Tuncel Kurtiz Ölümünün 6'ncı Yılında Edremit'teki Mezarı Başında Anıldı

Tuncel Kurtiz
Tuncel Kurtiz

27 Eylül 2013 yılında aramızdan ayrılan Tuncel Kurtiz, ölümünün 6'ncı yılında Balıkesir'in Edremit ilçesindeki kabri başında anıldı. 'Ezel' dizisi ile birçok kişi tarafından tanınan büyük oyuncu Tuncel Kurtiz, Etiler'deki evinde geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetmişti.

Tuncel Kurtiz kimdir?

Selanik doğumlu bir Türk bürokratı olan Hamdi Vala Kurtiz ile Boşnak Müfide Kurtiz'in oğlu olan Tuncel Kurtiz, 1 Şubat 1936'da İzmit Bahçecik'te dünyaya geldi.

Babasının işleri gereği ilköğrenimini 8 farklı şehirde sürdüren Kurtiz, ardından İstanbul Haydarpaşa Lisesi'ni bitirdi.

Sanatçı, üniversitede hukuk, İngiliz filolojisi, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde eğitim gördü ancak hiçbirini tamamlamadan üniversiteden ayrıldı.

Kurtiz, Haldun Dormen Tiyatrosu'nda 1958 yılında başladığı sanat hayatını Orhan Günşiray'ın yönettiği 1964 yapımı "Şeytanın Uşakları" filmiyle sinemada devam ettirdi.

Kurtiz, Yılmaz Güney'in "Sürü", "Umut", "Duvar" Tunç Okan'ın "Otobüs" ve Erden Kıral'ın "Kanal" adlı filmlerinin de olduğu yüzden fazla sinema filminde rol aldı.

"Gül Hasan" (1979) ve "Bereketli Topraklar Üzerinde" (1980) filmlerinin senaryosunu da kaleme alan sanatçı, Gül Hasan filminin yönetmenliğini yaptı.

Tuncel Kurtiz, 12 Eylül 1980 darbesinin oluşturduğu ortamdan uzaklaşmak için Yılmaz Güney'in vefatının ardından yurt dışına yerleşmişti.

İsveç, ABD ve Almanya'da birçok projede yer alan sanatçı 1990'lı yıllarda Türkiye'ye dönerek 2003'te "Alacakaranlık", 2006'da "Hacı", 2007'de ise "Asi" adlı dizide rol aldı.

Sanatçı, 2009'da izleyiciyle buluşan "Ezel" dizisinde canlandırdığı "Ramiz Dayı", "Muhteşem Yüzyıl" dizisinde ise "Ebussuud Efendi" karakterleriyle hayran kitlesini arttırdı.

Ödülleri:

77 yaşında hayata veda eden Tuncel Kurtiz'in ödülleri:

Kurtiz, 1981'de Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Senaryo", 1986 Berlin Film Festivali'nde "Gümüş Ayı", 1994 Altın Portakal Festivali'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, 2002 Sadri Alışık Ödülleri'nde "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu", 2008 İtalya Taormina Film Festivali'nde "Sanat", Yeşilçam Ödülleri'nde "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ve 15. Altın Koza Film Festivali'nde "Usta Oyuncu" ödüllerini kazandı. Sanatçı, 2011'de ise 48. Altın Portakal Film Festivali'nde verilen "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nün sahibi oldu.

Tuncel Kurtiz Ölümünün 6'ncı Yılında Edremit'teki Mezarı Başında Anıldı
5
0
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • güzelbirsöz

  Güzel bir paylaşım oldu burda gördüğüm en anlamlı paylaşım oldu ellerine sağlık Rabbım mekanını cennet eylesin

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

04
 • highlevelmage

  Life belgeselleri ile beni sesine bağlayan bir sanatçı.

 • Ebussuud Efendi kimlere kaldı...
  Zamanın sırrı...
  Gel de çık içinden...

 • Tuncel Kurtiz gerçek bir sanat adamıydı...

 • Gizli Üye

  Işıklar içinde uyusun.

YÜKLENİYOR...