"Çocuklarımızın Gözleri Çift Renkli Diye Allah'a Şükrediyoruz"

Kerem Selman - Mehmet Selman
Kerem Selman - Mehmet Selman

Bursa'da yaşayan iki kardeş dünyayı mavi ve kahverengi gözlerle görüyor. Bursa İnegöl'de biri 11, diğeri 4 yaşındaki iki erkek kardeş, tıpta "heterokromi" olarak bilinen göz renklerinin farklılığıyla ilgi odağı oluyor.

Suat ve Esra Selman çiftinin ilk çocuğu 11 yaşındaki Mehmet Selman'ın gözlerinin ayrı renklerde olduğu, doğumundan birkaç ay sonra ailesi tarafından fark edildi. Bir gözü mavi diğeri kahverengi olan Mehmet Selman'ın 4 yaşındaki kardeşi Kerem de tıpta "heterokromi" olarak bilinen bu özellikle dünyaya geldi.

Oğlunun 6 ayını doldurmasının ardından göz renklerinin koyulaştığını dile getiren Selman, şu ifadeleri kullandı:

Başlarda biz bunu kendimize konduramadık. Sonra çevremizde, gittiğimiz topluluklarda ilgi görmek açıkçası hoşumuza gitti. Özel bir çocuk olduğunu o zaman daha iyi anladık. İlerleyen zamanlarda görme sıkıntısı olabileceğini söylediler, bilhassa mavi gözünde. Yaklaşık 9 aylıkken havaleden dolayı çocuğumuz işitme kaybı yaşamıştı. İşitme tetkiklerine gittiğimizde doktorlar, gözlerinde de sıkıntı olabileceğini söyledi. Gerekli testleri yaptılar ama gözlerinde bir problem olmadığı, sadece renklerde değişiklik olduğunu tespit ettiler. Çocuk 5-6 yaşlarında toplumun verdiği tepkilerden rahatsız olmaya başladı. Bazen çok sıkıldığında bir gözünü kapatarak tepkilere karşılık verdi. Sonra o da yavaş yavaş alışmaya başladı. Okul ortamında biraz sıkıntı yaşadık ama yavaş yavaş arkadaşlarının sağduyusu ve kendisinin özel çocuk olduğunu anlayınca sıkıntıyı aşmış olduk.

Selman, ikinci çocukları Kerem'in de doğumundan birkaç ay sonra gözlerinin birinin mavi diğerinin kahverengi olduğunu fark edince büyük şaşkınlık yaşadıklarını vurguladı.

Hem kendilerinin hem de çocuklarının ilgi görmekten bazen rahatsızlık duyduklarını anlatan Selman, "Bir yandan da Allah'a şükrediyoruz, bize böyle özel çocuklar nasip ettiği için. İlgi görüyorlar. Bazen kendileri rahatsız oluyor, bazen bizim de rahatsız olduğumuz anlar oluyor. Çok ilgi görmek de iyi değil." dedi. Anne Esra Selman ise oğullarının bu durumundan dolayı şanslı bir anne olduğunu hissettiğini belirtti.

"Çocuklarımızın Gözleri Çift Renkli Diye Allah'a Şükrediyoruz"
7
4
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Orta okulda bir hocamız da böyleydi ve lakabı van kedisiydi
  Yaşıyırsa Allah selamet versin vefat ettiyse Allah rahmet eylesin

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye

  Şaşırılacak bir durum yok, benimde göz renklerim farklı. yeter ki insanlar görmemiş gibi tepki vermesinler.

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

63
 • ersnkrcn

  Benim vefat eden arkadaşımda da aynı durum mevcuttu, hiçbir rahatsızlık yaşamadı kader işte trafik kazasında kaybettik.

 • ergenleşince bunlar bir ara hep mavi tarafını kullanırlar bir müddet

 • WolfgangGrimmer

  çok iyi ya keşke benim de öyle olsa

 • İlgi hoşumuza gidiyor demek istemişler.

 • yerlixr

  Lens taksınlar

 • Allah başka sıkıntı vermesin...

 • Kader işte.

 • lovelyghost

  Mutasyona uğramışlar. d

 • İstiQadın

  Çox şirin uşaqlar

YÜKLENİYOR...