Son Zamanların En İyi Çıkış Yapan MMOFPS Oyunu: Zula!

Bugün sizlere daha önce hiç ele almadığım bir Bence konusu ile geldim. Toplumumuzda oyun oynamayı sevmeyen çok nadir insanlar bulabilirsiniz. Hiç denilecek kadar az. Online oyunlar her zaman ilk tercihimiz olur çünkü online oyunlar sayesinde hem sosyal arkadaşlık geliştirilebilir hem de diğer insanlara karşı puanlar toplayarak, savaşarak veya yarışarak kendini öne çıkarmaya veya yüceltmeye çalışılır. Size anlatacağım oyun ise benim yıllardır oynadığım tek online oyun ve çoğu zaman ek gelir olarak para kazandığım bir mmofps oyunu. Oyunun yapımına 2013'de başlanmış ve 2 senelik bir çalışma sonucunda piyasaya sürülmüştür. Önce beta testiyle oyunculara çıkarılmış daha sonra ise gerekli eksiklikler giderilerek tamamen geliştirilmiştir. Seneler geçtikçe mmofps ve e-spor sektöründe çok ileri giden bir oyun olmuştur.

Zula nasıl bir oyun, içeriği ne?

Son Zamanların En İyi Çıkış Yapan MMOFPS Oyunu: Zula!

Oyunu tam olarak Counter-Strike tarzı düşünebiliriz. CT ve T gibi, asker ve istihbaratçılardan oluşan zula ve paralı askerlerden oluşan terörist grubu gladyo isminde 2 farklı grup bulunmaktadır. Bu gruplar oyun modlarına göre birbiri ile çatışıyor. Onun dışında herkesin tek başına savaştığı, çatıştığı oyun modları da var.

Zula'da ne tür haritalar var?

Zula oyununda en sevilen şey ülkemizin en güzel konumlarını oyuna harita olarak yansıtılmasıdır. Örnek vermek gerekirse Trabzon uzungöl gibi..

Trabzon Uzungöl
Trabzon Uzungöl
Safranbolu
Safranbolu

Yukarıda gördüğünüz haritalar sadece bir örnekti. Onun dışında Zula'da toplam 20 adet harita var. Harita isimleri de insana tebessüm ettirecek şekilde ayarlanmış. :D
Bu haritalar; Çanakkale, Çin bahçeleri, düğün salonu, favela (bildiğimiz de_aztec), Gaziantep, gemi, hangar, inşaat, internet kafe, kereste fabrikası, Kıbrıs açıkları, Kuzey Irak, metro, nemrut, otopark, Paris, persapolis, Safranbolu (bildiğimiz de_dust2), Trabzon Uzungöl ve Üsküdar sokakları.

Oyun modları neler?

Son Zamanların En İyi Çıkış Yapan MMOFPS Oyunu: Zula!

Zula'da toplam 6 adet oyun modu aktif olarak oynanabiliyor. Aslında toplam 7 mod var ama ben diğeri ile çok alakasız olduğum için onu anlatmıyorum ve çok saçma olduğu için o modu oynayan insan sayısı da çok az. Oyun modları ise:

Ölüm maçı; 2 adet grubun birbiri ile sürekli doğarak çatıştığı mod.

Sabotaj; Bir el boyunca bir kere ölme hakkınız var. Her el takımlar birbiri ile çatışıyor. Hangi takımın oyuncuların tamamı ölürse takım o eli kaybediyor. Bomba da kurabiliyorsunuz. Tıpkı CS tarzı. 8, 18, 24 el oyun kurma seçenekleri var.

Sancak savaşı; Bayrak kapmaca olarak düşünebilirsiniz. Ölmeden karşı taraftan sancağı alıp kendi tarafınıza götürmeniz gerekiyor.

Aranıyor; Oyundaki oyuncuların hepsinden biri aranıyor olarak seçiliyor ve tüm oyuncular o kişiyi öldürmeye çalışıyor. Aranan kişiyi öldüren kendisi aranır! :D Belirli bir puana ulaşan oyuncu da oyunu kazanır.

Herkes Tek; Herkesin tek başına çatıştığı mod.

Kartopu savaşı; Sadece özel günlerde ve etkinliklerde gelen bu mod ile birbirinize kar atarak öldürmeye çalışıyorsunuz.

Ayrıca klan kurarak veya klanlara girerek insanlarla tanışabiliyor ve birlikte oyun oynayabiliyorsunuz.

Son Zamanların En İyi Çıkış Yapan MMOFPS Oyunu: Zula!

Her oyunda olduğu gibi lonca ve klan sistemi Zula'da da var. Klanlar da hep birlikte infolu (yer söylerek, danışarak) oyunlar oynanıyor. Klandaki online oyuncunuz kadar oda kurarak diğer klanlar ile vs atabiliyor ve klanınızı geliştirebiliyorsunuz. Zula klanları genel olarak iletişim için sadece TeamSpeak kullanıyor.

Zula nasıl bu kadar tanındı ve e-spor hayatı var mı?

Oyunun ilk betası çıktığı zaman aslında pek oyuncusu yoktu. Zula ekibi reklamı asla kesmedi ve sürekli ücretli reklamlar ile oyuncu çekmeyi başardılar. Zamanla Youtuber insanların da reklamıyla oyun şu an en çok oynanan MMOFPS oyunu olarak başlarda geliyor. Ayrıca Zula e-spor hayatı ile de çok tercih edilen bir oyun oluyor. Zula oyunu yaklaşık 3 senedir profesyonel olarak e-spor hayatında aktifler ve e-spor hayatının gelişmesine yardımcı oluyorlar.

Son Zamanların En İyi Çıkış Yapan MMOFPS Oyunu: Zula!

Zula'da nereden baksanız her sene yaklaşık 5-6 kere turnuvası oluyor. Rekabet maçlarından, kadın turnuvalarına kadar her türlü turnuva yapılıyor ve ödülleri de bir hayli yüksek olduğu için çok fazla tercih ediliyor. Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz bir turnuva ödülü sadece en basitlerinden diyebilirim.

Zula oyununda para kazanılıyor mu?

Oyunda çok fazla ticaret dönüyor. Bu ticaret hesap satımından tutun, silah satımına kadar her türlü şey olabiliyor. Tabii, ticaret oyun içinde değil itemci gibi ticaret sitelerinden ve facebook gruplarından yapılıyor. Oyunda silahlara + basma sistemi var. Silahlarınızın +lı olması ekstra özellikler veriyor. Silahlar en son +6'ya kadar basılabiliyor ve basılması gerçekten emek isteyen bir şey..

Son Zamanların En İyi Çıkış Yapan MMOFPS Oyunu: Zula!

Yukarıda gösterdiğim silah basımından bir kare.. Ayrıca her +'da silahlara ayrı bir renk parlaması veriliyor. Örneğin aşağıda gördüğünüz gibi +6 silahlar bu şekilde turkuaz parlıyor.

Son Zamanların En İyi Çıkış Yapan MMOFPS Oyunu: Zula!

Silahlara + basabilmek için gerekli materyaller var. Bunları toplamak içinse ya para vererek oyun içi ZA çekiyorsunuz ya da sürekli oyun oynayarak biriktirebiliyorsunuz. Her oyunda materyal verdiği gibi, ücretsiz ZP parası da verdiği için onlarla da satın alabiliyorsunuz.

Oyuncu profili.
Oyuncu profili.

Kendime zaman ayırabildiğim her an bol bol hesap kasarak veya silahlara + basarak satmaya çalışırım. Şimdiye kadar hakkını yemek istemem, Zula oyunundan kazandığım paranın haddi hesabı yoktur. +6 olan tek bir silahınız en kötü ortalama 180-200 TL'den satılabilir. Tabii satış yaparken de dikkat etmek gerekiyor çünkü Zula ekibi satışlara kefil olmuyor. Aracılı iş veya elden iş yapmanız gerekiyor.

Son olarak silahlarda özelleştirme yapıldığını da söylemeden geçmeyeyim.

Son Zamanların En İyi Çıkış Yapan MMOFPS Oyunu: Zula!

Silahlarınızı oyunda binbir çeşit ürün ile özelleştirebilirsiniz. Ön eklenti (susturucu), üst eklenti (dürbün) seçenekleri gibi binbir çeşit ürün var. Bunları elde etmek için de oyun içi para biriktirerek ürün elde edebileceğiniz ürün satın almak, şansınızı denemek veya para ile satın almak gerekiyor.

Benden bu kadar.

Eğer oyun oynamayı seviyorsanız ve bu tür oyunlara ilgi duyuyorsanız bir deneyin derim. :)

Sevgiler.

Son Zamanların En İyi Çıkış Yapan MMOFPS Oyunu: Zula!
9
12
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • Elisolder

  Gemide geçen haritasi vardi :D onu oynuyordum ama beni diğer yerler sarmadi netimden dolayi herhalde bir sıkıntı oldu 😀 Point blank'ın üstüne tanımam

  • Evet. Güzel bölümdür 😂
   Ben de hiç PB oynamadım 🙂

  • Teşekkür ederim PB iyi öneririm ama ben uzun zamandir girmedim halen eskisi gibi mi bilmiyorum ama lise zamanlarımın en tatlı oyunuydu 🤣

  • Rica ederim. Bana göre değil 😂

 • Oynadığım tek oyun 😍
  En sevdiğim harita Favela. E tabi ki sabotaj 💃

  • eleme modunu koymamışsın ama canın sağ olsun :D

  • Hepsini Göster
  • Teşekkürler 😌💃

  • Rica 👻

En İyi Erkek Görüşleri

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

710
 • Zula hakkında tek bildiğim erkek kardeşimin bağımlısı olması 😂 ama güzel bir bence olmuş ellerine sağlık sayende anladım mantığını 😂

 • novel

  Oynadım ve kısa sürede bir çok silah ve farklı şeyler almıştım. İyi paraya sattım 😁

  Genelde max payne tarzı ilerlemeli oyunlar severim.
  Call uf duty serisinin bir çoğunu oynadım yine başlayayım canım çekti

 • SinirliBiber

  Uzun süre oynadım bu oyunu. İlk önce para yatırmadım, sonra da güzel meblağ yatırdım. Ama paraya dayalı her oyun gibi. Para yatırmazsanız silah, paket alamıyorsunuz.

 • Ciddi olamazsın, Zula mı? Pay To Win bir oyun olduğunu, yani parayı basan alır olduğunu cümle alem biliyor ve hala en iyi çıkış yapan mmofps oyunu mu? Güldürme lütfen.

 • Gmztnmz

  Yok bir de bu oyuna sarmayım şimdi 😂
  Güzel tanıtım olmuş, emeğine sağlık 😀

 • Me_Se-38

  Emeğinize sağlık.

 • Dybala16

  Hiç beğenmedim bazı oyuncular hile yapıyor gibi imkansız yerlerden vuruyorlar

 • merv3e

  Oynadım iğrenç bir oyun !

 • FancyMan

  Oynadım ama sevemedim

 • İlgimi çekmedi abim görse bayılır

 • paytowin gerek yok

 • MagRipOgLu

  Hiç oynamadım

 • biradetmehmet

  Silahli oyunlara hayir

 • irice45

  grafikler cok iyi değil sanki

 • sinanski

  çok ii değil

 • burayaydin33

  Hic oynamadı m ama çok duydum

 • Gizli Üye

  Hiç oynamadim

Yükleniyor...