Zeki Müren Ölümünün 23'üncü Yılında Bodrum'da Anılacak

Zeki Müren Ölümünün 23'üncü Yılında Bodrum'da Anılacak

Türk sanat müziğinin unutulmaz ismi "Sanat Güneşi" olarak kalplere yer eden Zeki Müren, ölümünün 23'üncü yılında ömrünün son yıllarını geçirdiği Bodrum'da anılacak. Sanatçı, 24 Eylül 1996'da TRT'de yıllar sonra katıldığı program sonrası kötüleşerek vefat etmişti.

Bodrum'da Zeki Müren'in için çeşitli anma etkinlikleri düzenlenecek. Sanatçının 22 Eylül'de evinde mevlit okutulacak, Bodrum Antik Tiyatro'da sanatçı Gökhan Sezen konser verecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Mehmetçik Vakfı arasında imzalanan protokolle 8 Temmuz 2000'den beri Zeki Müren'in son yıllarını geçirdiği ev, sanatçının anısına sanat müzesi olarak düzenlenmişti.

İki katlı müzede sanatçının birçok malzemesinin yanı sıra, kişisel eşyaları, hayranlarından gelen mektuplar, plakları, kasetçalarları, takıları, ödülleri ve fotoğrafları yer alıyor. Müren'in 1976 model klasik aracı ile elinde mikrofon tutan bronz heykeli de müzenin bahçesinde sergileniyor. Müzeye gelen ziyaretçiler Sanat Güneşi'nin şarkıları eşliğinde müzeyi geziyor.

Zeki Müren'in Bodrum'da Müzeye Dönüştürülen Evi
Zeki Müren'in Bodrum'da Müzeye Dönüştürülen Evi

Zeki Müren'nin kariyerinden satır başları

Sahnelere bir süre ara verdiği için ayrı düştüğü hayranlarıyla 1996'da yeniden buluştuğu TRT stüdyosunda yaşama veda eden Zeki Müren, ölümünün üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen, eşsiz yorumu ve dillerden düşmeyen çok sayıda eseriyle sanatseverlerin gönüllerinde yaşamaya devam ediyor.

İlk kez "Manolya'' adlı plağıyla 1955 yılında "Altın Plak" ödülü kazanan Zeki Müren, birçok kurum ve kuruluş tarafından ''yılın sanatçısı'' seçildi. Çok yönlü çalışmalar yapan Müren'in ilk şiir kitabı, "Bıldırcın Yağmuru" ise 1965 yılında yayınlandı. 200'e yakın bestesi bulunan ve 50 plak çıkaran sanatçının 18 sinema filminde de imzası bulunuyor.

Çalışmalarından dolayı 1991 yılında "Devlet Sanatçısı" unvanına layık görülen ilk Türk müziği sanatçıları arasında yer alan "Sanat Güneşi", radyoda canlı solo yayınlarda kullandığı ilk mikrofonun kendisine hediye edildiği stüdyo çekimlerinde hayata veda etmişti.

İzmir'de yapılacak program çekimleri için Bodrum'daki evinden ayrılan Müren, bir daha aşık olduğu Bodrum'a dönemedi. Müren'in cenazesi, vasiyeti üzerine dünyaya geldiği Bursa'da on binlerce seveninin katıldığı törenle Emirsultan Mezarlığı'na defnedildi.

Zeki Müren'in vasiyeti üzerine tüm mal varlığını eşit olarak paylaşan TEV ve Mehmetçik Vakfı, sanatçıyı unutmadı. İki vakfın Bursa'da yaptırdığı "Zeki Müren Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi" ünlü sanatçının yolunu takip eden sanatçı adaylarına eğitim imkanı sunmaya devam ediyor.

Sanatçının ölüm ve doğum yıl dönümlerini unutmayan sevenleri, her yıl 24 Eylül ve 6 Aralık'ta Bursa'daki mezarı ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca müze haline getirilen Bodrum'daki evinde düzenlenen törenlere katılıyor

Zeki Müren Ölümünün 23'üncü Yılında Bodrum'da Anılacak
10
2
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Gizli Üye

  Göz göre göre öldürdüler sanat güneşini. Ne vardı sanki hasta birisi heyecan strese gelemeyecek birisine kalbini yoracak bir durum içinde bırakmak. Allah rahmet eylesin usta. Büyük usta.

  Görüş hala geçerli mi?
 • spedy6934

  Emeğınize saglik, cidden çok teşekkur ederim, Sanat Gunesinin hatirlanmasi sevindirdi beni, buda benden sizd Nacizane ufak bir teşekkur.🙏

  https://youtu.be/zPX8AFGOI3E

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

18
 • nirvana3467

  Mekanı cennet olsun eskiler bir daha asla geri gelmeyecek..

 • vaveylavavey

  Gerçekten tam bir sanat güneşi. Eşsiz bir ses ve yorum. Allah rahmet eylesin

 • MryamSaidi

  hayırlısı

 • velentino

  Mekanı cennet olsun sanat güneşinin.

 • yldZalfa33

  Mekanı cennet olsun

 • frat2181

  Allah rahmet eylesin

 • hasan-hüseyin

  Nurlar içinde yatsın

 • Allahım rahmet eylesin

 • Mekanı cennet olsun ...

YÜKLENİYOR...