Bu Kış Konfor Ve İpeksi PÜRÜZSÜZLÜK Bir Arada!
Kapat

Elinde Ağaç Dallarıyla Gezerek Su Kaynaklarını Tespit Ediyor!

Faruk Ayhan Utkan r
Mehmet Ali Açık Ağaç Dalları ve Bakır Telle Su Buluyor
Mehmet Ali Açık Ağaç Dalları ve Bakır Telle Su Buluyor

75 yaşındaki Mehmet Ali Açık, elinde bakır telin yanı sıra dut, nar ve badem ağaçlarının dalları ile il il gezerek, 25 yıldır suyun izini sürüyor. Teknolojinin bu kadar geliştiği günümüzde su bulmak için Jeoloji mühendisleri bile Mehmet Ali Açık'tan yardım istiyor!

Batman'ın Yassıca köyünde yaşayan 75 yaşındaki Mehmet Ali Açık, elinde çubuklarla diyar diyar gezerek, su arıyor. Açık, bugüne kadar gösterdiği farklı yerleşim alanlarında gösterdiği noktalarda su kaynağına ulaşıldığını söyledi.

"Bakır çubuklar beni yönlendiriyor ve suyu bulmamı sağlıyor."

Mehmet Ali Açık, 25 yıl önce 3 arkadaşı ile su aramak için yola çıktıklarını belirterek, bir hafta boyunca su aradıklarını anlattı.

Allah'a çok dua ettim başarılı olmak için, başarılı olursam ücretsiz su arayacağıma dair söz verdim Allah'a. Bakır çubuklarla su aradık. Bakır çubuk beni yönlendiriyor. Çubuklar su olan yerde 7 kez uyarı veriyor bana. Daha sonra gösterdiğim yerden su çıkıyor.

Açık, sözlerine şöyle sürdürdü:

Batman Organize Sanayi Bölgesinde 20 yer gösterdim ve su çıktı. Civar köylerde yüzlerce kuyu açılmasını sağladım. Tahta çubuklarla 63 adımda, bakır tellerle de 1 kilometre kadar alanda su bulabiliyorum. Tahta çubuklar çevremde 63 adıma kadar su varsa işaret verip, beni yönlendiriyor. Bakır çubuklar ise yaklaşık bir kilometreye kadar alanda su bulmama yardımcı oluyor. Jeoloji mühendisleri bana, 'Gercüş formasyonunda su yok, bulamazsın.' diyordu. Vazgeçmedim ve hedefime ulaştım. Gercüş formasyonunda su çıkarılmasını sağladım.

"Gösterilen yerde sondaj yaptık ve su çıkardığımız oldu."

Bölgede sondaj çalışması yapan Ender Demir ise özellikle dağlık alanlarda sondaj yaparken kimi zaman yer tespitinde çubukla su arayanlardan destek aldıklarını belirtti. Demir, "Çubuklarla arayarak, su bulanlar var. Çubukla su arama daha çok tepelik, dağlık alanlar için iyi. Bize de çubukla yer gösterenler oldu. Gösterilen yerde sondaj yaptık ve su çıkardığımız oldu. Bölgede bilmediğimiz yerler olduğunda çubukla su arayan birini çağırıyoruz. Çubukla yer tespiti yapıldıktan sonra sondajla su çıkarıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Son Güncelleme: 21 Tem 2019 / 04:07
Elinde Ağaç Dallarıyla Gezerek Su Kaynaklarını Tespit Ediyor!
5
10
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • kaanbartek
  Bu olayın fizikle çok yakın alakası var. Ki bu tarz insanlar da haberi dahi olmadan fizik yapıyorlar. bir aralar define işine merak sarmıştım. Prinç çubuklar bakır çubuklar boşluk tespitleri su tespitleri ve değerli maden tespitleri yapıyorduk. Tabi belki bu amca kadar profesyonel olamadık ama tamamiyle fizik ve toprak bilimi üstadları eliyle koymuş gibi bulabiliyorlar. Bunda pek de şaşıralacak birşey yok😂
  Görüş hala geçerli mi?
 • GkhnK
  Bakır çubuk yer altındaki boşluğu tesbit eder. Bilinen çok eski bir yöntemdir. Özellikle define arayanlar kullanır. Çubuklar farklı dekrinlik ve boşluklara göre farkli farklı hareket ederler ellerinde. Suyun hareketini ezberlemis buluyor. Çok abartacak bir durum değil. Sen de al iki çubuk üç güne öğrenirsin.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Küçükken izlediğim bir çizgi filimde bir yaşlı adam yapıyordu bunu vay be yıllar sonra gerçek oldu tm hayat
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

48
 • Mantık dışı 🙄 Bizim burada da böyle insanlar var. İki çubukla yer altındaki su tespit edilebilir mi? Hiç sanmıyorum. Sulak yerlerde zaman zaman denk gelebilir. İyi kazanç kapısı! Ben de iki tel alayım 😄
 • goraci
 • UğurBeg60
  Dayı bidaha dua ette şu çubuk petrol, altın filan göstersin seni sırtımda taşırım ben söz yürüttürmem hiç😏
 • _nothingwomen__
  Vay be! Gerçek mi acaba diye düşündürecek kadar şaşırttı beni
  Emeğine sağlık
 • emmah
  Anadolu'da böyle kişiler çok. Hemen hemen her köyde vardır.
 • versace001
  eyyy masallahhh dayıma beton yetmezzzz betonnnn
 • ManyaKedi
  Doğru mu acaba 🙄
 • aybay_leyla
  Jeoloji mühendisleri derdine yansın.
 • simpsonlar
  Bu gerçekten mümkün mü🤔
 • Batu__hann
  Helal olsun
 • _hayal_et__
  Süpermişl
 • Gizli Üye
  Her 6 senede bir kanlı ay ayini yapan kabileler gibi böyle dayılar hortluyor gündeme. Bunların nesli tükenmedi mi yahu, hatmettik olacakları artık.
  - adam sosyal medyaya düşer
  - popüleritesi artar sonra düşmeye yakın okan bayülgen tarzı arkadaşlara teslim ederler
  - programda adamın foyası ortaya çıkar, rezil olur
  - kapanış
  • Burda gerçek bir şeyden bahsediliyor, bilimsel bir şey.

  • Gizli Üye

   Bilimi de din gibi kullanmak çok basit. İki halkın anlamayacağı ama ‘haa’ diyeceği karışık terim sarfettiğin zaman sazan gibi atlıyorlar. Valla bilimin bile bilinçsiz kullanımı ile olağanüstü çomar profilleri çıkabiliyor

YÜKLENİYOR...