REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklamalarda Bulundu

Tugrul Turcan r
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Kabine toplantısı ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayramda sokağa çıkma yasağı ve eğitim öğretimin devamı ile ilgili birçok önemli konuya değindi.

Kabine toplantısı ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Bayramda sokağa çıkma yasağının olacağını belirten Erdoğan, "Sağlık Bakanlığımız bünyesinde faaliyet göstereren Bilim Kurulu çerçevesinde normalleşme takvimini adım adım gerçekleştireceğiz. Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesinde husus yayınlandı. İş yerlerinin giriş saati kullanım alanı, müşteri sayısını gösteren bilgilendirme asılacaktır. 23-24-25-26 81 ilimizden tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.
Çarşamba günü gençlerimizle ilgili esneklik yine uygulanacaktır. Seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diğer açıklamaları şu şekilde:

Bu hafta Kabine toplantımızın en önemli konusu corona salgınıyla ilgili gelişmelerdi. Salgınla mücadelemiz başarı ile sürüyor. Ancak bizim sadece salgının üzerinden gelmemiz yetmiyor. Tamamen ortadan kalkması tüm dünyada çözümüyle mümkündür. Türkiye olarak yıllarca sınırlarımızı dışarıya kapatıp salgının bitişini bekleyemeyiz. Ne ülkemizde ne de dünyada hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır. Bu yeni dönemi kontrollü sosyal hayat olarak tanımlıyoruz. Evimizden çıkıp girene kadar maske takmayı alışkanlık haline getireceğiz.Ellerimizi her fırsatta yıkayacağız. Dezanfektan ürünlerini sıkça kullanacağız. Maske mesafe temizlik üçlüsü artık hayatımızın vazgeçilmezi olacaktır.

Hastanelerimizde tedavi gören vaka sayısı oldukça düşük seviyededir. Sağlık alt yapımızı daha güçlediriyoruz. Başakşehir'deki şehir hastanesini perşembe günü açıyoruz. Hastanenin ismini Çamsakura koyuyoruz. Çam bizi temsil etsin, sakura da Japonya'yı temsil etsin.
Son iki ayda elde ettiğimiz tecrübeler sayesinde hem teşhis tedavi konusunda bilgi birikime sahip olduk. Yeşilköy ve Sancaktepe'deki hastaneler tamamlanmak üzere artık koronavirüs ve ya benzere salgın hastalıklara karşı eskisinden daha hazırlıklı durumdayız.

Yeni vaka sayısını en kısa sürede kesmemiz gerekiyor. Bunu başarmak 83 milyon olarak bizim elimizdedir. Normalleşme takviminin vaka sayısının çok daha aşağı düşmesiyle mümkündür. Olumsuz bir gelime olursa bazı tedbirleri daha sert bir şekilde uygulamak zorunda kalabiliriz. Normalleşme takvimini adım adım hayata geçiriyoruz. Geçen hafta, berber kuaför AVM gibi yerler yeniden faaliyet geçti. Genel olarak bu uygulamanın iyi gittiğini görüyoruz. Halen 15 ilimizde Cumartesi gününden beri devam eden sokağa çıkma sınırlamasına riayet eden vatandaşlarımıza sabırları ve anlayışları için teşekkür ediyorum.

Ülkemizin önemli üretimi olan çay hasatının sıkıntısız gerçekleşmesini sağlayacağız. Salgın döneminde alınan tedbirlerde olumsuz etkilenen vatandaşlarımızı da ihmal etmiyoruz. 5,5 milyon vatandaşımıza biner lira destek sağladık. Sanayicimizden esnafına kadar vergi sigorta, sigorta primi ve taksitlerinin ertelenmesine birçok destek veriyoruz.

"Yeni eğitim öğretim yılı Eylül ayında başlayacaktır"

29 Mayıs Cuma günü öncelikle valilikler ve müftülüklerle ilgili şartları uygun camilerlerle ibadete açıyoruz. Bu cemaatle namazı tabiki kurallar içerisinde ifa edeceğiz. Yeni eğitim öğretim yılı Eylül ayında başlayacaktır. Kreşler ve gündüz bakım evleri 15 Haziran'da faaliyete geçecektir. Çarşamba günü 23. dönem adli yargı hakim savcılarımızın kura törenine video konferans yöntemiyle katılacağız.

Bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın her biri sorumluluk alanlarıyla ilgili yoğun çalışmalar sürüdürüyor. Salgın sonrası ekonomik ve siyasi iklimin planlarını şimdiden yapmaya başladık. Üretimde ihracatta istihdamda kaybettiğimiz her şeyi çok daha kısa sürede geri alma niyetindeyiz. Üretimde ihracatta istihdamda kaybettiğimiz her şeyi çok daha kısa sürede geri alma niyetindeyiz.

"Türkiye ile hesaplaşmaya kalkanlara da bunun bedelini ödetiyoruz"

2018 Ağustosunda maruz kaldığımız sinsi saldırının ardından aldığımız tedbirler sayesinde bu atağı boşa çıkardık. Ülkemize karşı ekonominin kurallarıyla izah edilemeyecek bu tür kumpaslara girişerek Türkiye ile hesaplaşmaya kalkanlara da bunun bedelini ödetiyoruz. Türkiye güçlü bir tarihi arka plana sahip, askeri alanla destekleyerek farkı bir boyuta yükselmiştir. Dünyanın yeni bir değişimin olduğu açıkça ortayken Türkiye'ye karşı eli kanlı teröristlerin, çıkarcı lobilerin yanında yer alanların bir an önce gerçekleri görmesini diliyoruz. Yeni dönemde tüm bu hakikatler ışığında güçlü Türkiye'nin inşasını hızla tamamlayacağız. Milletimizin ve tüm gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı tebrik ediyorum. Bundan 101 yıl önce bir 19 Mayıs günü Samsun'a ayak basarak istiklal mücadelesinin ilk adımını atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm kurtuluş savaşı kahramanlarımızı tazimle yad ediyorum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan İstiklal Marşı Çağrısı

Tüm Türkiye'yi İstiklal Marşı okumaya davet eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Saat 19:19'da ülkemizde tüm stadlar ışıklandırılarak, seslendirme cihazlarından İstiklal Marşı yayını yapılacaktır. Milletimizin tüm fertlerini aynı saatte evlerinin pencerelerinden İstiklal Marşı okumaya davet ediyoruz" dedi.

Son Güncelleme: 23 May 2020 / 15:05
Son Dakika! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklamalarda Bulundu
10
14
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1014
 • birazkülbirazduman
  Erdoğan soze mumin kardeşlerim diye başlıyor ama avmleri camilerden once acıyor. Eyy mümin baskan, para hırsı ibadet aşkına engel mi oluyor?

  Konusmasinda yarim saat cahape zihniyeti ve başkanından söz etti. Siyasetini gitsin mecliste yapsın biz halk olarak borç icinde ölmek istemiyoruz.. Biraz da bunlardan bahsetsin.
  • Saw89

   @GelbiH20iç oy vermeyene nankör demekten vazgeçin ona görede sen nankörsün o zaman herkes akp ye oy verirse seçimi neden yapıyoruz

 • "Türkiye olarak yıllarca sınırlarımızı dışarıya kapatıp salgının bitişini bekleyemeyiz. " Çünkü turizmi ayakta tutmak lazım. Hatta bu yüzden yks yi öne aldık ya. Finansal piyasa daha önemli çünkü. 🤦🏼‍♀️
  • saffet4646

   Sınırları açma düşüncesi beni benden aldı

  • Şaşırdık mı 😑

  • saffet4646

   Şaşırmadık açıkçası yani bu ahmaklık bence başka bisey değil turizm için ülkeyi tehlikeye sokuyor

  • Hepsini Göster
 • eleanoraa
  Pehhhhh!!! Neymiş efendim evlerimizde kalmaya devam edecekmişiz.
  30 gün sonra 2 milyon öğrencinin gireceği YKS sınavında ne halt olacak acaba çok merak ediyorum. Nasıl önlem alınacaksa artık. Maskeyle mi sokarlar eldivenle mi bilemem. Ha tabi şu bi' gerçek TURİZM>EĞİTİM
  • Saw89

   sayıları düşürdüler bilerek bizim gibi cahil ülkede herkes işe gitti dışarda gezdi 120 lrden sayı 20 ye düştü yersen hala savunanları anlamıyorum nası bir beyinsizliktir ya

 • Anonim_1_üye
  AVM'den aldığınız bayramlıkları artık evde giyersiniz. 😂'Bayramda 81 ilde sokağı çıkması ilan edildi oh olsun..
 • İsimsizinbirimidirne
  Yeni eğitim öğretim yılının Eylül’de başlamasına çok sevindim. Bu sene psikolojik olarak beni çok yormuştu zaten 🙇🏻‍♀️
 • кoикav
  Türkiye'ye kor10a dayanır: Panik

  Daha fazla vatandaş dızlayamazsın: Panik

  Çareyi evde kal heştegi açıp gençleri oyun oynamayı yönlendirirken konsollara %1500 zam yapmakta bulursun: Kalm
  Vaka sayısı
  1 tane düşünce normalleşmeye başlar ve AVM açarsın: Kalm

  AVM de sosyal mesafe düşer ve vaka sayısı artar: Panik

  Diğer ülkelere yardım eden kimse olmayınca bunu ilk sen yapar ve en güçlü biziz dersin: Kalm
 • MarsUltor3000
  Hâlâ 20 yaş altına sokağa çıkma yasağının ne zaman kalkacağını açıklamadılar
 • Olm elin adamı tatil yapçak diye ceplerine para gekcek diye bizi harcadılar ya Allah a havale ediyorum başka bir şey demiyorum
 • Cicilibiciliamasexy
  Sesim kısıktı ama istiklal marşını haykırarak söyledim
 • "Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesinde husus yayınlandı." yazısından sonrasını okumadım. Bu ülke rezalet halde.
  • GelbiH20iç

   Diğer ülelee çok iyi dimii.

  • @GelbiH20iç Türkiye belçikanın almanyanın hatta lüksemburgun köyü bile olmaz bu haldeyken.

  • GelbiH20iç

   Örnek verdiğin ülkeler türkşyenin köyü kadarken mi bunlaeı diyorsun aynen.

  • Hepsini Göster
 • Ulkeyi kötü yonetiyorsun Tayyip bey. insallah tez zamanda ülke yonetmeyi hak eden birisi gelir.
 • Her tedbir onemli itiraz yok
  Normale donme konusunda tedbire devam
  Birlikte basaracagiz
 • Ya bu virüs zaten daha önce de vardı bizden gizlediler gözünüzü açın biraz
  • elus1919

   Zaten korona virüs önceden olan bir virüs o yüzden sars mers vs var. Onların mutasyona uğrayıp insandan insana bulaşmaya başlamış hali. Hayvandan hayvana ya da hayvandan insana bulaşabilen türlerinde salgın riski yoktu.

 • saffet4646
  Sınırları açma düşüncesine bayıldım kesinlikle gerekliydi vay a.. q en saçma karar buydu
 • ozan_1
  Hafta içi tehlikesiz olan virüs hafta sonu tehlikeli oluyor ilginç
  • GelbiH20iç

   Hafta içi hayat durmamalı insanlara zaten bas bas tedbirli olun diyorlar daha npsınlar. hafta sonu devlet salsa herjes dışarda olurdu bu sonra da dışarı çıkma yasağı gelsin dşye laf atarlardı devlete.

  • ozan_1

   @GelbiH20iç yav hehe

 • Dorukhan1
  Sınırları açarsak , virüs sebebiyle ölümlerin de sorumlusu biz oluruz
 • 31ilde31yasak
  malı dikdim dinliyorum özetle ne olmuş
 • Cracker0
  insafa gelmiş kendini imparator sanıyordu beyinsiz
 • HalilIl
  Doğru kararlar bunlar
  • Saw89

   sınırları açmanın neresi doğru zaten virüs dışardan geldi

 • kalp_yuvam
  Eee restoran tarzı iş yerleri yine mi açık
 • Gizli Üye
  Afiyet olsun ee
 • Gizli Üye
  Rabbim yardımcımız olsun. Ama bu durumda bile siyaset yapanlar olmuş. İnsanlar gerçekten nankör be hükümet ne yapsa yaranamıyor size. Diğer ülkelen halini görmüyor musunuz nasıllar?
  • Saw89

   ne yaptı işte onu bir anlatsanız asgari ücret 2324 tl emekli maaşı 1500 tl ne yapmış anlatsanda bilsek işsizlik tavan

  • Oskar_38

   @Saw89 Belli ki siz Ahmet Necdet Sezer zamanında Ecevit hükümetinin durumunu bilmiyorsunuz. Onlarca banka battı. İnsanlar paralarını çekemedi bankalardan. Çünkü buhar oldu. Gecelik faizler aklınızın almayacağı derecede fırladı. Medya patronları bu ülke başbakanlarını ayağına çagırıyor, ülkenin basbakanını üzerinde bornozla karşılıyordu. (Bornozla karşılamanın ne anlama geldiğini bir düşün istersen) 5 milyar dolar borç alıp memur maaşlarını ödemek için IMF kapıları aşındırılıyordu. 1999 depreminde devlet vatandaşının imdadına yetişemedi. Toplanan yardım paraları ile ihtiyaç sahiplerine yardım yapılmadı, kamu personeli maaşı ödendi. Ekonomik durumun çok mükemmel olduğunu, süper güçlerden daha iyi olduğumuzu falan demiyorum burda. OECD ülkesi olarak eskiden ne idik, şu an hangi konumdayız. En azından hastane konusunda bu salgın sürecinde sıkıntı yaşamadık. Kimse ölüsünü hastanelerde rehin bırakmıyor. Ya da parası olmadığı için hastasının kılığını değiştirtip hastaneden kaçırmak zorunda kalmıyor. Sadece şununla kıyasla... Maaş bile veremeyecek durumdaki bir ülkeden, 65 yaş üstü vatandaşının maaşını kapısına kadar götüren bir ülkeye dönüştük.

  • Saw89

   @Oskar_38 o dönem öyleydi bu dönemde farksız kapıya maaş götürmek bişey değil maaş yetersiz sorun bu bankaların hepsi yabancı şu anda kriz yine var dolar fırlamış insanlar işsiz eee ne farkı kaldı şimdi

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Iyiki deprem yardimlari ile memur maasi ödeyen zamanindaki Atatürk pazarlamacilari yönetimde yok, yoksa coronadan önce IMF bizi bitirmisti
  • Gizli Üye

   @aerolite gercekten korkuyorum, korkum onursuz serefsiz namussuz site trollü vatan haini Türklükle alakasi olmayan bir kahhpe dölüyle burda sahsi polemige girmek. En kötüsüde, yani profil acik ama aid adresi, kimligi yok, ulasamiyorsun, karsina ciksa altina sicar ama böyle KLAVYE kahramani dolu. Acik profili, küfür etsen iltifat görüyor,.

  • Gizli Üye

   @aerolite Birde unutmadan, dayi cok cesur oldugun icin profil gizli, nickin bile Türkce degil, neden?

  • Gizli Üye

   Beles maske zamaninda ulasmadi diye devlete küfür edenlere, servete sahip olup, corona yardimi alip, devlete küfür edenlere bir hatirlatma
   Son Dakika! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklamalarda Bulundu
   Son Dakika! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklamalarda Bulundu

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Ama hala terhisle alakalı bir açıklama yok 😡😡😡
YÜKLENİYOR...