Ağız Gargarasını Uzun Süre Kullanmak Mantara Sebep Oluyor!

Prof. Dr. Murat Akkocaoğlu
Prof. Dr. Murat Akkocaoğlu


Prof. Dr. Murat Akkocaoğlu, "Uzun süreli ağız gargarası kullanımı ağız içinde rutin olarak yaşayan mikroorganizmaların oranlarında değişikliğe sebep olur. Bu da özellikle mantar enfeksiyonu oluşumuna sebep olabilir." açıklamasında bulundu. Kocaoğlu, "Ülkemizdeki mantar enfeksiyonlarının en önemli nedeni aşırı ve gereksiz antibiyotik ile antiseptik yani ağız gargaraları kullanımıdır. Uzun süre kullandığınızda gereksiz yere florayı değiştiriyorsunuz." dedi.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Murat Akkocaoğlu, ağız enfeksiyonlarının sebeplerini ve enfeksiyonlardan nasıl korunmak gerektiği hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.

Ağızdaki enfeksiyonların birçok soruna neden olacağını belirten Akkocaoğlu, bunun diş ve diş eti enfeksiyonu şeklinde başlayabileceği gibi çevre dokulardan da meydana gelebileceğini söyledi.

Başka bir bölgedeki enfeksiyonun anatomik boşluklarla birbiri içine geçebileceğini belirten Akkocaoğlu, "Örneğin, dişlerdeki enfeksiyonlar sinüs bölgesine yayıldığı gibi baş boyun bölgesindeki damarlar vasıtasıyla beyne kadar ilerleyebilir. Özellikle 'fossa kanina apsesi' dediğimiz bir apse çeşidi üst çenedeki köpek dişleri bölgesinden başlayıp, arterler yoluyla beyne kadar ulaşabilir. Çok şiddetli bir şekilde beyne ulaşmış bu enfeksiyon, ölümcül olabilir." dedi.

Prof. Dr. Akkocaoğlu, son dönemlerde tıp doktorlarının, cerrahi işlemler sonrasında ilgili bölgede enfeksiyon geliştiğini fark ettiklerini, bunun odağını bulamadıklarını ancak daha sonra dişlere yöneldiklerini anlatarak "Mesela doktorlar bir kalça, diz, kalp kapağı protezi yaptığında öncelikle ağızda hiçbir diş ve diş eti enfeksiyonu olmayacak halde hastaların kendilerine teslimini istediler çünkü ağız en önemli fokal enfeksiyon odağı olduğu için." diye konuştu.

Ağız Gargarasını Uzun Süre Kullanmak Mantara Sebep Oluyor!

"Dişler günde ne az 2-3 kez fırçalanmalı"

Akkocaoğlu, kişilerin ağız hijyenine dikkat etmesi ve dişlerin günde en az 2-3 defa fırçalanması tavsiyesinde bulundu. Akkocaoğlu, diş fırçalandıktan sonra beslenmeye devam edilmemesi gerektiğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

Fırçalamanın hemen akabinde beslenmeye devam edersek yani belli öğünlerimiz olmazsa ve öğün sonlarında fırçalama yapmazsak yeniden çürükler oluşma ve diş eti hastalıklarına bağlı enfeksiyonlar mutlaka gelişecektir. Burada ailelerin bilinçlenmesi de çok önemli. Biz çocuklarımıza anne babalar olarak örnek olmalıyız.

Her ağız tipinin farklı olduğunu, dolayısıyla her ağızın günlük bakımının da farklılık göstereceğinin altını çizen Akkocaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

Diş ipi, düzenli olarak ağız solüsyonu kullanmak elbette ki faydalı ama herkese diş ipi gerekir mi herkese ara yüz fırçası gerekir mi? Hiçbir ağız birbirinin aynısı olmadığı gibi ağzın sağ tarafıyla sol tarafı da birbirinin aynısı değil. Aralıklı olan bölgelerde ara yüz fırçaları, çok sıkı olan yerlerde diş ipi, cerrahi bir tedavi geçirdiğinizde ağız gargarası kullanmanız lazım ama ağız gargarasını devamlı olarak kullanırsanız bu sefer bir cerrahi işlem bölgesinin enfekte olmasını engelleyeyim derken uzun süreli ağız gargarası kullanımında ağız içinde rutin olarak yaşayan mikroorganizmaların oranlarında değişikliğe sebep olursunuz. Bu durumda orada yaşaması gereken mikroorganizmaların belli bir kısmının kolonisi azaldığı için zamanla fırsatçı bakteriler ortaya çıkar. Bu da özellikle mantar enfeksiyonu oluşumuna sebep olabilir. Ülkemizdeki mantar enfeksiyonlarının en önemli nedeni aşırı ve gereksiz antibiyotik ile antiseptik yani ağız gargaraları kullanımıdır. Uzun süre kullandığınızda gereksiz yere florayı değiştiriyorsunuz.

Ağız Gargarasını Uzun Süre Kullanmak Mantara Sebep Oluyor!
11
8
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Gizli Üye

  Antibiyotikleri ve daha doğrusu gereksiz bir çok ilacı verenler de müslüman doktorlar yalnız. Bir şeyden anladıkları pek yok. Her konuda kötü oldukları gibi, bu konuda da kötüler. Avrupada doktorlar neredeyse ölmüş insanı canlandırıyorlar, ilaç yerine bitkisel tedavi öneriyorlar. Bizdeki doktorlar şeker verir gibi hap yazıyorlar, ilaç yazıyorlar. Bir ara doktor bana öksürüğüm için 3-4 tane ilaç verdi. Sinüzütin var dedi. Verdiği ilaçları kullanınca, başımda ağırlık oluşmaya başladı. Halbuki hiçbir böyle bir şey yoktu. Bıraktım ilaçları, boksa gittim. Bir sürü koştum terledim, ciğerlerim başta biraz yanıyordu, ama git gide iyiye gittim. Ayrıca günde 2-3 litre de su içiyordum. Çok şükür geçti, hiçbir şeyim kalmadı. Doktorların bir çoğu faso fiso. Yanlış teşhis koyup, yanlış ilaç veren o kadar çok doktor var ki. Eskiden tıp 8-9 binle alıyordu sadece. Şimdi 20 bine kadar tıp alıyor, ayrıca verilen eğitim de berbat. Akp sağolsun, eğitimin hiçbir önemi kalmadı.

  İlaç kullanmak yerine doğal beslenmek, bol bol spor yapmak, stressiz yaşamak ve günde 2-3 litre su içmek. Bir de tabi bol bol yürüyüş. Sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı budur.

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • cozdissapointment

  Ben ortodontik tedavi gören biri olarak ağız hijyenime çok dikkat ediyorum. Bu konuda her kesin bilinçlenmesi gerektiğine inanıyorum ne yazık ki giden dişin telafisi olmuyor.

  Görüş hala geçerli mi?
 • mimariçem

  Ben de kullanmıyorum düzgün fırçalanırsa dişler daha fazlasına gerek yok bence

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

97
 • korkmazCHT

  Icinde asiri yuksek maddeler var ben onermiyorum. Doktorum bir sefer onerdi aldim.. ve cok kotu oldu almadim bir daha. Eczaneden aldigim halde igrenc yani.

 • korman

  Benim dıslerım ve dıs etlerım çok ıyı durumda en ufak sıkıntım yok senede bır diş taşı temızlıgı yaptırırım dktor bana agız gargarası onerdı. Aldım 1 hafta kullandım agzımda ıc dudakta yara yaptı dedım acaba tesadıfmu. Bıraktım iyilestı tekrar deneyınce başka yerde yıne yaptı sonuc arkadaşlar kesınlıkle agız suyu vs vs kullanmayın agızın ph ve dengesını bozuyor net. Benım hayatım boyunca agzımda bır sorunum olmadı ve attım bu gargarayı en guzelı ara sıra tuzlu su yapın yeterlı gerısı hıkaye diş macunu bıle kullanmadan dıs fırcası ıle fırcalayın yetelrıdır kımysalları agzınıza sokmayın

 • OzlemKOÇ

  tuzlu su ile yapıyorum daha sağlıklı diğerinin ne oldugu belırsız

 • yuppiiyayay

  Bilmiyordm teşekkürler bilgi için alırsam yine arada kullanırım

 • Mantar olmasın diye şuruplar gargaralar şekerli üretiliyor.

 • enragedspecies

  Evet dogru

 • Gargara sevmem zaten

 • banabakk

  Çok sık olmasa da kullanıyorum

 • Bilgilendirme için teşekkürler 🌼

 • I_Run_Each_Team_2

  Bilgiler için teşekkürler

 • pisikopato

  Kullanmiyom ben

 • Alla ala yei ogreniyorum

 • Gök-mavi

  Çok kullanmıyoruz

 • Eagle09

  Saolun

 • öylesineişte__

  Listerine kullanmadan edemiyorum

 • aşklazım00050

  Dikkat etmek gerek

YÜKLENİYOR...