Yazar Emrah Serbes'e Verilen 13 Yıl 4 Ay Hapis Cezası, Yargıtay Tarafından Onandı

Serap Aksu r
Emrah Serbes
Emrah Serbes

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 2017'de trafik kazası sonucu 3 kişinin ölümüne neden olan yazar Emrah Serbes'e, "bilinçli taksirle ölüme neden olma" suçundan verilen 13 yıl 4 aylık hapis cezasını onadı.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nde, temyiz incelemesinin karar duruşması gerçekleştirildi. Mahkeme heyeti, trafik kazası sonucu 3 kişinin ölümüne neden olan yazar Emrah Serbes'e, "bilinçli taksirle ölüme neden olma" suçundan yerel mahkemece verilen ve istinaf mahkemesince uygun bulunan 13 yıl 4 aylık mahkumiyet kararının temyiz istemini esastan reddederek hapis cezasını onadı. Emrah Serbes, Star Tv'de yayınlanan ve reyting rekorları kıran Behzat Ç. adlı dizinin 10 bölümünün senaryosunu yazmıştı.

Yazar Emrah Serbes'e Verilen 13 Yıl 4 Ay Hapis Cezası, Yargıtay Tarafından Onandı

Kaza nasıl gerçekleşmişti?

22 Eylül 2017'de, İzmir-Aydın Otoyolu'nda , Emrah Serbes'in kullandığı 34 NT 5005 plakalı araç, Torbalı kavşağı mevkinde Ayhan Özçelik idaresindeki 34 TV 9335 plakalı otomobile arkadan çarpmıştı. Kazada sürücü Ayhan Özçelik ile 16 yaşındaki kızı Zeynep Özçelik olay yerinde, eşi Nilgün Özçelik ise kaldırıldığı hastanede hayata gözlerine yummuştu. Kazadan sonra 34 NT 5005 plakalı otomobili kendisinin kullandığını iddia eden Kenan Doğru tutuklanmıştı. Emrah Serbes ise Torbalı Cumhuriyet Savcılığının, "sürücünün belirlenmesi için güvenlik kamera görüntülerini istemesi" üzerine otomobili kendisinin kullandığını itiraf ederek, kazadan 6 gün sonra 28 Eylül 2017'de teslim olmuş ve tutuklanmıştı. Serbes, İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada, 13 yıl 4 ay, kazadan sonra 34 NT 5005 plakalı aracı kendisinin kullandığını söyleyen Kenan Doğru ise 1 yıl hapis cezası almıştı.

Yazar Emrah Serbes'e Verilen 13 Yıl 4 Ay Hapis Cezası, Yargıtay Tarafından Onandı

Yazar Emrah Serbes kimdir?

Emrah Serbes , Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin, tiyatro bölümünün, tiyatro tarihi ve teorisi anabilim dalından mezun oldu. Emrah Serbes'in ilk iki romanının kahramanı "Behzat Ç." aynı isimle televizyon dizisi olarak uyarlandı. Yazar, polisiye türündeki dizinin 10 bölümünün senaryosunu da yazdı. Behzat Ç. karakteri. 2011 yılında "Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm" başlığıyla sınemaya da uyarlandı. Aynı yıl 48. Antalya Film Festivali'nde ilk kez seyirci karşısına çıkan filmin senaryosunu da Emrah Serbes yazdı. "Hikâyem Paramparça" başlıklı kitabında aforizmalar ve hayata dair düşüncelerini okurlarına aktardı. 2014 yılında "Deliduman", 2016 yılında "Müptezeller" isimli romanları yine İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. "Ot" ve "Kafa" dergilerinde kısa hikayeleri yayımlandı.

Son Güncelleme: 31 May 2019 / 04:05
Yazar Emrah Serbes'e Verilen 13 Yıl 4 Ay Hapis Cezası, Yargıtay Tarafından Onandı
17
5
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Ateist_Türk
  Bence ceza fazla verilmiş. Bilerek cinayet suçu değil bu. Bilmeden 3 kişinin ölümüne neden olmuş. Ceza fazla. Düşürülmeli bu ceza, 5 seneden fazla yatmamalı.

  Bir diğer nokta Türkiye'de trafik kazaları ve bundan dolayı ölümler çok fazla oluyor. Bunun için akp nin yapmış olduğu hiçbir şey yok. Biliyorlar bir şeylerin yolunda olmadığını ama çözüm olarak hiçbir şey yapamıyorlar. Mesaj atıyorlar insanlara trafikte hız ölüme neden olur, sevdiklerinize daha kısa zamanda varmak için hayatınızı riske atmayın tarzında. İyi tamam da bunun etkisi fazla yok ki. Tabi bu tarz mesajların da faydası hiç yoktur demiyorum ama çok etkisiz. Bunlar bir işe yaramaz.
  Ben mesela Avrupaya gittim. O kadar sıkı bir denetim var ki orda aklınız hayaliniz durur. Diyelim ki arabadasınız, arabada 15 yaşından küçük bir çocuk var diyelim, yaş sınırını tam bilmiyorum yanlış olmasın. Trafik polisleri arabanızı durdurur, çocuk koltuğu var mı? Ki bu satın alınıyor orda. Diyelim de arabaya onu ilave etmeyi unuttunuz. Polisler gitmenize asla ve asla izin vermiyorlar, yolda kalırsınız :D Bazılarınız için bu kurallar acımasız gelebilir ama burda bir cezalandırma söz konusu değil. Yani yaptırım cezalandırma amacında değil, sorunun çözümü amacında. İkisi arasında fark var. O polisler sizin sağlığınızı düşündüğü için izin vermiyor gitmenize. Tabi polislere de taşkınlık yapmayacaksınız. Ülkemizde bu da çok yaygın. Adamlar işlerini de yapamıyor ki. Trafik polisleriyle tartışan, kurallara uymayanlar da çok fazla. Yani halkın kendisi de eğitimsiz, kaba, kurallara uymuyor.
  Yine Avrupada bahsettiğim olayda, bir de emniyet kemeleri takılı mı değil mi? Buna bakıyorlar, diyelim ki takmadın :D Afferimmmm güzel bir para cezası yedin afiyet olsun. :D Ayrıca hız sınırları var, çok sıkı denetleniyor, diyelim ki 30 u geçmemen gereken yerde 50 yaptın. Yine para cezası yersin. Diyelim ki yaya yolunda yayadan önce geçtin, yine ceza yersin. Türkiye'de bunların hiçbirisi yok, hiçbirisi uygulanmıyor. Hepsi formalite.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Ateist_Türk

   Ölenler için üzgünüm, yakınlarının başı sağolsun. Bu tarz olayların bundan sonra yaşanmaması için önlemler alınır umarım. Cezaların fazla olması değil, tedbirlerin fazla olması önemli.

 • barraquda
  Isterse dunyanin bir numarali senaristi veya yazari olsun , adam sarhosken araba kullaniyordu.. sanati umrumda olmaz.. alkollu olmasa neyse de.. alkolluyken kaza yapmak cinayettir.. uzulmedim.. bilincli olarak bir aileyi yok etti bu adam. Kaza dedigin sey herkesin basina gelebilir.. hepimiz kaza yapabiliriz ama eger sarhosken yaparsak bu kazayi , bu hata veya gorunmez kaza degildir.. sarhosken ölume sebep olan insana acimam ben. Simdi parmakliklar arkasinda sorgulasin vicdanini.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • babi_queen
  1. Alköllüymüş 2. Olay yerinden kaçmış 3. Yalan söylemiş bunlar göz önüne alınarak verilmiş bir ceza gayet yerinde.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

415
 • ibrahimsaygi95
  13 yıl az. Müebbet verilmeli. Bir aile yok oldu arkadaşlar, ailenizin yok olduğunu düşünün bir gecede. Behzat Ç'nin senaristi olsa ne olur? Behzat'ı ben de seviyorum. İsterse dünyanın en önemli sanatçısı olsun, benim ailemi almış lan benden 13 yıl ne?
  • DarkMask

   Kasten öldürme değil ölüme sebep olma. Evet 13 yıl az ama müebbet de değil 25 yıl falan olması gerekirdi.

  • @DarkMask Allah korusun kardeşim ama eğer ailen böyle bir durum karşısında yok olur giderse o zaman da aynı yorumu yaparsın. Allah göstermesin kimseye tabii ama bu söylediğin çok saçma.

 • BüyükBeyazBalina
  Çok severim senaryolarını da kitaplarını da ama az bile aldığı ceza. Bir aileyi yok etti. Bu tam anlamıyla cibayet. Bir de insanların zekasıyla alay eder gibi önce arkadaşı üstleniyor suçu, sonra vicdanım el vermedi ayakları yaparak, duygu manipülastomlarıyla dolu bir mektup yazıp teslim oluyor. Biz de yedik ya. Beter ol
 • Çakırfurkan61
  Ceza az verilmiş, 8 sene 8 ay hapis cezası var. 2 yıl denetim 6 yıl 8 ay, 3 yıl 4 ay kapalı da yatacak, 3 yıl 4 ay açık da kalacak.
  Açık cezaevinde sülalesi rahat olur Türkçesi yatacağı ceza 3 yıl 4 ay.
  Yazar olan biri için önemsiz çünkü yıllarca eve kapanıp kitap yazıyorlar. TEKRAR SÖYLÜYORUM 3 YIL 4 AY YATACAK
 • Köygöçüren
  Yaşanan olay gerçekten çok üzücü bir aile yok olmuş cezası ise 13 yıl yorumlarda bir arkadaş yazmış 3 yıl 4 ay yatacak diye adelete bak be
  Yatar bu esnada bir kitap daha yazar hayatına kaldığı yerden devam eder yok olup gidenler kimsenin aklına gelmez ama
 • MoonWater_
  Bence daha fazla ceza almalıydı, 3 kişinin ölümüne sebep olmak ne demek? Çok üzücü gerçekten.
 • haramm
  üç kişiyi öldür 10 yıl yat çık. ne âlâ memleket. kısas olmalı. 3 kişinin hayati bitmiş. bir aile yok olmuş. ağır müebbet verilmeliydi
 • SiyahGiyenBirAdam
  Alkollü iken araba kullanırken buna sebep oldu. Sevdiğim bir yazar olmasına rağmen hiç acımadım bu yüzden.
 • kaanaltun
  Çarptığı zamn olay yerinden kaçmasaymış olaylar farklı olurdu bence
 • Birkızvardı
  Bir aile yok olsun adam 13 yıl yatsın çıksın.
 • ADALET budur.
 • xonder
  Adalet bazen işliyor işte
 • biradetmehmet
  3 kişiyi öldürdü istemeden, 5 yıl hapis yatacak
 • MagRipOgLu
  Adalet işlemiş
 • siklaman
  Herkese uygulansa bu ceza keşke
 • Fatal11
  Adalet elbet birgün tecelli eder
 • Kolombiyalı16
  Adaletin kestiği parmak acımaz
 • selimtrk
  Değişik ya
 • zupperzonick
  Haketmiş
 • Gizli Üye
  Bazen sanırım adalet işliyor
YÜKLENİYOR...