Gururumuz İrem Yaman: Altın Dışındaki Madalyalar Beni Mutlu Etmiyor

İrem Yaman
İrem Yaman

İrem Yaman daha 23 yaşında... Yaman, kazandığı başarılarla göğsümüzü kabartmaya, bayrağımızı en yukarıda dalgalandırmaya devam ediyor. İki kez dünya şampiyonu olan ilk Türk kadın tekvandocu İrem Yaman, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda yeni bir tarihi başarıya imza atmayı istiyor.

İrem Yaman, İngiltere'nin Manchester kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda kazandığı altın madalyayla adını Türk spor tarihine altın harflerle yazdırdı. Kadınlar 62 kiloda altın madalya kazanan 23 yaşındaki İrem, iki kez dünya şampiyonu olan ilk Türk kadın tekvandocu unvanını kazandı.

Gururumuz İrem Yaman: Altın Dışındaki Madalyalar Beni Mutlu Etmiyor

İrem Yaman'ın yeni hedefi ise "ilk olimpiyat şampiyonu Türk kadın tekvandocu" olmak.

"Mental olarak çok hazırdım"
Türkiye'nin en başarılı kadın sporcularından biri olan gururumuz İrem Yaman, yaptığı açıklamada, elde ettiği başarıdan dolayı çok mutlu ve gururlu olduğunu dile getirdi. İlk dünya şampiyonluğuna 2015'te ulaştığını hatırlatan milli tekvandocu, "İlk şampiyonluğumdan sonra ikinci kez dünya şampiyonu olmak için çalışmaya başladım. 2017'de son anda kaçırmıştım. Çok büyük heyecandı. O zaman gerekli dersleri çıkardım ve bugüne hazırlandım. Şimdi ikinci kez dünya şampiyonu oldum. Tarihe geçmek çok güzel bir duygu." diye konuştu. Elde ettiği şampiyonluğu "inanmışlığın sonucu" olarak değerlendiren İrem, "Çok uzun süre çalışıyorsunuz. Ailenizden uzaksınız, sakatlıklar var. Son bir ayı sakatlıkla geçirdim. Antrenmanlarımı çok yüksek performansta yapamadım, rölantide yapmaya çalıştım. Onun psikolojisi de çok farklı. Ayriyeten destek de alıyorum. Aslında mental olarak çok hazırdım. Performansım zirvede diyemeyeceğim ama mental olarak kesinlikle çok hazırdım ve tatamide bunu yansıttım." ifadelerini kullandı.

Gururumuz İrem Yaman: Altın Dışındaki Madalyalar Beni Mutlu Etmiyor

"Milli Mücadele'nin 100. yılı"nda gelen tarihi başarı

İrem, "Milli Mücadele'nin 100. yılı"nda dünya şampiyonluğuna ulaşmasının kendisini ayrıca mutlu ettiğini söyledi. Manchester'daki organizasyonda 19 Mayıs'ta tatamiye çıkan ve altın madalya kazanan milli tekvandocu, "Çok büyük bir mutluluk. Her zaman bana ne zaman yarışacaksın diye sorulduğunda 19 Mayıs'ta diyordum. Bunu derken çok heyecanlıydım. O anı nerdeyse yaşıyordum. 19 Mayıs'ta yarışıp ikinci kez dünya şampiyonu olarak tarihe geçmek beni daha da çok mutlu etti." ifadelerini kullandı.

Sırada olimpiyatlar var (2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları)

Dünya ve Avrupa şampiyonu İrem Yaman, 2019'un en önemli sınavını başarıyla atlattığını ve artık tamamen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'na yoğunlaşacağını anlattı. Kariyerindeki tek eksik altın madalyayı Tokyo'da kazanarak "ilk olimpiyat şampiyonu Türk kadın tekvandocu" unvanını elde etmek istediğinin altını çizen İrem, "Kadınlar tekvandoda ilk olimpiyat şampiyonluğumuz olacak. Yine bir ilki gerçekleştirip tarihe geçmek istiyorum. Ülkeme bunu kazandırmak istiyorum." diye konuştu.

Gururumuz İrem Yaman: Altın Dışındaki Madalyalar Beni Mutlu Etmiyor

İrem için başarının tanımı

Kariyerinde birçok şampiyonluk bulunan İrem, kız çocuklarını hayallerini gerçekleştirme noktasında cesaretlendirmeyi amaçladığını vurguladı. Başarıyı tanımlayan milli sporcu, şöyle konuştu:

Başarıya herkes altın madalya diye bakıyor. Birçok altın madalyaya sahibim. Başarılısın diyorlar, gerçekten kız çocukları seni örnek alıyor, aileler 'İrem gibi olsun' diyorsa... Bence asıl başarı budur. İki dünya şampiyonluğum var, inşallah olimpiyat şampiyonluğu da nasip olur. Aileler, bunları görüp kız çocuklarını spora başlatıyor, onlar da 'İrem abla gibi olacağız' deyip cesaretleniyorsa ne mutlu bana, işte ben o zaman başarmışım diyorum.

Gururumuz İrem Yaman: Altın Dışındaki Madalyalar Beni Mutlu Etmiyor

"10 yılın sonunda hiç altın madalya alamamıştım"

"Altın avcısı" lakabıyla bilinen İrem, altın dışındaki madalyaların kendisini mutlu etmediğini söyledi.

Tekvandoya 8 yaşında başladığını anlatan milli sporcu, "Madalyaları altın madalya olarak sayıyorum. İkinci, üçüncü olmak, tabii ki bunlar da güzel ama her zaman altın madalyaya odaklanıyorum. Tekvandoya başladığımda 10 yılın sonunda hiç altın madalya alamamıştım. Pes etme noktasına gelmiştim. Çünkü çocuksunuz, arkadaşlarınız oyun oynuyor, sen antrenman yapıyorsun ve bunun karşılığını alamıyorsun gibi düşünüyorsun. Ama o 10 yılın karşılığını halen almaya devam ediyorum." ifadelerini kullandı. En büyük destekçisinin ailesi olduğunu vurgulayan İrem, "Babamla beraber başladık, antrenörüm babam. Ailemin desteği benim için büyük avantaj. Kariyerde şans olmaz ama benim hayatımdaki en büyük şans ailem." diyerek sözlerini tamamladı.

Gururumuz İrem Yaman: Altın Dışındaki Madalyalar Beni Mutlu Etmiyor
Gururumuz İrem Yaman: Altın Dışındaki Madalyalar Beni Mutlu Etmiyor
6
18
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • aSeS_06

  Her ülkenin ihtiyacı kadın profilini temsil eden kadın. Süpersin İrem👍
  Utanç duyacağımız kadınların (şu hiçbir halta yaramayan ekranları sosyal medyayı meşgul eden hatun kişiler) azaldığı İrem gibi gurur duyacağımız kadınların artacağı bir gelecek, umarım tez zamanda gelecek
  Başarıların daim olsun güzel insan😊🙏🙏

  Görüş hala geçerli mi?
 • edgybish

  Görüşlere bakar mısın sonra neden gelişemiyoruz kadın olimpiyatlarda birincilik hedefliyor ülkemizi temsil etmek amacı büyük hedefleri var herkes köstek olma peşinde allah belanızı versin

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • muhafazakardeli

  Çok pardon nerede demiş tam olarak böyle bir şey? Ben hepsini okudum bulamadım da.

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

516
 • Ertu_27

  Kadın işte a. yav her yerde altın peşinde olacaklar?

 • BlueKnight

  Bizimde hayallerimiz dışındaki hayatlar mutlu etmiyor ama yapacak bir şey yok... #HeyecanıYOK

 • Aşşolaşaşak

  Kendisine başarılar diliyoruz, milli sporcularımızı daima destekliyoruz.

 • küçükabla

  Yendiğine sevileceğine altın dışındaki mutlu etmiyormuş, hasbam.

  • Siz daha iyisini yapın fanatiklik yapmıyorum ama bir insanın böyle bir insanın arkasından konuşabilmesi için bir iki tık üstünde olması gerek.

 • ibrahimsaygi95

  Allah yardımcısı olsun, başarılı kızçe.

 • lKahin

  Altın dışındakiler yetmiyormuş , pis doyumsuz

 • efeeren06

  yolun açık olsun

 • Minilikız

  Gerçekten tebrik ederim başarılar dilerim...

 • xonder

  Hadi o zaman başarılar

 • Selimdemirji

  Gururumuzsun. Basarilar...

 • Başarılarının devamını dilerim

 • Tebrikler

 • melekdeniz90

  ben bu kızın hastasıyım ya helal olsun gerçekten

 • çok başarılı gercekten

 • Eudora34

  Olimpiyatta başarılar

 • SiyahGiyenBirAdam

  Allah yolunu açık etsin.

 • erendadaş

  tebrikler. ama aç gözlülük etme hasbam

 • tebrikler

 • Onlyyouare

  Azim hırs başarı hedefi büyük tutmak bravo

 • İplikci78

  Ulan onu bunu birakin da harika fizik yapmis kadin

 • Gizli Üye

  Bu kızı ilk görüğümden beri kalbimin ortasında bir şeyler alev alev yanıyor sanki :(

Yükleniyor...