaplandırılabilir hale geldi. Artık telefonlarımız arabalarımıza kablosuz teknolojilerle bağlanıyor. Glişen yazılım teknolojileri sayesinde sesli olarak söylediğimiz şeyleri yazıya dönüştürebiliyor, yazılı şeyleri sesli olarak bize dinletiyor. Elektronik, yazılım ve tıp bilimleri bir araya geliyor ve sağlıkla ilgili birçok şeyi artık giyilebilir teknoloji sayesinde takip etmek mümkün hale geliyor. Bilim kurgu fimlerinde gördüğümüz herşeyin zaman içinde hayatımıza girdiğini görüyoruz.

Mobil Telefon Teknolojisi Neler Getirdi, Neleri Değiştirdi, Neleri Geliştirdi?

Mobil iletişim alanındaki gelişmeler hayatımızı her geçen gün daha da kolaylaştıran buluşlara imza atmaya devam ediyor. Umarım bencemi beğenirsiniz.

Mobil Telefon Teknolojisi Neler Getirdi, Neleri Değiştirdi, Neleri Geliştirdi?
4
5
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Kız Görüşleri

 • Altinbasak
  Oku oku bitmedi başım tutt, tarihler, markalar😂😂şaka bir yana bazen arkadaşlar "eski yüzyıllarda yaşamak isterim "diyorlar, hadi ordan diyorum. Eskiden bu kadar rahat ve teknolojik değildi Dünya. Ben şimdi de bile değil, bir yüzyıl sonra gelmek isterdimDunya'ya.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Fkusna_Huy

   Tarihçi olmanın verdiği etki olsa gerek teknoloji konusunda da siyaset konusunda da her paylaşımımı tarihsel dayanaklar üzerine kurmadan yapamıyorum

  • Altinbasak

   Güzel bir meziyet tabii, arada isimleri de unutma 😊

  • Fkusna_Huy

   Aaah. Kafama bir taş geldi 450 km mesafeden. :D

  • Hepsini Göster
 • MaSksTeR
  Kötüye kullanmasalar aslında çok iyi bir gelişme bunlar.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • fangoria
  akıllı telefonlar bize çok şey getirdiği gibi bizden de çok şeyler alıp götürdü
  Görüş hala geçerli mi?
 • eskiden yanıp tutustugumuz telefonlar şimdi oyuncak oldu vay be
  Görüş hala geçerli mi?
  • seninde varmıydı 688 in

  • Fkusna_Huy

   Ericsson 688 babamın telefonuydu. Benim ilk telefonum Nokia 3310'du.

  • Altinbasak

   Benim de ilk telefonum nokia-3310 du 2000 de almıştım 😀

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

23
 • Nerdeeen nereye. Güzel bir zaman tüneliydi.
 • Unicorn_-_
  Teknoloji hız kesmiyor
 • Bir-Asena
  Eline sağlık 😊
 • a_r_i_f
  İnsanları aptalca etti başka bir şey degil
 • Gizli Üye
  İleride telefon yoluyla koku da gönderilebilir belki.
YÜKLENİYOR...