Okul İçin Gerekli Kırtasiye Ürünlerini Alamayan Ne Yapacak?

Amorcita

Okulların açılmasına 2 gün kala, veli whatsapp gruplarına kırtasiye listeleri gönderilmeye başlandı. 4. sınıfa geçen kızımın bu seneki listesi, geçen senelere göre bir miktar insaflı olsa da yine de bazı velilerin ciddi şekilde endişelendiği konulardan biri. Özellikle okula gidecek birkaç çocuk varsa evde, kara kara düşünülüyor.

Okul İçin Gerekli Kırtasiye Ürünlerini Alamayan Ne Yapacak?

Ucuz ürün almak!

Okul İçin Gerekli Kırtasiye Ürünlerini Alamayan Ne Yapacak?

Bazı ürünlerde tasarruf etmek adına kaliteden ödün verdiğimizi kabul ediyorum. Ancak çocuk sahibi olunduğunda, onun sağlığını düşünerek bu maliyetlere seve seve katlanıyorsunuz. Pazardan ya da merdiven altı tabir edilen yerlerden özellikle çocuklarımızın sürekli temas edeceği ürünleri almak ne kadar doğru? Renkleri, kokularıyla dikkat çeken kalitesiz kırtasiye malzemeleri, tutkallarda kullanılan solvent, yüksek oranda kanserojen madde içermeleri sebebiyle oldukça tehlikeli. Kokulu silgilerin bağımlılık yaptığı biliniyor. Bunun dışında içlerindeki maddeler, lenfoma, lösemi riskini arttırıyor; bunun yanında alerjik hastalıklara davetiye çıkartıyor.

Ek kitaplar!

Okul İçin Gerekli Kırtasiye Ürünlerini Alamayan Ne Yapacak?

Devlet okullarında okutulan ve sene başında ücretsiz dağıtılan kitap içeriklerini görseniz ağlarsınız. O kitaplardaki sorular, görseller ve anlatımlarla çocuklara herhangi bir şey öğretmek gerçekten mucize. Doğu'da öğretmenlik yapan bir arkadaşım, kendi cebinden ek kitap alarak öğrencilerine dağıtıyor. Birinci sınıftan beri öğretmenimiz her dönem için ayrı ek kitap aldırıyor. Müfredat gereği okul kitaplarından bazı bölümleri yapıp geçiyor ve dönemi yardımcı kitaplarla geçiriyoruz. Bu sene alacağımız set 100 TL (anlaşmalı kırtasiyede), iki dönem için birer set olunca sadece 200 TL. Bunlara harcayacağım.

Ah o kıyafetler!

Okul İçin Gerekli Kırtasiye Ürünlerini Alamayan Ne Yapacak?

Basit, kalitesiz kumaştan bir tişört; okul forması adı altında satıldığı için 40 TL, pantolon etek 55 TL.. Kışın kullanacağı uzun kollu sweat-shirt'ler ne kadar sormaya cesaret edemedim. Her birinden 2'şer adet alıyorsunuz yedekte temiz bir tane bulunsun diye. Ayakkabı, çanta, külotlu çorap, beslenme için kutular vb. detayları hesaba katmadım bile.

Şimdi merak ettiğim; ben tek çocuk sahibi olduğum için nispeten şanslıyım. Anneanne, babaanne, hala, dayı, amca gibi akrabalara dağıtıyorum listeyi bir şekilde altından kalkıyorum. Bu şansa sahip olamayanlar ne yapacak? İşsiz bir baba bu masrafların altından nasıl kalkacak?

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler :)

Okul İçin Gerekli Kırtasiye Ürünlerini Alamayan Ne Yapacak?
5
4
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • cilekleraskina
  Kimse çocuğuna sağlıksız şeyler kullandırmak istemez, fakat herkesin durumu en iyisini alacak kadar iyi olmuyor. Hayat herkese eşit davranmıyor yani. Allah herkesin yardımcısı olsun
  Görüş hala geçerli mi?
 • Gamzekum
  Hiç bir şey yapamıyacak benim gibi kara kara düşünürken ilk günü hiç bir şey alamadan gönderdim ilk defa çocuğumdan utandım kim bilir bugün neler düşünücek
  Görüş hala geçerli mi?
  • Amorcita

   Biz de alışverişimizi ancak akşam yapabileceğiz maalesef. Çok kafana takma zaten ilk bir kaç gün dersler tam oturmuyor. Biz elimizden geleni yapıyoruz ancak bazı şeyler irademiz dışında gelişince elden bir şey gelmiyor

  • Gamzekum

   🙈👍

En İyi Erkek Görüşleri

 • rrevolutionn
  Çok sahibi olanların tanrı yardımcısı olsun. Gerçekten hiç kolay değil, hayatın her safhasında hem de.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Bilenbey
  Evlat okusunda geridi hal olur
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

23
 • PsychoBabble
  Her şey aşırı pahalı. Ortaokula giderken 6 liraya aldığım kalemi geçen gün gördüm, 28 lira olmuş. Bir kaleme 28 lira vereceksek işimiz yaş. Çocuk yaparken bile bunu hesap etmek lazım, yurt dışında birçok kişi çocuk için üniversiteyi bile karışlayacak şekilde para biriktirmeden evlenmiyor. Çocuğuma bir makas dahi alamayıp bunu akrabalara aldırırsam çok kötü hissederim ben, çok kötü bir durum valla.
 • 4-hesapsiz
  Benim de yeğenim okula başlıyor. Çanta aldık ve o kadar sevindi ki. Onların sevinci bile her şeye yetiyor ya...
  • Amorcita

   Ne güzel. Yeni öğretim yılı başarılı geçsin:)

  • 4-hesapsiz

   Amin sizin minige de başarılar dilerim :)

  • Amorcita

   Teşekkürler

 • LALOGLAN
  Çok farklı bir eğitim sistemi.. okul kıyafeti önlük gibi şeyler gereksiz. Çocuklar istediğini giymeli..

  Tanrı ailelere yardımcı olsun.

  Birgün müsait olduğunuz zaman bana özelden yazarmisiniz bu konu hakkında birşey demek isterim.
 • fangoria
  ucuz olsun diye sağlıksız kırtasiye ürünleri kesinlikle alınmamalı
 • єjɗєrƙυɾƭ
  Herşey ateş pahası. Rabbim hepimizin, yar ve yardımcısı olsun.
YÜKLENİYOR...