12 Saat Boyunca #KokunHalaÜzerimde! Duş Keyfini Katlamanın Sırrını Keşfet!
Kapat

Pentagon: Türkiye'nin F-35 Programına Olan Katılımı Askıya Alınmıştır

Hakan Guray r
Pentagon: Türkiye'nin F-35 Programına Olan Katılımı Askıya Alınmıştır

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini satın almasından dolayı ortak F-35 savaş jeti programına katılımını askıya aldığını ve 31 Temmuz itibari ile de programdan çıkarılma işlemlerinin tamamlanacağını yaptığı basın toplantısı ile duyurdu.

Alınan bu kararı ABD Savunma Bakanlığı'nın Satın Alma İşlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord açıkladı. Lord, alınan bu kararın 'geri döndürülemez' olmadığını söyleyerek Ankara'nın S-400 konusundaki fikrini değiştirmesi halinde programa katılımının tekrar değerlendirilebileceğine dikkat çekti.

"Defalarca uyardık"

Lord ayrıca "Türkiye ile hala çalışmaya devam edeceğiz" diyerek, ABD hükümetinin Patriot savunma sistemlerini defalarca teklif ettiğini savundu. Lord, 2017 yılından beri Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemleri ile ilgilendiğini açıkça beyan ettiğini o dönemden bugüne kadar ABD hükümetinin tüm yetkililerinin bunun var olan sistemler ile uyumsuzluğu konusunda defalarca uyarıda bulunduğunu söyledi. S-400 sistemlerinin yanında özellikle F-35 programının ve özellikle hayalet uçak kapasitesi ile ilgili çalışmaların yapılamayacağını ifade den Lord, kararların gelecekteki gelişmelere göre değişebileceğini söyledi.

Pilotlarımız Türkiye'ye geri dönüyor.

Lord, F-35 eğitimi için ABD'de bulunan pilotların ise Türkiye'ye geri döneceklerini belirtti. Türkiye'nin bu programdan çıkarılmasından dolayı 9 milyar dolarlık bir maddi kayba uğramasının beklendiği açıklanırken F-35 programında bir aksaklık yaşanmasının öngörülmediği vurgulandı. Türkiye'nin programdan çıkarılmasının ABD'ye maliyetinin ise 500-600 milyon dolar civarında olacağı vurgulandı. Türkiye ile yapılması planlanan askeri tatbikatların ise devam edeceğinin altı çizildi.

Son Güncelleme: 25 Tem 2019 / 08:07
Pentagon: Türkiye'nin F-35 Programına Olan Katılımı Askıya Alınmıştır
2
13
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • lord-of-zirtapozz
  Bir asker değilim ya da askeri ekipmanların çalışma prensipleri, avantajları, dezavantajları, etkileri vs üzerinde derin bilgim yok.. S-400 alındığı için daha düne kadar Abd/nato savunma ve askeri araçları ile övünüp şimdi sırf icraati savunmak için 180 derece geri dönüş yapıp bu ekipmanları kötüleyecekte değilim.. ve hala Türkiye’nin yönünün bir şekilde Abd/nato istikametinde kalması gerektiğini düşünüyorum. Zira nasıl ki bizler hiç bir zaman tarihimizden kopamayan, barışları ve savaşları ecdadımızdan miras alan bir milletsek Ruslarda ayni sekilde bir millet. Bu da orta ve uzun vadede bizim için en büyük riskin hala Rusya olduğu anlamına gelir..

  Fakat F-35’lerin düşünüldüğü ve uzerinde emek verildiği, kamuoyumuzda tartışıldığı kadar savunma sanayimize çok fazla olumlu etkiler yapacağı konusuda şüphelerim var.. Zira 2015 yılındaki test uçuşlarından çıkan ve basına sızan raporda bu uçakların öncülü olan F-16’lara göre çok daha dezavantajlı ve beklenilen performansı ortaya koyamadığı belirtiliyor.. Bu rapora da herhangi bir yalanlama hala gelmiş değil. Raporu daha ilginç kılan ise “her ne kadar kısımsal testlerden geçtiği belirtilse de” ifadesi.. Yani burada üretici firmanın müşterilere karşı herhangi bir yanıltmaca içinde olduğu fikri benim aklıma gelmedi değil.. Biraz daha rapora iliskin bilgi verecek olursak şöyle deniliyor..

  Raporda geçen birkaç ifadeyle

  Savunma sistemleri çok başarılı değil (Uçak, düşman uçaklardan gelecek ateşlerden başarılı bir şekilde kaçamıyor).

  Pilot kaskı çok büyük, pilotun diğer uçakları görmesini engelliyor.

  İvmelenme çok yavaş, düşman uçaklarını takip etmek ve kilitlenmek çok zor.

  Ana sözleşmede testleri geçtiği belirtilmesine rağmen düşük manevra kabiliyeti yüzünden düşman saldırılarından kaçmak ve atağa geçmek mümkün değil.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Ayrıca maliyet bakımından ise sadece F-35’lerin bakım, onarım, modernizasyon gibi maaliyelerinin F-15, F-16, F-18’lerin toplamından %79 daha pahalı olacağı hesap ediliyor.. Sadece Abd filosunun uçaklarının F-35’lerle değişiminin maliyeti 400 milyar dolar olarak hesaplanmış.. Bu fiyatın bizim ülkemizdeki karşılığını düşünmek bile istemiyorum. Son olarak geçenlerde kıymetli bir şahıs olan Genelkurmay eski istihbarat daire başkanı Hakkı Pekin’in de ayni yöndeki konuşmasını düşündüğümde belki de abd’nin bize yaptırım olarak uyguladığı bu adımın hayrımıza olacağını düşünüyorum.. Umarım ileride biz kendi uçağımızı yaptığımızda bu tür tartışmalar kökten son bulur

 • MasumDelikanlıı
  abd F35 leri alsın gotüüünee soksunnn. Parasıyla değilmi gider başka uçak alırız. Hem bizim pilotların şoförlüğü iyi dert etmeyin tofoşı bile Ferrari gibi kullanırlar 😀
  Görüş hala geçerli mi?
  • Eddraziel32

   Öyle olmuyor işte hocam f35 kalitesinde uçağı zaten abd satmaz. Çin-Rus uçakları da bizim mühimmat-hangar-aviyonik sistemlerimiz ile uyumlu değil kaldı ki pilotlar öyle bmw yerine mercedes biner gibi de uçak değiştiremez öyle olsa gidip eğitim almazlardı abd de. Çok hoş bir karar değil alternatifler mevcut ama f-35 çok daha iyi bir tercihti.

En İyi Kız Görüşü

 • Selinyıldırım67
  ABD bunu yaparak dünyaya güvenilmeyecek bir ülke olduğunu kendi elleriyle kanıtlamış oldu hicbir ülke (Kuklaları hariç) bundan böyle ABD ye güvenecegini sanmıyorum...
  Görüş hala geçerli mi?
  • FundaKoc1

   Türkiyede bir kukla bunu belirteyimde

  • ferhatffg

   Oyuzden abd ye kafa tutup s 400 aldi

  • ferhatffg

   Oyuzden suriyye girilmsine karsi oan abdye kafa tuttu

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

111
 • paslanmazcelikk
  Ellerinden geleni arkasına koymasınlar şerefsizler.
 • Davidcrag
  Askıya alınmadı hocam yanlışınız var tamamen çıkarıldı.
 • gizli933
  S400 de aldık savunma sistemide tam hücum sistemide azıcık geliştimi bu iş tamam
 • person_52
  Alternatif çok kötü komşu mal sahibi yaparmış biz üretiriz zamanla
 • versace001
  ruslardan mıg alırız kanka sıfır sorun
 • FundaKoc1
  Hayırlısı be Gülüm
 • teknolojihaber
  Ülkemize hayırlı olsun...
 • fark_var
  Go home yankee!!! diyorum. Yeter sömürdükleri.
 • dreamliner61
  olacağı buydu.
 • abdurrahman74
  Euro fırlar hemen
 • EhliyetsizPilott
  şimdi ypg düşünsün.
 • emrelerrr
  Türkiyeli zarar etti paradan nasıl oldu
YÜKLENİYOR...