İnternet Bankacılığı Hakkında Merak Edilen Her Şey!

iSooo1

Merhabalar,

İnternet bankacılığını kullanmasını bilmeyenler içindir. (Ebeveynlere tavsiye edilir)

1. İnternet bankacılığı nedir?

İnternet Bankacılığı Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Özetle kendime göre internet bankacılığı; banka işlemlerinizin birçoğunun hızlı ve aktif bir şekilde işlem yapmanıza olanak sağlayan bir internet adresi veya uygulamadan ibarettir.

2. Neden internet bankacılığını tercih etmeliyiz?

Anlatmaya gerek yok :)
Anlatmaya gerek yok :)

3. İnternet Bankacılığı nasıl işler?

Bankaya giriş paneli
Bankaya giriş paneli

Her bankanın kendine özel İnternet bankacılığı vardır eski devirde bunlar yoktu en fazla ATM vardı... Şimdi ise müşteri numaranız veya TC kimlik numaranızı kullanarak ve şifrenizi girerek bankanın imkan verdiği durumlarda olduğunuz yerde iş ~ işler yapabilirsiniz.

4. İnternet bankacılığında transfer yapmak için neler gerekiyor?

Para ve kartlar :)
Para ve kartlar :)

5. İnternet bankacılığı transferleri nasıl yapılır?

Transfer Sekmesi
Transfer Sekmesi

1) Havale: Aynı bankanın 2 kartı arasında yapılan ticaret veya aktarma da kullanılan bir transferdir. (7/24 aktif işlemdir.)

2) EFT: Farklı bankaların 2 kartı arasında yapılan ticaret veya aktarmada kullanılan bir transferdir. (Bankaların mesai saatleri içerisinde kabul ettiği hafta içi sabah 08:00 ile akşam 17:00 mesai saatleri arasındaki işlemdir.) Sizin işlemi ne zaman yaptığınız önemli değildir. Belirleyeceğiniz tarih ileri zamanlı olmalı bunu bilin :) ( Saatler örnektir bankaların mesai saatleri değişkenlik gösterebilir. )

~~~~

Havale Sekmesi
Havale Sekmesi

-Öncelikle transfer yapacağımız banka veya kredi kartının bilgilerini almalıyız. Aktaracağımız kişinin kart bilgilerini alırız İnternet bankacılığına gireriz transferler bölümünden para aktarmayı seçeriz ve aldığımız havale bilgilerini havale sekmesine işleriz.

1) IBAN numarasının son 8 hanesini kartın hesap numarasıdır hesap numarasını yazalım.

2) Şube adını ve kodunu yazalım. Kodunu yazarsanız adına gerek kalmaz ama emin olmak için şube adı da önemli olabilir. Şube adından kodunu da bulabilirsiniz tabi :) Her banka da ayrı olabilir.

3) İsim ve soy ismini yazalım. Ödemeden sonra isim ve soy isim sansürlü bir şekilde ilk ya da son haneleri gösterilir ondan sonra onayınızı verirsiniz.

EFT Sekmesi
EFT Sekmesi

-Farklı bankalarda ise daha IBAN numarası, banka ismini, kişinin isim ve soy ismini alırız. Transfer-EFT kanalına geçiş yapar bilgileri gireriz.

~~~~

- Peki IBAN ile aynı bankaya transfer olmaz mı?

+Olur tabi ki neden olmasın.

~~~~

6. İnternet bankacılığında yatırım hesabı nasıl açarız?

Yatırım hesabı sekmesi OKUYUN*
Yatırım hesabı sekmesi OKUYUN*

-Onayladıktan sonra vadesiz hesap açılışı yapılacak. Bu kısma gelmeden önce açacağınız hesabın cinsini belirliyorsunuz. Altın, TL, Hisseler olabilir bankanın verebildiği imkanlar doğrultusunda...

7. İnternet bankacılığında yatırım nasıl yapılır?

Yatırım Sekmesi
Yatırım Sekmesi
Altın Alış Sekmesi
Altın Alış Sekmesi

-İşlem birimi altın derseniz gram hesabı ise 1 yazdığınızda size 1 gram altın fiyatını gösterecek. 15 derseniz 15 gram altın. Satışı da satış sekmesine girdikten sonra bu seçenekleri seçerek uyguluyorsunuz.

-Altın ile Para Nasıl Katlanır? Benceme göz atabilirsiniz.

8. İnternet bankacılığı üzerinden faturaları nasıl öderiz?

İnternet Bankacılığı Hakkında Merak Edilen Her Şey!

1) Ödemeler seçeneğinden fatura ödemeye gelip, su-elektrik-telefon-kira-vb. seçeneklerinden birine girip fatura üzerinde bulunan gerekli bilgileri sayfaya geçirin.

Elektrik Faturası Ödeme Sekmesi
Elektrik Faturası Ödeme Sekmesi

2) Önce sorgulama seçeneğiyle borcunuz var mı onun kontrolünü yapın daha sonra borcunuz var ise faturada ki fiyat ile ters çakışmıyorsa gönül rahatlığıyla ödeyebilirsiniz. Daha sonra banka da mevcut ise verdiğiniz bilgileri kolay ödeme olarak kaydedin. Bu sadece bir taslak olarak internet bankacılığında duracaktır. Her ay fatura ödeme gününüzde internet bankacılığına girip kolay ödeme seçeneği ile faturanızı kontrol edip ödeyebilirsiniz. Abone numaralarını faturalarda eksiksiz girmeye dikkat edin :)

8. İnternet bankacılığı güvenli mi?

Telefon güvendeyse tabi ki :)
Telefon güvendeyse tabi ki :)

-İnternet bankacılığı size oldukça güvenlik sağlar. Mesela her girişinizde sizin belirlediğiniz parolayı ister, telefonunuzdan kod ister bu kod hep değişik gelir, 10-15 tane görsel arasından birisini güvenlik sorusu gibi güvenlik resmi seçtirebilir. Bazı bankalar göz taramasına ses taramasına kadar gidebilir ama ben ne göz ne ses taraftarıyım. Olur ya grip olursunuz sesinizi algılamaz ve faturalar birikir kış boyu yandınız :) Olur ya uyurken gözünüz ile çocuğunuz internet bankacılığına erişir :) Telefona da erişebilir dersiniz ama parolanızı bilmedikten sonra telefon çocukta olsa ne yazar :)

9. İnternet bankacılığının yararları neler?

Ekmek kuyruğu değil çok şükür :)
Ekmek kuyruğu değil çok şükür :)

1) Banka, postane, ATM kuyruklarında beklemek zorunda kalmazsınız.

İnternet Bankacılığı Hakkında Merak Edilen Her Şey!

2) Bir arkadaşınıza veya ailenizden birine para göndermeniz gerekiyorsa ve o an müsait değilseniz telefondan internet hızı ve İnternet bankacılığının hızına göre değişir 3-5 dakika içinde halledersiniz. En yakın ATM den parayı çeker veya çekmeden karttan ödemeli yerlerde harcama yapabilir.

10. İnternet bankacılığının zararları neler?

Parola Alma Sekmesi
Parola Alma Sekmesi

1) Şifrenizi unuttuğunuzda bankaya gitmek zorunda kalabilirsiniz veya bilgisayardan gerekli bilgileri doldurabilirsiniz veya telefonunuz kayıtlıdır muhtemelen bulunduğunuz bankanın diyalog kanalı yoluyla şifrenizi güncelleme imkanına sahipsiniz. Her banka destekler mi bunu bilmiyorum. Desteklemezse müşteri hizmetlerine 20 dakikanızı ayırın :) ve bir daha şifrenizi unutmayın.

2) 3-6-9-12 ayda bir şart koşulan şifre değişikliği güvenlik önlemi zararı sürekli yeni şifre olması ve eski şifrelerin ret edilmesi yani sürekli yeni şifreler ezberlemek zorunda kalabilirsiniz.

Görsel güzel geldi ne yapayım :)
Görsel güzel geldi ne yapayım :)

3) İnternet, cihaz, şarj-elektrik, bulunmadığı takdirde sıkıntı olabilir.

Bir sorun varsa rengini belli et :)
Bir sorun varsa rengini belli et :)

İnternet bankacılığı bencesinde sona geldik, merak ettiğiniz konuları ayrıntılı isterseniz eğer soruda görüş olarak paylaşabilirsiniz. Eğer olur da bilgim yeterse yazar paylaşırız yeni bencelerde :)

Hazırladım, bitirdim ve size kaldı okumak saygılarımla... (Halk Bank uygulaması üzerinden tanıtım yapılmıştır. Diğer bankalarda değişiklik gösterebilir bazı hususlar.)

İnternet Bankacılığı Hakkında Merak Edilen Her Şey!
1
3
Görüşünü yaz
1Kız Görüşü
3Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • WearyHumaN
  elinize sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

12
 • Bey-xdx
  Çok emek vermişsiniz çok faydalı bir yazıya benziyor süper bence seçilmeyi hakkediyor tebrik ederim. teşekkür ederim eyvallah değerli bence yazarı.🌼❤
 • AişəTürkovaa
  Çok kolaylaştırıcı resmenn atmye gitmiyorum
 • burak_gunes
  Bilgiler icin tesekkurler
YÜKLENİYOR...