Kandilli: Gitgide O Sona Yaklaşıyoruz!

Prof. Dr. Haluk Özener
Prof. Dr. Haluk Özener

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "Enerji birikiyor ve çıkacak. Bir sona doğru yaklaşıyoruz ama ne zaman olacağını bilmemiz mümkün değil. Şu saatte olacak şu gün olacak gibi konuları vatandaşlarımız gündeminden çıkarıp deprem bilincinde yaşaması gerekiyor. Gitgide o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim ama zaman vermemiz mümkün değil." diye konuştu.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener İstanbul'da dün meydana gelen depremin ardından Kandilli Rasathanesi'nde basın toplantısı düzenleyerek çok önemli açıklamalarda bulundu.

Depremleri takip ediyoruz. Deprem aktivitelerin nereye doğru kaydığını ve ne ifade ettiğini çok yakından takip ediyoruz. Öncelikle Türkiye'nin deprem ülkesi olduğunu kabul etmemiz lazım. Bu gerçeği kabul ederken psikolojimizi de bozmamız gerekiyor. Bilemediğimiz tek şey depremin zamanı. Özellikle Marmara için de birçok bilim insanı 1999 depreminin ardından bir sonraki depremin Marmara'da gerçekleşeceği. Depremin kaç büyüklüğünde olacağı ve ne zaman olacağı veya olmayacağı konusu halk önünde tartışılmamalı. Enerji birikiyor ve çıkacak. Bir sona doğru yaklaşıyoruz ama ne zaman olacağını bilmemiz mümkün değil. Şu saatte olacak şu gün olacak gibi konuları vatandaşlarımız gündeminden çıkarıp deprem bilincinde yaşaması gerekiyor. Gitgide o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim ama zaman vermemiz mümkün değil.

Deprem Anında Ne Yapmalıyız?

Kandilli: Gitgide O Sona Yaklaşıyoruz!
9
3
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • Placeboetkisilazım

  Biz ne kadar tedbir de alsak çanta da hazırlasak boş geliyor bana. Sonuçta o deprem anı çantaya ulaşacak kafada ve enerjide olamayacağiz hadi çantamıza koşalım bizi çanta kurtaracak demeyeceğiz , o an her şey spontane gelişecek. Kimileri korkudan kitlenecek kimileri kımıldayamayacak kimileri bayılabilir her şey olabilir herkes korkusunu farklı yasıyor. Kimisi kaçarken bir şey olacak. Alınması gereken en büyük tedbir ve önlem deprem çantasi değil depreme dayanıklı binaların yapılmasıdır. Türkiye deprem ülkesi olduğu için her yapılan yeni bina depreme göre tasarlanmalıdır. Kentsel dönüşüm projeleri bir an önce yürürlüğe girmeli halkın kendini güvende hissetmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde yaşamak ve korkmak insanı yoruyor. Psikolojik olarak ne kadar deprem ülkesi olduğumuzu bilsekte kimse buna hazır olamaz. Kimse o an hazır yakalanmaz. ..

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • umutfısıldar

  Deprem ülkesindeyiz evet...
  Oleceksek vatanımızda ölürüz.. Ama asıl olay olmek değil..
  Siz ne yaptınız tedbir olarak? Sadece kentleşme olayı? Cok zenginlerin işi o cok zenginiz ya anasını satayım...
  Bunları da geçtim.. Depremin zamanını bilme yontemleri geliştirseydik neden yapamadık? 1999 dan buna baya zaman geçti.. Hiç ciddiye almıyorsunuz..

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

28
 • Peuqeot

  Bunlar neyin doktoru ya da uzmanı? İnceleme ya da araştırma yapmıyorlar ki... Söyledikleri sözler halkı telaşlandıracak ve tehdit edecek unsurlardan başka bir şey içermiyor. Bir kıravat takıp, kamera karşısına çıkıp bunları her vatandaş söyler.
  Fay hattına yapılacak sismik taramalar, denizin altına inecek ekipler, alınacak örnek çalışmaları, teknolojik gelişmeler hususunda bir gelişme yapamazlar ama bol keseden konuşurlar.

 • Milliyetçi_Boksör

  Herkese geçmiş olsun diliyorum. Allah' ın dediği olur unutmayın biz tedbirlerimizi almaya bakıcaz ve dua edicez. Gerisi Allah' a kalmış. Allah Türk Milletini ve Türk Devletini korusun 🇹🇷❤️.

 • Realgar

  Çok doğru aöıklamalar yapmış. Burada vır vır ağlayan eöbesilletin hedefi bu adam değil, onu da söyleyeyim.
  AKPnin rant iştahına dayalı iktidarı sorumludur bundan.

  Deprem öldürmez, ihmal öldürür.

 • HagiI0

  gitgide o sona yaklaşıyoruz ne demek vatandaşı korkutan sensin o sonun şiddetini söylemezsen insanlar tüm İstanbul ölecek gibi düşünür

 • Centurion

  Hadi inşAllah! Vur Allah'ım vur! Sen vurdukça adalet yer yüzüne geliyor!!!

  Dipnot: Allah'la aram iyi değil bu aralar. Ama arada bir ilahi söyleyen adalet iyi geliyor...

 • Asilb3y

  99 depreminden sonra 20 yıl geçti ne değişti? Önlem olarak ne yapıldı? Ülkeyi yönetenlerin insana verdiği değer işte bu

 • Bednam7777

  Son demek yanlış insanları daha panik içine sokacak bir söz başka birşey ile tabir etseydi iyidi

 • sycophant9912

  Korkuyorum. Çok korkuyorum.

 • Umudum_ol____

  Bilim ne diyorsa onu yapın

 • Gizli Üye

  Allah herkesi korusun 😔

YÜKLENİYOR...