Dışişleri Bakanlığı: F-35 Programından Çıkarılmamız Onarılmaz Yaralar Açacak

Tugrul Turcan r
Dışişleri Bakanlığı: F-35 Programından Çıkarılmamız Onarılmaz Yaralar Açacak

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin F-35'lerle ilgili kararına yönelik "ABD’yi ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz." açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığı Pantagon'un, Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemini tedariğinden dolayı Türkiye'nin F-35 programından çıkarılacağını açıkladığı belirtildi.

"Bu tek taraflı adım, müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı gibi hiçbir meşru gerekçeye de dayanmamaktadır." denilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

F-35 programının ana ortaklarından olan Türkiye'nin programın dışında bırakılması, adil olmadığı gibi S-400 sisteminin F-35'leri zaafa uğratacağı iddiası da geçersizdir. Bu konuda NATO'nun da katılacağı bir çalışma grubu kurulması teklifimizin karşılıksız bırakılması, ABD tarafındaki ön yargının ve meseleyi iyi niyetle kendi boyutları içinde çözme iradesinin eksikliğinin en bariz göstergesidir.

ABD'nin, Türkiye'nin dostluğuna verdiği önemi sadece söylemle değil, eylemle ve özellikle de terör örgütleri DEAŞ, PKK/PYD/YPG ve FETÖ ile mücadelede göstermesi gerektiği vurgulanan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başkan Trump arasında Osaka'da gerçekleştirilen G-20 Zirvesi sırasında yapılan görüşmede ortaya konan anlayışa her düzeyde sadık kalınması, bu bakımdan büyük önem taşımaktadır. ABD'yi stratejik ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet diyoruz.

İlgili haber: Pentagon: Türkiye'nin F-35 Programına Olan Katılımı Askıya Alınmıştır

Son Güncelleme: 25 Tem 2019 / 04:07
Dışişleri Bakanlığı: F-35 Programından Çıkarılmamız Onarılmaz Yaralar Açacak
1
6
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Eddraziel32
  F 35 zaten F 22 gibi sıkıntılı bir uçak. Evet her ne kadar s-tovl biir uçak olup Tcg Anadolu-Trakya gibi gemilerde bize katacağı katkı, zaten aktif olarak programın içinde olan şirketlerin katkısı gibi konularda önemli bir uçak da olsa bu saatten sonra işler çok zor. Ben şahsen hükümetin böyle bir kriz ortamında -renault clio icon paketi bile 150 bini bulmuş dövizden düşünün - gidip Aster - 30 füzesi alacağını falan düşünüyordum hatta daha önceden de çin in s 300 türevi füzesi HQ-9 un yabancılara satış için versiyonu (FD 2000 idi sanırsam) seçilmiş sonra siyasi etkenlerden dolayı anlaşma iptal olmuştu hatırlarsanız. Şimdi madem S- 400 yoluna girdik F 35 den taviz vermemiz gerekecek.

  Bütün mühimmat, hangar, aviyonik sistemler nato sistemleriyle alakalı olduğundan gidip f 35 yerine de atıyorum Su - 57 veya J-22 gibi bir uçak almak da fazla fazla sorun demektir. Ayrıca Rusya dan ek olarak böyle bir sistem tedarik etmek Batıyı daha da sinirlendirecektir. Bundan dolayı elimizde 3 tane alternatif kalıyor o da Ef 2000, Dassault Rafale ve Saab gripen. Ef 2000 her ne kadar kaliteli bir uçak da olsa ki ( bize ortak üretim-teknoloji transferi teklif ettiler zamanında) maliyetli bir uçak f 16 lara ve hatta f 35 lere göre. Rafale için de Fransaya gitmek gerek Fransa ile de aramız limoni. Hem kaliteli, hem operasyona çabuk hazırlanabilen hem de maliyeti uygun Saab gripen alınabilecek yegane uçak olarak önümüze çıkıyor ki tercih de o olacaktır bana göre.

  Ha Tcg Anadolu-Trakya gemileri için dikey iniş-kalkış yapabilen uçak olarak düşünülmüştü f35 in b versiyonu şimdi onun rus-çin muadili de yok ne yapılır bilemiyorum. Gidip ikinci el harrier alıcaz galiba :D
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • FundaKoc1
  Çıkarmamışlar askıya almışlar sadece
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

05
 • malolmayanboro
  Devlet olsam sokun ananızın amina derim o f35 i almıyorum der siyrilirim.. Ne f35 miş arkadas.. Başka uçak mı yok mk
 • dreamliner61
  ne yapacağız?
  abd ye uçak mı satmayacağız araba mı gemi mi?
  mısırı bile onlardan ithal ediyoruz !
 • felicita06
  Bizi kendi uçağımızı yapmaya itiyor bu adım.
 • Gizli Üye
  Dünya hızla karısıyor we insanlar safını secmek zorunda bırakılıyor büyük savaşlar kapıda !!!
 • Gizli Üye
  Kendin yapmassan böyle olursun.

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...