Tertemiz Çamaşırların Sırrı Çözüldü! Öğrenmek İçin Bize Katıl!
Kapat

Kabataş'ta 440 Çift Kadın Ayakkabısı Duvara Asıldı

Tugrul Turcan r
"İsimsiz" Adlı Sergi

Türkiye'deki kadınların sosyal statüsü ve gördükleri değerin yerlerde süründüğü hepimizin malumu. Bir de bütün bunlara kadın cinayetleri eklenince sanatçı Vahit Tuna; "Kadına şiddete dur" demek için çok önemli bir projeye imza attı. Grafik Tasarım Sanatçısı Vahit Tuna, 2018 yılında Türkiye'de öldürülen 440 kadını temsilen 440 çift kadın ayakkabısını, Kabataş'ta bir kahve zincirinin sanat platformu olarak kullandığı bina duvarına astı.

Yanköşe isimli sanat mekanında "İsimsiz" adlı sergisiyle kadına şiddete dikkat çekmek için 440 topuklu kadın ayakkabısını sergilediğini söyleyen Tuna, mekanın iki yıldır 3 sergiye daha ev sahipliği yaptığını ve her çalışmanın 6 ay kaldığını aktardı. Tuna, 2018'de 440 kadının erkekler tarafından öldürülmesinin büyük bir acı olduğunu dile getirerek, "Son yıllarda artan kadına şiddet olayına dikkat çekmek için farklı işler üretiyordum. Dolayısıyla mekanın çok işlek bir caddede olması her türlü insanın gözü önünde yer alması nedeniyle, kadın cinayetleri konusu duvara taşımak istedim." değerlendirmesinde bulundu.

Vahit Tuna
Vahit Tuna

Kadın cinayetleriyle ilgilenen derneklerce ulaşılabilen rakamın 440 olduğunu sözlerine ekleyen Tuna, şu ifadeleri kullandı:

Bu nedenle kadınların topuklu ayakkabılarını orada gösterip, insanların konuyla ilgili düşünmelerini ve biraz da konuya dikkat çekmek için bu bir çalışmayı gerçekleştirdim. Kadın cinayetlerinin artmasındaki en büyük etken, ceza sistemiyle çok ilgili bir durumdur. Bu konuda hiçbir şekilde cezai indirimin olmaması gerektiğini düşünüyorum. Caydırıcılık konusu en baştaki temel etken olması gerekiyor, daha sonra da sosyal ve ekonomik taraflarına bakmak ve önlemler almak, küçük yaştan itibaren kadın cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak tavırların olması ve aile içerisinde de yer alması çok önemli bir durumdur.

Kabataş'ta 440 Çift Kadın Ayakkabısı Duvara Asıldı

"Türkiye'de erkekler fazla yüceltiliyor"

Vahit Tuna, kadına karşı şiddettin artmasında en büyük etkenin toplumsal yapılardan kaynaklandığını vurgulayarak, "Erkeklerin bu kadar çok yüceltildiği veya çok fazla el üstünde tutulduğu bir toplumda, erkekler kendilerinde fazlaca güç görüyorlar. O yüzden cinsiyet eşitsizliğini öncelikle ortadan kaldırmak gerekiyor. Kadına şiddet olayları sadece ülkemizde değil, dünyada da kadın şiddetiyle ilgili durumun çok kötü olduğunu, hatta bizden çok daha kötü ülkeler olduğunu görebiliyoruz." diye konuştu.

"İsimsiz" adlı sergi, Kabataş Meclis-i Mebusan Caddesi'nde 20 Mart'a kadar sanatseverlerin ve İstanbulluların beğenisine sunulacak.

Son Güncelleme: 20 Eyl 2019 / 04:09
Kabataş'ta 440 Çift Kadın Ayakkabısı Duvara Asıldı
7
5
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Gizli Üye
  Yav he he saçmalıktan başka bir şey değil. Kadınlar eziliyorsa , erkekler ne oluyor? Komiksiniz ya. Bu habere sadece gülüyorum :D Kadınlar 1 eziliyorsa erkekler 10 bin eziliyor. Türkiye'de kadınlar ayrıcalıklı. Ve bu ayrıcalıkların hepsi bir an önce ellerinden alınmalı. Nafaka ve kadın beyanı esastır tamamen kaldırılmalı, kadınlar erkeklerden 5 sene erken emekli olmamalı, kadınlara da zorunlu askerlik getirilmeli. Rahata o kadar alışmışlar ki, hayatı toz pembe zannetikleri için, ezildiklerini zannediyorlar ufacık bir şeyden. Ama gerçek zorlukları görünce, aslında o kadar da ezilmediklerini anlarlar. Bunun esas sebebi bu bence. Rahata çok alışkın insanlar, zenginler vs, hayatta ufacık bir zorluk görünce ne yapacaklarını şaşırırlar. Ama bütün gün alın teri ile saatler çalışan bir kadın hiç ezildiğini düşünmez. Çünkü zorluk gördüğü için, basit şeyleri zorluk olarak görmez artık. Feministler boş şeyler üzerinden propaganda yapıyor.

  " Tuna, 2018'de 440 kadının erkekler tarafından öldürülmesinin" söyleme bak söyleme. Nasıl cinsiyet ırkçısı bir söylem. Erkekler tarafından, propagandaya bak hele. Bunlar üzerinden güç elde etmeye ve erkek düşmanlığı yapmaya çalışıyorlar. Hangi erkek bir kadını, ben erkeğim, sen de kadınsın, dur ben seni bir öldüreyim düşüncesi ile öldürür. Bunlar işlenen suçlar. Bunları böyle toplayıp, bunlar üzerinden kadınlar mağdur, erkekler kadınları öldürüyor gibi bir argüman üretmek saçmalıktır. Kaldı ki bu cinayetlerin 20 katını erkekler görüyor. Ulan erkek cinayetleri bir senede 6000 kere oluyor. Neden bunu dile getirmiyorsunuz. 4000 erkek kadınlar tarafından öldürülüyor cümlesini niye kurmuyorsunuz?

  Bir de bunları söyleyen sözde bir erkek olucak. Boş yere demiyoruz, erkeğin en büyük düşmanı yine bir erkektir diye.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Gizli Üye

   Şu haberi ve içeriğinde yazılan şeyleri var ya tek kelime ile yorumlayın deseler şunu derdim : ZIRVALIK. Başka hiçbir şey değil. ZIRVA. Erkekler yüceltilıyormuş :D :D O yüzden her yerde bayan eleman aranıyor değil mi? O yüzden kadınlar erkeklerden daha az saat çalışıp, daha fazla para alıyor değil mi? O yüzden zaten kadınlar 5 sene erken emekli oluyor. Kadın beyanı esastır ile adil yargılanma hakları elinden alınıyor, nafaka ile ekonomik şiddete maruz kalıyorlar. Bu mudur erkeklerin yüceltilmesi? Neremle güleceğimi şaşırdım bu saçmalıklara. 😂😂😂

  • Gizli Üye

   Son olarak şunu ilave edeyim. Kadına şiddet, kadın cinayetleri gibi ifadeler feministlerin çıkartmış olduğu cinsiyet ırkçılığını yayma amaçlı çıkartılmış kavramlardır. Eğer cinsiyet eşitliğini savunuyorsak kadın cinayetlerini değil, bütün cinayetleri önlemek için, bütün şiddetleri önlemek için çalışmalıyız. Erkeğe şiddet ve erkek cinayetlerini görmezden gelmek cinsiyet ırkçılığıdır.

En İyi Kız Görüşü

 • In-Flame
  Çok başarılı gerçekten takdir ediyorum yürekten kutluyorum güzel bir farkındalık örnegi. Umarım ayakkabı çiftleri 440 da kalır
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

64
 • ClasssMAN
  Güzel bir proje ama yakında o ayakkabiları çalıp satarlar... hayaller ve projeler güzel ama hayaller hep projede kalıyor bu ülkede nedense...
 • gokyuzundekiball
  Gerçekten çok hoş olmuş, bir yandan da düşündürücü ama. Emeğine sağlık.
 • hiçışıkyok41
  Bir çok yuva yıkılması nıda gösteriyor bu ayakkabılar. Yazık kadın şiddetine son yuvayıkmaları durmalı artık
 • Olmasada_olur
  Vavv çok dikkat çekici gerçekten.. Umarım bir yenisi daha eklenmez..
 • Ayakkabılar da güzelmiş. Kesin çalarlar onları. 🙈
 • Amac ne
  • AneSaa

   ayakkabı fiyatlarına dikkat çekmek

  • berke5

   @AneSaa muhteşem bir espri yapmışsın çok güldüm :)

  • AneSaa

   @berke5 teşekkür ederim

  • Hepsini Göster
 • aerolite
  Kadın cinayetleri gram umurumda değil...
 • triviridunya
  Güzel farkindalik
 • Eagle09
  Yaratıcı olmuş
 • FucsMachine
  Baya çalışma yapmışlar. Teşekkürler paylaşım için
YÜKLENİYOR...