Bu Haberi Okumadan Okul Alışverişi Yapmayın

Bu Haberi Okumadan Okul Alışverişi Yapmayın

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Adem Şahin, 9 Eylül'de başlayacak yeni eğitim öğretim yılı öncesi öğrenci ve velilere, okul alışverişlerinde dikkat etmeleri gereken konular hakkında bilgilendirme yaptı.

2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala çok sayıda marka ve çeşitte kırtasiye malzemelerinin satışa sunulduğunu belirten Şahin, reyonlarda genellikle çizgi film kahramanlarıyla süslenmiş, albenisi yüksek, renkli kırtasiye ürünlerinin satıldığını hatırlattı. Şahin, söz konusu ürünlerden bir kısmının markasız ya da üretim yeri belirsiz olmaları nedeniyle çok ucuz fiyatlardan satışa sunulduğuna dikkati çekerek, çocuklar için albenisi, veliler için fiyatları nedeniyle cazip görünen bu ürünlerin sağlık açısından ciddi riskleri beraberinde getirdiğini bildirdi. Güvenlik standartlarına uygun üretilmeyen ürünlerin kullanıcılar için başta hijyen kaynaklı olmak üzere sağlığın bozulmasına neden olabilecek riskler taşıdığına işaret eden Şahin, velilerin bu risklere karşı okul alışverişi yaparken dikkat etmeleri gereken basit ancak etkili yöntemlerin olduğunu kaydetti.

"TSE markalı ürünler tercih edilmeli"

Şahin, bir ürünün ilgili standarda uygun üretilip üretilmediğinin, dolayısıyla sağlığa zararlı maddeler içerip içermediğinin ancak laboratuvar ortamında yapılan testlerle tespit edilebileceğini ifade ederek, velileri özellikle TSE markalı ürünleri tercih etmeleri konusunda uyardı.

TSE Başkanı Adem Şahin
TSE Başkanı Adem Şahin


TSE markasının 1964'ten bu yana ürün belgelendirme hizmetleri kapsamında verilen ve ürünün standartlarda öngörülen güvenlik şartlarıyla performans ve kalite kriterlerine uygunluğunu gösteren işaret olduğunu vurgulayan Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

Bir ürünün üzerinde TSE markası bulunması, bu ürünün üretim yerinde tetkikler yapıldığını, ürünün TSE laboratuvarlarında test ve muayenelerden geçtiğini göstermektedir. Tüm tetkikler sonunda standarda uygunluğu tespit edilen ürünler TSE markası kullanmaya hak kazanmaktadır. Dolayısıyla TSE markası, hem ürünlerin ilgili standarda uygunluğunun hem de sağlıklı, güvenli ve kaliteli olduğunun tescili anlamına gelmektedir. Tüketicilerin okul alışverişlerinde ve oyuncaklarda araması gereken bir başka marka ise CE işaretidir. CE işareti, üzerine iliştirildiği ürünün insan, hayvan ve çevre açısından sağlıklı ve güvenli olduğunu gösteren ve Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşımı sağlayabilmek adına belirli mallarda bulunması zorunlu olan bir işarettir.

Şahin, velilerin aldıkları ürünlerin üzerinde ürünün mekanik ve fiziksel özelliklerinin standartlara uygunluğunu gösteren EN71-1, yanmazlık özelliğine ilişkin standartlara uygunluğunu gösteren EN71-2, ağır metallerin belirlenen sınırlar dahilinde kullanıldığını gösteren EN71-3 işaretlerini, fitalat ve BPA analizlerini ve diğer oyuncak güvenliği standartlarını da aramaları gerektiğinin altını çizdi.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 2019-2020 eğitim öğretim yılı öncesi Twitter hesabından yaptığı duyuru ile okulların açılış ve kapanış tarihleri hakkında bilgilendirme yaptı:

Bu Haberi Okumadan Okul Alışverişi Yapmayın
5
5
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • Floryaaa

  Bimden alın bimden hem piyasaya göre çok hesaplı hemde gayet kaliteli boşa para harcamayin

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Tözel-Harekatçı

  Durum böyleyken devlet neden müdahale etmiyor, neden göz yumuyor?

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

44
 • Crazyygirlll

  Bence çok faydalı bir içerik bilgilendirme için teşekkürler

 • Karakule003

  Kıtapları devlet verdıgıne gore kalem defterıde verse guzel olurdu

 • Hmm bak sen.. Ne zamandan beri vatandaşı düşünür oldunuz 🤔🤔

 • Beylerbeyi-06

  Her sene böyle haber çıkıyor. Fakat asıl sorun denetlenmeden ithalatına izin verilmesi bence

 • sorututucu

  Cidden Devlet neden göz yumuyor peki🤦‍♀️🤷‍♀️

 • Adal_

  Bimciyiz biz ya shsbsvsv

 • nur3892

  çocukların masrafı hiç bitmiyor

 • burak6714

  Herşey çok pahalı yaw: (

YÜKLENİYOR...