Tertemiz Çamaşırların Sırrı Çözüldü! Öğrenmek İçin Bize Katıl!
Kapat

Prof. Dr. Naci Görür: Marmara'da En Az 7 Büyüklüğünde Deprem Olacak, Kabuk Günün Birinde Kırılacak

Melike Gozence r
Prof. Dr. Naci Görür
Prof. Dr. Naci Görür

17 Ağustos depreminin üstünden yirmi yıl geçti. Uzmanlar geçen bu yirmi yıl içinde yeterli önlemlerin alınmadığının altını çiziyor. Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "1999 depremlerinden sonra 30 yıl içinde en az 7 büyüklüğünde depremin olacağını ilan ettik. İstanbul'da da alarm verdik." dedi.

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası'nda basın toplantısı yaptı. "İstanbul deprem bekliyor" diyen Görür, "Bu bulunduğumuz zamanı fırtına öncesi sessizlik diye algılayabiliriz. 1999 depremleri Marmara'nın altındaki fayı dolayısıyla kabuğu tetikledi. Bu kabuk çatırdamaya başladı. Günün birinde kırılacak. Yer bilimciler olarak, 1999 depremlerinden sonra 30 yıl içinde en az 7 büyüklüğünde depremin olacağını ilan ettik. İstanbul'da da alarm verdik." dedi. Görür, sözlerine şöyle devam etti:

1999 milattır diyorduk ama her şey eskisi gibi oldu. İstanbul'u depreme hazırlama noktasında önemli şeyler de yapıldı. Alt yapı belli ölçüde elden geçti köprü, viyadük, devlet daireleri güçlendirildi. Okullar, hastaneler güçlendirildi. Ama bu yapılan şeyler, yapılması gerekenlerin yanında oldukça az

Depremde oluşabilecek çevre kirliğine de dikkat çeken Görür, "Deprem en büyük çevre felaketidir. Çevreyi koruyacak önlemler alınmamıştır. Olabilecek milyonlarca ton molozun nereye konacağı nasıl bertaraf edileceği, molozların ekonomiye nasıl kazandırılacağı, nerelerde gömüleceği, saklanacağı, hava su toprak, yer altı suyuyla, göl veya denizle temasın nasıl engelleneceği konusunda bir çalışma yok." değerlendirmesinde bulundu.

Son Güncelleme: 24 Ağu 2019 / 04:08
Prof. Dr. Naci Görür: Marmara'da En Az 7 Büyüklüğünde Deprem Olacak, Kabuk Günün Birinde Kırılacak
11
1
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Paşakimmiş
  Benim gözümde deprem seviyesini belirterek insanları uyarıyormuş gibi görünen bu tip görevliler rant aracından başka bir şey değildir. Ovgun Ahmet Ercan hoca farklı diyor bunlar farklı diyor bu kadar biliyorsunuz bunu halka değil yetkililere söyleyin bir şeyler yaptırın. Bir de öyle söylüyorlar ki İstanbul depremi kardeşim bu Marmara depremi fay nereden geçiyorsa oralar etkilenecek 99 da nasıl etkilendiysek. Allah`ın vardır bir bildiği
  Görüş hala geçerli mi?
 • akrepci
  İstanbul'da ayrılma sebeplerimin içinde bu da vardı. 8. katta kalıyordum. Duvarlar o kadar ince ki, zorlasan öbür taraftan düşecek tuğlalar, 1 sene tırsa tırsa yaşadım, sonra memelkete kesin dönüş yaptım.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • keksizsufle
  Yıllardır deprem olacak diye insanları korkutup uçuk paralara yeni evler sattılar.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

09
 • liber_tango
  Bunu bilmek neyi değiştirecek? 2002 yılında söylediniz emlak piyasasını manipüle ettiniz. Şimdi amaç ne? Belediyelere söylediniz mi? Bakanlıklara çağrıda bulundunuz mu yirmi yıldır?
 • I_Run_Each_Team_2
  Allah hayırlı deprem nasip etsin.
  Mal kaybı olursa olsun ama insan kaybı olmasın. Allah hepimizi korusun.
 • bjkmehmed
  Allah yardimcimiz olsun rabbim. korusun afetlerinden
 • burak_gunes
  Olabilir binalarda sakat
 • Photographer06
  Eyvallah kardeşim
 • BenZero
  Hayırlısı olsun
 • emreyılmaz12
  sper
 • Gizli Üye
  Yalova'dan selamlar buraya bir halt olmaz #rez
  Yalovalı musa ben arkadaşlar
 • Gizli Üye
  deprem evet olacak ama kımse tahmın edemez ne zaman olcagını asıl olan ulkece depreme hazırmıyız bence asla hazır deyılız toplanmma alanları bıle sınırlı veya yok
YÜKLENİYOR...