Bu Kış Konfor Ve İpeksi PÜRÜZSÜZLÜK Bir Arada!
Kapat

Yazar Azra Kohen 'Pİ' Dizisinin Yapımcısı Ay Yapım'a Dava Açtı

Melike Gozence r
Yazar Azra Kohen 'Pİ' Dizisinin Yapımcısı Ay Yapım'a Dava Açtı

Yazar Azra Kohen, üçleme eseri "Fİ Çİ Pİ"NİN dizi olarak çekilmesi konusunda anlaştığı Ay Yapım Prodüksiyon A.Ş'ye, eserlerinin sözleşmeye aykırı kullanıldığının tespiti için dava açtı. Kohen, ikinci sezonda 'Çİ' isimli eserin içeriğinin kullanılacağı yönünde açık hüküm bulunmasına rağmen Ay Yapım'ın 'Pİ' isimli eserin içeriğini kullanarak sözleşmeyi ihlal ettiğini belirtti.

Bu durumun haklarına zarar verdiğini, okuyucu kitlesi önünde küçük düşmesine neden olduğunu iddia eden Azra Kohen dilekçesinde, "Diziyi izleyip kitapları okumayanlar önünde yazar, ahlaka aykırı hikayeler yazmakla itham edilir hale sokulmuştur" dedi.

ANA FİKİR VE REKLAM KOŞULU

Azra Kohen, Fİ-Çİ-Pİ üçleme eserlerini dizi olarak işleme haklarını 26 Eylül 2017'de İşleme Hakkının Devri Sözleşmesi ile Ay Yapım'a devretti. Eserlerin dizi olarak işlenmesi teklifini iki koşul ile kabul ettiğini belirten Azra Kohen, sözleşmeye bu iki şartı koydurdu. Azra Kohen sözleşmeye birinci Koşul olarak, 'Eserlerin ana fikrine, karakterlerine sadık kalınması, eserlerin anlam ve bütünlüğünün özelliklerinin bozulmayacak biçimde senaryonun yazılması ve dizinin bu koşula uygun çekilmesini' istedi. İkinci koşul olarak ise 'Dizi içerisinde yer alacak reklamların, yazarın yarattığı karakterlerin temsil ettiği değerlere uygun olması ve yazarın insan sağlığına zararlı olduğuna inandığı paketlenmiş gıda, boyalı içecek ve yiyecek tanıtımlarının kesinlikle dizide yer almamasını' talep etti.

Azra Kohen
Azra Kohen

"GÖRÜŞÜM ALINSIN"

Kohen bu koşullardan ilkinin Ay Yapım ile yaptığı iki sözleşmede de yer aldığını, ikincisinin ise şifahi olarak kendisine söz verildiğini belirtti. İkinci koşula uyulmaması üzerine ise ek protokolle bu koşulun yazılı hale getirildiğini belirten Kohen, eserlerinde yapılacak değişiklerde kendi görüşünün alınması şeklinde sözleşmede düzenleme bulunduğuna dikkat çekti.

Dizinin ikinci sezonunda Ay Yapım'ın anlaşma hükümlerini ihlal ettiğini ileri süren Azra Kohen avukatı Celile Zelal Bol aracılığıyla Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne tespit davası açarak sözleşmeye aykırı ihlallerin tespitini istedi.

Dizi çekimlerinde yapılan değişikliklerde görüşlerine itibar edilmediğini ileri süren Azra Kohen, 'Çİ' isimli eserinin içeriğini tamamen kitaptan bağımsız olarak değerlendirildiğini bambaşka bir hikaye anlatıldığını dilekçesinde iddia etti. Dilekçede "Büyük bir kesim okuyucunun tepki vereceği derecede deformasyon ile hem kitabın hikayesini hem de ana fikrini hem de eserlerde savunulan değerler yazarın topluma, okuyucularına sunduğu imajını zedeleyecek şekilde deforme edilmiştir" denildi.

Kohen, ikinci sezonda 'Çİ isimli eserin içeriğinin kullanılacağı yönünde açık hüküm bulunmasına rağmen Ay Yapım'ın 'Pİ' isimli eserin içeriğini kullanarak sözleşmeyi ihlal ettiğini belirtti. Dilekçede, Ay Yapım'ın anlaşmaya uygun davranması halinde üç eserinde hikayesinin kullanıldığı en az üç sezon devam edecek bir dizinin yapılacağı yer aldı. Üçüncü eser 'Pİ'de yer alan üçleme eserin sırrı niteliğindeki hikayenin ikinci sezon bölümlerinde adeta iğdiş edilerek kullanılması sonucu Pİ'nin üçüncü sezon olarak işlenmesinin ortadan kaldırıldığı anlatıldı. Bu durumun yazarın haklarına zarar verdiğini, okuyucu kitlesi önünde küçük düştüğünün yer aldığı dilekçede, "Diziyi izleyip kitapları okumayanlar önünde yazar, ahlaka aykırı hikayeler yazmakla itham edilir hale sokulmuştur" denildi.

Üçlemenin en önemli eseri Pİ'nin, hikayesi anlatılmadan içinden seçilip alınan bir kaç unsur ile heba edildiğini belirten Kohen, dizide eserlerin ve karakterlerin ruhlarına uygun olmayan senaryoların kullanılması kendisinin ve eserlerinin imajına maddi manevi zarar verdiğini, okurlarının eleştirisine maruz kaldığını belirtti.

Sözleşme ve ek protokol hükümlerinin Ay Yapım tarafından ihlal edildiğinin belirlenmesini mahkemeden isteyen Azra Kohen, 'Fİ' isimli dizinin 'Çİ' ismi altında işlenen ikinci sezon bölümlerinin sözleşme hükümlerine aykırı olarak yazarın eserlerine uygun olmayacak şekilde çekilmiş olduğu, eserlere aykırı olarak çekilmiş olan ikinci sezonun yazarın eserlerinin eserlerini okumayan kişiler tarafından yanlış tanınmasına sebep olabileceği hususlarının tespit edilmesini istedi.

Son Güncelleme: 28 May 2019 / 04:05
Yazar Azra Kohen 'Pİ' Dizisinin Yapımcısı Ay Yapım'a Dava Açtı
9
11
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • ru___
  Ne kitapları okudum ne filmi izledim fakat Reşat Nuri Güntekin 'nin hayatta olup Çalıkuşu'nun kitapla özdeş çekilmesini istemesini isterdim. Kitabı okuyup çok sevmiş biri olarak dizi tam bir hayal kırıklığıydi benim için. Hiç bir şey yapamıyorsanız karakterin dış görüşüne uygun oyuncu seçin. Renkli hızlı beyaz tenli Kamuran 'nı Burak Özçivit'in oynaması nedir 🤦🙄
  Görüş hala geçerli mi?
 • RubyRouge
  İlk sezon çok güzeldi, oyuncuların hepsi kitaptaki karakterlere çok uygun seçilmişti. Fakat ikinci sezonda resmen sıçıp batırdılar yazar çok haklı. Hikayenin aslına uygun devam etseler üç sezonluk efsane bir dizi çıkardı ortaya.
  Kitapları okumanızı tavsiye ederim
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • MeçhulGölge
  Çok kaliteli kitaplar varken bunlar gerçekten zaman kaybı ben beğenmedim. Sadece kapağı ve ismi dikkat çekiyor ama okuyunca içinde aradığınızı bulamıyorsunuz. Tabi kişiden kişiye değişebilir ama bana göre sıradan ve basit
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

98
 • FiaLena
  Çok satan kitapların dizileştirilmesine karşıyım, Azra Kohen keşke en başından bu projeyi kabul etmeseydi.
 • KırmızıSaçlıLeyla
  Diziyi severek izliyordum, anlaşmazlıkların yaşanması kötü oldu.
 • fakattmüzeyyenn
  Fi aşırı güzel bir diziydi bence keşke çi den sonra pi yide çekselerdi
 • Kankamstyle
  Kitaplarını aldım ama hiç fırsatım olmadığı için okuyamadım iyi mi?
 • Entero
  Son bölümler ne saçma idi sıkıntı li bı dizi olduğu belliydi
 • elbasantava
  Ben kitabı beğenmemiştim nedense
 • KırılmışTılsım
  güzel por-ehem diziydi
 • dılodelal
  Yazar haklı vesselam
 • dizi de kitap serisi de berbat
 • sedos44
  Çok saçma bı diziydi zaten
 • alcnr1
  Gereksizce hepsini okudum
 • quenangel
  Kitabini hic okumadim
 • alinaoylu
  Kiz izliyor bunlari ya
 • MagRipOgLu
  Hiç izlemedim şu diziyi
 • melisaaslann
  Çok saçmaydı
 • Gizli Üye
  Kim izliyor bunları
 • Gizli Üye
  ne güzel seyrediyorduk yarım kaldı
YÜKLENİYOR...