Son Yıllarda Kullanılan En Çarpıcı Dolandırma Yöntemi, Bir Tıkla 49 Bin Lirası Gitti!

Sait Özseven r
Mahmut Sarıkaya
Mahmut Sarıkaya

İnternet dolandırıcıları her gün yeni bir yöntemle kurbanlarını ağlarına düşürmeye devam ediyor... İstanbul Sultangazi'de yaşayan Mahmut Sarıkaya da dolandırıcıların son kurbanı oldu. Sarıkaya, sosyal medyada gezinirken bir haber sitesinde dikkatini çeken bir haber ile karşılaştı ve paylaşılan linke tıkladığında haberin içeriğinde yer alan videonun izlenebilmesi için bir program indirmesi yönünde tavsiye aldı. Uygulamayı indiren Sarıkaya, sabah uyandığında 49 bin lira dolandırıldığını fark etti.

"Çevremde teknolojiye yakın birisi olarak bilinirim" diyen "oltalama" yöntemiyle dolandırıldığını öğrenen Sarıkaya, " Dolandırıcıların güvenlik sisteminde bir adım önde olduğunu burada görmekteyiz, herkese çok dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum" dedi. Sarıkaya, bankanın da ciddi anlamda güvenlik açığı olduğunu öne sürerek, "Sabah 06.30 ile 09.30 arası 25 adet işlem yapılıyor. Ve hiçbirini şüpheli işlem olarak banka algılamıyor " diye konuştu.

Haber sitesinin sahte ve indirdiği uygulamanın da casus yazılım olduğunu dolandırıldıktan sonra anlayan Sarıkaya, soluğu banka şubesinde ve savcılıkta aldı. Mahmut Sarıkaya, “Bir mobil bankacılık dolandırıcılığı ile karşı karşıya kaldık. Çok profesyonel, uzman dolandırıcılar tarafından mobil bankacılık üzerinden dolandırıldık. Telefonuma casus yazılımla, uzaktan telefonuma, internet bankacılığımıza girerek yapabilecekleri her şeyi yapmışlar. Tabii bu olay biz uyurken sabah 06.30 ila 09.30 arası gerçekleşiyor. Hesabımda 3 bin liraya yakın bir para vardı. Aynı bankadan 2 farklı şubede hesabım vardı. Ama hesabın içine girdikleri gibi, bankanın bize tanımlamış oldukları esnek hesapları da kullanıyorlar, hatta bankanın müsaade ettiği şekilde esnek hesap artırımına giriyorlar. Daha sonra bankanın bize tanımlamış olduğu mobil bankacılık üzerinden kredi kullanımı var. Bir 15 bin lira kredi kullanmışlar. Tabii bu kullandıkları paraları sabah 08.00’a kadar aynı banka içerisinde başka hesaplara havale etmişler. 08.00’dan sonra da EFT yapmışlar. Yine kredi kartlarımdan sanal kart oluşturup, çeşitli mağazalardan alışveriş yapmışlar. Toplamda EFT ve havale masrafları hariç 49 bin liraya yakın bir işlem yapmışlar" dedi.

Dolandırıcılar, Mahmut Sarıkaya'nın telefonunu uzaktan sessize almışlar!

Sarıkaya, "Bu konu ile ilgili savcılık ve siber suçlardaki soruşturma devam ediyor. Casus yazılımın telefona yükleneceğini savcılığa belirttiğimiz için, kendi telefonumun incelenmesini talep etmiştim. Sabah kalktığımda telefonumun sessizde olduğunu fark ettim. Ben hiçbir zaman telefonumu sessize alıp yatan bir insan değilim. Ticaretle uğraştığım ve sosyal faaliyetlerde bulunduğum için 24 saat telefonum açık ve ulaşılabilir bir konumda. Bu neden dolayı telefonumu hiçbir zaman sessize almam. O gün geç yattığım için, belki telefonun alarmı çaldığı için yanlışlıkla sessize aldığımı düşündüm. Ama daha sonra bankaya gittiğimde yine telefonumun yine kendiliğinden sessize geçtiğini gördüm. Akabinde başka bir bankanın internet bankacılığına telefonumdan giriş yaptım. Ona girip çıktıktan sonra tekrar telefonum sessize alındı. Ve o bankadan bir başvuru mesajı bana geldi. Telefonumun sessize alınması ve mesajların görülebilir olması sebebiyle telefonumun siber suçlarca incelenmesi için savcılık kararıyla bıraktım" dedi

Son Güncelleme: 20 Haz 2019 / 04:06
Son Yıllarda Kullanılan En Çarpıcı Dolandırma Yöntemi, Bir Tıkla 49 Bin Lirası Gitti!
4
5
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • EvcilDana
  Zor zamanlarda yaşıyoruz
  Şeriat olmadığı
  Kısasa kisas uygulanmadigi sürece
  Sikindirik seküler hukuk sistemi ile bu tür itlere kimse hiçbir şey yapamaz.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Deliyimbendeliyim
  Iphone kullansaydı yasadışı hiçbir programı indiremezdi salak insanların iphone kullanması lazım.
  Görüş hala geçerli mi?
  • puslu-ht

   Kafayı yemişsin sen.

  • Bergafor35

   Ben kullaniom ama App Store harici uygulamalarda var ne alaka?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

34
 • Blossom_
  Zincirleme dolandırıcılık..
  1 hesaptan bir dünya işlem yapılmış ve bunu sanki daha önce yapmışlar gibi hızlı ve seri şekilde yapmışlar.
 • greenprofessor
  Bankacılık işlemini telefondan yapmıyacan.
 • liber_tango
  Bankaların ek hesap, kredi vb vermesi hırsızlara yarıyor. Bu tür şeyler bir sürü güvenlik işlemi ve onay olmadan yapılamamalı.
 • Yapboz79
  çok kurnazca bir hareket o içerikte kesin cinsel birşeydir ısrarla tıklayıp yüklediğine göre
 • MagRipOgLu
  Vay be , adamlar aşmış
 • Vay be
 • Zeyneperener
  Dikkat etmek gerek
YÜKLENİYOR...